AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Bisede mes meje e Rexhep Ajvazit,rrethe qeshtjes se shtetit

Voir le sujet prÚcÚdent Voir le sujet suivant Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 14664
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Bisede mes meje e Rexhep Ajvazit,rrethe qeshtjes se shtetit   Sam 20 FÚv - 16:19Hamdi Ndrecaj


Vous,áGzim Zymeri,áEnis Shamiáetá36 autres personnesáaimez ša.
5 commentaires
3 partages
Commentaires


Haxhi KušiáI ka njohur mire se kush jane shqiptaret.I ka njohur mire edhe kushtetutat e shteteve.I ka njohur mire edhe popujt e ketyre shteteve .Ka dite mi be dallimet e mentaliteteve te secilit popull ne bote.Ky eshte ai qe e ka nenshkrue Kushtetuten e vitit 1974.Lavdi vepra dhe mendja e mprehte e ketij akademikut.Dy burra i ka pas shqiptarhanja,kete dhe Bardhyl Qaushin.Masquer 20 rÚponsesRexhep Ajvazaj TigriáI nderuar Haxhi mos harro Gazmend Zajmin,Anton Qeten Mark Krasniqin Ukshin Hotin Xhavit Ahmetin e .....Rexhep Ajvazaj TigriáJu flm ju desheroj nje nate te mire.......Gazmendin Esatin e Bardhylin i kam pasur profesor te Sistemit Politik Te drejtes Administrative dhe Prf Bardhyli i te drejtes Romake......Haxhi KušiáRexhep Ajvazaj Tigriá,e Harrova njerin nga ma te medhenjet e kombit shqiptar,GZMEND ZAJMIN.Po ta kishte ndegjue Gazmend Zajmin,Rugova,Mark Krasniqi,kur i ftuan ne amerike per qeshtjen e Kosoves,moti ish krye bashkimi i trojeve.Por Kur i ka thene MarkáKrasniqit Gazmend Zajmi merrne me vete ate dokumentin qe e keni nenshkrue ne PZ qe Kosova duhet ti mbesi serbise.Marku i ka thene;Jo se amerikanet na thojne pse me qefe e keni nenshkrue.Po thuaj,jo me qefe por me dhune,por nese e keni nenshkrue me qefe,thuanju na e kemi nenshkrue me qefe,duke mendue se do ti gezojna te drejtat e barabarta me kombet e tjera,por na tradhetuan dhe po na masakrojne šdo dite,dhe prape me qefe dojm mu nda nga serbia.E kam te inqizuar kete meselen ne kasete.Rexhep Ajvazaj TigriáHaxhi KušiáEh po z haxh ju desh njje nate te mire.... se jame kah shkruaj me nja dy mire u degjofshim,,,,,....Haxhi KušiáRexhep Ajvazaj Tigriá,Naten e mire i nderuar se ndoshta jeni lodhur per gjume e duhet mu que heret per me punue.Naten e mire e gjume te embel.Rexhep Ajvazaj Tigriájo jo une nuke punoj vtem lexoj ee eci ne natyre se kame punuar mjaft jasht jame jurist po pasion e kame librin ....ntmRexhep Ajvazaj Tigriáflm z Hazhi ....Rexhep Ajvazaj TigriáHaxhiHaxhi KušiáRexhep Ajvazaj TigriáPo ja vlejka biseda me juve,sepse šenket jurist dhe i njifni normat nderkombetare.Me juve mundemi me fole rrethe qeshtjes se kombit tone.Por per sonte nuk po u marri kohe,kur te jeni te lire dhe pushueshem folim ,nese keni deshire,por hapur e vetem sipas normave nderkombetare.Rexhep Ajvazaj TigriáUne normat nderkombetare kolizioni i lixhev apo ndeshjen e lixhev studjon edrejta nderkombetare private organet e OKB studjon E drejta nderkombetare publikeHaxhi KušiáRexhep Ajvazaj Tigriáshume e sakte i nderuar,ketu e kisha edhe fjalen.Rexhep Ajvazaj Tigriákemi te drejten kushtetuse eshte lemi ne veti pastaj te drejten penale pastaj te drejten Romake nga e cila burojn shume te drejta si ajo reale trashigimore civile e....Haxhi KušiáRexhep Ajvazaj Tigriá,po edhe keto lende kane randesin e tyre,te veprimit.Rexhep Ajvazaj Tigriákemi tri sisteme te te drejtes edrejta Anglosaksone ne britani kontinentale dhe te drejten e sheriatit ne boten arabeRexhep Ajvazaj TigriápopoHaxhi KušiáRexhep Ajvazaj Tigriá,sot ma se shumti perdoret e drejta nderkombetare publike dhe ketu tregohet fare mire krijimi i shteteve te reja,zhdukja,dhe bashkimi i trojeve qe iu jane shkeputur me dhune apo me marveshje mes paleve.Rexhep Ajvazaj TigriáPer tu krijuar nje shtet sipas rregullave pozitive te drejtes nderkombetare publike duhet plotesuar ca kritere 1 shteti te ket popullsi te caktuar nuke definohet nr,2 teritor se ku shtrihet ai popull ,Gjuha ,kultura ,origjina....Rexhep Ajvazaj Tigriárendi boteror sot po percaktohet nga fuqit vendimmarrese nuk ka kritere strikte se nuke po i perfillin atoHamdi NdrecajáPikerisht .fuqia ushtarako politike eshte vul e krijimit te rrendit gte ri .boteroráHaxhi KušiáRexhep Ajvazaj Tigriá,shume e skat kjo ška e tregoni.Por ne kete te drejte shkruhet edhe per luften šlirimtare. šfare kahje duhet marr lufta,dhe mbasi niset lufta e pergjakshme šfare obligimi ka per siper KS i OKB es?E tjera obligime qe u kercnohen paleve nderluftuese.Rende te shoqerive kane egzistue edhe para shume shekujve,vetem qe kane ndryshue prej nje emrit ne tjeter.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 14664
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Bisede mes meje e Rexhep Ajvazit,rrethe qeshtjes se shtetit   Sam 20 FÚv - 17:50

Hamdi NdrecajáEdrejta nderkombetare enjefe te drejten e Kombeve per vete vendosje shkeputje ose Bashkim.ashtu siq enjehe .te drejten.e rifomatizimit te kufijeve.te vendosur .pa deshirene kombeve .Apo ekam gabim.ZotiáRexhep Ajvazaj Tigri..Masquer 15 rÚponsesHaxhi KušiáHamdi Ndrecaj,edhe kjo forme e vetvendosjes lejohet me norma nderkombetare.Por nese e sheh bashkesia nderkombetare se ai popull eshte i pjekur.Rexhep Ajvazaj TigriáShiqo tani problemet nderkombetare tani amerikanet thon sipas dhe...ne duhet zhvilluar dy luftra ne te njejten kohe dhe te dalim fitus ne nje ane me ruset e tjwetren me kinezetRexhep Ajvazaj Tigriátani Amerika eshte ne udhekryq boteror konflikti eventual japoni kineRexhep Ajvazaj Tigriápastaj ballkani qdoher fuqi baroti ku ndeshen interesa perndim lindjeRexhep Ajvazaj Tigriápastaj perendim rusi per Ukraimen e krimenRexhep Ajvazaj Tigriápastaj lindja e mesmeRexhep Ajvazaj Tigriápastaj aleati amerikan i deritashem turqija eshte jo ne situat te mire me kurdet dhe keta te shtetit islamik kure keta te dytit po perdorin armatim nga SHBA qudi nuke perjashtohet mundesia qe neser te kemi nje shtet Kurd e ......Rexhep Ajvazaj TigriáTani asgje te qarte nuke kaRexhep Ajvazaj Tigriáruset po investojn ne ballkan ke Dodiku ne bosnje me mbajte gjendjen e brishtRexhep Ajvazaj Tigriápastaj te bullatoviqet ,Kilibarda Popoviq e radonjiq ne mal te YiRexhep Ajvazaj Tigriápastaj ke Maqedonet Grujevski e po investojn me shkaktu konflikte ne menyre qe Ameriken me e shpernda neper boteRexhep Ajvazaj Tigriátani rregullimi i rendit te ri boteror eshte i paqart shtetet myslimane nuk kane koke e as qellim nji shkrimtar amerikan thot ke qellimi arrijn vetem ata qe kane qellimRexhep Ajvazaj Tigriá...............Rexhep Ajvazaj TigriáZoti Haxhi e Hamdi ngr ju pershendes e ntm........


Haxhi KušiáRexhep Ajvazaj TigriáVetem sa per perfundim,shkurt e shqip po ja them.Eshte mbushiur koshiqi,dhe boshti lindje perendim duhet me zgjedhe nje menyre qe ta zvoglojne nartalitetin qe e ka arritur piken kulminare.Pra eshte ky rendi i ri apo i vjeter shoqerore qe e zgjidhe kete qeshtje.Dhe sa per bashkimin e trojeve shqiptare e bejne neqoftese shqiptaret e harrojne tradhetine,dhe e bejne shpirtin me masakrue tjere popuj,ndryshe me popuj paqesor,botes apo shoqerise se re nuk i nevoiten paqesoret.Serbia eshte merzitur me masakra,kjo po shifet kjarte.Me kohe siq po shihen punet,shume shtete do zhduken siq jane zhdukur ne kohen e plinit.Ka ardhe nje kohe,qe kush mundet mi shpetue kesaj katrahuzes,lumi ai e gjere sa te qetsohet gjendja nje dreq i bjen ne fije se nuk eshte ma koha e pushkes,por e diška tjetres qe brenda minutes zhduken shume shtete.Kesaj i jane duke iu frigue qe mos valle do zhduket qenja njeri ne toke.Por kane mu marr vesh,kreret e e rendit te ri ,ku shumicen kane me shti ne loje qe nuk kane me dite se per šfare behet pune.Naten e mire e befshit,ishalla behet mire per ata qe kane vlere per njerezine.Rexhep Ajvazaj TigriáQdo komb ne bote qe ka shtrirje gjeografike teritor te vetin ,populllsi e sipas magna karta libertatum apo kartes se madhe te lirive kane drejte te behen shteteHamdi NdrecajáNtm .i respektuar .Rexhep Ajvazaj Tigriáflm respekt te perhershe
Rexhep Ajvazaj Tigriápor sot fuqit e mdha nuk perfillin rregullat e ketij rendi juridik ato shiqojn strategjin rendin boteror e rregullojn sipas interesave te tyre
Haxhi KušiáPo edhe šdo lufte šlirimtare zhvillohet kinse per šlirim,por e ka interesin e shoqerise qe behet fjale.Lufterat zhvillohen me qellim qe me zvoglue numrin njerezor.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Bisede mes meje e Rexhep Ajvazit,rrethe qeshtjes se shtetit
Voir le sujet prÚcÚdent Voir le sujet suivant Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas rÚpondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: