AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Fatmir Limaj mos u mundo me pastrue krimin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Fatmir Limaj mos u mundo me pastrue krimin   Dim 15 Mai - 13:30

Published On: 15 Maj, 2016
Debate / Lajmi Kryesor 2 / Lajmi Kryesor 4 / Lajmi Levizes |

[size=36]Ju Fatmir Limaj rrėfeni pse njeriut pa kokė iu gjet komunikata e shkruar me dorė nga SHTABI[/size]
 

Ju Fatmir Limaj po vazhdoni tė rrėfeni pėr ‘pafajėsinė’ tuaj. ēdo njeri duhet ta mbrojė veten, por me kaq shumė dyshime pėr tė kaluarėn tuaj, ju duhet tė largoheni mė e pakta nga politika, dhe pas ta spastroni eventualisht ‘fytyrėn’ tuaj, ta provoni rikthimin.
Fakti qė ju me aq kėmbėngultėsi rrini nė politikė, luftoni pėr jetė a vdekje, ėshtė nga dy motive mbulimi i krimeve tė dyshuara dhe pasurimi.
Jeni njeriu qė ndoshta mė sė shumti jeni pasuruar, madje rezulton qė edhe gjatė kohės sa ishit nė burg tė jeni pasuruar, bile marramendshėm.
LEXONI edhe:
http://www.shqiptari.eu/ramadani-ferat-shala-me-urdher-te-kadri-veselit-i-dha-70-mije-marka-per-ta-vrare-familjen-hajra/
Por, janė disa ēėshtje mė tė ndjeshme pėr tė cilat ju duhet tė flisni. Ato janė vrasjet e panumėrta politike, disa prej tė cilave ju po mundoheni ti fshehni.
Fatmir Limaj, duhet tė flasė pėr vrasjen e komandant Drinit, Ekrem Rexhės, se kush e urdhėroi kėtė vrasje makabre, dhe tė shkojnė nė burg edhe ata.
Por, njė vrasje qė tė ngjethė mishrat ėshtė vrasja e Ramiz Hoxhės, biri i tė cilit ishte ushtar nė luftė.
Pse duhej tė vritej njė atdhetar si ky Ramiz Hoxha. Ramizi ka qenė nė Slloveni nė punė, ka ndihmuar tre pėrqindėshin e Qeverisė sė Kosovės. Ai jo vetėm qė ka qenė kundėr regjimit tė Millosheviqit, por ishte kundėr tėrė ekzistencės sė shtetit jugosllav.
Ai sė bashku me djemtė e vet ka ndihmuar shumė edhe LDK-nė, edhe pastaj luftėn, ndėrsa djalė i tij qė ishte nė luftė, Enveri pas vrasjes sė babait e braktisi UĒK-nė duke e parė se ēfarė padrejtėsisht dhe krimesh po kryenin.
Ramiz Hoxha, ishte ekzekutuar nga pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mė 2 tetor 1998, dhe pas vrasjes i ishte prerė koka.
Pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e tij e kishte marrė Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK-sė me komunikatėn numėr 4, e shkruar me dorė, dhe nuk ishte komunikatė e Shtabit tė “Rognerit”, pasi kjo letėr ėshtė gjetur nė rrobat e viktimės.
Nėpėrmjet analizave psikometrike tė psikologjisė shkrimore, autori pėr drejtėsinė mund tė konsiderohet i zbuluar.
Gazeta SHQIPTARI.EU, ka dijeni tė plotė pėr autorin e letrės, dhe se Fatmir Limaj duhet ta bėjė publike se kush ėshtė autor i atij dorėshkrimi qė ēoi nė dy vrasje, dhe prerje koke.
Komunikata numėr 4 thotė: “Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, Drejtoria e Shėrbimit tė Policisė Sekrete, nė emėr tė popullit shpall kėtė fletėekzekutim: pėr shkak tė bashkėpunimit me okupatorin, ndjelljes sė frikės, panikės dhe urrejtjes, nė emėr tė popullit shqiptar dhe nė emėr tė luftės tonė ēlirimtare dėnohet me vdekje Ramiz Hoxha – Bellanicė si tradhtar i kombit. Fati i tillė do t’i pret ēdo tradhtar tjetėr”.
Po atė ditė ishte pushkatuar nga e njėjta skuadėr edhe i riu Selman Binishi. Arsyeja pse ishte vrarė, dyshohet se ishte fakti se ai u kishte thėnė ushtarėve tė maskuar tė UĒK-sė, se i njihte se kush janė ushtarėt e maskuar, qė kshin marrė dhe ekzekutuar Hoxhėn.
Kjo skuadėr vrastare e kishte futur nė bagazh tė veturės dhe e kishte dėrguar nė njė mal dhe e kishte pushkatuar.
Pra, vrasja e Binishit ka ndodh pasi ai e ka parė se kush kanė qenė vrasėsit e Hoxhės.
Pra, ju Fatmir Lima rrėfeni pse njeriut pa kokė iu gjet komunikata e shkruar me dorė nga SHTABI.
Ju fatmir Limaj duhet tė sqaroni se a keni qenė shef i policisė ushtarake, pėrkatėsisht tė agjencisė sė bulimit. Dihet se shef i ZKZ-sė mė vonė SHIK-ut, ka qenė Kadri Veseli, por herė si inspektor dhe shef i policisė sekrete, pėrmenden Sabit Geci dhe herė Fatmir Limaj, qė nėnkupton edhe detyrėn e zbulimit nė strukturėn ushtarake.
Ekspert dhe burime tė EULEX-it, thonė se ju keni qenė zyrtar i Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe shtabit operativ.
Ju duhet tė dėshmoni se a ka qenė urdhėr i shkruar apo verbal pėr ekzekutim dhe a kishte urdhėr tė marrė me faks nga Shtabi i “Rognerit”, hotelit tė famshėn nė Tiranė, selia e Azem Sylės me tė tjerėt. Por, nga ekzistenca e njė dorėshkrimi mund tė vėrtetoj edhe fajėsinė dhe ai e di saktėsisht se kush e ka shkruar letrėn.
Ju duhet tė rrėfeni pse aq shumė ndėshmitar pėr proceset ndaj jush tashmė nuk jetojnė. A ishin tė pėrndjekur ata dhe nga kush? A vdiqėn natyrshėm, aksidentalisht apo u vranė?
Tregoni pėr rastin e famshėm tė “Zogajt”, vetėvrasjen e paimagjinueshme, dhe fare pak tė besueshme.
Por, ju e keni borxh tw rrwfeni pwr tw mbijetuarin e atentatit, Fetah Rudit, ku tashmw publikisht jeni njw i dyshuar.
Juve nuk ju takon t’ua kujtoni shqiptarėve torturat e bėra nga Ajvazi –Ajazi, pasi ato i kanė pėrjetuar shumė shqiptarė, ky trik i juaji po provon aleanca tė fshehura me PDK-nė, me njerėz tė dyshimtė pėr krime, qė kėrkojnė aleanca tė reja, pas shprishjes sė disave mė tė vjetra.
Pėr kėto mund tė flasė, ndėrsa pėr atentatet ndaj Sabri Hamitit dhe Enver Malokut, nuk ka ēka rrėfen, por nėse e di se kush e ka urdhėruar vrasjen e tij.
Ndėrsa, pasi ėshtė i korruptuar aq shumė, askush nuk mund ta besoj se ai nuk gėnjen kur rrėfen edhe pėr krimet, aq mė pak pėr kur ėshtė nė pyetje fati i tij, dashuriēkat e tij, dhe ėndrrallat.
Ju duhet tė dėshmoni pėr luftėn brenda llojit, pse ‘revolucioni po i ha bijtė e vet’ – tani azem Syla nė burg, po ashtu shumė tė tjerė tė cilėt u pėrdorėn pėr hyrė me forcė nė kokat e votuesve, por pse mė tė shumtėt tani po shkojnė drejt vdekjes.
Pasurimi marramendės
Ju duhet tė flisni edhe pėr “aksidentin e Vjenės”, pse dėshmitari i hetimeve pėr tenderin e Ministrisė sė dhėnė nga ju, humbi jetėn.
Se Fatmir Limaj po pasurohej marramendshėm, kishte nxitur kurreshtjen e madhe tė Hashim Thaēit, atėherė shef partie dhe qeverie. Kur e kanė bastisur herėn e parė Fatmir Limajn, Hashimi Thaēi kishte pyetur: “Se sa para i janė gjetur?”
Rrėfeni sa keni pasuri, nga njė banesė qė e kanė pasur trashėgimi nga babai, si i bėtė gjithė ato banesa, si i bėtė gjithė ato kompani apo aksione, dhe si u bėtė multimilionera.
Ju duhet ti sqaroni lidhjet me kompaniė “Tali” dhe me kompaninė “Devolli”. Restorante, shtėpi, banesa dhe ēka jo. Nga ju erdhi tėrė kjo pasuri.
Vrasja e atij udhėtarit gjilanas nė rrugė pėr nė Vjenė. Edhe “vetėvrasja” e Agim Zogajt, mbesin tė pandriquara. Veēmas Zogaj ishte cak i disa atentateve nga njerėz tė ndryshėm.SHQIPTARI.EU
LEXONI edhe:
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Fatmir Limaj mos u mundo me pastrue krimin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: