AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Faik KOnica fole per Ismail Qemailin e Esat Pashen

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Faik KOnica fole per Ismail Qemailin e Esat Pashen   Ven 5 Fév - 14:29

[size=32]Faik Konica pėr Ismail Qemalin: I korruptuar nga shpirti e nga zakonet, pa ideal dhe pa parime, i gatshėm pėr tė gjitha kompromiset[/size]

[size=11][size=11] 19
  0 googleplus0  19 
 

 Postuar: 03/02/2016 - 13:04
[/size][/size]
Faik konica ka dhėnė njė intervistė pėr “Universul” mė 10 janar 1914, ku ėshtė pyetur pėr Ismail Qemalin dhe Esat Pashėn, ndėrsa pėrgjigja e tij nuk ka qenė pozitive.
 
Cila ėshtė situata e brendshme politike nė Shqipėri, a ekzistojnė atje parti politike dhe cilat janė programet dhe pikėpamjet e tyre? A varen programet e tyre politike nga besimet fetare?
 
Nė Shqipėri ka dy parti tė mėdha, tė cilat nuk janė ende tė organizuara pėrfundimisht: partia nacionaliste me nuancė liberale dhe partia reaksionare konservatore, turke pėr nga fryma. Klasa e kultivuar nė pėrgjithėsi dhe shqiptarėt e Rumanisė dhe tė Amerikės bėjnė pjesė nė tė parėn, myslimanėt dhe grekomanėt me shkolla tė kryera nė Stamboll pėrbėjnė tė dytėn. Besimet fetare nuk hyjnė nė formimin e kėtyre dy partive.
 
Nacionalistėt kėrkonin nė kohėn e regjimit turk autonominė administrative dhe pėrdorimin e gjuhės shqipe, ndėrsa unė me grupin tim deri edhe ndarjen nga Turqia. Partia reaksionare donte, pėrkundrazi, statu-quo dhe ruajtjen e bashkimit me Turqinė. Mbas luftės [ballkanike, – A.P.] nacionalistėt e pėrshtatėn programin duke kėrkuar njė shtet tė ri, me konceptime tė reja, i cili tė shkėputej nga traditat orientale: njė shtet nacional pėr nga fryma dhe oksidental pėr nga metoda. Me njerėz tė rinj pėr kėto situata tė reja. Partia reaksionare kėrkon vijimėsinė e sistemit dhe frymės sė administratės turke me gjendjen e vjetėr tė punėve. Nacionalistėt dėshirojnė tė kombėtarizojnė edhe kultin. Tė dy udhėheqėsit e Shqipėrisė aktuale, sa Esad Pasha aq edhe Ismail Bej Qemali, bėjnė pjesė nė partinė reaksionare, duke pėrdorur dhe duke imponuar gjuhėn turke nė administratė nė vend tė gjuhės kombėtare, ēfarė ėshtė skandaloze.
 
Tė dyja kėto parti politike a janė dakord pėr emėrimin e njė princi tė huaj? A ėshtė princi Wied i pranueshėm nga kėto parti?
 
Reaksionarėt, pėrshtat parimeve dhe pikėpamjeve tė tyre, dėshirojnė njė princ musliman, ndėrkohė qė nacionalistėt, duke qenė se nuk ekziston ndonjė dinasti kombėtare, kėrkojnė princ tė huaj. Populli, siē ėshtė i lodhur nga kaq trazirė, duke dashur tė shpėtojė nga luftėrat e brendshme dhe duke marrė vesh qė princi Ėied ėshtė i pėlqyeri i Fuqive tė Mėdha, e ka pranuar nė heshtje.
 
Si mund tė shpjegohet komploti mė i fundit turk nė Shqipėri?
 
Shumė thjesht: klasat drejtuese, tė varfėruara mbas lufte dhe duke pasur nevojė pėr para, morėn para dhe bėnė komplotin nė interes tė atij qė ka paguar dhe qė do tė pagojė edhe mė.
 
Ē’opinion keni zotėria juaj pėr kėto dy personalitete “en vogue” [fr. nė modė, – A.P.] tani nė Shqipėri: Esad Pashėn dhe Ismail Bej Qemalin?
 
Ismail Bej Qemali, njė “fileu” bizantin, i korruptuar nga shpirti dhe nga zakonet, pa ideal dhe pa parime, i gatshėm pėr tė gjitha kompromiset. Esad Pasha ėshtė njė “condotier” mesjetar, qė as nuk di metodat as nuk ka skrupujt e njė shtetari modern. Ėshtė nga shkolla e Abdul Hamidit, prej sė cilės ka ruajtur njė suvėnir tė gjallė. Mirėpo ėshtė energjik dhe, po tė drejtohej mirė, mund tė pėrdorej me dobi pėr rivendosjen e rendit nė Shqipėri. Nga natyrat e tyre do tė kuptoni edhe aktet e tyre.
 
Ē’parashikoni zotėria juaj pėr shtetin e ri shqiptar?
 
Shqipėria, qė del nga njė krizė e tmerrshme (katėr vite kryengritjesh dhe njė vit pushtimi, pra pesė vite trazirash) dhe qė ka qenė sunduar pėr katėr shekuj nga brutaliteti dhe keqqeverisja e regjimit turk, ndodhet – afėrmendsh – si njė i sėmurė qė nuk ėshtė lehtė tė ngrihet nė kėmbė, punė qė do tė dojė disa kohė, porse jam absolutisht i bindur pėr vitalitetin, energjinė dhe tė ardhmen e saj.”
 
Nga: “Universul”, XXVII, nr. 8, 10 janar 1914 © shqip Intervista sillet nga studiuesi Aurel Plasari.
[size][size]
 
/Agjensia e Lajmeve Sot News/
[/size][/size]
- See more at: http://www.sot.com.al/dossier/faik-konica-p%C3%ABr-ismail-qemalin-i-korruptuar-nga-shpirti-e-nga-zakonet-pa-ideal-dhe-pa-parime#sthash.x4jFLAPU.dpuf
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Faik KOnica fole per Ismail Qemailin e Esat Pashen
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: