AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Wikileaks publikon dosjet e Thaqit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Wikileaks publikon dosjet e Thaqit   Mar 5 Avr - 18:15

[size=36]Wikileaks publikon dosjen kriminale tė Hashim Thaēit[/size]
Dosja raporton se Thaēi, ishte njė nga udhėheqėsit e krimit tė organizuar nė Kosovė, si dhe pjesė e njė rrjeti kriminal ndėrkombėtar me pėrfshirje nė vrasje me porosi dhe trafikimin e njerėzve, armėve dhe drogės. 


Kosova ėshtė e ndarė nė tri zona tė interesit tė krimit tė organizuar 


 Rajoni i Drenicės kontrollohet nga i ashtuquajturi grupi i Drenicės i organizuar rreth Hashim Thaēit, Xhavit Halitit dhe Rexhep Selimit. Ky grup punon ngushtė me strukturat e krimit tė organizuar nė Shqipėri, Maqedoni, Bullgari dhe nė Republikėn Ēeke, shkruan BND. Dosja raporton se grupi i Hashimit, grupi i kriminelėve tė Drenicės, kanė krijuar forcat e tyre tė sigurisė, me mbėshtetjen e drejtpėrdrejtė tė mafias ēeke dhe shqiptare nė Republikėn Ēeke. Shėrbimi Kombėtar i Kosovės pėr Inteligjencė (SHIK) gjithashtu angazhohet nė veprimtari kriminale, ka shkruar BND. SHIK erdhi nė jetė nė formėn e saj aktuale nė gjysmėn e dytė tė vitit 1999 nė Prishtinė me iniciativėn e Thaēit ... shėrbimi angazhohet nė spiunazh, frikėsim dhe eliminimin e forcave demokratike (nėpėrmjet vrasėsve profesionalė), veēanėrisht kundėrshtarėt e krimit tė organizuar. 

Ekziston njė degė e mirė-organizuar e SHIK-ut nė diasporėn shqiptare, shkruan BND, duke pėrmendur udhėheqėsit e rrjetit tė SHIK-ut nė Gjermani. BND tregon se Presidenti i zgjedhur kosovar dyshohet se ka dhėnė urdhėr pėr njė vrasės me porosi tė quajtur Bekim, dhe ka lidhje me pastrimin e parave, lėndėve djegėse dhe kontrabandėn e cigareve nėpėrmjet kompanisė Salbatring nė Prishtinė. Sipas agjencisė sė inteligjencės nga viti 2003, ai ishte i pėrfshirė gjerėsisht nė trafik droge me anė tė njė rrjeti kriminal nė Hamburg.

 Njė nga financuesit mė tė mėdha tė Thaēit dhe UĒK-sė gjatė luftės nė Kosovė nė vitin 1999 dhe luftės nė Maqedoni ishte njė grup i kriminelėve tė organizuar pėrqėndruar rreth Nazar Mehmeti, i cili jeton nė Dallas, Texas, ėshtė shprehur BND. Njė tjetėr mbėshtetės i Thaēit ėshtė Ekrem Lluka, i cili ėshtė njė trafikant i njohur i tė gjitha llojeve tė mallrave: armėve, cigareve, karburanteve, kamionėve dhe pajisjeve dhe i dyshuar pėr pėrfshirje nė financimin e grupeve terroriste. 

 pasi shumica e parlamentit tė Kosovės kanė votuar pėr zgjedhjen e tij. Nė mesin e atyre qė e pėrgėzoi atė pėr zgjedhjet ishin ambasadorja gjermane Angelika Viets, dhe homologėt e saj nga SHBA, Britania e Madhe, Franca dhe Italia./// Gazeta Impakt 

Burimi: Sputnikhttp://www.gazetaimpakt.com/lajm/6450/wikileaks-publikon-dosjen-kriminale-te-hashim-thacit/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Wikileaks publikon dosjet e Thaqit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: