AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Thinjat e bradh dhe heqja

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Thinjat e bradh dhe heqja   Ven 26 Fév - 17:17

Thinjat shihen pothuajse gjithmonė si shenja tė moshės. Por jo gjithmonė, flokėt e bardhė flasin pėr plakje. Flokėt thinjen kur folikulat e tyre prodhojnė mė pak melaninė, pigmenti qė i jep ngjyrėn flokut, shkruan noa. Zakonisht thinjat e para nisin tė shfaqen pas tė 30-ave, por disa femra/meshkuj mund tė shohin flokėt e parė tė bardhė edhe nė tė 20-at.
Mosha e shfaqjes sė thinjave tė para ėshtė e lidhur fort me dy faktorė kryesorė: raca (njerėzit qė i pėrkasin racės kaukaziane thinjen mė shpejt se aziatikėt dhe afrikano-amerikanėt) dhe gjenetika (nėse prindėrit tuaj janė thinjur herėt, edhe jo do tė keni tė njėjtin fat).


Por nėse shikoni flokėt e parė tė bardhė relativisht herėt, arsyet mund tė jenė edhe tė tjera. Faktorėt qė ndikojnė nė shfaqjen e tyre tė parakohshme mund tė jenė duhanpirja ose edhe ndotja ambientale (rrezet ultravioletė apo ndotja e ajrit).
Nė raste tė rralla, thinjat e parakohshme mund tė jenė shenjė e njė sėmundjeje si vitiligo (njė sindromė e lėkurės qė shkakton humbjen e pigmentimit), njė lloj i anemisė (kur trupi ka vėshtirėsi nė pėrthithjen e vitaminės B12) apo probleme qė kanė tė bėjnė me gjėndrat e pėshtymės ose me tiroidet.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Thinjat e bradh dhe heqja
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: