AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Rexhen siq kendohet,nuk e mbytikali por mixha

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Rexhen siq kendohet,nuk e mbytikali por mixha   Dim 17 Avr - 19:48

[size=30]Zbulim tronditės: Rexhėn e vrau xhaxhai qė ishte edhe njerku i tij, e jo kali
[/size]
Comments Off on Zbulim tronditės: Rexhėn e vrau xhaxhai qė ishte edhe njerku i tij, e jo kali
[size]
Admin March 10, 2016Lajme[/size]

Tė riun ditėn e martesės e vrau xhaxhai, qė ishte edhe njerku i tij
“Sipas burimeve tė sigurta historike, kjo ngjarje ka ndodhur disa vite para Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, nė afėrsi tė Medvegjės, ku pėr qėllime trashėgimie Rexhėn jetim e ka vrarė mixha i tij”, thotė rapsodi Demir Krasniqi, duke pretenduar se kjo ėshtė e vėrteta, qė ai e ka dėgjuar prej Qamilit tė Vogėl.
Shumėkush prej nesh ėshtė rritur me kėngėn e Rexhės dhe sa herė e ka dėgjuar kėtė kėngė tė Qamilit tė Vogėl, ka ndier edhe dhembje pėr atė ngjarje qė besohet se ka ndodhur para 140 vitesh, kur djali jetim, natėn e dhėndėrisė, gjendet i vdekur nė grazhd tė kalit. Gjithmonė ėshtė menduar se Rexhėn e kishte mbytur kali, madje shpeshherė edhe ėshtė ironizuar me rastin, duke thėnė se Rexhėn e ka mbytur pela. Por, duket se e vėrteta ėshtė ndryshe dhe jo ajo qė kemi besuar tė gjithė ne. Demir Krasniqi pretendon se e di versionin origjinal tė kėngės sė njohur tė Rexhės, ku sqarohet gjithė ngjarja, qė, sipas tij, ka ndodhur nė fshatin Stubėll, afėr Medvegjės, rrethi i Jabllanicės. Rexhės i kishte vdekur babai kur ai ishte dyvjeēar. Nėna e tij, sipas traditave dhe zakoneve tė vjetra, me qėllim qė tė mos lėrė djalin jetim, kishte pranuar tė martohej pėr kunatin, i cili u kujdes pėr ta rritur Rexhėn. Pastaj e fejoi dhe vendosi qė ta martojė me dasmė dhe krushqi, sipas zakoneve dhe traditave shqiptare tė rrethit. Ditėn e dasmės sė Rexhės, xhaxhait tė tij, emri i tė cilit nuk pėrmendet nė kėngė, i kishte hipur nė kokė njė mėrzi e madhe, ngase e dinte se Rexha, pasi tė martohej do tė ndahej prej tij dhe do t’ia merrte gjysmėn e pasurisė, qė do t`i takonte si trashėgimi nga babai. Kjo vesvese e shtyri atė qė ta vrasė Rexhėn nė ditėn e dasmės sė tij. Ai e mashtron Rexhėn dhe e ēon tek stalla e kuajve tė dasmorėve, gjoja pėr t’i ushqyer ata dhe atje e vret tinėzisht, duke e lėnė tė vdekur nė grazhd tė kalit. Dasmorėve ua dha haberin duke u thėnė se njėri prej kuajve e kishte qėlluar Rexhėn me shqelm dhe e kishte lėnė tė vdekur nė vend.
Nėna e Rexhės ishte kthyer nuse pėr kunatin
Dasmorėve nuk u kishte shkuar mendja se kėtė krim mizor mund ta ketė bėrė xhaxhai i Rexhės. Ata i besuan fjalėve tė axhės sė Rexhės. Demir Krasniqi thotė se ngjarjen e kishte dėgjuar nga Qamili i Vogėl. Tė vėrtetėn e vdekjes sė Rexhės e kishte treguar vetė nėna e tij, disa vite mė vonė, pasi asaj i kishte vdekur burri i dytė, qė ishte axha i Rexhės. Pra, vrasėsi i vėrtetė i Rexhės ishte axha i tij e jo kali, siē ėshtė kėnduar kėnga plot njė shekull e disa dekada. Sipas Krasniqit, kėtė kėngė e kishte sjellė nė Gjakovė familja e kėngėtarit Qamili i Vogėl, qė ishin shpėrngulur pikėrisht nga fshati Stubėll i Medvegjės. Qamil Muhaxheri ishte i pari qė e kėndoi kėtė kėngė nė Radio-Prishtinė. Kėnga ėshtė pėrhapur shumė shpejt nėpėr tė gjitha trevat dhe krahinat shqiptare, ku kėndohet edhe nė ditėt e sotme, por ėshtė e ndėrtuar mbi njė rrėfim tė pavėrtetė, duke krijuar edhe versione qė shkojnė deri nė banalitet. Krasniqi e ka pėrpunuar dhe pėrshtatur pėr kėngė origjinalin e kėsaj ngjarjeje dhe pėr herė tė parė e ka incizuar nė audio kasetė mė 25 korrik 2012. Ai pretendon se kjo ėshtė e vėrteta e vdekjes sė Rexhės dhe ky version nuk ėshtė kundėrshtuar ende nga rapsodėt dhe muzikologėt. /Kosovasot

IndeksiShqip ne Facebook
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Rexhen siq kendohet,nuk e mbytikali por mixha
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: