AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ne kohen e enver qenit nje haere ne jave populli hante mish

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ne kohen e enver qenit nje haere ne jave populli hante mish   Lun 7 Mar - 8:08

domenica 6 marzo 2016


Talloni i famshėm: Ja si ushqeheshin shqiptarėt nė komunizėm…copė e vogėl letre ka qenė pėr 10 vjet rresht ushqimi i pėrjavshėm i shqiptarėve, gjėja mė e rėndėsishme nė kuzhinėn e tyre tė varfėr. Nė vitin 1981 si pasojė e paaftėsisė pėr tė furnizuar tregun me ushqimet e nevojshme, qeveria komuniste aplikoi njė skemė racionimi, qė e kishte provuar edhe pas luftės me triskat.
Skema quhej “Talloni”. Ajo ishte njė copė letėr qė tė lejonte ēdo javė, nė ditėn e caktuar tė merrje furnizimin me mish, sallam dhe gjalp.
Talloni ishte njė pėr familje, pavarėsisht se sa e madhe dhe nga sa pjesėtarė pėrbėhej familja.
Ēdo familje merrte 1 herė nė javė mish sipas kėsaj skeme:
-Javėn e parė tė muajit 1 kg mish derri i ngrirė dhe 2 pako gjalp nga 100 gr secila.
– Javėn e dytė, 1/2 Kg mish tė grirė dhe 1/2 kg sallam, plus 2 pakot 100 gr me gjalp.
– Javėn e tretė njė pulė e ngrirė hungareze, thuajse 1 kg plus dy pakot e gjalpit.
– Javėn e fundit, varėsisht mundėsive pėrsėritej njė nga 3 zgjedhjet e mėsipėrme.
Tallonat jepeshin nė kėshillin e lagjes dhe ishin me vulė. Talloni nuk tjetėrsohej, nuk i jepej dot dikujt tjetėr dhe nėse tė humbiste nuk zėvendėsohej. Talloni doli nga pėrdorimi nė vitin 1991.

Pubblicato da ALBANIA ARKIVA 16:18:00
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Ne kohen e enver qenit nje haere ne jave populli hante mish   Lun 7 Mar - 8:09

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ne kohen e enver qenit nje haere ne jave populli hante mish
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: