AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shqiptari qe ndihmoi terroristin ne Nice te Frances

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shqiptari qe ndihmoi terroristin ne Nice te Frances   Lun 18 Juil - 15:38

AKTUALITET
18 KORRIK 2016 - 13:41 | PĖRDITESUAR NĖ 16:04
[size=32]Sulmi nė Nice, identifikohet ēifti
shqiptar qė i shiti armėn terroristit
Francė, arrestohet njė ēift shqiptar[/size]Tė tjera rreth shkrimit
[size]
Francė, arrestohet njė ēift shqiptar
 VIDEO
Artan Henaj 38 vjec nga Fieri dhe Enkelejda Zace 42 vjeēe nga Elbasani jane ēifti shqiptar qė policia franceze ka arrestuar si tė dyshuar pėr pėrfshirje nė sulmin e tė enjtes nė qytetin e Nicės, ku njė kamion shtypi pėr vdekje 84 persona si dhe u plagosėn qindra tė tjerė. 42-vjeēarja eshte me nenshtetei franceze dhe e martuar me Henaj i cili akuzohet nga autoritetet franceze si bashkepunetor i kateve terroriste.

Ēifti shqiptar dyshohet si i shitėn armėn autorit tė tragjedisė i cili u identifikua njė franko-tunizian. 

Nė muajin maj tė vitit 2015 Enkelejda Zace u arrestua pėr trafik klandestinėsh nė Francė, pasi bashkė me njė tunizian 29-vjeēar, po trafikonte pėr nė Francė 3 sirianė, 3 eritreas dhe njė nėnė siriane me 2 fėmijė tė moshave 2 dhe 5-vjeē.Sipas tė dhėnave tė asaj kohe, emigrantėt kishin paguar nga 50 euro pėr tė kaluar nė Francė me veturėn nė pronėsi tė tunizianit. 

Krahas pėrplasjes vdekjeprurėse me kamion i cili hyri me shpejtėsi pėrmes turmės, franko-tuniziani Mohamed Lahouaiej Bouhlel ka qėlluar edhe me armė nė drejtim tė civilėve. Pikėrisht arma e pėrdorur prej tij dyshohet se i ėshtė shitur nga ēifti shqiptarė, raporton agjensia e e lajmeve Albania Daily News.

Ndėrkohė siē mund ta shohim nga dokumenti i mėposhtem 42-vjeēarja shqiptare Enkelejda Zace deri nė vitin 2012 rezulton nė krye tė njė firme Zace Interventions e cila ishte themeluar nė vitin 2011 dhe merrej me pastrimin e ndėrtesave. 
Kompania rezulton e regjistruar pikėrisht nė Nice ku ndodhi edhe tragjedia. Kompania rezulton me njė kapital prej 1000 mijė eurosh.
Gjatė kremtimit tė Festės Kombėtare tė Francės, Dita e Bastijes, njė i ri tunizian Mohamed Lahouaiej Bouhlel, e drejtoi kamionin e tij mbi turmėn e njerėzve duke vrarė 84 persona
 

Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)
[/size]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shqiptari qe ndihmoi terroristin ne Nice te Frances
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: