AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Hashim Thaqi,me gjen serb

Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 14173
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Hashim Thaqi,me gjen serb   Sam 6 Fév - 14:50

Publikuar mė: 6 Shkurt, 2016
Debate / Lajmi Kryesor 3 |

[size=36]Ekskluzive: Ja ēka thonė defteret turke pėr origjinėn serbe tė Hashim Thaēit![/size]
 

“Babai i jot Hashim, Haxhiu ishte shumarė (roje pylli). Babai i Haxhiut Sinani a ishte Sinan Idrizi?
Po babai i Sinanit, a ishte Radosllav Daniloviē, pop serb. A ishte martu me rome, dhe kisha a e kishte pėrjashtuar? E ky prej inatit tė tyre a e pranoj fenė islame dhe e merr emrin Jusuf? Pra, Jusufi, qė nė tė vėrtetė ėshtė Radosllav Danilloviē, ka vdekur nė vitin jo tė largėt 1929.
Molla Ibrahimi i Mitrovicės myfti nė Shkup, shkruan me 1989, pėr Radosllav Danilloviqin, i konvertuar nė islam, por vazhdon myftiu, duke pohuar se nuk i beson atij. Ky informacion vėrtetohet nga lista e arkivit serb tė Malit tė Hilandarit, lista e priftrinjėve (popave) serb. Nė Serbicė (Skendederaj) vėrtetohet se ishte Radosllav Danilloviēi  – Jusufi se ka vdekur nė vitin 1929.
Mulla Ibrahimi, myfti nė Shkup ka shkruar se fenė islame e ka pranuar prifti i Serbicės, Radosllav Daniloviē. Ai e mori emrin Jusuf Sinani, por konsiderohet si njeri shumė i respektuar, nė mesin e tė afėrmve. Tė shumt ishin tė famullisė sė tij qė shkuan gjurmėve tė tij dhe e morėn besimin islam.
Unė nuk guxoj ti besoj sepse, kauri mbetet kaur, prandaj e mbaj atė nė distancė, citohet letra e molla Ibrahimit, dorėshkrimi ruhet nė arkivin historik nė Ankara. Edhe si mysliman Jusufi, nuk e fiton administrimin fetar mbi popullsinė lokale, por qė shumicėn e famullisė sė tij, ai arriti ta konvertojė nė islam, duke shpresuar qė tė bėhet hoxhė dhe ta fitojė tė drejtėn e administrimit fetar nė Serbicė-Skenderaj. Deri nė fund tė jetės nuk ia doli kėtij qėllimi. Njė dokument pėr Danilloviēin (Jusufin) ruhet nė bibliotekėn e Manastirit Hilandar, dhe daton nga viti 1898.
Kjo ėshtė njė listė e priftėrinjve dhe e pastorėve ortodoks serb. Si pastor i Serbicės nė kėtė listė figuron edhe prifti Radosllav Danilloviē, i cili ėshtė njėri nga priftėrinjtė mė tė mirė dhe mė tė zellshėm, vlerėsohet aty.
Jusuf Idriz Thaēi martohet edhe me njė grua shqiptare nga rrethi i Ēiēavicės, ajo vdes nė lindje tė parė. Martohet pastaj me njė shqiptare tjetėr nga Gllogovci. Pra, Jusufi atėherė e lind gjyshin e Hashim Thaēit si dhe katėr fėmijė tė tjerė”, pėrfundon zbulimi i Murat Jasharit, vėllai i Komandant “Kumanovės”.
Ndėrsa, ditė mė parė numri dy i Qeverisė sė Kosovės, Hashim Thaēi – kandidat pėr president tė vendit e ka shpėrndarė njė postim me njė foto tė gjyshit tė tij me veshje kombėtare. Ndoshta si njė kundėrvėnie apo kundėrpėrgjigje ndaj akuzave tė ngritura nga Murat Jashari, vėllai i komandant Kumanovės.
“Nuk na kanė mbetur shumė fotografi tė para luftės, si shumė familjeve tė tjera tė Kosovės – por kėtė foto e ruajmė me nder. Ky ėshtė gjyshi im: Sinan Thaēi, baba i Haxhi Thaēit, pjesėmarrės nė dy luftėra, mbijetues i shumė sfidave. HTH”, ka shkruar Thaēi nė atė postim.
Por, Murat Jashari hedh dyshimet e bashkėpunimit edhe dy breza pėrpara me serb, tė familjes sė Thaēit, duke i lidhur me praninė ushtarake franceze nė Ballkan dhe nė Kosovė.
Sipas tij edhe gjyshi i ish shefit tė EULEX-it nė Kosovė, Bou de Marnhac kishte qenė nė Luftėn e Parė Botėror bashkė me ushtrinė serbe, dhe se nėn komandėn e Franchet d’Esperey kishte luftuar me serb kundėr ēetės sė Azem Bejtės.
Dhe mė tej, ai beson se gjyshi i Thaēit kishte punuar nė Serbi. “Nėse nuk gaboj z. Thaēi edhe babagjyshi yt ishte po nė atė kohė punėtor i Serbisė nė kohėn e Kralit? Nipat e atyre francezėve qė pėrkrahėn Esat pashė Toptanin, sot a tė pėrkrahin ty !!! O Hashim Tadiqi???? O Hashim Pashė Toptani !!!!
Nipat e atyre shqipfolėsve qė luftuan patriotėt shqiptar bashkė me Serbinė janė prapė nė krye tė Kosovės?”, pyeste dhe konstaton Jashari.
Ai po ashtu ka pyetur Thaēin: “A je nipi i OZNA-s? A je produkt i UDB apo i KOS-it? Historia ėshtė e njėjtė, vetėm se pėrsėritet apo jo?”, thotė Jashari.
Shqiptari.eu
Murat Jashari: manastiri337@gmail.com
 
Lexoni mė tepėr nga Murat Jashari:
http://www.shqiptari.eu/shik-u-me-udb-ne-dhe-dgse-ne-i-debuan-shqiptaret-nga-veriu/
http://www.shqiptari.eu/cila-eshte-ana-e-erret-e-presidentes-atifete-jahjaga-dhe-gjeneral-behar-selimit/
http://www.shqiptari.eu/hashim-thaci-e-bardhyl-mahmuti-a-jane-pergjegjes-per-ndarjen-e-mitrovices-e-debimin-e-shqiptareve/
http://www.shqiptari.eu/pse-ldk-ja-heshte-per-helmimin-e-rugoves-nga-vete-shik-istat-dhe-udb-ashet-video/
http://www.shqiptari.eu/a-ishin-kontribut-lufte-netet-qe-i-kalonit-me-prostituta-kur-populli-masakrohej/
 http://www.shqiptari.eu/ilmi-recica-nr-2-i-shik-ut-shok-i-ngushte-i-sasha-mihallkov-qe-vrau-trimat-ne-kumanove/
http://www.shqiptari.eu/murat-jashari-1443-pyetje-per-hashim-thacin-trego-pse-u-torturua-edhe-kufoma-e-ali-ukes/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Hashim Thaqi,me gjen serb
Voir le sujet précédent Voir le sujet suivant Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: