AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 sherone kancerin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: sherone kancerin   Jeu 30 Juin - 11:14

http://kercova.net/modules/news/article.php?storyid=2665
redaksia Kyqur 2016/6/23 3:24:29 (1997 Lexime)


Edhe pse kanceri cilėsohet si sėmundje e pashėrueshme, shkencėtarėt nga anė e mbanė bota janė duke punuar thuajse 24 orė pėr ta zbuluar ilaēin kundėr kėsaj sėmundje.

Sidoqoftė, hulumtuesit nga Universiteti i Windsor nė Kanadė kanė zbuluar se ēaji i luleradhiqes i shkatėrron qelizat kanceroze, transmeton Telegrafi.

Edhe pėrse kjo bimė konsiderohet si bari dhe asnjėherė nuk ėshtė e mirėpritur nė kopshtet tona, ajo sjell shumė pėrfitime tė mira shėndetėsore.


Rrėnjėt e luleradhiqes kanė qenė fokusi kryesor i hulumtimit dhe hulumtuesit kanadezė kanė zbuluar se me tė vėrtetė qė i shkatėrron qelizat kanceroze pėr vetėm dy ditė.

Veē kėsaj, ja edhe disa tė mira tjera qė i sjell kjo bimė e mahnitshme:

– Ėshtė diuretik i fuqishėm

– Pastron mėlēinė

– Ndihmon me alergjitė

– Zvogėlon nivelet e kolesterolit nė gjak etj.

Gjithashtu, rrėnja e luleradhiqes ėshtė burim i pasur me vitaminėn B6, tiaminėn, riboflavinėn, vitaminėn C, acidin folik, hekurin, kalciumin, kaliumin, magnezin etj. /Telegrafi/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: sherone kancerin   Jeu 30 Juin - 11:16


 redaksia Kyqur 2016/6/23 3:24:29 (1997 Lexime

Edhe pse kanceri cilėsohet si sėmundje e pashėrueshme, shkencėtarėt nga anė e mbanė bota janė duke punuar thuajse 24 orė pėr ta zbuluar ilaēin kundėr kėsaj sėmundje.

Sidoqoftė, hulumtuesit nga Universiteti i Windsor nė Kanadė kanė zbuluar se ēaji i luleradhiqes i shkatėrron qelizat kanceroze, transmeton Telegrafi.

Edhe pėrse kjo bimė konsiderohet si bari dhe asnjėherė nuk ėshtė e mirėpritur nė kopshtet tona, ajo sjell shumė pėrfitime tė mira shėndetėsore.


Rrėnjėt e luleradhiqes kanė qenė fokusi kryesor i hulumtimit dhe hulumtuesit kanadezė kanė zbuluar se me tė vėrtetė qė i shkatėrron qelizat kanceroze pėr vetėm dy ditė.

Veē kėsaj, ja edhe disa tė mira tjera qė i sjell kjo bimė e mahnitshme:

– Ėshtė diuretik i fuqishėm

– Pastron mėlēinė

– Ndihmon me alergjitė

– Zvogėlon nivelet e kolesterolit nė gjak etj.

Gjithashtu, rrėnja e luleradhiqes ėshtė burim i pasur me vitaminėn B6, tiaminėn, riboflavinėn, vitaminėn C, acidin folik, hekurin, kalciumin, kaliumin, magnezin etj. /Telegrafi/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
sherone kancerin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: