AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kundra Turqise shqiptari.eu

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kundra Turqise shqiptari.eu   Sam 16 Juil - 7:03

Published On: 15 Korrik, 2016 Bota / Lajmi Kryesor |
Merrė fund pushteti i Erdoganit – arratiset, Ushtria merr kontrollin nė Turqi! Thaēi humb aleatin
Fundi i njė maskarai, nuk kishte si tė ishte ndryshe fundi i njė diktatori islamist, qė besonte nė pushtetin e pakufishėm dhe ripushtimin e Ballkanit madje. Por, si do tė ndjehen sot dhe neseėr aleatėt e Taip Erdoganit, tė arratisur tashmė nga Turqia, dhe qė nuk gjen dot vend qėndrimi? Cili do tė jetė fati i Hashim Thaēit, por edhe i Edi Ramės, tė cilėt kishin kthyer kokėn nė mos e kishin vendosur nė Stamboll.
Nuk kishte dėshirė qė ia prishnin Erdoganit, qė kishte filluar ta ndjente veten si njė sulltan i ri, dhe kishte vendosur qė ta ‘riokuponte’ Ballkanin, ndėrsa turkofilėt e rinj po ngrenin krye, jo pėr mbėshtetje ideilogjike, por mė shumė satanike, tė zhveshnin pasuristė shtetėrore nė llogari apo nė bashkėllogari me Erdoganin. SHQIPTARI.EU
Nė vijim raporti pėr grushtetin ushtarak kundėr diktaturės sė Erdoganit.
Njė grup ushtarak nė Turqi thotė se ka marrė nėn kontrollin vendin duke vendosur ushtarėt nė pikat strategjike nė Stamboll dhe duke fluturuar me aeroplanė nė nivel tė ulėt nė Ankara.
Nė njė deklaratė tė lexuar nė televizion thuhet se njė “kėshill i paqes” tani udhėheqė me vendin dhe se janė vendosur edhe ndalim qarkullimi dhe ligji ushtarak.
Mediat nė Turqi thonė se ėshtė e paqartė se kush ėshtė ky grup ushtarak. Ka njoftime se zyratrė tė lartė ushtarakė janė burgosur thotė BBC.
Presidenti Rexhep Tayyip Erdogan tha se do ta tejkalojė atė qė e quajti “kryengritje tė njė pakice”.
Ai i tha CNN Turk, nė njė bisedė me celular, se aksioni u ndėrmor nga njė “strukturė paralele” qė do tė pėrballet me pėrgjigje tė domosdoshme. Ai e ka pėrdor kėtė terminologji edhe nė tė kaluarėn pėr t’iu referuar Fetullah Gulenit, njė klerik mysliman i vendosur nė SHBA, tė cilin e akuzon pėr nxitje tė trazirave.
Erdogan u ka bėrė thirrje qytetarėve qė tė dalin nė rrugė pėr tė protestuar kundėr asaj qė ai e cilėsoi si pėrpjekje pėr grusht-shteti nga njė grup i vogėl brenda ushtrisė.
CNN citon Erdogan tė ketė thėnė: “Ju bėj thirrje qytetarėve qė tė mblidhen nė sheshet publike dhe aeroporte. Kurrėnjėherė nuk kam besuar nė forcėn mė tė madhe se forcėn e popullit”.
Deklarata e grupit ushtarak e lexuar nė televizionin publik TRT, thekson se rendi sekular dhe demokratik ėshtė rrėnuar nga qeveria aktuale. Do tė ketė njė kushtetutė tė re thuhet nė deklaratė.
Njė burim presidencial turk i tha agjencisė sė lajmeve Reuters se deklarata nuk ishte e autorizuar nga komanda e ushtrisė.
Mediat njoftojnė se gjenerali i lartė ushtarak Hulusi Akar ėshtė nė mesin e atyre qė janė marrė peng nė komandėn e ushtrisė.
Kryeminstri turk, Yildirim i tha NTV-sė pėrmes telefonit se “kishte njė akt joligjor tė njė grupi brenda ushtrisė qė veproi jashtė zinxhirit komandues. Qytetarėt tanė duhet ta dijnė se nuk do tė lejojmė asnjė aktivitet qė do tė dėmtojė demokracinė”.
Trafiku rrugor u ndalua nė dy urat kryesore nė Bosfor dhe atė Fatih Sultan Mehmet nė Stamboll.
Ka njoftime pėr tė shtėna me armė zjarri dhe tė paktėn njė shpėrthim i fuqishėm u dėgjua nė kryeqytetin Ankara. Njoftime tė tjera flasin pėr ushtarė tė vendosur brenda ndėrtesave tė transemtuesit turk nė Ankara.
Tė shtėna thuhet se janė dėgjuar edhe jashtė stacionit kryesor tė policisė nė Stamboll
Tanket thuhet se janė stacionuar jashtė aerportit tė Stambollit. Tė gjitha fluturimet janė anuluar, thonė njoftimet nga Stambolli.
Njė burim i BE-sė i tha Reuters-it se aksioni ushtarak “duket tė jetė njė grushtet relativisht mirė i orkestruar nga njė pjesė thelbėsore e ushtrisė dhe jo vetėm njė numėr kolonelėsh”.
Gjatė vizitės nė Moskė, sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, tha se shpreson pėr paqe dhe “vazhdimėsi” nė Turqi.
Sekretari i jashtėm i Britanisė sė Madhe, Boris Johnson tha se “ėshtė shumė i shqetėsuar” me zhvillimet.
Ndėrkohė, Ministria e Jashtme e Kosovės u ka bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė ndodhen nė Turqi “tė qėndrojnė nė vendet ku janė dhe tė mos lėvizin e tė njoftojnė familjet e miqtė e tyre”. (REL)

ju shqiptari ju ma se pari jeni ka genjeni shume mire,dhe mesiguri jeni ndonje spiun serb.Ju e urreni Erdoganin,sepse ua prishi kumarin me serb.Rroft Erdogani bashk me kombin e Turqise.
Hashim Shala thotė:
Korrik 16, 2016 te 6:17 am
Te poshtruar hyzmeqar te dreqit ju qe e keni vendos kete titull ne websitene e juaj ,me kete e kuptoj qe jeni argat I dreqit mallkuar ku ju as kosoves nuk ja doni te miren e sa I perket hashimit me edi ramen jane populli bageti qe e meriton te udheheqet nga krimineli si hashim thaqi dhe edi rama , menoni pak dhe merrni mesim ne vellezerit taNE NE TURQI KU PER DISA MINUTA POPULLI U QUE NE KEMB GJATE GJATE PER TA MBROJTE DREJTESINE DHE I MADHI ZOT JU NDIHMOJ DHE DESHTOJ PLANI PER RREZIMIN E MBRETIT ERDOGAN , INSHALLA EDHE NE KOSOVE NA SJELLE ZOTI NJE ERDOGAN SI KY DHE KREJTE ATA QE E URRJENE LE TE PLASIN KTHEHUNI NE RRUGEN E ZOTIT O HYZMEQARET E DREQIT
http://www.shqiptari.eu/merre-fund-pushteti-i-erdoganit-arratiset-ushtria-merr-kontrollin-ne-turqi-thaci-humb-aleatin/#comment-4158

Published On: 16 Korrik, 2016 Bota / Lajmi Kryesor |
BBC: Erdogan, presidenti i pamėshirshėm i Turqisė
Ndėrkohė qė mbeten shumė pikėpyetje se kush qėndron realisht pas grushtit tė shtetit nė Turqi, BBC e quan presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, njė president tė pamėshirshėm.
“Erdogan gėzon njė mbėshtetje tė fortė dhe besnike mes bazės konservatore myslimane, ndėrsa jashtė vendit shtohet zemėrimi ndaj mbylljes sė gojės qė iu bėn kritikėve, shpesh me forcė,”shkruan BBC.
“Gazetarėt turq hetohen dhe gjykohen, gazetarėt e huaj ngacmohen dhe deportohen. Muajin e shkuar, policia bastisi gazetėn mė tė madhe tė Turqisė, Zaman. Stafi i saj doli i gjakosur dhe i frikėsuar…
Qasja autoritare e Erdogan nuk kufizohet vetėm nė Turqi. Truprojat e tij kanė ngacmuar gazetarėt nė SHBA dhe njė satirist gjerman ėshtė nėn hetim nė vendin e tij pėr ofendimin e presidentit turk nė TV”.
BBC thekson se ka pasur katėr pėrpjekje pėr grusht shteti nė Turqi.
“Nė vitin 2013, Erdogan triumfoi ndaj elitės ushtarake, kur oficerėt e lartė u burgosėn pėrjetė, me akuzėn se po tentonin rrėzimin e partisė sė Erdogan”.
“Kritikėt e akuzojnė Erdogan se pėrdor gjyqėsorin pėr tė heshtur kundėrshtarėt politikė. Por mbėshtetėsit e lavdėrojnė pasi ai ka vėnė poshtė edhe figura tė rėndėsishme, qė shiheshin si gardianėt e shtetit tė krijuar nga Mustafa Kemal Ataturk”.
Pasi thekson shtypjen me dhunė tė protestave dhe rastet korruptive qė i kanė shpėrthyer nė gjirin e qeverisjes sė tij, BBC thotė se “Erdogan ia dedikon suksesin politik gjatė dekadės sė shkuar stabilitetit ekonomik, me njė rritje ekonomike prej 4.5 pėrqind”.
“Por nė vitin 2014, ekonomia nisi rėnien dhe papunėsia nisi tė rritet”.
BBC shton se Erdogan ėshtė kritikuar pėr pėrpjekjet e tij qė tė imponojė vlerat islamike nė vend.

http://www.mapo.al/wp-content/uploads/2016/07/5-150.jpg
Kėto foto tregojnė se ēfarė po ndodh nė Turqi tashmė, pas dėshtimit tė puēit tė shtetit.
Nė disa foto shihet se si pėrkrahėsit e presidentit Erdogan, dhunojnė ushtarėt qė u pėrfshinė nė puēin e shtetit.
Nė njė prej fotove mund tė shihet se si ėshtė shkatėrruar zyra e kryeministrit turk pas bombardimeve nė Ankara.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kundra Turqise shqiptari.eu
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: