AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Tradhetari,tregon per tradhetaret

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Tradhetari,tregon per tradhetaret   Dim 22 Mai - 4:24

[ltr]krasn • 6 minuta mė parė[/ltr]
[ltr]More Ibrahim Kelmendi,a je ti qe e organizove grupin e kumanoves?A ishe komandant i grupit?A i pagove me lek komandantet e grupit?A ishte skenar i masakres se Kumanoves?Kush ėshtė "KOMANDANT: SHTEGTARI I LIRISĖ", i cili lėshonte Komunikata dhe pėrhapte kumte se lufta do tė vazhdon edhe mė furishėm.[/ltr]
[ltr]Autori i komunikatave - kėshilltari i Ali Ahmetit[/ltr]
[ltr]Pėrgjigju[/ltr]
[ltr]Shpėrndaje › [/ltr]
[ltr]Lumi Pejė • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]qka po na bon puna vaki, shkau ka me mbetė gojėhapur kur te zbulohen se si e kemi vra njeri - tjetrin! allah allah ai nep e na haaaaaa...O PDK-JA I KA VRA 99 % EDHE TE ZHDUKURVE TI KERKONI NGA PDK-JA[/ltr]
[ltr]Shpėrndaje › [/ltr]
[ltr]FKonica • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]Dr Rugova pati thane se grupi xhevat halitit eshte dore e zgjatun e serbise[/ltr]
[ltr]Marsi FKonica • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]Po dalin jo vetem dore, por edhe kembe e bythe me Serbine!!! Wink[/ltr]


[ltr]Murrizi • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]mik i nderuari.IBRAHIM KELMENDI te pershendes.e lezova ter shkrimin tuaj.por su pajtova me tye.te kam mik dhe si familje je shum i nderuar.por nji po te them nese ka dhan urdher AZEM SYLA per ta ekzekutuar nji UDB.she te regjimit te armikut shekullor siq ka qen ibush kllokoqi.azem syla duhet te dekorohet me medaljen e art per ket merit..te gjith bashkpuntoret e serbis shqipfoles ka pas duft me i ekzekutuar.ibrahim te pershendes dhe mos te vjen keq per ekzekutimin e ketij udbash[/ltr]
[ltr]Kadrushi Murrizi • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]Jo smendoj une kshtu, bile une jam shum i bindur qe edhe duhet ta kuptojm kete ne te gjithe qe njerz tcaktuare ( dmth. KOMANDANTET e vet shpallur )e kan bere ne at kohe kete ( dmth. kan vra bashkpuntore te UDB-s ...) vetem e vetem me qellim qe t'humbin trag te vetin tash kuptoje vet ti apo edhe per qellime tjera si psh. me ngrit vehten si KOMANDANT nga nje analfabet i lodhur...... apo me degradu krahun e UQK-s apo me mir me than mej shti ngrusht qe tbejn qa doijn vete me ta ( kinse na jem luftetare te vertet qka une personlist mendoj kan qen btohqira 60% te disa komnadatave te UQK-s .... ndersa pjesa tjeter jo, vertet duhet te ju perulemi per jete, se kan luftuare ne viej te frontit e shum qka tjeter....) ...dhe kshtu ta marrin famen e gjithe luftes dhe kinse jem e kem "qene" -KOMNDANT TE VERTET-[/ltr]
[ltr]ISINQERT • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]sa eshoh un sipas disa shkrimeve qe ikam lexuar te tijdyshoj se edhe ky ka nji zor tvetin se ka fillu me sulmu para se me sulmu,per vraaje apo lidhje me serbi kur flet bashpuntori i tyre qe me milionat eserbis jeton e vepron sot.Mos e shpejto kohen duke mendu ta ngadalsosh se Populli nuk fal[/ltr]
[ltr]Zanzibari • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]Po ēka po qani drrasa kot. Faruki ka qenė vegėl e shkijeve han e dan. Ai gjatė okupimit serb nė Kosovė alltinė e ka bajtė nė kukė dhe me te dilte nė protesta shqiptare pėr tė krijuar hallakamė dhe pėr tė dėmtuar mė pas sa mė shumė njerėz policia serbe. Farukun e ka mbrojt Azem Syla sepse janė nė lidhje tė caktuara me Faruki[/ltr]
[ltr]isa krasniqi • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]Shkoni q1nu komandanta..[/ltr]


[ltr]Kalaja Kalaja • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]Faqet e Zeza tė Komandantave! Kuku pėr kėtė Lėvizje "Popullore" tė Kosovės ē`ka paha pasun mbrenda. Pėr pėrhrahjen, edhe pėr mburrjen qė e kemi pasun me (ne) ju, punėn na e prutė, qė tashi me u turpėru. [/ltr]
[ltr]Po ēfar njerėz more ini ju. qė gjithėēka deri sot qė ashtė ndėrtu, doni me shkatėrru?![/ltr]
[ltr]A e dini ju, shqiptarėve ēka (si) ju ka mqu (ndodhė)? Edhe krejtė pėr fajet e juaja.[/ltr]
[ltr]Nė Shqipėri pas luftės sė dytė botėrore, ishte njifar kaosi, shqiptarėt burgoheshin pėr njė fjalė goje. Nga ai kaos, nji partizan kish pas thanė "Poshtė Stalini" menjihere e kishin pas burgosur. Pas disa viteve burg tė ranė, u lirua. Edhe kur doli, ndryshoi parullėn edhe kish pas thanė "Rrnoftė Stalini", shteti shqiptarė prapė e burgosė. Pra dihet pėr shkakė tė rrethanave tė krijuara, ai zotnia u kalb nėpėr burgje.[/ltr]
[ltr]E tregova kėtė rastė tė vėrtetė, se shqiptarėt kurrė asgjė nuk kan mėsue nga e kaluara e tyre. Kjo qė unė them ma konfirmojnė zotnitė, pardje LPK-ista e (p) ista tė tjerė e dje Komandant-ista. Kėta asesi tė pajtohen pėr tė qenunit bajraktar-ė. Tė gjithė nuk po mundin tė jenė, e kėta tė gjithė po dojnė me ken-ė. Sėmundje kronike e shqiptarėve.[/ltr]
[ltr]iki shala • 2 ditė mė parė[/ltr]
[ltr]Pas vrasjes sė Gėrvallaj, ju cka keni mbetur anėtarė tė LPK siq po shihet jeni shėndėrruar nė njė cerdhe tė shėrbimeve tė hueja natyrisht jo nė pėrgjithėsi por njė pjesė RELATIVISHT E MADHE dhe tė aftėsuar mirė pėr PĖRCARJE dhe VĖLLAVRASJE, dhe pse u vranė vetėm njeri krah e jo ju tė LPK por vetėm aktivistat e LDK dhe strukturat e tyre luftarake?. Dje e lexova se Millosheviqi kishte 700 spiuna vetėm nė Kosovė dhe kudo tjetėr nė vendet fqinjė por njė gjė po mė intereson se prej atyre 700 spiunave sa kanė qenė anėtarė tė LPK. Poashtu ė kanė dhėnė edhe numrin se sa spiuna kanė qenė nė zingjirin komandues tė UCK tė Azem Sylės dhe Xhavit Halitit mos tė harroj edhe Thacin me klanin Pronto.[/ltr]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Tradhetari,tregon per tradhetaret   Dim 22 Mai - 4:30

[size=40]Akuza tronditėse nga Ibrahim Kelmendi: Ibush Kllokoēi, ėshtė vrarė me urdhėr tė Azem Sylės![/size]
Bota Sot | 20.05.2016 11:08Ibrahim Kelmendi, njė nga udhėheqėsit e LPK-sė, i ka ‘zbuluar’ disa detaje tė reja nė faqen e tij nė facebook. Kelmendi pėrmes njė postimi ka akuzuar Azem Sylen pėr vrasjen e Ibush Kllokoēit.
“Pėr mua, ta zėmė, vet Azem Syla, me gėnjeshtrėn e tij skandaloze se paskėsh qenė komandant i pėrgjithshėm i UĒK-sė, dhe me sabotazhet e komplotet qė ia ka bėrė UĒK-sė gjatė viteve 1994-1999, ka qenė dhe ėshtė mė i dėmshėm se sa vet Ibush Kllokoēi, i cili duhet tė jetė vrarė me urdhėr tė Azemit”, ka shkruar ai.
Ju sjellim postimin e tij tė plotė nė facebook pa ndėrhyrje nga ne:

AZEM SYLA ("Daja i vogėl") – FAHREDIN GASHI ("Faruku")...
[Pėrmbledhje e debatit, pėr tė nxitur debat...]
Ibrahim Kelmendi (letėr individuale Reshat Salihaj, Sadik Halitjahaj...):
Uroj tė jesh sa mė mirė.
Besoj, para ca ditėsh duhet tė kesh lexuar njė dėshmi irrituese tė Metush Zenunit. Ishte fjala pėr Fahredin Gashin (“Farukun”), nga Shtimja, i dėnuar nė rastin “bllaca”.
Pėr “farukun” ka tė dhėna kontradiktore, nga ajo se ishte mik me komandirin e policisė nė Shtime, Dragan Gjorgjeviq, rrjedhimisht spiun i tyre, deri tė vlerėsimi nga Azem Syla pėr “njeri besnik” [mė 6 qershor 1998, kur i ėshtė bashkangjitur grupit prej 64 pjesėtarėve tė UĒK-sė, pėr tu futur ilegalisht nga Shqipėria nė Kosovė].
Gjatė Lufte duhet tė jetė arrestuar nga UĒK-ja dhe ėshtė mbajt nė “burgun” e Llapushnikut, i dyshuar si informator i forcave pushtuese serbe. Por tashmė mban edhe statusin e veteranit tė ZOP (Pashtrikut).
Ja dėshmia konkrete e Metush Zenunit:
„Me 06.06.1998, me koordinim tė „komandant dajės“ (Azem Sylės), jemi nis nė rrugėtim pėr tu fut nė Kosovė 64 veta. Ishim tre bashkėveprimtarė tė LPK-sė. Unė, Sadik Halitjaha dhe Reshat Salihaj.
“Daja” duhet ta kishte angazhuar Milaim Zekėn, i cili incizoi me kamerė nisjen e grupit tonė...
“Daja” na e besoj neve tė LPK-sė si shok tė sigurt Fahredin Gashi, (‘Farukun’), si kuadėr tė sigurt, qė duhej tė pėrkujdesemi mos ti ndodh gjė.
Nė natėn e 7/8 qershorit jemi ballafaquar me forcat serbe, mbi Demjan, Malet e Pshtrikut. Nga ana jonė ka ra dėshmor Haxhi Hoti dhe janė plagos disa tė tjerė. Nga pala serbe, siē jemi informuar nga EURONEWS, janė vra 5 ushtarė.
Nė atė ballafaqim pat munguar ‘Faruku’, rreth katėr orė. Pastaj na rrėfeu se i kishte rėnė tė fikėt...
Kemi vazhduar rrugėtim nė Kosovė.
‘Faruku’ ėshtė shkėputur nga grupi nė Cerralevė, buzė Shtimės. Mė nuk e kam takuar gjatė Lufte.”
Ėshtė korrekt dėshmia e Metush Zenunit?
Me respekt,
Ibra.
***
Reshat Salihaj (pėrgjigje publike pėrmes fcb mė 17.05.2016):
Pėrshėndetje Ibrahim,
Fahredin Gashi, a po Faruku, qė ne pėr herė tė parė e kemi takuar me 6 qershor tė vitit 1998 nė fshatin Vlanė, ėshtė e vėrtet qė ka hy nė Kosovė, me grupin prej 64 personave si pjestarė tė UCK-sė. Farukun, nė fillim na e prezantoi Azem Syla, dhe na sugjeroi qė tė kujdesemi pėr tė sepse siq tha Azemi, ai ka probleme shėndetėsore nė shputat dhe nė mesin e kėmbėve. Ato probleme ishin shfaqur nga ecja nė kėmbė gjat hyrje daljes sė tij Kosovė-Shqipėri, duke shoqėruar grupe tė rinjėsh me armatim. Problemet e tija shėndetėsore edhe ne i kemi parė me sy kur nė njė moment zbathi kėmbėt dhe na tregoi, se kėto qarje ju kanė shkaktuar nga rrugėtimi i vazhdueshėm.
Pastaj, shkėputja e Farukut pėr disa orė nga grupi kur ne kemi rėnė nė prit ėshtė e vėrtet. Por njė shkėputje e tillė ka ndodhė me shumicėn e grupit tonė. Disa nga ta si kemi takuar fare gjatė rrugės duke hyrė pėr nė thellėsi tė Kosovės. Gjatė atij rrugėtimi, Faruku, ka pasur sjellje tė shkėlqyera me neve dhe gjithė tė tjerėt. Tek pasi qė kemi arritur nė Caralevė, kemi dėgjuar fjalė nga njerėzit qė e akuzonin pėr bashkėpuntorė tė policisė Serbe. Me tė thėnė tė drejtėn akuzat kundėr Farukut, nuk mė bėnin pėrshtypje mua, sepse ato vinin kryesisht nga njerėzit qė bėnin sehir ndaj luftės dhe nė mėnyrė tė heshtur ishin kundėr pranisė sė formacioneve tė UCK-sė nė atė pjesė...
Prej atij momenti qė jemi ndarė me Farukun, nė gryk tė Carralevė, mė kurrė se kamė takuar. Identitetin e tij tė vėrtet e kamė mėsuar tek pas shfaqjes nė RTK-ės nga akuzat dhe kundėr akuzat nė mes Nazim Bllacės dhe Faruk Gashit.
Tė pėrshėndes e kalo mirė!
***
Ilaz Zhitija (koment):
Une edhe me pare kam shkrua se Fahredin Gashi e ka moter te babes Kadrije Gashin e cila ishte denuar nder te parat vajza, me 5 vite burgim pas demostratave te vitit 1981. Familja Gashi ka qene nje familje shume e mire dhe mikepritese ndersa Faruku perveq se ka qene pak i ngutshem dhe me ia fye dike nga te burgosurit te ka mbete ne qafe siq thote populli, ka qene shume aktive per aq sa e kame njohur une. Me erdhi mire qe Reshat Salihaj me shkrimin e tije iu kundervu te dhenave historianit Zenuni i cili me historite e tije po mbjell perqarje mes shokeve dhe familjeve qe kane sakrifikua shume per qeshtjen shqiptare. Besojme se ne ndonje te ardhme do te kemi mundesi te hyjme ne arkivat e armikut dhe do ti shohim se kush ka qene spiun, tradhtar, shpifarak te etiketimeve qe dikush i ben me nje qellim te caktuar e dikush nga mosdija sa per te thene dicka.
***
Naser Kukaj (koment):
Pėr si familje padyshim nuk diskutohet, por njejtė si ti Ilaz, Fahredinin e kam njohur dhe e njoh dhe unė, diku deri nė vitin 1993, kohė kjo kur nė vizitat familjare qė bėnim me bashkėshorten time e takonim dhe Fahredinin, njė djalė i gjallė, kryengritės... Mė pas nuk e kam takuar ndonjėherė.
***
Ruzhdi Biraj (koment):
Turpi i mbulofte te gjithe ata qe shpifin dhe etiketojne njerze pa kurrfare fakte? !
***
Ibrahim Kelmendi (pėrgjigje/koment):
Ilaz,
Naser,
Ruzhdi,
nė kėto debate nuk do tė duhej tė angazhohemi vetėm pėr hir tė tifozėrisė ose pėr inat ndaj ish-shokėve e bashkėveprimtarėve. Distanca kohore ėshtė e bollshme qė tė mos kemi emocione.
Ta zėmė, bashkėveprimtar pėr disa vite e kisha Sabri Novosellėn. Edhe tapinė e patriotitit veteran e ka siguruar. Por, kur dalin prova se ai paskėsh qenė njeriu i Ibush Kllokoēit (ish-shefit tė UDB-sė se Prishtinės), nuk kemi pse ta heshtim e fshehim, vetėm pse Sabriu paskėsh qenė udhėheqės i Jusuf Gėrvallės, ose bashkėveprimtarė me Metush Krasniqin, Adem Demaēin, etj.
Shėrbimet sekrete tė KSA Kosovės, RS ntė Serbisė, RSFJ-sė i kanė pas tė shtrira metastazat bukur thellė nė popullsinė tonė.
Tani, meqė Ju e njihni personalisht Fahredin Gashin (“farukun”), si e komentoni arrestimin e tij nga PU e UĒK-sė, me urdhėr tė komandantit tė Zonės Shukri Buja?
Disa pjesėtarė tė UĒK-sė mė kanė shkruar nė privat pėr angazhimet e Faredinit para e gjatė Lufte, nė bashkėpunim me strukturat e Serbisė. Si ti (ē)vlerėsojmė ato!?
Se ėshtė nip i veprimtares veterane Kadrije Gashi nuk ėshtė argument i mjaftueshėm mbrojtės, meqė Kadrija nuk ka pas mundėsi ti pėrzgjedh nipat ose edhe ti mbaj nėn kontrollė.
Ēfarėdo qė tė flet dikush pėr Genc Kelmendin, djalin e djalit tė Axhės tim, unė nuk i kundėrvihem, sepse ėshtė karakter qė pėr pėrfitime personale edhe nėnėn e vet do ta dhunonte, jo mė tu shėrbente shėrbimev armiqėsore (siē duhet tu ketė shėrbyer). Kushdo qė do ta mbronte Gencin, duke u bazuar nė argumentin se e ka Xhaxha Prof. Dr. Muhamet Kelmendin ose se me ka kushėri mua, do tė disfavorizonte hetimet e sakta pėr te.
Sa i pėrket karakterit tė Fahredini, mua mė ka rastis tė angazhohem si “pleqnar” para disa viteve nė njė zėnkė tė rėndė mes tė ca pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe “farukut”, pėr mashtrimet ordinere qė “faruku” ua kishte bėrė ca hallegjinjve qė grumbullonin pėr te mbeturina metalike. Por, as ky karakter pisanjoz e inkriminues i tij nuk ėshtė argument bazik pėr ta demaskuar ate si marionetė tė Serbisė.
Metush Zenuni ka ofruar vetėm dėshmi fizike, se Azem Syla mė 06.06.1998 ua ka “ngarkuar” Fahredin Gashin tre ish-bashkėveprimtarėve tė LPK-sė (Sadik Halitjahės, Metush Zenunit dhe Reshat Salihajt), qė ta kenė pėrkujdesje ekstra ndaj Fahredinit, meqė e ēmonte pėr “kuadėr besnik” (nuk u kishte thėnė se ėshtė udhėzues teknik pėr tu treguar 64 pjestarėve tė UĒK-sė se nga duhet tė ecnin pėr tė mos rėnė nė prita tė policisė e ushtrisė serbe). Dėshmisė se tij “teknike” Metushi i ka shtuar edhe “humbjen” e Fahredinit pėr rreth 4 orė, pasi janė fut nė territor tė Kosovės, dhe arsyetimin e tij se i paskėsh dhimt stomaku...
Pyetje: Pėrse Fahredini ėshtė “end”, - hyn e del “ilegalisht” Kosovė-Shqipėri, dhe pėr atė shkas edhe iu paskėshin plasarit kėmbėt, - kur nuk paskėsh pas rrol ekstra nga UĒK-ja, as si shoqėrues, as si transportues armėsh?
Tifozėrive folklorike duhet tu ketė skaduar afati, besoj.
Pėr mua, ta zėmė, vet Azem Syla, me gėnjeshtrėn e tij skandaloze se paskėsh qenė komandant i pėrgjithshėm i UĒK-sė, dhe me sabotazhet e komplotet qė ia ka bėrė UĒK-sė gjatė viteve 1994-1999, ka qenė dhe ėshtė mė i dėmshėm se sa vet Ibush Kllokoēi, i cili duhet tė jetė vrarė me urdhėr tė Azemit.
Pėrse argatėt dhe shėrbėtorėt aktiv dhe pasiv tė Azemit po heshtin, nuk po i dalin atij nė mbrojtje, (pos ortaku i tij, Xhavit Haliti, dhe ndonjė pėrfituesi nga ajo bandė sabotuesish e komplotistėsh)!?
Pėrse askush nuk po ofron ndonjė provė, qė dėshmon se ndonjė institucion kompetent e paskėsh zgjedh ose emėruar Azemin pėr “komandant tė pėrgjithshėm” tė UĒK-sė!?
***
Shaban Muharremi (koment):
S'ka mė keq se kur flitet me hamendje apo me qėllim tė caktuar, aq mė tepėr kur nuk e qartėson si duhet dėshminė qė jep me shkrim. Tani kjo dėshmia e dytė e Reshat Salihaj-t ėshtė shumė mė e qartė. Pra , "Faruku" paska pasė probleme mė kėmbėt dhe s'qenka ndar i vetėm nga grupi , paska pasur sjellje tė shkėlqyer , paska hyrė me dhjetra herė pėr armatim , pėr tė paskan folur keq njerėzit qė kanė bėrė sehirė.etj. Kjo pėr mua ėshtė sublime , kurse pjesa e pasluftės shumė dėshpruese dhe e pafalshme . Po flas nga kėndvėshtrimi i njė spektatori , jo qė di diēka apo qė i njoh akteret . Shpifja ėshtė akt i rėndė , i mjer ai qė e bėnė.
***
Ibrahim Kelmendi (pėrgjigje/koment):
Shaban, komenti Yt se “tani kjo dėshmia e dytė e Reshat Salihaj-t ėshtė shumė mė e qartė”, ėshtė pėrshtypje Jote subjektive. Unė e kuptova si fragmente plotėsues, por jo pėrcaktues.
Ty tė paskėsh bėrė mė shumė pėrshtypje informimi i Reshat Salihajt, “problemet e tija shėndetėsore edhe ne i kemi parė me sy kur nė njė moment zbathi kėmbėt dhe na tregoi, se kėto qarje ju kanė shkaktuar nga rrugėtimi i vazhdueshėm”, se sa informimi “shkėputja e Farukut pėr disa orė nga grupi kur ne kemi rėnė nė prit ėshtė e vėrtet.”
Pyetjen qė kanė nevojė pėr sqarim:
1. Pėrse i ėshtė bashkangjit “grupit” prej 64 pjesėtarėve tė UĒK-sė “Faruku” “i sėmurė”, qė as nuk e ka pas rrolin pėr tė udhėzuar “grupin” nė rrugicat qė duhej tė kalonte, as nuk paskėsh pas ngarkesė me armė?
2. Pėrse “Faruku” qenkėsh shkėput i vetėm nga “grupi” pėr disa orė, nė momentin kur “grupi” po ballafaqohej me pritėn?
3. Sipas Metushit, pėr shkėputje “Faruku” qenkėsh arsyetuar se i kishte rėnė tė fiktė. I ka qėlluar dikush pranė pėr ti ofruar ndihmė?
4. Cilat “grupe” tė hyrje-daljeve ilegale (Shqipėri-Kosovė) duhet ti ketė shoqėruar “Faruku”, siē informon me kėtė rast Reshati [“Ato probleme ishin shfaqur nga ecja nė kėmbė gjatė hyrje daljes sė tij Kosovė-Shqipėri, duke shoqėruar grupe tė rinjsh me armatim.”]?
5. Pėrse atėherė Policia Ushtarake e UĒK-sė e ka arrestuar “Farukun” me urdhėr tė Komandantit Shukri Buja?
6. Nė prag tė Konferencės se Ramubujesė Fatmir Limaj duhet tė ketė dhėnė urdhėr pėr demobilizim tė “Farukut” nga UĒK-ja. Mund ta konfirmon ndokush kėtė urdhėr dhe nėse ėshtė i vėrtet, si ėshtė arsyetuar?
Njė (ē)vlerėsim subjektiv: Njė mashtrues skandaloz, qė ka gėnjyer se ishte komandant i pėrgjithshėm i UĒK-sė, si rasti i Azem Sylės, dhe as njė “Faruk” pėr tė cilin ėshtė angazhuar vet Azem Syla qė tė lirohet nga arrestimi qė i kishte bėrė UĒK-ja, assesi nuk do tė duheshin tė niveloheshin nė veprimtari inkriminuese, nė bashkėveprim edhe me policė tė Serbisė, pėr t’ia plaēkitur Shtetit tė Kosovės sa mė shumė prona.
Nė ndėrkohė, ndoshta ėshtė bėrė e qartė se kush janė kuadrot e prokurorisė se Serbisė (Nazim Bllaca, Faruk Gashi...) nė kėto veprimtari tė krimit tė organizuar dhe tė kujt argat paskėshin qenė ata gjatė Lufte...
Shaban, tė lutėm, ke mirėkuptim pėr shqetėsimin dhe angazhimin tim, sepse unė nuk mund tė rri indiferent si shumė konformistė e frikacakė, meqė Azem Sylėn mediat po e prezantojnė rrejshėm si “komandant i pėrgjithshėm” i UĒK-sė, nė kohėn kur ėshtė nė burg hetues, i dyshuar pėr udhėheqės tė krimit tė organizuar pėr veprimtari tepėr ordinere.
***
Shaban Muharremi (pėrgjigje/koment):
Mirė shumė Ibrahim Kelmendi , po unė s'mund tė jem mė objektiv nė cilėsinė e spektatorit . Metushi e Reshati si dėshmitar tė drejtpėrdrejt kanė treguar ashtu si i kanė parė gjėrat atėherė , kurse se tash pas 18 vitesh dikujt i konvenojnė kėto fakte pėr t'i pėrshtatė n'favorin e tij , kjo ėshtė ēėshtje tjetėr . . N'pyetjet qė po kėrkon sqarime 1) Duhet me shkuar nė Dyz me marrė pėrgjegje. Pyetja 2/3. deklarime tė ndryshme pėr njė nuancė tė Metushit e Reshatit , njėri thot u nda i vetėm , tjetri me disa tė tjerė. Pėr pikėn 4 , 5 dhe 6 unė s'di gjė jo , pėr tė tjerat n'rregull , po tė them nė rregull se as kėto si di..... ! Mėsues i keq je Ibrahim , dje m'the "bravo" pėr njė koment me temė tė njejt , e sot m'bėre pus , veē Reshati po thot se ; s'ėshtė ndarė i vetėm "Faruku".
***
Ibrahim Kelmendi:
Shaban, me tė lavdėruar pėrherė, tė rritet mendja.
Reshat nuk e ka saktėsuar, nėse “Faruku” ėshtė nda i vetėm, ose me tė tjerė.
Mund ta marrim me mend se si shpėrndahen natėn kur 64 veta bien nė pritė (ndoshta pėr shkak tė spiunimit dhe GPS qė mund tė kishte me vete Fahrudini, meqė pėr tjetėr gjė nuk duket se ėshtė infiltruar nė “grup”...).
Do tė kishte vlerė ta saktėsonin vet pjesėmarrėsit e “grupit”, kur vėrtet ėshtė shkėput “Faruku”.
Pyetjet nuk ti drejtova Ty por secilit qė ka informacion konkret.
Reshati po duket se ėshtė i zėnė ose nuk po i duket me rėndėsi ti kujtoj detajet (meqė djalli fshihet nė detaje), sepse tashmė kanė kaluar gati 18 vite.
Nėse rezulton se “Faruku” edhe para Lufte ishte spiun i Serbisė, siē spekulohet edhe pėr disa tė tjerė qė i ka angazhuar Azemi, atėherė ndėrgjegjėsohemi se ai nuk e ka sabotuar e komplotuar UĒK-nė pėr shkak tė injorancės se tij, por pėr shkak se ashtu ėshtė komanduar nga eprorėt.
Fatkeqėsisht bashkėveprimtarėt po heshtin pėr ti kompletuar e konkretizuar tė dhėnat qė kanė tė bėjnė me sabotimet e komplotet e tij.
E vėrtet e hidhur ėshtė se ai dhe Xhaviti i kanė sabotuar e komplotuar tre bėrthamat e para dhe kryesore tė UĒK-sė (Drenicė, Lllap, Dukagjin), i kanė sabotuar gjatė Lufte disa luftėtarė shquar, pėr tė cilėt janė frikėsuar se do tė mund ti izolojnė kėta sabotues e komplotistė, etj.
Tragjike ėshtė fakti qė Ramiz Lladrovci informoi se Rexhep Selimi e ka dėbuar nga Kosova Lufttarin epik Bekim Berisha (Abeja), dhe askush nuk u mor me te, meqė po na mungojnė strukturat, qoftė vetėm morale, pėr tė grumbulluar e (ē)vlerėsuar tė dhėnat.
Uroj tė ē’bllokohen edhe hetimet pėr vrasjet e Ilir Konushevcit dhe Hazir Malės...
***
Shaban Muharremi (pėrgjigje/koment):
Jo jo s'ke nevojė tė me lavdrosh fare , po unė preferoj t'i ndajmė gjėrat , unė si lexues po komentoj , jo si dėshmitar . Ja pse e kam shkruajt komentin e par kėtu dhe nė ēka jam bazuar : Citat nga komenti i Reshatit "Pastaj, shkėputja e Farukut pėr disa orė nga grupi kur ne kemi rėnė nė prit ėshtė e vėrtet. Por njė shkėputje e tillė ka ndodhė me shumicėn e grupit tonė. Disa nga ta si kemi takuar fare gjatė rrugės duke hyrė pėr nė thellėsi tė Kosovės" - fund citati. se harrova , a tregon kjo qė "Faruku" s'u nda i vetėm apo me njė grup njerėzish , sēaroma Ibrahim se s'po kuptoj !
***
Ilaz Zhitija (pėrgjigje/koment):
Ibrahim, Une kam respekt per familjen Gashi,perderisa nuk vertetoj dicka te tille qe Ti e Metushi e shume te tjere flasin e shkruajn kunder Farukut. Nese i biejme dikujt ne qafe vetem pse ai person nuk ka mundesi te dale e ti mohoi keto gjera, mendoi se hyjme ne gjynah jo vetem ndaj tije por edhe ndaj familjes dhe shoqerise se tije.A ka ma veshtire per nje familje qe eshte sakrifikue per qeshtjen kombtare te degjoi gjera te tilla te pavertetuara per nje familjar te tyre, nga njerez qe,ne vete, mendojne se shume kane kontribue per kete Kosove?Nese Faruku per ato momente qe paska mungue ne grup( ku :shtisi thote se eshte largue i vetem ndersa tjetri thote se: jane largue shume dhe disa fare si kane takue me),do te kish lajmerue forcat serbe, siq mundohet te paraqitet situat, atehere besoi se nuk do te kishte qene vetem nje i vrare nga shqiptaret por ndoshta me shume se gjysma e tyre. Eshte krejt normale , kur flitet shume kunder dikujt e sidomos ne situata lufte, te merret ai person ne pyetje. Perderisa nuk eshte denue dmth. nuk qenka vertetue asgje per te,dhe eshte lene i lire. Kam degjue se e kane pare ne Helikopter te policise serbe. Mund te jete e vertete por kjo sdo me thane se ka qene bashkpuntore i tyre.Forcat serbe kane mundur ta bejne me qellim qe ta kompromitojne para mendjelehteve dhe atyre qe ia kane patur inat fam. se tije.. Nje gje te tille Ibrahim e kane bere UDB-a serbe edhe me Ty. A mendon se UDB nuk ka mundur me te vra edhe ty kur ka vra vllezerit Gervalla dhe Kadriun?! Ata te kane lene te gjalle vetem qe te mundohen me te kompromitue Ty para shoqerise dhe familjes. Por nuk ka mundur sepse shoqerija ,rrethi i yt nuk ka patur pretendime te caktuara kundrejt teje. Siq u pa nga ajo qe po shkruan po me duket se je tue ia ndihmue ndonje prokurorije per me ngre pretendime se ne filan vend paska patur ndonje te burgosur?!... Kjo nuk po me duket e hjeshme prej teje.
***
Ibrahim Kelmendi:
Ilaz, unė nuk e njoh Familjen Gashi, por meqė e kanė dhėndėr Nezir Myrtėn, kolegun tim tė studimeve, Shokun e respektuar e tė ēmuar deri tė Dielli, kam gjithsesi respekt!
Njerėzit madhor janė pėrgjegjės individualisht! Nuk do t’mė vinte mirė nėse ndokush do t’mė (dis)kualifikonte pse Familjes tonė i ka ra hise devijanti plangprishės Genc Kelmendi! Prandaj, as Familjen Gashi nuk do ta (dis)kualifikoja pėr shkak tė bėmave tė Fahredinit. E se ishte pis, ishte, gjithsesi! Mė ka rėnė hise me u marrė me pajtim tė sherrnajave vulgare tė tij...
Ēėshtja e Fahredinit ėshtė mbajt nėn plaf pse komplotisti, krimineli e marioneta Azem Syla i qėndronte mbrapa. Pėrndryshe, moti ėshtė dashtė tė pleqėrohet, pse UĒK-ja e zonės pėrkatėse e kishte arrestuar ate, kurse marioneta Azem Syla kishte intervenuar pėr ta liruar. Do tė duhej tė pleqėrohej, pėrse Azem Syla ua bashkangjiste atė marionetė “grupeve” qė hynin fshehurazi nga Shqipėria. Etj., etj.
Nė fakt, nuk ėshtė fare me rėndėsi rasti “faruku”, por “faruku” ėshtė vetėm si njė dėshmi mė shumė pėr tė demaskuar Azem Sylėn!
Interpretimi Yt pse nuk janė vra mė shumė nė atė prit ėshtė diletantizėm subjektiv. Mund qė vet largimi i “farukut” u ka mundėsuar tjerėve tė ikin, meqė ushtria jugosllave duhet tė jetė orientuar pas GPS qė ka pas me vete “faruku” (?)
Merre me mend, si e arsyeton Ti edhe bartjen e tij me helikopter serb?!
UDB-ja ka pas kapacitete tė vret ke tė dojė, kur e ku tė dojė, por unė nuk ua kam mbush syrin pėr tė rrezikshėm, sa tė konfrontohen me shtetin gjerman. Thjesht, spekulime. Dhe po tė anketoheshin shqiptarėt, ata qė kanė dėgjuar pėr emrin tim, janė mė shumė ata qė ende dyshojnė se isha i UDB-sė, sepse lufta speciale e shėrbimeve tė KSA tė Kosovės, Serbisė e Jugosllavisė ka qenė shumė e fuqishme. Unė fare pordhė nuk ua fus tė gjithė atyre qė vazhdojnė tė mė akuzojnė! Luftėn speciale tė UDB-sė e kam sfiduar, siē i kam sfiduar edhe marionetat e saj tė infiltruar nė Lėvizje dhe nė UĒK!
Nė rastin konkret, unė kam ofruar mjaft tė dhėna pėr sabotime e komplotimet qė i ka bėrė UĒK-sė “komandanti i pėrgjithshėm”, me nder me thėnė Azem Syla, ndėrsa argatėt e tij le tė vazhdojnė tė zhurmojnė e tė gėnjejnė se ai paskėsh qenė “komandant”, pa pas asnjė provė, kur, ku, kush, e ka emėruar ose zgjedh atė marionetė pėr komandant.
Fatmirėsisht ka filluar tė zhvillohet lėmshi...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Tradhetari,tregon per tradhetaret
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: