AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Jeu 25 Mai - 7:05


Xhevat Kryeziu,Cen Desku,Une Haxhiu,dhe Rrahim Buzhala,ne nje pajtim ne Baje te Malisheves,dhe foto e dyte _ mars 1997 ne promovimin e vepres:Eshte Prof Mejdi Elezi
http://www.freeblognetwork.com/drenica/715/
http://www.freeblognetwork.com/Albanian/1241/#c23139http://freeblognetwork.com/drenica
http://www.diskutime.com/disk/out.php?http://freeblognetwork.com/kosovo/642/


http://www.freeblognetwork.com/kosovo/1020/
/28/2006 - Haxhil.Kuēi
Posted by Anonymous
Te nderuar bashkatdhetar:
Te gjitha perpjekjet e juaja jane te kota,me vjen keq tua them!Pse sepse gjate luftes ne Kosove per vedi po u flasi:Edhe pse tere jeten time ia kushtova popullit te Kosoves,qe nga viti 1971 kur e mbrojta flamurin e juaje ne pranin e serbeve ,shqiptaret donin t'ma mirrnin shpirtin,sepse kishin frike mos valle serbet pi masakroin,dhe qe atehere Fadil Haxha ,Ymer Gashi,keta i lajmroi Reshit Bytyqi,dhe Muharrem Kuēi,dhe me quajten tradhetar jugosllave!
Me 1972 ne shkollen normale ne vitine dyte erdhi prof. Nezir Rrezja dhe na kerkoi se kush ka shkrue poezi mundemi t'ja dorzoim!Dhe njeren nga poezit ia kisha kushtue Republikes se kosoves,dhe te nesermen ne ore te mesimit me moren policet shqiptar ku me quan ne supin e Prizrenit,duke me malltretue,e serbet i thonin jeri tjetrit shiko ky per shqiptar e shqiptaret dojne me ja nxerr shpirtin dhe kur i thash prof.Adip Krasniqit me tha se keta e kane politike !Kurse ky Adip ka qe sekretar partie ne normale!Me 1979 vendosa kinse te punsohem si mesim dhenes dhe me pranuan ne Peqan ishe ushtrusi i detyres se drejtorit Muharrem Gashi,dhe ne oren e pare hyri brenda dhe me tha :ta lutem me leshue shkollen sepse Insp. i arsimit Ruzhdi Berisha ,mu ka kercnue si ke guxue me pranue nje antijugosllave,dhe tani ky Muharrem nuk e pranone?
Me 11mars 1981 une i nisa demostratat ne menzen e studenteve ne prishtine,dhe per kete me lajmruan shoket,ku mu keta i moren per siper,dhe atehere dhe tani kane pozita te mira e une si atehere e gjere tani i papershtatshem moralo politike per shqiptar e jo nga ana e serbeve,?
Kur pata hyre ne provim ne kushtetute te Arsim Bajrami me pate thene se ēka po te vyne tye fakullteti duke ma qitur 6noten dhe thene se gjashte te forte me shtylla!
Me 1989 per viziten e minatoreve ,dhe ēka kam fole e dijne:Asllan Shala ,Sali Hoxha,Dem Ndrecaj,por edhe komandiri i policise se Therandes Ramadan Ndrecaj,kur me moren ne polici e me lajmrue fqiu!
Me 1991 kur u mbajt referendumi gjithepopullor,shumica e popullit votonte ne kioskun tim,dhe policet shqiptar ma thyen kioskun per t'mi nxene fletushkat,a me lajmroi polici Gani K.,kurse me malltretoi Skender Krasniqi dhe Basriu,por e dine se ēfare shkelma u kam dhene Qerkin Halil Kuēi!
Ne kete vit fillova te mirrem me taxi edhe pse e dojsha arsimin keta te LDK benin shaka sidomos Magjun Berisha!
Dhe gjate punes time mall kam pas me bartur dike ?pse?sepse shoket e mi iu jipshin me pije policve serb dhe ata jo vetem mua por edhe udhtaret mi malltrtojshin,e sot keta disa jane veshur edhe polic!
Me 1996ne revisten Zeri i Rinise e kritikova marveshjen e Rugoves,dhe per kete erdhi Fehmi Agani ne Suhareke dhe keta me ftuan qe deshiron te bisedoi:Pasi u pershendetem me tha:Bace edhe une kam ēene si ti por po te pyesi a e njehe popullin tend?A eshte ne gjendje me dhene jeten per Kosove?E njoh popullin i thash dhe asnje popull me deshire nuk hyne ne lufte por ka rregulla per kete!Po kete vit edhe dhendurt e mi ishin te lidhur me serb dhe organizuan lojen makabe,duke thyer shtepin e dhendrrit e shtin plicet qe t'me vrajn,kinse une ja kam thye shtepin,per kete eshte deshmitar perkthysi ne gjygje Sedat B.Gashi,ku tha (pranoi)se ka qen i nxitur qe t'me vraje,ky eshte Millan Shipka komandir policie ne Suhareke,i cili ka vra civil ne bashkpunim me komandant piktorin ne


Derničre édition par Perparimi le Jeu 14 Aoū - 10:23, édité 3 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Ven 30 Juin - 13:56

Me 199 me urdherin e drejtorit te SHNP ne gjakove Bajram Ollonit,Mejdi Elezit,Ramadan Mujes me derguan ne Tirane tek Merihan Braha me nje shkrese qe t'ja kerkoi planprogramin e arsimit per KOsove dhe pasi shkova ne zyren e tij me priti sikur nje qen dhe me tha se dje kane hedhur granata ne ambasaden e Kosoves?!
Me 1997 shkrova vepren e pere Leter Popullit T'im.
Dhe me 6mars te vitit1998 filloi lufta ne drenice por jo ne tere Kosoven,dhe nje dite nje shok taxsist fliste e qeshte me polic dhe i thash qen dhe e shtyra per muri,te nesermen nje komand.civil i UēKes me tha sa po i kerkoi deri permbi Semetisht ?I thash 10mgj ,me tha a bane per tri ?Nese nuk ke edhe pa pare(ky me sa me duket eshte Regjepi.)Dhe me tu nisur e nxoren revolen dhe me thane se dojna m'et likvidue,por jo qe iu tutsha sepse nuk e kishte shtie plumin,dhe ia nxirresha ne ēfaredo forme,dhe i thash pse per ēka?Ti po nai rrehish njerezit tane?cilin bre e kam rrahur te UēKesnuk eshte e mundur?Dje Sherif Cikaqit ēka i ke bere ?ēka i kam ba jo atij por edhe vellaut tim ja sh..........apo kush do ēfte,?Ma beri a e dine qe ate e kemi lene me marr informata?po u thash po ai mi ka hyp shtate polic ne kerr vetem me ma marr fytyren,qe me kujtue populli qe une jam me shkie,dhe i dergova gjer ne vend,pastaj ti ēenke trim me thane dhe zemer gjere!
Me 6 qershor erdhi Qaza shofer i autobusit nga Reshtani dhe mu afrue ngadal e me thote:Ne Deberdelan u mbush me UēK?
Mor nuk e kam zgjatur,por kinse nuk po me intereson,e kam marr kerin dhe tim e pluhur,dhe rruges ma qoi doren nje djallosh kur e pyeta ku?Me thote se dua ti bashkohem UēKes e mora edhe ate dhe ne te hyre takova nje nga lagja ime Sami Sali Kuēi, i cili kishte ardhe nga Zvicra dhe pasi u pershendetem me tha se shko lajmrohu ne bashksin e fshatit,dhe u nisa pa pritue!Dhe pasi hyrem brenda aty takova Fatmir Limen,Xhevat kuēin,Xije Shala,Agim Kuēin!Dhe kur me pyeti i thash se sikur ju edhe une kam shprehur qysh nga vegjelia kete dite!Jo me tha nuk kemi arme kurse ate e pranuan!Dhe u ketheva shume i deshpruar,por me tha te lajmrona!Pas disa diteve ka ora 22 e mbremjes me thone disa fqinje se pse nuk i ke largue femit se UēKja ka me sulmue policin e pastaj policia ka me masakrue tere naten duke bere roje,dhe ne mengjez shkova dhe u thash pse bre burra keshtu po doni me na ba sherr?Fatmiri mu kercnue se kinse une po leshoi propagande kundra UēKes dhe dokur me kaploi frika se ēka dreqi i hyra kesaje?O njeri eja dhe shiko ne lagjen time tane kane ik dhe ti tregoi njerezit se kush me thane?Miftar Kuēi dhe NEgjmi Gashi,Nezir Shala,Jashar A.Shala dhe Haxhi Avdyl Shala ku ky me vine Haxhi A.Shal me thote me Jashar Shalen e djalin e vete Gjevatin:Pak ma pare erdhen te UēKes dhe na luten qe Haxhiut ti lajmron se nese gjuaje ne polic serb kena me te shpalle shpiune,dhe bashkpuntor i serbeve,a po kuptoni o njerez(te luftone per liri do t'me quanin tradhetar?!pse ozot)po e di se kur deshta me qelur nje gjelltore te kryqi te kuq nderkombetar Uke Bytyqi e qoi Malush Berishen,Vesel Kryeziun,Ruzhdi Kuēin,Xhem Shalen qe mos ta qeli kete gjelltore se kane me shkrue per mua qe po bashkpunoi me serb(ēka ka lidhje kjo me buke)dhe me detyruan qe te shkoi te bajraktaret e suharekes qe tu betohem se nuk do ta hapi kete.Dhe pas tri diteve e hapen serbet,ja ku e paten qellimin?Vazhdim ku e lash me pare :Pas paraqitjeve te shumta te Fatmir lima nje here me tha se ju taxsistat tane bashkpunoni me shkie dhe e nxori revolen,por fati iu drejtue edhe njerit qe i kishte te veshur shume nga antaret e familjes,dhe kur i thash se ti e ke gabim se nese ky ka ardh me shpionu per antaret e vete ,atehere kuku per neve,aty jane rrok me fjale desh u vrane,dhe u tha edhe ju kundra meje ai mendonte se une kam me ta lidhje ?Dhe kur u thye Uēk po keta qe u kacafyten me Limen me kerkuan qe tu bashkangjitem,por ma vone eshte kjo?Frika qe e kisha vetem nga serbet tani mu dyfishue edhe nga UēKjaU frigosha o zot ku ,ka ti strehoi femitNje here i pata que ne shtepin e Mejdi Elezit ne Prizren,por motra e Bujar Bukoshit me tha se nuk mundemi dhe nuk ka vend ne shtepin tri katshe,pastaje ne Dushanove te motra ime pasi i vendosa e blere 200kg mill te nesermen mi perzuni duke me thene se kane ardhe disa te ne e na kane thene se vellau yt e ka nis luften dhe ku eshte ai?Pra kishin frike mos po e krijoi ndonje grupe!I qova te tezaket ne Sopi e vete vijsha ne shtepi qe te kontriboi per Kosove e jo per bythen time,e kishin trenue djalin e mitur 114vjeqar duke i thene se baben ta kane vra?E ai neper granatime vjen,pastaj,une me djalin neper granatime tue que ne Spoi se u frigojsha nisen pas tij sepse gruaja kishte frike nga une se ku a djali dhe niset per shtepi ,kur mrriva atje zgerdhihen kinse asgje nuk eshte per ta,bile djali idajes Isuf D.Sulaj nga sllapuzhani me thote se pasha zotin tane po thone per tye se ti e ke nisur luften,A ka zot me ndegjue e me pa?
Pas disa diteve me provokoi tezaku kinse une nuk guxoi mu lajmrue ne UēK dhe e detyrova qe te merr diēka nga armatimi ,por i kishte vetem tri granata dhe kur shkuam ne Deberdelan te Fatmir Lima iu luta qe t'me marrin por kundershtuan,e me thane lajmrohu pas disa diteve e kur iu thash merrne kete tezak timin a ti a thuash se ne menjehere e pranoim:Ku ja moren shenimet,dhe kur dolem perjashta me thote tezak ma qive nanen,me morre ne qafe,tani kane m'em lyp policia sepse u regjistrova,e ti ua bane me sy atyre,ti ki lidhje me ta ?oh oh e ktheva kerrin dhe me vete po pse heci me tuli ēfare pisi?Ku po shkon veti se ēfare hamami kam lidhje me ta une qe disa here lajmrona e nuk me pranoin e ti me thojshe po te rreje !Jo te lutem hecim per shpi se nuk ka problem,a ju mesusat dini silur hoxhallaret ia prita!Por edhe ne sopi nuk munda ti duroi prvokimet vendosa te shkoi ne shtepi e te lajmrona te Fatmiri ,thoja ishalla me pranon?Dhe kur shkova me tha se nuk te pranojm,por dikush thonte emrin e Bajram Bekteshit,dhe bana pytje a eshte edhe ai ketu?po me thane!A ka mundesi me mi ba za e te bisedoi me te ?PO me tha Fatmiri dhe dolem me nje shok te normales njefare Bala dhe e dergoi nje ushtar ti beje za!Dhe po i them pse bre burr po paraqiteni me mua,po me duket vetja sikur te kisha bashkpunue me serb?Shiko Haxhi ti ke ba shoqeri me Poetin Avdi Ibrahimin,i cili ka bashkpunue me serb dhe se ky e dine nje buker qe e ka mshef Besim BNdrecaj sa ai ka punue ne MPPSe e dim qe ti je i paq por sherri i tij qendron puna?Ne keto momente erdhi Bajrami u pershendetem dhe i thash se pse bre burr nuk po me inkuadrojn?O Bajram ti me njehe shim mire,dhe e njeh Avdin,bile Avdiun ti e ke ma jaran se mua,e kemi ngrer e fjetur ne shtepin tende,ti o Bajram i veshur e une tue ik sikur krymbi ne lise nuk eshte ne rregulle?Dhe se po me thone se sherri i Avdi Ibrahimit qe paska punue ne MPP e qe e din edhe nje bunker me arme,e veq qe kam ba shoqeri me te nuk me pranoin me luftue?A dine ēka eshte ma mire ta qet mos u perzi se une po e shohe qe kam gabue,dhe pe shohe qe ne rregulle nuk eshte ka shkone?!Po mire i thash leje edhe ti nese nuk eshte tue shkue ne rregulle?Nuk e zgjati ma teper me tha se e presin shtaret se eshte duke i mesue per gjujtje?Dhe ky Bajrami kur u beheshin demostratat shkonte e mirrte leje ne policin serbe,e sot ky shok imi eshte komandant io TMK ne Prizren e Avdi Ibrahimi zevenc drejtorgjeneralit??He,he
U ketheva ne shtepi me shpresa te permuta,dhe sa here qe ikshin njerezit me pare u duhke ti largoi familjet e atyre qe i kishin te veshur djemt e tyre ne UēK,e ne fund femit e mi,dhe nje dite vendosa ti qoi ne Marali te do sternipa te babes,te njfare Hazir D. Olluri,ashtu isha i armatosur,por mendova ta bleje nje automatike dhe dolem ne malisheve me djalin dhe Hazirin,dhe me te hyre ne Malisheve e shohe Cen Deskun,dhe i lutem qe te shkoim ta pim nga nje kafe sepse ne Malisheve ishte si te thuash sikur shtet i pavarur,mirepo me tha se po shkoim ne shtepin e tij,dhe pasi hyrem brenda vinin ushtar sa tue mujt dhe ia linin nga nje arme,ku i palonte ne nje dhome dhe iu luta qe t'ma jep nje e tu bashkangjitem uēkes por me tha se me ma dhene nje armze duhet me ma dhene nje leje te posaqme per mua?Dhe dikur i thash djalit te qohemi se e pash se ēfare atmosfere po zotron!Dolem dhe njerit me nje mercedes me regjistrim te dj ngjyre e bardhe ja bleva me nje qmim prej 1600 marka aty ishte edhe Haziri,mirepo matej ishte njfare shpiuni Shyqeri nga Osterzubi dhe e zamarita tue ja ba me isharete Hazirit,diēka per mua,sepse me Cen Deskun e pata ba nje pajtim te gjakut ne Baje ,Beslim Shales qe ia kishte mbytur me taxsi Rrahim Buzhala,ketij nje vajze dhe ky fare shpiuni kishte shti helem qe te hakmirret,po ia prisha planet!


Derničre édition par Perparimi le Jeu 14 Aoū - 10:24, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Ven 30 Juin - 13:58

Nuk vonio shume ne Rahovec u banen masakrat dhe me 21 korrik 1998 ne mengjez pa zbardhur dritandegjohej britmat kur dolla i pyesi ēka eshte disa ?Me thote njeri na vran ma te dashurit uēk ja me serbet,ne ato ēaste vjen komandant Kleqka dhe pershendetet;dikush e dergoi aty te une?dhe me thote :Nanen ua kemi k.... shkive?Ky nga Rahoveci:PO ju 100 e ata me ju 4 a 5 mije shqiptar,dhe menjehere u largue kur ia prita zoti ju vraft nese keshtu keni veprue?Te nesermen ne mengjez ende ishte terr ne oden e vete me ftoi djali i Hazirit Dalipi dhe me thote duke qeshur daje dil jasht se po te thrrasin do?I pergjumur ashtu ēka me pa :te porta e vogel nje si gjip i policis se UēKes,ma tutje nje kamion qe i kishin bart do civil serb,te porta e madhe traktori oh oh me vete mos hyren forcat serbe ēka u ba ore zot?Pa asnje fjale ma priten merre automatin e eja me ne ne Malisheve se kena pune me tye?pse per ēka keni pune me mua?Ti po done me organizue njerez nga fshati qe nese hyne forcat serbe me iu kundervue,dhe kush je ti qe e bane mend qe nese hyne serbet me iu ba rezistence,ti je ne lidhje me serb ti po shpionon,?E pash se jeta ime d'ot perfundon,jo vetem qe d'ot me vrajn por edhe kane m'em quajtur tradhetar?o zot a je gjalle apo te kane vra tradhetaret?O shok ua bera mos ma merrni fytyren se qe 35 vjet kam punue per juve ,e ju keshtu po paraqiteni me mu ?Ju po mua m'em vra veq edhe ju pasha nje zot po mu kane te vrare,por iju luta qe dua te shkoi ne Reshtane e atje dua mu inkuadrue,se me kane thene tu lajmrohem per sot?A nese shkon atje menjehere te lejoim?mi qelen portat i larguan kamionin,traktorin gjipin dhe shkova ne Reshtane,ku e ftova Uke Bytyqin por ai nuk u lajmronte dhe doli njefare Krasniqi dhe iu luta qe te me pranoi disa here pore ne fund me tha se e kan urdherin qe mua me kusht mos t'me pranoin se kinse une jam i tremt e i shtie me dhune ne lufte me luftue!Nuk shkoi tri dite ,pa i ra serb i gjall UēKes Malisheva u ba pike e pese,pa asnje ushtar te uēkes,por pas nje dite vertete,granatimet dhe tanket sveq sa vinin ma afer Malisheves dhe afer shtepive granatat binin,dhe une u ula dhe nuk dija se ēka te veproja i thoja dikujte qe te organizoim nje prite,me thonin se une jam budall ku u dilet tankeve per balli?por kur i kerkova disa me mortaja te dores ma banin ti po done me na ba sherrin,duke me shtye qe ti marri thmin e te largohem nga aty,harrova tu tregoi se dy dite para kesaj kerkova ndihma nga prishtina dhe i derguan,dhe rruges nese u kujtohet kur u vra dr Shpejtim Robaj,ishte gezim per UēKen,tani pasi filluan granatimet shkova ne Pagarushe,nejta tri dite por situata ishte aq e fliqet sa qe filluan te ēfaqen smundjet ,ishte nje ambulant ku nuk kishte as inekcia ,dhe shkova vete ne Deberdelan ku i morra 500 inekcia,dhe aty uēkja me nuk egzistonte!Te nesermen vendosa te kthehem ne shtepi,ma mire i vdekur se keshtu,apo thash more veq mos mujsha me ik nga kosova se ēka po me bejn keta te uēkes ,buke per mua nuk ka!Nejtem disa dite,dhe nje mbremje erdhe Haziri,kinse e kishte nxen mbremja the kur hyri brenda me thote daje a e lijshe kete shtepi e ikshe ?eu,po shtepin une e kam marue e jo shtepia mua ,nese ma rrezoin e maroi tjetren,dhe ti o Hazir a ke mendue qe prej te mirave kam ardhe te ti?Dhe nuk ta harroi ēka me bere me uēken,ti tue te shtie ai pisi nga osterzubi Shukria?E ka ul koken dhe ma veq pinte duhan!Te nesermen ne mengjez e percolla dhe pas disa diteve serbet nga vreshtat e shirokes me nje tope dhe tri tanke i rrafshuan te gjitha fshatrat e komunes,ku keto granatime u afruan afer lagjes tone,dhe per nje kohe u shpallarmepushim!Dhe ne mengjez fqinjet me bajn za se tere lagja i kane largue,ti ēka po presiesh?Femit u zgjuan dhe po sikur bukla kur ti trazon mijt,lum baba qona ne sopi,u zbrazen te gjitha shtepit,dhe femit ishin ba gati edhe une u bana gati dhe u nisem per sopi dhe kur zbritem poshte,ja Ruzhdi Kuēin ,ku po shkon kush ma bani ne rr.... te sames,dhe i thash se kush eshte i veshur i kane marr edhe te vet me veti,e i pata lutur bile vajzen dhe djalin t'ma marrin por as keta nuk mi mirrshin,bile djali kur kishte shkue mi ndihmue me qel istikame i kishin thene a ke ardhe me shpionue,dhe tue qajt ishte kethye ne shtepi!Kush mos te lutem ti mos u nis se kane me't vra?U ndala ne vend se e dija forte mire se vertete me vrajne,e qova vajzen te thrret Avdulla Kuēin e le te shkoin me familjen e tij ne Sopi!dhe vertete mi mori femit dhe mi qoi deri ne sopi,por une u ula ne gujza dhe u mbeshteta per muri dhe e tymosa nje cigare!,por ne keto ēast vjen nje kumar i imi dhe me thote se kinse une i ppari po i largoi femit e menihere tane suhareka mbas meje,O Muhamet Veliu i thash,ti ku i ke femit e tu?ne shtepi,e dija qe po me genjen,dhe doli nje femer e tyre qe deri dje shoqeronte me serb polic e tani e veshur ne UēK,tani patriote fena,dhe me thote se shpiunat kane mu pushkatue?kush muti je ti?ti po done me thene mama djalin sa nuk me ka thene kurve e shpiun?Dhe se une as babe e babegjysh nuk kemi ba ēka ke ba ti,e familjet e tua,e ti kumar nese mendon qe je ma trim,qysh deshiron mundemi mi pervue forcat,apo edhe nese deshiron me hyre ne lufte eja me mua e u meshoim serbeve ?e ka mbyllgojen dhe shkoi brandaThash te shkoi deri te lumi a po shoh ghe ,por njeri i gjalle nuk ishte,por e shohe Rrahman Kryeziun dhe me tha eja e dhezim nga nje cigare?Hyrem ne ode dhe ja nisem muhabetit dhe i tregova per Muhamet Veliun qe me tha kinse une po i largoi se pari pastaj tane suhareka?Ja nisi e po qesh,dhe me tha a e dine qe ai ka dy jave qe i ka que ne Gjinovc tane familjen e vete ,bile e benem beshk mi que ai mua me tradhetoi?!
U ketheva ne shtepi ishte muaji nentorit ,dhe nje dite vendosa te shkoi e ti marri femit e mi,dhe ashtu ia bera,ku dhe nisem jeten ta vazhdoim seper krisma,duke i mbulue dritaret me gjebe qe mos te shihet drita nga dritaret!Dhe nje dite troket dikush ne dere dhe ēka me pare ja Ahmet Krasniqi,dhe dy perfaqesues te OSCEs,por me origjin turke dhe Ahmeti me thote se e dim qe ke dhoma teper dhe a mbane me ua leshue nje dhome?po i thash pse joI vendosa dhe ua rregullova dy ktreveta si ma mire dhe keta e kishin terenin e shtimes,qe shkonte deri ne Gadime!dhe nje dite u vonuan gjere ne mbremjet e vona te 15 janarit 1999,ne i prisnim per me ngren buke,dhe per nje qast ja kerri i tyre degjohet dhe ua qeli dyrt,hyren brenda dhe lotet iu dilnin,thash iu paska ndodh ne shtepin e tyre diqka ?ēka eshte me tregoni a hma pret Ihsan Aksay,dhe Mehmeti serbet kane pushkatue shume civil pa u ba kurgja,gruaja jau shtroi buken,por menxi hanin pastaj edhe qejin sepse keta kishin ramazan,dhe Ihsani me thote Haxhi nuk po di ēka me ba ,,,,,,,?a mi lajmrue te KS te OKB,qe te vine e ta shikoin kete masakre?PO pse jo te lutem pini njehere qajin se jeni te rraskapitur e pastaje lajmroi.E mor radio lidhjen dhe perafro gjysme ore ka fole dhe besen ma dha se kane me ardhe e me verifikue!
Por une dy dite ma pare e kish ba nje pazar me njefar Liman Elshanin qe vetem nga Hungaria t'me qesi per gjermani dhe kete e kish me daten16 janar,jau lash qelsat e shtepise dhe u thash qe une me familje e kam ndermend me leshue Kosovensepse edhe ata ishin ne dieni se ēka me kishte ba _uēkeja ?Ne mengjez dolem ne vendin ku e kishim caktue dhe erdhi autobusi dhe ate dite kaluam kufirin e serise dhe hyrem ne Hungari!u vendosem ne hotel ku edhe per limanin e bana pagesen,dhe e kishim ne marveshje qe pas tri diteve me'm qit per ne gjermani por ky ishte mesuar me rrena e dredhi me shqiptar,duke me rrejte per ēdo dite,e mashtro duke me lene ne hotel per nje dite e vono e mos u dok ka nje jave sikur ata qe ishin te veshur?A marveshjen e kishim qe perteje kufirit me'mqit me tri kerre sepse 3500e kisha pagu per njeri te rritue e te vegjel ka 2500marka,po ky nje dite mi morri paret dhe me la ne dore te trafikantave,ku ne vend te kereve neper danub me bareke te vogel dhe pastaje ne kamion friz ku ke ka na mbyt te gjitheve sepse ishte marr vesh sigurisht me serb,dhe nga mos durimi sepse ajer ma nuk kishte ne kamion nisen te gjithe te avilanosen sepse 48 veta ishimbrenda,u detyrova me nje thike ta shkyje gomen mese dyrve te frizit ta shyje e ti shpetoi tane?por tue piskat ndihme na degjuan ne kufije dhe qeket na nxuren,kjo ishte dhe shpetim per ne ,dhe nga aty na kethejne per ne Sllovaki ku te nesermen na leshoin dhe prape neper male me bore e furtun me ore te tera i shpetuam vdekjes!Dhe u vendosem ne nje hotel te qekise dhe kur me thote njfare Visar Nexhmedin Krasniqi se me mua e kane deri ketu?kur e thirri Liman ELshanin shofer i kosovatransit ne Prizren e tani ne kete kohe DREJTOR ne KOSOVATRANS te Prizrenit dhe hotel ne prizren dhe ne Durres me paret e hallegjinjeve e tradhetar i treqindfisht,bile emrin Dragan?Kur i them o Liman pse deri ketu me thote se une pe rreje ,deri sa i thote vete ky Visari qe shef i tij ishteBekim Krasniqi nga prishtina!Pastaj e pranon dhe me thote se partet ti qoi pas dy ditve e ne fund me thote se paret ia ka dhene Ahmet Malokut nga Ferizai rr.Sali baliu,dhe se kinse ky ka ble autobus;,dhe ne fund jam detyrue me ba pagesen edhe nje here nga qekiaPor nje qek i cili nuk me genjeu sikur shqiptar serbi?dhe kur shkova ne gjermani une mendojsha se mi japin te drejtat sepse vertete e meritoi kur shkova ne gjygjin gjerman,kur u thash se uēkja nuk me ka lene me luftue?A me thane ti paske dashur lufte?Ma nuk me kane vete,por edhe ausvajsin kur ma dhene ne prani te tyre ua shkyva vetem pse figuronte si shtetas jugosllave,kete ua bera dy here ,nuk ka vonue java me thirren duke nai marr ausvajsat dhe na caktue e nenshkrue se cilen dite mu nis per kosove!Jam detyrue mi marr femit nje dite para afatit e m'ja mesye ne france,por duke ndrrue idenditetin dhe kombesin ne vend te shqiptar ne ate ashkali,sepse kur e pyeta nje advokat me tha se per shqiptar nuk ka te drejte as avokati mi mbrojte ku e kam te inqizuar!Dhe tu them te verteten nisa sa te stabilizohm e te pushoi,por nuk zgjati shume dhe nje mese e imja ,me tha se edhe ajo done me ardh qe me detyroi qe ti dali perpara400 km,edhe pse i thash se me ba me me diktue as ty e as mue nuk na shikoin veq muj me ta tregue se ku mu lajmrue sepse kjo ishte problem kryesor,edhe pse te gjitha ia tregova ,pas nje jave u kishte thene se kinse une e kem nisur luften ne kosove dhe se uēlja me ka ndihmue per me leshue kosoven dhe keta vertete i besuan?dhe te nesermen ne mengjez mi kerkonin dokumente,dhe ne hymjen time ma pruren nje familje Iakjane,e cila familje ishte e porositur qe t'me provokonte dhe ne mengjez me lajmronte kinse femit e mi po e provokonin,deri sa me detyruan ti rrahi burr e grua,por ishte vine sepse djalin ma lidhen per inati tim 12vjeqar,dhe qe 5vjet duke e munduar shpirterisht,dhe nuk guzon asnje avokat t'me mbroi,bile e kam lajmrue edhe keshillin kombetar shqiptaro amerikan,ku i kerkova dndihme qe te iku thane se jane te nxanur me pavaresin e kosoves dhe se jane nje organizat humanitare ?Dhe ku i thash ketij kryetarit se mos valle a duhet perhere qe te vdesin njerezit qe kontribuan per qeshtjen e kombit qeshte si magar,kete e kam te inqizuar,dhe me tha se te bahem deshmitar qe mu ke lajmrue,nuk ka drejtesi e as zot te vertete,por ka bushterizem kurveri ndere kombe,sidomos nder ne


Derničre édition par Perparimi le Jeu 14 Aoū - 10:24, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: reprike ndaje Xhemil Zeqirit   Mer 19 Juil - 0:55

http://tribunashqiptare.albemigrant.com/index.php?action=fullnews&showcomments=1&id=152


ne internet jene;

http://www.google.fr/search?q=kush+eshte+fatmir+lima&hl=fr&lr=&start=40&sa=N

Fatmir Lima eshte nje njeri qe ka vrare kane ka pasur deshire:

http://www.google.fr/search?q=kush+eshte+fatmir+lima&hl=fr&lr=&filter=0


Qendrat e Vetvendosjes, Politika Shqiptare, Shqiperia, Kosova ...
- [ Traduire cette page ]
4 messages - 1 auteur - Dernier message : 19 nov 2007
Aida Dėrguti, aida.derguti@hotmail.com, 044 161 945. Qendra e VETĖVENDOSJE! ... Fatos Dėrguti, fatos.derguti@imperial.ac, + 44/7810401377 ...
www.zeriyt.com/.../qendrat-e-vetvendosjes-t35057.0.html - En cache - Pages similaires


#
Sa eshte e vertet rasti i Sabri Fejzullahut? - Faqja 2 - Forumi ...
- [ Traduire cette page ]
Me shpifjet e tilla Fatmir Limaj thotė se ėshtė dėrguar edhe nė Tribunalin ... Paneli Kontrollit tė Antarit, Mesazhet private, Abonimet, Kush ėshtė nė linjė ...
www.forumiferizaj.com/.../showthread.php?... - En cache - Pages similaires
#
albeuropa : Messaggio: Flori Bruqi:Kush ishin roberit e luftes ne ...
- [ Traduire cette page ]
Kush ishte profesori mjeran shqiptar qė bashkėpunonte me forcat serbe? ... mendoj se per kete cashtje asht mir me pyet z. fatmir limaj dhe z. ramush ...
it.groups.yahoo.com/group/.../33106 - En cache - Pages similaires


Derničre édition par Perparimi le Sam 8 Aoū - 12:35, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Lun 5 Fév - 14:18

Qytetarė tė Kosovės,
Pakoja e Ahtisaarit erdhi. Ajo planifikon njė Kosovė tė re me
robėri
tė re. Pakoja e Ahtisaarit mohon vullnetin politik tė popullit tė
Kosovės. Ajo e sheh Kosovėn si shoqėri multietnike, e jo shtet. Ajo
e
ndan Kosovėn nė dy entitete. Njėri ėshtė entiteti i shqiptarėve i
cili
do tė qeveriset nga Misioni i BE-sė. Tjetri ėshtė ai i serbėve, i
cili
do tė qeveriset drejtpėrdrejt nga Serbia.

Kosova nuk do tė ketė ushtri. Kosova nuk do tė ketė ministri tė
mbrojtjes. Pra, Kosovėn nuk do ta mbronė askush. Serbisė i lejohet
ta
kėrcėnojė Kosovėn me 100 mijė ushtarė. Kosovės nuk i lejohet
ushtria
ta mbrojė popullin e saj. Kosova nuk do tė ketė ulėse nė OKB.
Kosova
nuk do tė ketė ministri tė punėve tė jashtme. Pra Kosovės nuk
lejohet
t'i dėgjohet zėri nė arenėn ndėrkombėtare. Pėrderisa Serbisė i
lejohet
ta flet gėnjeshtrėn pėr Kosovėn, Kosovės nuk i lejohet ta thotė

vėrtetėn pėr vete.
Trashėgimi kulturore konsiderohet vetėm ajo fetare ortodokse e cila
dashakeqėsisht ėshtė definuar si 'serbe'. Pakoja parasheh themelimin
e
45 zonave tė veēanta qindrahektarėshe.

Tė ngritemi
kundėr Grupit Negociator dhe negociatave me Serbinė.
kundėr pakos sė Ahtisaarit dhe Ahtisaarit
kundėr entitetit territorial serb dhe Misionit Civil Ndėrkombėtar

Tė ngritemi pėr vetėvendosje
Tė dalim nė rrugė kundėr sė keqes qė po i pėrgatitet Kosovės
Nė rrugė drejt vetėvendosjes dhe deri nė vetėvendosje

Tė ngritemi me 10 shkurt nė ora dy pasdite nga Lėvizja
VETĖVENDOSJE!,
nė Qytetthin Pejton nė Prishtinė.

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Pakoja e Ahtisarit erdhi dhe mos u ngritni se ne brendi eshte nje pavaresi
Pakoja e Ahtisarit e mohon te drejten e serbeve
Ajo e sheh kosoven te pavareur
Kosova do te qeveriset nga qeveritaret e kosoves
Kosoves i lejohet ushtria popullore me kombesi,si ne jugosllavi
Kosoves do i lejohet edhe ministria e mbrojtjes
Kosova do te kete dhe ulese ne OKB
Kosova do ta kete kushtetuten e plote demokratike
'45 zona te mbrojtura le te krijohen sepse eshte e drejte e serbeve,ti ruajn manastiret
Dhe eshte e drejte e serbeve qe te krijojn komuna te reja,se mire eshte ne demokaraci
Grupi negociator eshte duke e ba kosoven te pavarur,,mos nguroni?mos kundershtoni se nje vit ne te ardhmen ju presin ditet e bukura
Mire e ka pas Rugova,mire e ka Thaqi,Surroi,Fatmiri,Marku,Qosja,Krasniqi,Hidajeti,dhe tane ngoni e mos e lodhni kryet,ma mire gjall e ne roberi se vdekur e pa jetu jeten e kesaj bote,se keshtu ua ka shkrue i madhi zot
E kur te keni nevoje per pavaresi e gjeni???Po PO po,ju vete,por ende skeni etje dhe uni per te dhe jetoni ne pavaresin e enderrave te ka moqme!!!


Derničre édition par Perparimi le Jeu 14 Aoū - 10:24, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Mer 14 Fév - 14:56

Haxhi Kuēi

Surfulli ::Kush flete keq per Albin profetin zoti e vrafte
........................................................................

E more Surfull

Ne brendin e Ahtisarit gjendet nje vorr i madhe i shqiptareve,dhe i serbeve!!!!Hahaaaa,une bari nuk po ha.

Se shpesh flasi me bythen teme,dhe e vesi a mundesh mi dal perball fortunes?,
O budalla a e dine pse po qohen SERBET kundra pakos se mbretit Ahtisarit?
Po ky po i ngone qeverin e Kosoves qe serbin me ua prue ne kosove se keta qeveritar nuk munden me qeverise vete kosoven!!!A morre vesh o Surfull?Apo mesele po me qete syve?Aaaa!!!

A i ndegjove qe edhe sot me 13.shkurt prape ishin que nja 1000 serb kundra pakos se Ahtisarit?

A e dine pse jane que Serbet?Pse e kundershtojn?Aaa!!O budalla serbet jane lodhe nga keta qeveritar te kosoves,sepse po i mashtrojn serbet dhe po ua rrasin duke u premtue qe te rrine ne kosove e paret ti ndajne bashk,dhe ma lehet i sundojn shqiptaret,ma lehte i plaqkisin a morre vesh o Surfull!

O njeri serbet e dijne qe kjo qeveri ua ka lodhe HORDHET si ne kohen e RANKOVIQIT,e vra shqiptar me serb dhe tane fajin ua linin shkive,kjo qeveri ne kohen e luftes se dyte boterore mi ka vrare kater antar te familjes dhe ua lane fajin shkive,kjo qeveri e Fadil Hoxhes e per gaditi listen e shqiptareve per mi pushkatue ne Bare afer Ulqinit e lan fajin serbeve!!A je ka me kupton o Surfull se tjeter shqiptar nuk po done me me kuptue?!

O Surfull

Serbet nuk dojne mu kethyer ne kosove a je ka ma ndegjon kete zaaaanin tim,se serbet e kosoves i kane shtepit e tyre edhe ne serbi,kosoven e kane si hobi per me fitue bisnes,por qeveria e kosoves ua ka lodhe HORDHET jo vetem serbise ,por edhe nderkombetareve,se nje po te betohem ore Surfull se vetem nje here me ba e me gabue kjo OKB e me pranue Kosoven te pavarur,apo ma mire bashkim me nanon shqiperi,nese ka force boterore qe mundet mi shtie serbet me ardhe ne kosove ngrersha balte,dhe po ate dite qe kosoven e shpallin te pavarur,SERBIJA po ta japi fjalen e ZOTIT qe darsem te madhe ka me ba qe ka mu quditur tere njerezia,edhe Rusia!!!A nuk po i ndegjon se si po genjejn qeveritaret?Po thojne per dite se kosova po shkone drejte pavaresise,a pavaresi ska,ska ore Surfull,sepse ketyre u konvenon keshtu,se me ba e me u pavaresue kosova ku kane vend keta????A fole!!!!Keta qeveritar kurr nuk kane luftue kundra serbise,as ne kete luften kinse si ēlirimtare keta nuk na kane lene me luftue pasha nje zot qe me ka fale,?!!!!!Mua nuk me kane thene dhe mu kane kercnue se nese beje e gjuaje vetem nje plume ne serb kane me'm likvidue me familje,dhe ma pruren punen me ik nga kosova!

http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com/sport-f5/polici-qe-ne-kohen-e-referendumit-me-malltretoi-1991-t345.htm

Ja polici shqiptar kur ne vitin 1991 ne kosove mbahej referendumi per pavaresin e kosoves,ky me shoket e tije me malltretonin,ma shanin nanen,qe deshiroja tua dhuroj nje LIRI per tane shqiptaret,e serbet ma bajshin qe ti per shqiptar,e shqiptaret po ta q... nanen dhe mire po ta bajne...E tani hajde perpara me thonin se skami pas qare pa ju rreh,sepse pune e kemi pas,se i kemi majtur femit???A une nuk kam pasur femi?A nuk kam mundur te behem spiun e servil si keta?Fole ore qorr Surfulli,ore dudull,ore mononone!Po keta polic a nuk jane edhe sot,Fole ēka e ke mbylle gojen,se me dogje ne shpirt!Keta u banen si te vdekur gjere sa nuk krisi lufta,por u zgjuan nga pushimi dhe na pinen gjakun dhe na udhehoqen luften,prape keta duan gjak, te kujt ?A nuk na kane komb e gjak te tyre???Fole ore memec,ku je pse nuk me djege e mos te shoh ma keq!!!!

Nderkombetareve nese dikujt i duhen ,thirrne pra edhe serbin?nese nuk ke bythe me mbrojte pavaredsin nderkombetaret nuk kane kohe te mirren vetem me qeshtjen e kosoves te mirren sepse kane probleme edhe ne tjera vende,ēfare kohe eshte e randesishme qe ke nevoje ti ore kalavesh,a mos je avokat,a mos je jurist,a mos je prokoror,a e njeh te drejten nderkombetare publike?A nese e njeh fole por me ajete!!!Pordhavica vetem mos llomotitni,e as me fjale te odave te shqiptareve sepse odat e shqiptareve i ndjekin vetem qenat spiunat.

profili
2007-02-13


Drenicaku

Sweden


Une mendoj qe vetvendosja eshte nje organizat qe punon per serbin pse them kete:
-A keni ndegju ndonjeher albin kurtin qe ka fol mire per dike
-a keni ndegju ndonjeher qe albin kurti ka ofru ndonje alternativ,pra qka duhet ber ne shqiptaret
-Perse albin kurti kerkon qe bashksia nderkombtare te largohet nga kosova kete deshir vetem edhe serbia e ka
-A jemi ne gjendje ne shqiptaret te vetmuar te bejm diqka
-Pse genjen te rinjet albin kurti rreth planit te ahtisarit
-Perse vetem albini nuk i njeh institucionet
-A ka mbet kosova ne kurtin
-A jan te gjith te tjeret tradhetar e ky qenka patrioti i vetum
une besoj qe ky pehlivan duke sakrifiku te tjeret dhe duke e demtu qashtjen e kosoves ben lojen e nje adoleshenti kokefort.Ketu shteti duhet te reagoj qe jo albin kurti por kushdoqoft nuk guxon te luaj me fatin e kosoves,sepse ne asnje vend te botes nuk lejohen demostrata te dhunshme.Ka kaluar koha e patriotve me bateria tani na duhet menquri urtesi. kurr nuk behet von per te protestu dhe jo vetem protestu por nese kekon nevoja edhe luft do bejm jo me urdhera rrugaqrie por me urdhera te institucioneve qe me mund te madh i bem dhe tani ka dal nje albin kurti qe i neperkemb qoft edhe me jetra te tjerve qe per fat te keq ka arritur te manipuloj me ca te rinje.

profili

O drenicak:Ti njehere nuk pranone dhene e thuash se ka kalue koha e dhunave dhe patriotave e ne anen tjeter thuash se nese eshte nevoja nuk eshte vone pr lufte,,burr juve drenicen nuk po mundem me ju kuptue,sepse po azganiseni ne nje njeri te drenices qe po flijohet per kosove,,,,me nje lule nuk bahet drenica parajse,por duhet tane drenicaket,per lete dhe jeni aty ku keni mbetur bshk me kosoven!!!


Derničre édition par Perparimi le Jeu 14 Aoū - 10:24, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Mer 26 Déc - 10:03

Jam ky qe jam
jam dhe analitik- kritike
dhe agresiv ndaj te padrejteve
pakes ka si une ne kete jete!

Jam poet i vetem
qe me kupton dhe qobani
i dashure per varfenjakun
qe ma njeh dhe zemren

Nuk kerkova yjem nga kush !
dikujt kjo si pelqeu
ne kujtesen time me mbeten
heronjet e vetshpallur !

Nuk jam i thjeshte si ju
shumica nuk deshiron t'me kupton
por ,veten diēka kerkoj
ta ngrija te kaluaren !


Haxhi Latif Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Jeu 14 Aoū - 10:37

Moralin qe humbet,neper perndim u shkatrruat
me late jetim,sepse si ju tradhetar nuk deshta
dhe u pervelova si zorra ne zjarrin e shuar.
Djersen qe derdha,ne shkretetir e vendosa
portret ne krye te faqes,nje fsham ua leshoi
si ne filmin e jezu krishtit !
Kujtimet qe nuk me shlyhen,debora i bene acar
dashuria ndaj shqerrave,mbeti siq nuk deshta
perhere ne kujtim,nuk e kuptoi dot
shqerrat e livadheve,ēka ngrejne sot ?
Pasi me debuat,nuk keni faj ju jo
se po tju kisha ladrue si tjeret
sot do isha ne kosove,dhe si mbret ne fotele
do me kishit dhene dhe lemoshe
se shqerrat si ju,me't mire nuk e doni !

Haxh Latif Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Jeu 14 Aoū - 10:49

Sot ju, mua mire me zgjuat
gezimin qe ma helmuat
sot ne gezim te plote
me nxitet te shkruai
edhe ma mire te verteten!

Duke ikur neper male
me debor e shi me ngrica
dhe femijet merdhire mi keni
o Liman o faqezi
bashk me qeverin e Kosoves !

Zuni bora te shkrihet
ngadale erdhi kjo pranvere
edhe floket nisen t'me nxihen
mu si vranesirat e egersuara
duke kalue shteg me shteg !

Shkruai pa frige eh shpirti im
e tradhetar mos u nxin bese
lesho nga qielli meteor
qe ti vrai ket qeveri
se eshte ma keqe se serbi !

sote qe jam kaq i shqetsuar
zot ti me jep kura
sa dhembje ne kete shpirt
ma tretet shpresen e per jete
vete po duka me shkrue te verteten!

Haxhi L.Kuēi'Krasniqi)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   Jeu 14 Aoū - 11:02

Une mendova se jam i pavarur,por me debuan larg shqipet e mija,
dhe kete se mendoja fare sepse kush me kishte thene se do me deboin pse per ta punova,do e kisha shkye si ujku mizen!!Ketu ne perendim jetoi si Fishat e Konjica
me njerez qe si njohe fare,dhe si ta harroi kete hore qeveri kosovaren
zemra me qan per keta sepse punuan han e dan me shkaun dhe popullit i qesin hi syva
se kinse e ēliruan!?
Pse me nenerisi diēka neper dhembet e prishur
ketu nuk shohe te prishur qenje si tek ne,dhe veshet e mi nuk degjoin shushuritma duke thene keq per njeri tjetrin,po behem i lodhur qe s'po ndegjoi
ketu kam nevoi per shume gjera,per ajer te pasterte,per uje te pusit tim
Ku me shtrangon friga ,sepse demonet nuk leshoin fre
vendi ime i kujtimeve malloje ate popull tradhetar.

Haxhi L.Kuēi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit   

Revenir en haut Aller en bas
 
VETEVENDOSJA I shkruaje Xhemilit
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: