AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ja kush e kercnoj me vrasje Mimoza Kusarin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ja kush e kercnoj me vrasje Mimoza Kusarin   Sam 26 Mar - 0:30

Mimoza Kusari-Lila dėshmoi sot nė gjykimin pėr vrasjen e saj nė tentativė
Pėr porositje tė vrasjes sė Kusari-Lilės dhe njė personi tė quajtur Prenk Radi, nga Prokuroria Speciale akuzohet Mikel Qupi.
Pas seancės ku dėshmoi, kryetarja e Gjakovės tregoi pėr KALLXO.com ecurinė e saj.
“Sot kam qenė edhe nė cilėsinė e tė dėmtuarės, edhe nė cilėsinė e dėshmitares nė rastin e tentim-rasjes qė ėshtė prezantu nga Prokuroria Speciale. I jam pėrgjigjur pyetjeve tė prokurorit special dhe tė avokatit mbrojtės tė palės i cili ėshtė arrestuar si i akuzuar pėr tentim-vrasje,” tha Mimoza Kusari-Lila.
Ajo tha se ėshtė e interesuar tė mėsojė motivin e vrasjes nė tentativė ndaj saj.
“Ajo ēfarė pres ėshtė qė tė zbardhet drejtėsia, tė dihen ose tė zbardhet motivi se ka motiv nė kėtė rast. Nuk ka qenė njė periudhė e lehtė me tė cilėn jam ballafaquar vitin e kaluar nė fund tė verės. Besoj qė ėshtė momenti i fundit tė dihen tė gjitha rrethanat e ndodhjes, e motivit, e palėve tė treta. Ashtu ėshtė pėrceptu kur ėshtė prezantu qė Mikel Qupi ka qenė lidhja me vrasėsit me pagesė,” tha Kusari-Lila.
Nė seancėn e sotme pėrveē Kusari-Lilės dėshmoi edhe Prenk Radi, personi tjetėr vrasja e tė cilit gjithashtu ishte porositur, por kishte mbetur nė tentativė.
Besnik Berisha, avokati i tė akuzuarit Mikel Qupi falėnderoi dėshmitarėt e sotėm qė tha se dhanė njė pasqyrė tjetėr nga ajo qė e kishte deklaruar Gramoz Nukshiqi njė shtetas i Shqipėrisė qė kishte thėnė se i ishin ofruar para pėr varsjen e Mimoza Kusari-Lilės dhe Prenk Radit.
“Dua ta falėnderoj zonjėn Mimoza Kusari-Lila pėr korrektėsinė dhe objektivitetin gjatė dėshmisė sė saj, e cila kam pėrshtypjen qė dha njė pamje krejtėsisht tjetėr nga ajo qė pretendohet nga mercenari i vetėdeklaruar Gramoz Nukshiqi. Po ashtu dua ta falėnderoj familjen e tė dėmtuarit Prenk Radi, i cili po ashtu dha njė pasqyrė tjetėr nga ajo qė ishte pretenduar,” tha avokati Berisha.
Ai shfajėsoi tė mbrojturin e tij.
“U konstatua se Mikel Qupi nuk kishte motivv as kundėr kryetares sė Gjakovės pėr tė ndėrmarrė ndonjė tė keqe ndaj saj, aq mė pak ndaj bashkėfshatarit tė tij dhe kam pėrshtypjen qė gjykata do tė ketė material tė mjaftueshėm pėr ta liruar nga akuza,” tha avokati Berisha.
Mikel Qupi nga Prokuroria Speciale akuzohet pėr vrasje tė rėndė tė lidhur me veprėn bashkim kriminal tė mbetur nė tentativė dhe pėr armėmbajtje pa leje.
Sipas aktakuzės, ai u mor u mor vesh me dy shtetas tė Shqipėrisė pėr vrasjen e Mimoza Kusari-Lilės dhe Prenk Radit gjatė muajit korrik tė 2015-ės.
Pėr vrasjen e kryetares sė Gjakovės, Qupi sipas prokurorisė u premtoi 300 mijė euro dy shtetasve shqiptarė.
Nė aktakuzėn qė e ka siguruar KALLXO.com bėhet e ditur se pėrveē premtimit material, Qupi ua siguroi edhe armėt atyre qė pritej ta vrisnin kryetaren e Gjakovės-njė snajper me dy palė dylbi, njėra palė pėr pėrdorim gjatė ditės e tjetra gjatė natės, njė pistoletė tė tipit “Zastava” dhe njė sasi prej 400 gramėsh tė eksplozivit C4.
Aktakuza sqaron se dy vrasjet e porositura tė Qupit kishin mbetur tė pakryera, pasi njėri nga tė porositurit pėr kryerjen e kėtyre krimeve ishte penduar, duke njoftuar pėr planet e Qupit Policinė e Shqipėrisė, ndėrsa mė pas kjo polici kishte njoftuar Policinė e Kosovės.
http://kallxo.com/deshmitare-ne-gjykimin-per-tentim-vrasjen-e-saj/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ja kush e kercnoj me vrasje Mimoza Kusarin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: