AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lufta e trete dhe e 4 kete vite 2016-2017

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lufta e trete dhe e 4 kete vite 2016-2017   Mer 9 Mar - 17:49

Ardhjen e Luftės sė IV Botėrore ėshtė shkencėrisht e mundshme
 
burimi: http://french.ruvr.ru/2013_04_15/Lavenement-dune-quatrieme-Guerre-mondiale-est-scientifiquement-probable/
 
Pushim dhėnė njerėzimit nė mes tė luftės botėrore tretė dhe tė katėrt mund tė tė vijnė nė njė fund. Ky ėshtė pėrfundimi qė ėshtė bėrė nga
shkencėtarėt nga Akademisė ruse tė Shkencave Ushtarake, bazuar nė teorinė e cikleve Kondratiev.
Sipas kėsaj teorie zhvilluar nga ekonomisti sovjetik Nikolai Kondratiev - i quajtur edhe teorinė e valėve tė gjata - njė luftė e re botėrore mund tė fillojnė nė dekadėn e ardhshme, tha Sergei Malkov, anėtar i Akademisė sė Shkencave Ushtarake dhe Universitetit Prof. Moscow. Me kėrkesė tė Zėri i Rusisė, profesor
paraqiti pikėpamjet e tij mbi outlooks botėrore.
Sipas njė pamje shumė tė thjeshtuar tė cikleve Kondratiev, periudhat e zhvillimit ekonomik tė qytetėrimeve moderne tė fundit nė mes tė 40 dhe 60 vjet.
Nikolai Kondratiev identifikuar gjashtė cikle pėr periudhėn historike nga 1803 nė vitin 2060. Raundi i katėrt zgjati nga fundi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė gjysmėn e parė tė viteve tetėdhjetė. Ne jemi aktualisht nė ciklin e pestė, sipas Kondratiev, duhet tė pėrfundojė nė vitin 2018. Pėrkrahėsit e kėsaj teorie tė lidhur nga afėr ēdo cikli ekonomik tė
niveli tė veēantė tė teknologjisė. mosha jonė karakterizohet nga zhvillimi i teknologjive tė reja, telekomunikacionit dhe robotikė. Cikli i gjashtė duhet tė shėnohet nga njė nano pėrparim dhe bioteknologjia, por edhe nė inteligjencėn artificiale dhe shkencės njohėse.
Por ēdo cikėl zhvillimi teknologjik ėshtė shoqėruar gjithmonė nga krizat dhe luftėrat. Fundi i ciklit tė tanishėm dhe kalimi nė njė fazė tė re tė zhvillimit teknologjik do tė jetė nė njė kontekst tė paqėndrueshmėrisė politike dhe madje edhe njė luftė tė re botėrore, thotė Sergei Malkov.
"Ne jemi duke kaluar njė periudhė krize, depresioni, dhe kėrkojnė mėnyrė pėr tė dalė. Nė mėnyrė tė veēantė, duke u mbėshtetur nė teknologjitė e reja qė do tė pėrzėnė rritjen. E ashtuquajtura teknologji NBIC: nanoteknologji, bioteknologjia, inteligjencės artificiale dhe shkencėn njohėse. Por kjo periudhė ėshtė shumė e rrezikshme, sepse ne nuk do tė gjeni asnjė mėnyrė pėr tė dalė, ndėrsa shumė tensionet kanė akumuluar. Kjo ėshtė zakonisht nė kėtė pikė qė duke filluar luftėrat botėrore. Tregtia ndėrkombėtare, financave, ekonomike, politike dhe klasik, tė gjitha skadon. "
Nė tė vėrtetė, nėse marrim teorinė e modelit tė cikleve, ne mund tė shohim se gjatė dy shekujve tė fundit, ngjarjet mė tė pėrgjakshme nė historinė e botės ndodhi nė fazėn e rėnies, tė quajtura edhe "valėt Kondratiev. " Kriza ka ndodhur tashmė, dhe ne po i afrohet tani fatal sigurisht. Sipas parashikimeve tė ithtarėt e teorisė sė
Kondratiev, koha mė e rėndėsishme duhet tė ndodhė nė 2016-2017.
Sigurisht, sot ėshtė e vėshtirė tė thuhet nėse kjo do tė jetė njė luftė botėrore nė kuptimin tradicional. Por sipas profesorit Makov, ardhjen e luftėrave informative, psikologjike, ekonomike dhe tregtare, nuk ka dyshim.
"Mė parė Lufta e Tretė Botėrore u zhvillua pikėrisht nė kryqėzimin e cikleve katėrt dhe tė pestė Kondratiev. Ajo do tė kishte ndodhur pa pėrdorim tė gjerė tė armėve, por rezultati ėshtė i qartė: harta gjeopolitike e botės ėshtė rindahen, sfidant pėr dominimin e botės, Bashkimi Sovjetik dhe aleatėt e saj u mundėn dhe
pushuar sė ekzistuari nė formėn e tyre tė mėparshme. Sot, roli i Bashkimit Sovjetik ėshtė luajtur nga pretenduesit e ri tė udhėheqjes botėrore: China. "
Nė kėtė fazė tė re tė zhvillimit njerėzor, ngjarjet e mėdha tė varet nga zhvillimi i marrėdhėnieve Sino-SHBA. Konflikti valė qė kėrcėnon Gadishullin Korean pėrkryer ilustron kėtė model tė ndarjes sė botės, sipas Sergei Malkov. Nė rastin e dy Koreve, ne jemi pėrballur me pasojat e politikės amerikane qė inkurajon zhvillimin e zonave tė konfliktit nė interes vetėm tė Shteteve tė Bashkuara. Tė gjithė konkurrentėt 'teknologjike' SHBA - Rusia, Kina, Japonia dhe madje edhe
Koreja e Jugut - janė nė kėtė rajon tė Azisė dhe Paqėsorit.
Sipas Malkov, SHBA po humbet pozitėn e saj nė botė. Paqėndrueshmėria ekonomike globale shkakton vlerėsimin e ēmimeve tė dollarit amerikan, dhe pabarazitė politike tė ēojė nė rritjen pritjet pėr nė SHBA, si njė arbitėr globale. Pėr shkak tė ngadalėsimit tė fuqisė ekonomike amerikane, Shtetet e Bashkuara nuk
mė shumė mund tė shfaqet si njė lider botėror, e cila ėshtė arsyeja pse ata kanė filluar tė vėnė theksin mė shumė nė tė edhe kėtė udhėheqje politike, financiare dhe teknologjike. Amerikanėt janė tė detyruar pėr tė mbėshtetur paqėndrueshmėrinė e botės.
Ėshtė e qartė se ne jemi nė Utopia. Megjithatė realiteti ėshtė se edhe pa marrė parasysh teorinė e cikleve, transformimi i botės shumė si njė skenar fantashkencė.
 
Komentet Daniel Mehi
 
Unė jam i befasuar kėndshėm se ky punim shkencor jep 2016-2017 si njė fazė kritike pėr njė luftė tė mundshme botėrore. Mė mirė akoma, analizat e tyre shkencore takohen nė njė pikė analizat e mia shpirtėrore ende nuk kemi tė njėjtat mjete analizė.
(Shiko botimin 21 janar 2013 - Bregu i Fildishtė, ku ēlirimi juaj promise- Daniel Mehi ėshtė)
Ērregullim i madh dhe varfėria endemike nė Afrikė janė pjesėrisht pėr shkak tė faktit se afrikanėt nuk e di teorinė e cikleve. Ata mendojnė se ēdo gjė ėshtė
linear. Ata janė shumė tė paduruar dhe tė ērregulluar. Ata janė duke u manipuluar nga forcat perėndimore pėr tė vepruar para kohe pėr tė krijuar ērregullim nė kontinent. Disa duan gjithēka menjėherė, pėrndryshe ata marrin armėt. Ka gjėra qė nuk mund tė merret, e as tė bėni kur ju jeni nė fund tė ciklit. Kur vėshtirėsitė financiare tė ciklit dhe gjykimet rritet ose poshtėrim. jetojnė ēdo ditė bėhet kryqi dhe flamuri. Tė gjitha gjėrat kanė njė fillim dhe njė fund. Ju duhet tė dini se kur do tė fillojė dhe kur do tė pėrfundojė pėr tė mbajtur nė. Sepse tė gjithė mbaruar dhe gjithēka fillon pėrsėri. Por nė mes tė fund dhe fillim tė ri, nuk ėshtė gjithmonė njė fazė kalimtare e cila shkakton vuajtje shumė tė lartė morale dhe fizike.
Shiko pėr shembull nė Bregun e Fildishtė, Togo, Burkina, etj ... (Tė gjitha vendet frankofone tė Afrikės?), Njerėzit qė janė nė pushtet nė kėto vende nuk e di se vendet e tyre janė
fund tė ciklit 50-vjeēar dhe do tė prodhojė ndryshime tė mėdha gjatė vitit 2013. Ata janė atje dhe ata kapem pėr atė qė ka mbaruar tashmė.
Unė jam edhe mė shumė i trishtuar kur kam dėgjuar njerėzit flasin pėr zgjedhjet nė 2015. verbėr dobėt !!! nė qoftė se ata e dinin se ēfarė i pret ata nė disa muaj?
Unė besoj se teoria e cikleve duhet tė mėsohen nė shkollat ​​e Afrikės, nė mėnyrė qė njerėzit do tė dinė se ata nuk duhet tė marrin armėt kundėr vendeve tė tyre pėr tė pėrshpejtuar tyre
fati, pėr shkak tė njė kuzhinė anijeje tė vogėl se koha pėrfundimisht do tė kalojnė njė ditė. Kur tė gjithė e dinė se gjėrat nuk punojnė si kjo, ērregullim shkon pa
ndoshta reduktuar nė Afrikė.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Lufta e trete dhe e 4 kete vite 2016-2017
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: