AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Xhezair Shaqiri per Sulejman Osmanin(sula)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Xhezair Shaqiri per Sulejman Osmanin(sula)   Jeu 11 Fév - 19:02

[size=30]http://alsat-m.tv/News/236871/deshmite-per-kumanoven-rizaj-dhe-ndrecaj-te-ekzekutuar-ne-stacionin-policor[/size]


Dėshmitė pėr 'Kumanovėn': Rizaj dhe Ndrecaj, tė ekzekutuar nė stacionin policor!Xhezair Shaqiri
5 h · 


Shum veshtir qenka sod ta thuash te verteten, te shajn dhe ofendojn. Kur ndegjuam ne lajme se Sulejman Osmani- Sula esht I aratisur prej policis mk, menjeher bera perpjekje qe ta gjej dhe ti mar deklarat se si ka ndodh at dit ne lagjen e trimave ne Kumanov edhe pse kisha dishime per arratin e tij, duke e njohur Sulen dhe rethin e tij ku mund te I besonte, meu dash ten 2 dit per ta gjet ne fsh Letnic ne nje shtepij te vetmuar. Personi qe me dergoj kish te besim ne mua dhe pae paralajmruar Sulen u futa ne dhomen dhe aj ishte shum I raskapitur nga torturat qe kishte pesuar nga policia mk, dhe beri levizje qe te mer nen jastak revolen se ju duk befasi hyrja jon ne dhomen ju qendronte I shtridh, un menjeher ja bera me dije se kot e ka dhe te pa nevojshme ket frig. I thash mete paren fjal se asqe pome intereson per shendetin tan por me trego si ha ndodh ne detaje at dit ne liftime dhe kush esht I vram e kush esht I dorzuar se ka gjasa te mdhaja qe policia maqedone kan me fillu mej likviduar disa prej grupit e ne nese e japim lajmin ne medija sa ma shpejt mund qe ta parandalojm ekzekutimin. Sula filloj ta tregon ndodhin ne detaje por nuk pranoj menjeher qe te inqizohet , me tha ma von e bejm inqizimin por kur filluam per se diti her ta bisedojm ndodhin dhe filluam me inqizimin me nje telefon te thjesht, sules nuk ju kujtonin fjalet menjeher dhe un bera disa nderhyrje me pyetje qe tja perkujtoj se shka tha pak me par. Po at dit e dham ne medija se mirsad begi etj jan dorzuar ne polici dhese Ali Ameti me artan grubin kan qen garanc per ket dorzim. Po at dit me kundershtuan pothuase te gjith dhe me shum I besian deklarates se Ali ametit ku tha se si esht e mundur qe menjeher ta gjen Sulen k hoxha . Po ashtu edhe familjaret deklaruan se edhe kom hoxha esht I dishimt. E tani ko konfirmohet mindi I im I sinqert por shoket jan ekzekutuar dhe tradhetaret ende respektohen me tubime dhe premtime me vota. Mua me mjafton Allahu ne veprat e mija
..................................
Beg Rizaj, Mirsad Ndrecaj dhe dy pjesėtarė tė grupit tė Kumanovės janė likuiduar pas dorėzimit nė polici. Kjo u tha nga i akuzuari Rufki Dogani nė vazhdimin e sotėm tė procesit gjyqėsor kundėr tė akuzuarve pėr ngjarjen nė lagjen e trimeve. I akuzuari tjetėr Nasuf Zeqiri tha se nga Rizaj dhe Ndrecaj kishin marrė urdhėr qė tė mos gjuajnė vetėm nė ajėr.
Zeqiri tha se procesi ėshtė i montuara nga strukturat e sigurimit tė shtetit.
“Beg Rizaj, Mirsad Ndrecaj, Valon Kabashi dhe Sami Kastrioti janė vrarė nė stacionin policor. Ata bashkė me tė mbijetuarit e tjerė iu dorėzuan policisė, por mė pas u ekzekutuan”. Kėshtu i akuzuari Rufki Dogani nė rastin "Lagja e trimave" iu drejtua gjykatės nė seancėn e sotme, ku mbrojtja paraqiti deklaratat hyrėse. Dogani me tej tha: "Mos e mbuloni tė vėrtetėn me fjalėn terrorizėm."
Dėshminė e tij nė sallėn e gjyqit e mbėshteti edhe avokati i tij.
I akuzuari Nasuf Zeqiri tha se anėtarėt e grupit mė 9 maj ishin vetėm figura nė Lagjen e trimave.
"Dua tu them evropianėve dhe amerikanėve, ta dinė se nga Rizaj dhe Ndrecaj kemi marrė urdhėr tė mos hapim zjarr ndaj policisė, por tė gjuajmė vetėm nė ajėr. Askush kėtu nė sallėn e gjyqit nuk do ta pranojė fajėsinė, sepse ky rast ėshtė i montuar", tha Nasuf Zeqiri, i akuzuar.
Tė gjithė tė 29- tė akuzuarit u deklaruan tė pafajshėm pėr veprat penale pėr tė cilat akuzohen - terrorizėm dhe organizatė terroriste.
"Gjatė gjithė procesit, si mbrojtje do tė dėshmojmė se nuk janė plotėsuar elementet thelbėsore tė veprave pėr tė cilat janė ngarkuar pothuajse tė gjithė tė akuzuarit. Shihet nga reagimi i tyre, dhe nga njė pjesė e deklaratave tė tyre, se prapavija ėshtė diēka tjetėr, pėr tė cilėn publiku di mė shumė se mediat. Unė mendoj se kėtė gjatė procedurės do ta dėshmojmė me fakte dhe dėshmi", deklaroi Lupēo Veselinovski, avokat i Fadil Felzulahit.

Tė akuzuari nė gjykatė thanė se shpresojnė se do tė fitojė drejtėsia, dhe se e vėrteta do tė dėshmohet, sepse kėtė ua kanė borxh tė rėnėve dhe tė plagosurve nė Kumanovė mė 9 dhe 10 maj.Seanca e radhės ėshtė caktuar pėr 23 shkurt.

Maja Jovanovska
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xhezair Shaqiri per Sulejman Osmanin(sula)   Jeu 11 Fév - 19:05

Sulejman Osmani, i njohur edhe si komandant Sula, ishte njė nga pjesėtarėt e grupit qė u pėrlesh me policinė maqedonase nė maj tė kėtij viti.
Pas dorėzimit tė tė mbijetuarve tė konfliktit, ai nė mėnyrė misterioze, me pranga nė duar, arriti t’i ikė policisė maqedonase dhe deri tani nuk dihej gjė pėr vendndodhjen e tij. Osmani pėr disa mediume deklaroi se kishte arritur tė arratiset, pasi ishte dėrguar nga policia me helikopter pėr ta treguar vendin e fshehjes sė armėve tė grupit tė armatosur afėr fshatit Gushincė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Xhezair Shaqiri per Sulejman Osmanin(sula)   Jeu 11 Fév - 21:08

J’aime · Répondre · 6 hHaxhi Kuēi Xhezair Shaqiri;Po at dite e dham ne medija se mirsadi, begi etj jane dorzuar ne polici dhe se Ali Ameti me artan grubin kan qen garanc per kete dorzim. Po at dite me kundershtuan pothuase te gjithe dhe me shum I besian deklarates se Ali ametit .Ali am...Voir plus

J’aime · Répondre · 1 hXhezair Shaqiri Haxhi Kuēi Aliu I shtroj keto pyetje masiqe un e dhash deklaraten e sulos ne media se u ndegjoke zeri im tuja parashtruar pyetjet sules saper ikjen e tij nuk ja vlen te bisedohet

Je n’aime plus · Répondre · 1 · 5 minHaxhi Kuēi Xhezair Shaqiri;Te kuptova i nderuar,ju falimenderit shume,pajtohem me mendimin e juaj.

J’aime · Répondre · 1 min
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Xhezair Shaqiri per Sulejman Osmanin(sula)   

Revenir en haut Aller en bas
 
Xhezair Shaqiri per Sulejman Osmanin(sula)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: