AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shpijunin shqiptar te CIAS ne fund ja rrasin krastavecin

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shpijunin shqiptar te CIAS ne fund ja rrasin krastavecin   Ven 8 Juil - 5:58

[size=14]LAJME / SIGURI
[size=44]Shqiptari i Kosovės thotė se ishte spiun i CIA-s: Jam infiltruar si xhihadist, jepja informata pėr terrorizmin[/size]
[/size]
 1 ditė mė parė

[size=34]27[/size]Shkepje

 [url=https://twitter.com/intent/tweet?text=Shqiptari+i+Kosov%C3%ABs+thot%C3%AB+se+ishte+spiun+i+CIA-s%3A+Jam+infiltruar+si+xhihadist%2C+jepja+informata+p%C3%ABr+terrorizmin&url=http%3A%2F%2Fwww.telegrafi.com%2Fshqiptari-kosoves-thote-se-ishte-spiun-cia-s-jam-infiltruar-si-xhihadist-jepja-informata-per-terrorizmin%2F&via=telegrafisti&related=telegrafisti T%26euml;+fundit+nga+Telegrafi][/url] 


Ai u arrestua nė muajin shkurt tė kėtij viti, sapo hyri nė njė metro nė Bruklin tė SHBA-ve, ku u kap duke pėrdorur njė kartė studentore. Blerim Skoro, shqiptar i Kosovės, pėr shkak tė njė gabimi tani rrezikon qė tė dėbohet nga vendi. New York Times i ka kushtuar njė artikull historisė sė tij.
“Unė kam punuar pėr Qeverinė e SHBA-ve. Isha trajnuar pėr Washingtonin; kam qenė spiun”, thotė ai.
Shqiptari i druhet faktit qė tė kthehet nė Kosovė.

45-vjeēari u arrestua nė SHBA nė vitin 2000, pėr drogė, dhe u dėnua me shtatė vite burg. Pas 11 shtatorit 2001, ai nisi tė bashkėpunonte me autoritetet: u bė informator i tyre dhe nga burgu jepte informacione pėr tė burgosurit e tjerė qė kishin lidhje me terrorizmin.
Pasi doli nga burgu, u transferua nė njė shtet tjetėr duke punuar si informator i SHBA-ve.
Nė vitin 2010, CIA preu lidhje me tė dhe Blerim Skoro u kthye nė SHBA pėrmes Kanadasė, nė mėnyrė ilegale. Vitin e kaluar, me ndihmėn e njė avokati, 45-vjeēari u takua me zyrtarė tė FBI-sė dhe tė Departamentit tė Antiterrorizmit nė Policinė e New Yorkut. Ai donte qė tė ofronte ndihmė nė luftėn kundėr tė ashtuquajturit ‘Shteti Islamik’.
Skoro jeton nė New York me bashkėshorten dhe tre fėmijėt, tė gjithė me dokumente amerikane.
Ai shkoi pėr herė tė parė nė SHBA nė vitin 1994, ndėrsa nė vitin 2000 u kap me 14 kg heroinė. Por, pas bashkėpunimit me drejtėsinė, vitet e dėnimit iu ulėn.
Pasi filloi bashkėpunimin me CIA-n, Skoro u trajnua nė njė vend tė sigurt nė Maqedoni. Qeveria amerikane i caktoi atij detyra tė caktuara nė Pakistan, vende tė Ballkanit dhe nė Siri. Skoro shfaqej si xhihadist pėr tė zbuluar dhe mėsuar informacione rreth terrorizmit, e qė mė pas kėto tė dhėna ia pėrcillte autoriteteve amerikane.
Skoro tregon se nė Egjipt ai u miqėsua shumė me Betim Kaziun, njė shqiptar qė i kishte treguar planet e tij pėr tė sulmuar SHBA-tė.
45-vjeēari shton gjithashtu se kėtė informacion ia pėrcolli CIA-s. Kaziu mė vonė u arrestua dhe u dėnua me 27 vite burg nė SHBA.
Pas pėrpjekjeve tė shumta tė tij pėr tė ofruar shėrbimet pėr qeverinė amerikane, situata vjen e tillė qė mė 23 mars tė kėtij viti, njė ditė pas sulmeve terroriste tė ISIS-it nė Bruksel, njė prokuror amerikan tha se Qeveria ishte e interesuar nėse Skoro mund tė ofronte ndihmėn e tij. Por, dy ditė mė vonė, Qeveria u tėrhoq dhe Blerim Skoro ėshtė ende nė paraburgim, ku ndodhet edhe sot, nė pritje pėr t’u dėbuar nga Amerika pėr hyrje tė paligjshme. /Pėrshtati: syri.net/
Shiunave keshtu ja rrasin amerikanet,ani shqiptareve qe nuk u besojne sa  nje mutitte flliqur.
http://www.telegrafi.com/shqiptari-kosoves-thote-se-ishte-spiun-cia-s-jam-infiltruar-si-xhihadist-jepja-informata-per-terrorizmin/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shpijunin shqiptar te CIAS ne fund ja rrasin krastavecin
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: