AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ramush Haradinajn e akuzon per vrasje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ramush Haradinajn e akuzon per vrasje    Jeu 21 Avr - 13:42

[size=36]O Ramush familja Osaj po e pret rrėfimin tėnd pėr Rexhėn e vrarė![/size]

 


Kanė kaluar 17 vjet nga njėra prej ngjarjeve mė tragjike nė Rrafshin e Dukagjinit. Nė ditėn e hyrjes sė forcave tė NATO-s, Rexhė Osajn me katėr shokė do tė kapej me forcė nga luftėtarė tė Ramush Haradinajt, dhe nga qendra do tė dėrgoheshin nė zyrėn e tė ashtuquajturit perfektit tė Pejės, Ethem Ēekut, tashmė dy mandate dekan nė Fakultetin e Edukimit nė Universitetin e Prishtinės.
Daut Haradinaj ishte i akuzuar pėr vrasjen e 4 ushtarėve tė UĒK-sė menjėherė pas hyrjes sė NATO-s nė Kosovė, Sinan Musajt, Rexhė Osajt, Ramė Idrizit dhe Bashkim Balajt, dhe ishte dėnuar nė gjykimin e nisur nė vitin 2002 i njohur si gjykimi i grupit tė Dukagjinit
Nga pesė tė arrestuarit, njėri prej tyre Muriqi, do tė arrinte ti shpėtonte plumbave, pasi mė parė ishin dėrguar nė malin pranė, vendin e ekzekutimit. Mos dėshmia e tė vėrtetės nga Ethem Ēeku, tregon pėr nivelin e edukimit nė vendin tonė dhe pėr tredhjen e Universitetit.
Qė atėherė familja e Rexhė Osajt, do tė jetonte me dhembjen, por edhe me ankthin e jetės pėr shkak se ‘lufta’ pėr ta nuk kishte mbaruar.
Nė vitin 2006 do tė vritej nė rrethana, qė tashmė cilėsohen tė paqarta, edhe vėllai i tij Afrimi.
Por, koha nuk po punon mė pėr tė dyshurit pėr krime. Ramushi ose duhet ti dorėzojė para drejtėsiė fajtorėt, ose do tė duhet tė jap vet llogari. Njė dėnim i dhėnė nė kėtė proces gjyqėsor duket se nuk i ka pėrmbushur as pritjet e familjarėve.
listėn e atyre qė u vranė, tė cilėt ishin nė listė si dėshmitarė kundėr Daut Haradinajt dhe disa foto tė atentatit ndaj tyre.
Lista e dėshmitarėve tė vrarė
Kjo listė ėshtė publikuar nga Leotrime Osaj.
-Tahir Zemaj, i vrarė nė njė atentat nė hyrje tė Pejės sė bashku me djalin Enisin dhe kushėririn Hasanin.
-Ismet Musaj i vrarė nė vitin 2001 pak para se tė thirrej nė gjykimin kundėr “Grupit tė Dukagjinit”.
-Sadik Muriēi i plagosur nė vitin 2002 nė Pejė.
-Mirth Muriēi i vrarė me armė zjarri nė vitin 2002 nė Pejė.
-Bekim Mustafa dhe Avni Elezaj tė vrarė me armė zjarri nė Pejė nė vitin 2002.
-Smajl Hajdari i vrarė me 17 shkurt 2002 nė hyrje tė shtėpisė sė tij, edhe pse pėr kėtė dyshohet njė grupim kejt tjetėr.
-Ilir Selimaj me gruan dhe vėllain Feridin i vrarė nė njė pritė
-Sebahate Tolaj dhe Isuf Haklaj polic tė njėsitit hetimor nė regjionin e Pejės tė vrarė nė njė pritė pėrderisa ishin duke shkuar nė punė.
-Sadik Musaj i vrarė me 1 shkurt 2005
-Sinan Musaj i vrarė me 14 qershor 2005
-Gjeladin Musaj i vrarė me 16 qershor 2005
-Kujtim Berisha i vrarė nė njė aksident nė Podgoricė nė vitin 2007.
Ramush familja Osaj, po pret tė dėgjojė rrėfimin tėnd, duan ta dinė tė vėrtetėn!
Shqiptari.eu
LEXONI edhe:
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ramush Haradinajn e akuzon per vrasje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: