AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kur enveristat,komunistat,e shpallin veten nacionalista

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15239
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kur enveristat,komunistat,e shpallin veten nacionalista   Ven 22 Avr - 1:27

Nihat Bakalli
1 h · 

FALI O ZOT, SEPSE NUK DIJNE SE CKA SHKRUAJNE!!!
Edhe kjo na polli!!! Nje pseudo-historian (kripto-komunist, qe te them te pakten) Ylli Polovina ka vazhduar shkrimet e tija te ster-gjata ne fletoren "Illyria". qe del ne New York, nr.2406 qe mban daten 15 te Prillit te ketij viti. Vetem prej titullit te ketij shkrimi kuptohet fare mire se sa i din (ose sa i sendergjon) punet me nje te shkuar aspak te larget... Ja titulli i ketij margaritari: As nacionalizem komunist, por as edhe nacionalizem ballist! A e shihni pra se sa thelle i ka hyre historise se tije? Ne kete mes, s'me mbetet vece te pyes; E kur valle ka patur nje "nacionalizem komunist" dhe pse nuk e kthjellon ceshtjen e ndryshimit ne mes te dy bote-kuptimevet, atij komunist te tipit te Enver Hoxhes dhe atij te Ballit Kombetar te Mid-hat Frasherit?
Nje tjeter margaritar i ketij zoterie: "E ngjashme midis konceptit te Mihajloviqit (Drazhes, kryetar i Cetnikevet) dhe te Mid-hat Frasherit ishte per te parin ruajtjen e sa me shume jeteve serbe dhe per te dytin e njejta gje edhe per shqiptaret." Ja pra se si i lidh dy fytyrat, ate te kriminelit serb dhe ate te idealistit shqiptar.. A nuk e dijme se Drazhe Mihajloviqi me bashkepunetoret e tije benin c'u vinte per dore per t'i zhdukur ose per t'i dominuar plotesisht shqiptaret an'e m'ane tokavet shqiptare ne mbate ish-Jugosllavine? Ndersa Mid-hat Frasheri me shoket e tije, mbrenda dhe jashte Ballit Kombetar, nuk kerkonin tjeter vec te ndiqej rruga e vete-vendosjes se shqiptarevet ne mbare tokat ballkanike, pra te nje Shqiperie Ethnike... A nuk i kujtohet ketij historiani se c'ka kane bere bandat e Gjurishiqit kunder shqiptarevet ne Kosove? A nuk e din ai se token kosovare e ka lare me gjak BK-ja (deshmor Hamit Troplini) ne batalionin e tije "Besnik Cano, qe kishte si komandant Avokat Seit Kazazi?
Nje tjeter "margaritar": ... dy nacionalismat. ai i PKSH.. me ate te Ballit Kombetar rane ne harmoni..." Po, a nuk e filloi luften civile Enver Hoxha me urdher te Titos, kunder Ballit Kombetar, per te mos zbatuar Marreveshtjen e Mukjes? Ceshtjen e Shqiperise Ethnike, ai guxon t'a quaj "nje loje fjalesh.." Fashistet italiane dhe ata gjermane e kishin kuptuar fare mire pike-synimin shqiptar, te te dyja anet e kufirit te pa-drejte dhe kete ata e perkrahen per interesa te tyre...Porse, Balli Kombetar kurr nuk ka kerkuar nje "Shqiperi te madhe", por vetem nje Shqiperi Ethnike dhe kete ai e ka shprehur me kembe-ngulje ne Dekalogun e tine...
E perfundojme me nje tjeter margaritar: Ne fund te fundit, Shqiperi Ehthnike nuk ka te realizuar as tani, sic edhe nuk do te kete ne te ardhmen..."
Jane keto margaritare, qe na bejne te revoltojne dhe do t'i luteshim Mid-hat Frasherie ngrihj nga varri e t'u pergjijej ketyre cpifjeve te pa-fytyre...


J’aime


J’aimeJ’adoreHahaWouahTristeGrrr
[size]


CommenterPartager

1111
Commentaires


Sami Duka Z. Bakalli mos u merzit. Na kete pseudo. Historja. Qe kan gjet. Edhe gazeten. Ilirija. Qe i botojne. Nune isha i abonuar. Tek kjo gazete. Po duke pare qe tek kjo gazete. Shkruajne. Njeres. Me vent. Dhe pa vent. E prisha abonimin. Dhe se dua. Keta nuk kane nocjonin. Kush eshte. Nacjonalizem. Dhe kush. Internacjonalizem. Qe jane. Dy pikepamje te ndryshme. Qe stakojne ne as nje pike.

J’aime · Répondre · 1 hNihat Bakalli Ne shkrimin qe zura ne goje ka edhe me "margaritare" te tjere.

J’aime · Répondre · 2 · 39 minAgim Curri ztr.Nihat Bakalli fare mos u merakos në kësi pseudo-historian të tipit Ylli Pollovina. Edhe në kosovë ka mjaft pseudo-historian dhe pseudo-analistë të cilët më me endje do të quheshin me komb "kosovar" së sa të quhen shqiptar. Kemi dofar Batonash, dofar Matoshas e disa Nexhmedinash të cilët as vetë nuk dijn së çka shkruajnë.

J’aime · Répondre · 22 minNihat Bakalli Te lumte dora. Z. Agim Curri!![/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kur enveristat,komunistat,e shpallin veten nacionalista
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: bota-
Sauter vers: