Pas zhvillimeve tė mbrėmshme nė Turqi kur u tentua pėr grush-shtet nga ushtria turke, nė mėngjes kur gati pėrfundoi gjithēka liderėt shqiptarė dhe ata kosovarė kanė reaguar pėr zhvillimet nė fjalė.