AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Sali Berisha,Reshat Badalla, ne burg 1989 luzim Jashari

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Sali Berisha,Reshat Badalla, ne burg 1989 luzim Jashari   Sam 30 Jan - 18:02

Reshat Badallaj-Zhuriani
16 janvier, 22:40 · 

Portal - Letra - Reagime - Komunikata
Suchen
Leter e hapur pėr Sali Berishėn (2)
SALI BERISHA,ĖSHTĖ KOHA TĖ FLASISH, SI E BURGOSET ADEM JASHARIN DHE SI U VRA HYSNI VULAJ...!?

20.11. 2014

*Studiusit dhe gazetaret e njohur Jemes Petiffer dhe Miranda Vickers,shpjeguan pengasat qe Sali Berisha, i“a beri UĒK-es,ishte i afert me sherbimet sekrete franceze te asaj kohe qe ishin te aferta me Sllobodan Milosheviqin.
*Sali Berisha,ish argati i Enver Hoxhes (tani e vjelle vrere kunder Tij,sepse ka vdekur,kur ishte gjalle xhaxhi,Saliu edhe urinen e qenit e ka derguar ne France), burgos Adem Shaban JASHARIN, Zahir Pajazitin, nderkaq, dergon vrasesit me pagese te majme, per ta vrare, Hashim Thaēin,por, gabimisht vritet shoku i tij i dhomes,gazetari, Hysni Vulaj.
*Si u vra Remzi Hoxha?
*Si i derguat naften Milosheviqit kur ushtria gjakatare vrau shqiptaret dhe te tjeret,kur bota i beri EMBARGO
*Mbesa jote, qe vrullshem ka gjakun serbian,denon kombetaren shqiptare,flamurin dhe mbron kasapet ēetnik, a jeni distancuar?
Nga: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Letrėn qė po e shkruaj drejtuar Juve ndoshta nuk do tė ma merr per tė keq. Ē“ėshtė e verteta, jam i detyruar t“iu shkruaj,sepse u mbush kupa. Nuk do t“iu quaj tradhtar larg qoftė,por rastet qe ndodhen nga Ju,mjerisht kanė erė tamam tradhtie. Nuk e di se ēka ėshtė nė pyetje: Joprofesionalizmi,lajthitja,interesi ose edhe me keq...
Ju apo ndonjė kėshilltar i Juaji, qoftė edhe lexues,ose ndonjė fans qė ėshtė berė modė tė thuhet, do tė pyeste: Kush ėshtė ky qė i shkruan zotit ish-kryeministerit,Sali Berisha...?
Jam RESHAT BADALLAJ. Kaptina pėr tokė mė ka renė nė Zhur,krahina e Lumės.Shkollen fillore dhe gjimnazin e kam mbaruar ne vendlindje.Nderkaq, ne Prishtinė,kam degjuar Fakulteti i Shkencave Matematiko Natyrore-seksioni i Gjeografisė. Dy semestrat e fundit mi nderprenė jo serbet,por,zagarėt titist,jo serbet po qentė shqipfoles edhe njėherė po e perserisė jo shkijet, po langojt shqipfoles,argat denbabaden serbianė-tradhtaret e kombit...
Kam qenė i burgosur politik, qe ne vitin 1989,per veprimtari armiqesore,gjithmonė sipas shkijeve dhe veglave te tyre,shovenist,irredentist... u kerkua denimi me vdekje...
Gjatė luftes se Kosovės,kam qenė i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i UĒK-ės,jo vetem kaq,por edhe nga Ushtria Ēlirimtare Kombetare-Maqedonisė.Kam themeluar dhe jam kryetar i Shoqates Atdhetare "GRYKA E LUMĖS", qe ka qenė ne binaret e Ushtrisė Ēlirimtare te Kosoves,duke e dhenė kontributin maksimal,me mjete matariale,perkrahje dhe deshmorė dhe qe eshtė mė e rendesishmja nga sofra ime kanė marrur pjesė me armė nė dorė hiq me pak se dhjetė vetė (nentė burra dhe njė vajzė),nen uniformė e nen komandė,te kapedanit,te Madhit ADEM JASHARIT,jo pas ushtarakeve jugosllavė,burrave te shkinave,sic e dini shumė mirė se kush kanė qenė...
Per krijimtarin letrare qe e kam "hobi" kam botuar kater libra,te pestin e kam perfunduar shume heret,te pabotuar,kam qindra shkrime ne shtypin e shkruar,elektronik dhe TV. Me njė fjalė, te gjithė ata qe janė tė ineresuar,mund te kerkojnė ne google...
Perse e shkrova kėtė prezentim?
Shpeshherė pyes veten: A kam te drejt t“iu drejtohem;kryeministrit,ministrit,kryetares...? A kam bagazh atdhetar...?
Kur e kthej koken prapa dhe e pershkruaj rrugen time,jo vetem timen,por edhe te familjes,del se kam te drejt dhe marr hise nė kėtė marifet....
I nderuari z. Sali Berisha,
Fjala shkurt e shqip ėshtė: Kosoves,ja ngulet thiken fortė prapa kurrizit, qe ka prekur mish e asht dhe akoma mjerisht po i ndiene dhembjet nga plaget e marra. Cilet janė faktet:
E para, Organizata e Kombeve te Bashkuara (OKB), i beri embargo te fortė, shtetit me gjakatar ne Evropė, Serbisė. qe ndezi dhe kalli flakė pesė-gjashtė luftera. Preu me bajoneta,vrau;burra, gra, femije, sakat... Ēetniket e Drazhes, dolen rrugeve duke bertitur para syve te Botes, se do ta leshojm kosen e vdekjes ne shqiptaret (ata thonin shiftari, ne shenje perbuzje). Masakrat dhe genocidin e gjaksoreve serbianė e denoi e tere bota e civilizuar. Apo,jo! Nderkaq, Ju zoti Sali Berisha, ne vitin 1994-1995, e thyhet tinzisht embargon e OKB-es, duke i ndihmuar zinxhiret e tankeve vrastare serbiane, qe benin kerdi te pa parė ne Ballkan. Nafta e tokes se ARBĖRIT,morri hise ne ketė kasaphanė... Se vertetė eshtė keshtu,shfletoni gazeten "Frankfurt Allegemeine Zeitung" dhe ata periodike: "DER SPIGEL", "FOKUS"te asaj kohe...
E dyta, kulmi i tradhtisė erdhi per USHTRINĖ ĒLIRIMTARE TE KOSOVES. Ju mjerisht,kisht harruar se KOSOVA ĖSHTĖ KĖRTHIZA E TOKĖS ARBĖRORE. Bijtė e bijat me te fortė tė Kombit, nė Kosove, i kapen mamzerret e krahut dhe ja dhanė malit,kunder hordhive ēetniko-serbiane,qe benin kerdi nder shqiptare,Ju ne vitin 1999, gjate Konferences ne Rambuje, e ETIKETUAT UĒK-ėn SI NJĖ GRUP TERRORIST. Perse? A keni kerkuar falje?
Z, Berisha, Ju e dini se historia shqiptare njeh vetem kater epoka; te Gjergj Kastriotit, te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit,Shpallja e Shtetit Shqiptar dhe EPOKA E UĒK-es. Kush te nderseu te quanit terroriste? Ndoshta qentė e deridjeshem titist, qe udhehoqen POLITIKEN ME POSHTRUESE DHE NENQMUESE QE NUK E NJEHE HISTORIA SHQIPTARE NGA 1100 LUFTERA. Kush? PĖRSE!?
Edhe njė fakt. Gjatė luftes, me njė tubim informativ,organizuar nga Shoqata atdhetare "GRYKA E LUMES",mysafir e kisha Lulzim Jasharin,djalin e Komandantit Legjendar ADEM JASHARIT dhe nje te oborrit tė brendshem te UĒK-ės, i cili publikisht tha: KEMI BISEDUAR ME Z. SALI BARISHEN PER UĒK-ĖN... JO VETEM QĖ NUK E KA PERKRAHUR,POR E KA QUAJTUR UTOPI...
-E keni burgosur,Adem Jasharin,Zahir Pajazitin,derguat njerze me pagese per te vrare Hashim Thaēin,Remzi Hoxhen...
Mbesa jote doli publikisht ne mbrojtje te serbo-ēetnikve dhe duke etiketuar rende kombin tone,flamurin... dhe a distancuat Ju?
Dhe njeriu ndalet dhe mendon: NJĖ ISH KOMUNIST, BILE SEKRETAR PARTIE,NĖ TIRANĖ, UĒK-ėn E QUAN TERRORISTE DHE NJĖ ISH TITIST,KOMUNIST SERBIANĖ NĖ PRISHTINĖ, Ibrahim Rugova, te kujtohet ai njeriu me shall,pijaneci,UĒK-en E QUAN TĖ FRUSTUAR... TURP,TURP DHE SHKUAR TURPIT...!
Dhe deomos te perkujton V. Havellin:"Komunistet nuk jane te keqinj,as demokratet nuk jane te keqinj,por, te keqinj janė KOMUNISTET QE JANE BERĖ DEMOKRAT" Thenje shumė interesante,ama kush e kupton!!! Po ta perkujtoj edhe nje gjė: Kur e kanė pyetur ISA BALETININ:"ISA, SI JE? UNĖ JAM MIRĖ KUR T“ASHT MIRĖ SHYPNIA" Dhe domosdoshmerisht shtrohet pyetja:Si e ndienit veten Ju mirė ne fotele,kur luftetaret flinin maleve dhe ju ngrenit dolli me grekomdhenjt e serbomdhenjt duke berė gosti me def e me violinė, ne Beograd e ne Athinė,bile duke u zgerdhirė...!?
E treta, na polli edhe nje problem tjeter.Mos ndertimi i linjes sė interkoneksionit Kosovė-Shqiperi qe na kushton rreth 90 milion euro ne vit... Pra, lidhjet e drejperdrejta me serbianet...
E katerta, BASHKIMI KOMBĖTAR. Dolet haptazi kunder. Nejse, eshtė e kuptueshme qe Ju si kryeminister i vendit nuk do te bertitni se e perhrahni BASHKIMIN KOMBETAR, se do te trazohet Ballkani,Evropa dhe Bota,por ēka te shtyri te pakten t“i fyeni shqiptaret...?
Nuk do te flas fare, kesaj radhe per hyrjet e daljet si ne tokes te babes, te Fazlliqeve, serbo-boshnjakit,sepse Ju pa menduar fare gjerat prapa kraheve,do te thoni:"Qytetaret levizin te lirė..."
Me shumė respekt, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,krahina e Lumės,Republika e Shqiperisė

https://www.facebook.com/reshat.badallaj/posts/10205320418680755
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Sali Berisha,Reshat Badalla, ne burg 1989 luzim Jashari
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: