AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Invazimi ne Irak,krijon ISISIN,sherbimet sekrete

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Invazimi ne Irak,krijon ISISIN,sherbimet sekrete   Ven 8 Juil - 6:34

“Ekzistojnė shumė probleme nė Irak, me tė cilat sot po pėrballemi, dhe tė cilat janė pasoja tė vendimit katastrofal qė tė shpėrbehet ushtria irakiane. Ky ka qenė gabim i madh u planifikimet pėr tė ardhmen. Qė gjėrat tė ishin ndryshe aso kohe, ndoshta edhe sot do tė kishim rezultat krejtėsisht tjetėr”, ka thėnė Hammond.
Tė dhėnat e shėrbimeve informative pėr pjesėmarrjen e Britanisė sė Madhe nė invazionin nė Irak tregojnė se ky aksion ushtarak ka qenė shkas pėr formimin e Shtetit Islamik (ISIS).

Kėto tė dhėna i ka nxjerrė komisioni hetimor i udhėhequr sir John Chilcot, tė dhėna kėto qė deri para dy ditėsh ishin tė klasifikuara si tė dhėna sekrete shtetėrore, transmeton lajmi.net.

Megjithatė, ajo qė shkruhet nė kėto tė dhėna i ka konfirmuar edhe ministrit britanik i Punėve tė Jashtme, Philip Hammond.
Nė dokumente hidhen pohimet e ish kryeministrit Tony Blair se ISIS-i ėshtė krijuar nė kohėn e luftės qytetare nė Siri, e jo nė Irak, kurse mė pas theksohet se kjo organizatė terroriste ėshtė krijuar nė kufijtė irakianė.
“Ekzistojnė shumė probleme nė Irak, me tė cilat sot po pėrballemi, dhe tė cilat janė pasoja tė vendimit katastrofal qė tė shpėrbehet ushtria irakiane. Ky ka qenė gabim i madh u planifikimet pėr tė ardhmen. Qė gjėrat tė ishin ndryshe aso kohe, ndoshta edhe sot do tė kishim rezultat krejtėsisht tjetėr”, ka thėnė Hammond.
Ai ka konfirmuar se njė numėr i madh i ushtarėve tė ish ushtrisė sė Sadam Huseinit tash kanė rol qendror nė hierarkinė e ISIS-it.
Nė dokumentet e komisionit hetimor, ekzistojnė dokumente tė cilat theksojnė se nė vitin 2006 informatorėt britanikė ishin shumė tė brengosur pėr shkak tė rritjes sė lėvizjes xhihadiste sunite, e cila ishte pėrcaktuar pėr rrėzimin e presidentit Nuri al Maliki, shitit tė mbėshtetur nga Perėndimi.
Mė vonė, erdhi paralajmėrimi pėr veprimin e Al Kaidas nė Irak, e cila ishte vlerėsuar si organizata me njė numėr tė madh tė sulmuesve vetėvrasės.
Fakti kryesor, tė cilin Blair e injoroi nė raportin nga viti 2003, kur informatorėt theksonin se ekzistojnė tė dhėna tė mjaftueshme qė koalicioni i forcave nė Irak nuk do tė perceptohet edhe pėr kohė tė gjatė si forcė ēlirimtare, si dhe tė gjithė motivet duhet qė tė shihen me dyshim tė madh.Mbeshtjetjen ma te madhe me lejen e cias ja jep ISIS Bashari sirian
http://www.telegrafi.com/zbulohet-e-verteta-e-madhe-dhe-e-hidhur-sulmet-ne-irak-krijuan-isis/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Invazimi ne Irak,krijon ISISIN,sherbimet sekrete
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: