AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren)

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren)   Jeu 18 Fév - 17:10


Hamdi Ndrecaj a partagé la photo de Samidin Xhezairi.
5 h · 


Samidin Xhezairi
J’aime la Page
[size]

26 décembre 2014 · 
NE JEMI NĖ LUFTĖ
Tha: “Jo, s’ka mė luftė!”
O i verbėruar, nė ēfarė bote jeton ti?!
Greqia s’mjaftohet me Ēamėrinė, synon pushtimin e Shqipėrisė jugore.
Serbia mundohet t'ia shkėpus njė pjesė Kosovės, dhe Maqedonia s'dėshiron shqiptarė nė atė shtet tė brishtė.
Ēudi, si nuk i mjaftojnė gjithė ato dėshmi! I gjori, sa shpejt harroi vrasjet e shqiptarėve tė pafajshėm! Aq shpesh pėrjetuam dhimbje, sa qė vetėm njė i cektė me njohuri tė kufizuara nuk ėshtė nė gjendje tė kuptoj qė jemi nė luftė edhe atėherė kur s’dėgjohen krismat e armėve.
Tė mirėkuptoj nėse ke frikė, por mos thuaj: “S’ka mė luftė!”
Me urtėsi e ripėrsėrita: “Po, lufta vazhdon.”
Sėrish kundėrshtoi: “Jo, s’ka mė!”
Detyrimisht e pranoj qė ka tė drejtė, pėr tė asnjėherė s’kishte luftė, largohej nė vende tė sigurta nga ku i gėzohej pėrfundimit tė saj.
Fatmirėsisht, s’gaboj kur them qė ka luftė.
Pėr t’u habitur, ēėshtje e njėjtė me dy tė vėrteta, ka dhe s’ka luftė!
Ai shtoi: “Nisja, ēfarė pret?!”
Mė duhet t’i pėrgjigjem: “Pres qė lloji yt tė vetėdijesohet.”
Megjithatė s’do tė pres aq gjatė gjersa tė tillėt tė ndryshojnė.
As ti s’bėn tė pyesėsh: “A do tė filloj lufta?”
Bindu, lufta s'ėshtė ndalur. S‘ka pushuar, e pa zhurmė s’vėrehet nga tė gjithė, qetėsi e rrejshme para stuhisė, ashtu e do armiku.
Lufta e heshtur ėshtė rrezik i madh pėr shqiptarėt.
Njė realitet i hidhur i pret ata qė pohojnė: “S’ka mė luftė!”
Mos rreziko, mė mirė rri i pėrgatitur. Ėshtė koha qė dasmat, ahengjet tė bėhen me mė pak harxhime, njė pjesė e pasurisė tė ndahet pėr mbrojtjen e familjes dhe tė afėrmve.
Tė jesh i sigurt, qetėsia megjithatė ėshtė mjaftė e zhurmshme.
Gjendja, shpejt mund tė ndryshoj pėr tė keq! Nėse sot jo, nesėr s’dihet, e ti vazhdo tė ėndėrrosh qė koha e luftėrave ka mbaruar!
Si duket ende ke dyshimet tua! O populli im pse jeni aq kokėfortė?! Jemi tė rrethuar me armiq, s’di ēfarė tė bėjė qė ju ta kuptoni!
Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren) 19.03.2012
www.facebook.com/samidin.xhezairi
Ju mirėpres nė: www.drita.net[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Samidin Xhezairi (Komandant Hoxha, Prizren)
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: