AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Alfred Moisiu enverist,enveristat prape ne krye

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Alfred Moisiu enverist,enveristat prape ne krye   Jeu 30 Juin - 14:02

Dr. Alfred Moisiu
Lindi mė 1 dhjetor 1929, nė qytetin e Shkodrės. Alfred Moisiu ka marrė pjesė nė Luftėn Antifashiste Nacional-Ēlirimtare. Nė vitet 1946-1948 kreu studimet nė Shkollėn e Inxhinierisė Ushtarake nė Petersburg, Rusi, dhe u laureua nė Akademinė e Inxhinierisė Ushtarake nė Moskė me Medalje tė Artė nė vitet 1952-1958. Nė vitet 1948-1949 ka qenė Komandant toge nė Shkollėn e Bashkuar tė Oficerėve nė Tiranė; Instruktor nė Akademinė Ushtarake “Skėnderbej” nė vitet 1949-1951; ka punuar nė Drejtorinė e Xhenios tė Ministrisė sė Mbrojtjes nė vitet 1958-1966.
Kursin e Lartė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura e kreu nė vitet 1967-1968 nė Akademinė e Mbrojtjes nė Tiranė.
Zoti Moisiu shėrbeu si zėvendėsministėr i Mbrojtjes, nga viti 1981 deri nė tetor 1982. Nė vitet 1982-1984 ka qenė Komandant i Kompanisė sė Xhenjos nė Burrel dhe nė vitin 1985 doli nė pension.
Nė vitin 1991 zoti Moisiu u emėrua Ministėr i Mbrojtjes sė Qeverisė Teknike, post tė cilin e mbajti deri nė vitin 1992. Nė vitet 1992-1994 ai punoi si Kėshilltar i Ministrit tė Mbrojtjes; nė vitet 1994-1997 ishte zėvendėsministėr pėr Politikėn e Mbrojtjes.
Alfred Moisiu themeloi mė 1994-ėn Shoqatėn Shqiptare tė Atlantikut, ku u zgjodh President.
Nė vitin 1995 kreu Kursin pėr Personalitete tė Larta nė Kolegjin Ushtarak tė NATO-s, nė Romė. Zoti Moisiu ėshtė autor i mjaft shkrimeve, artikujve dhe studimeve tė botuara nė shtypin shqiptar e tė huaj, pėr problemet e artit ushtarak, tė politikės sė mbrojtjes, tė sigurisė rajonale si dhe pėr zhvillimet nė Kosovė. Alfred Moisiu mban titullin shkencor “Doktor i Shkencave Ushtarake”.
Dr. Alfred Moisiu mė 24 qershor tė vitit 2002 zgjidhet President i Republikės sė Shqipėrisė.
Ish-Presidenti Alfred Moisiu i mbetur i ve pas ndarjes nga jeta tė bashkėshortes ka trashėguar katėr fėmijė, tri vajza dhe njė djalė, i cili humbi jetėn nė njė aksident tragjik gjatė mandatit tė tij si President.
Zoti Moisiu ėshtė njohės i tri gjuhėve, ruse, italiane dhe angleze.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Alfred Moisiu enverist,enveristat prape ne krye
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: