AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Dy gjeneralėt kryesor qė tentuan grusht shtetin janė shqipta

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Dy gjeneralėt kryesor qė tentuan grusht shtetin janė shqipta   Dim 17 Juil - 12:34

Dy gjeneralėt kryesor qė tentuan grusht shtetin janė shqiptarė Pėlqej0

Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:
Abonohuni Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Rreth kėsaj teme:
Ja kush janė dy ushtarakėt qė organizuan grushtin e shtetit nė Turqi Pas arrestimit tė ish-komandantit tė Forcave Ajrore tė Turqisė, Akin Ozturk, i cili sipas mediave ėshtė me origjinė nga Mitrovica, mediat turke raportojnė se autoritetet kanė arrestuar Gjeneralin legjendar, Adem Hudutin, si pjesė e grushtit ushtarak ndaj qeverisė turke.

Adem Huduti, i cili ka lindur nė Kosovė me 1 janar 1952, ėshtė komandant i Ushtrisė sė Dytė, pjesė e Kėmbėsorisė sė Forcave tė Armatosura tė Turqisė.

BBC shkruan se ai ėshtė figura mė e lartė ushtarake e arrestuar deri mė tani, sė bashku me Akin Ozturk, me tė njėjtėn gradė, por nė pension.

Gjeneral Adem Huduti, ka lindur nė Kosovė nė vitin 1952 dhe familja e tij mė pas emigroi nė Turqi. Nė vitin 1973 Adem Huduti u diplomua nė Akademinė Ushtarake.

Ai ka shėrbyer nė Divizionin III tė kėmbėsoris nė kufi me Greqinė, nė Brigadėn VII tė kėmbėsorisė nė kufi me Rusinė dhe ka marrė pjesė nė Korpusin IX tė Ushtrisė Turke.

Pėr shumė vite, ai ka kontribuar nė forcat Aleate Tokėsore tė NATO-­s pėr Europėn Jugore nė Itali.

Nė vitin 2014 Huditi u gradua gjeneral­lejtnant dhe u emėrua nė tė ashtuquajturėn Ushtria e Dytė, qė ėshtė formacioni mė i madh i kėmbėsorisė sė Forcave tė Armatosura tė Turqisė.

Pas sulmeve tė 11 shtatorit kundėr kullave binjake nė SHBA gjenerali shkoi nė Afganistan dhe drejtoi trupat turke nė Kabul.
Shtuar mė 16/07/2016, ora 22:33

http://www.albeu.com/kryetitull/dy-gjeneralet-kryesor-qe-tentuan-grusht-shtetin-jane-shqiptare/252068/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Dy gjeneralėt kryesor qė tentuan grusht shtetin janė shqipta
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: