AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Erdogan ėshtė me origjinė shqiptare

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Erdogan ėshtė me origjinė shqiptare   Ven 22 Juil - 12:08


[size=32]Kastriot Myftaraj: Erdogan ėshtė me origjinė shqiptare, nga Kraja e Malit tė Zi


21/07/2016
 
0

[/size][size]
Erdogani, ashtu si Ataturku dikur, nuk ka parapėlqyer tė flasė pėr origjinėn e familjes sė tij. Duke qenė se nė Turqi nuk gjenden rrėnjėt e familjes sė tij, pati spekulime se Erdogani ėshtė me origjinė gjeorgjiane, madje armene. Nė vitin 2003, kur Erdogan u bė kryeministėr, ai e gjeti tė arsyeshme t’ i mohonte kėto hipoteza, por pa dhėnė shpjegime tė detajuara pėr origjinėn e familjes sė tij, duke u mjaftuar tė thotė nė mėnyrė tė papėrcaktuar se ai ėshtė turk. Por Turqia ėshtė njė vend ku ka njė traditė tė fortė fisnore dhe turqit autoktonė, e ruajnė vetėdijen e rrėnjve tė tyre, si prejardhje fisnore, si vendlindje familjare (krahinė e madje fshat, apo lagje qyteti). Edhe Erdogan sigurisht qė e njeh origjinėn e tij, por ka arsyet e tij pėr tė mos e treguar atė. Erdogan me shumė mundėsi ėshtė shqiptar.
Pėr kėtė kam njė informatė nga njė njeri shumė serioz, njė shkencėtar, i cili nuk ka asnjė arsye pėr tė gėnjyer, dhe tė dhėnat e tė cilit gjithsesi mund tė shėrbejnė si premisė pėr kėrkime tė mėtejshme. Disa vite mė parė, duke pirė kafe me profesor Osman Krajėn, ish-rektor i Universitetit Shtetėror tė Tiranės nė vitet ’80 dhe ish-ambasador mė vonė, ai mė tregoi njė histori familjare shumė interesante. Familja e profesorit kishte emigruar nė Stamboll pėr shkaqe ekonomike nė kohėn e Perandorisė Osmane. Ashtu siē e tregon dhe mbiemri i profesorit, familja e tij ėshtė me origjinė nga Kraja, njė krahinė e populluar me shqiptarė nė jugperėndim tė Liqenit tė Shkodrės, dhe qė gjendet nė Malin e Zi tė sotėm. Sot banorėt e tė nėntė fshatrave tė Krajės janė deklaruar tė gjithė shqiptarė nė censuset e mbajtur nė Mal tė Zi.
Profesor Osman Kraja ka lindur nė 1930 nė Stamboll. Nė atė kohė babai i tij, Ibrahimi dhe babai i Rexhep Taip Erdoganit, Ahmeti ishin moshatarė, dhe me shumė gjasė edhe kushėrinj. Ahmet Erdogan zyrtarisht ka lindur nė 1905 dhe ka vdekur nė 1988. Ibrahimi dhe Ahmeti kishin miqėsi dhe me sa duket ndihmonin dhe njėri-tjetrin nė ato kohė tė vėshtira, si shqiptarė nga e njėjta krahinė qė ishin tė dy.
Nė vitet ’30 tė shekullit tė kaluar ekonomia e Turqisė u prek rėndė nga kriza ekonomike botėrore, e njohur si Rėnia e Madhe. Shumė tregtarė tė vegjėl falimentuan e kėshtu ndodhi edhe me Ibrahimin dhe Ahmetin. Ky i fundit ishte shitės simitesh, njė tregti qė mė pas e ka ushtruar edhe vetė Rexhepi.
Shumė shqiptarė tė Turqisė u kthyen nė Shqipėri pėr shkak tė krizės ekonomike. Ndėr ta ishte dhe familja e profesor Osman Krajės. Ndoshta kėshtu do tė kishte bėrė edhe Ahmeti me familjen e tij, nėse nuk do tė kishte gjetur befas njė punė nė Rojen Bregdetare nė Turqinė verlindore. Kėshtu, Ahmed Erdogan u largua nga Stambolli me familjen dhe u vendos atje. Nė kohėn kur lindi Rexhepi familja ishte rikthyer nė Stamboll.
Mbiemri “Erdogan” nuk duhet ta na gabojė, ashtu qė tė kėrkojmė njerėz me kėtė mbiemėr nė fshatrat e Krajės. Deri nė vitin 1934 banorėt e Turqisė nuk kishin mbiemra. Nė vitin 1934 Ataturku nxorri njė ligj qė i detyronte turqit tė kishin mbiemra. Me kėtė rast familja e Ahmetit ka marrė mbiemrin “Erdogan”. Fjala “Erdogan” nė turqisht do tė thotė “njeri trim si skifteri (falconi)”. Nė shumė raste mbiemrat i vendosnin nėpunėsit e zyrės sė gjendjes civile, ose ndonjė zyrtar mbėshtetjen e tė cilit e kishte personi. Me shumė gjasė, Ahmeti e ka marrė mbiemrin “Erdogan” kur shkoi tė kėrkonte punė nė Erzurum (provinca Rize). Rojet bregdetare duhet tė luftonin me kontrabandiėstėt dhe ata duhet tė ishin trima si skifterė. Prandaj dikush qė do ta ndihmonte Ahmetin tė hynte nė Rojėn Bregdetare si sugjeroi kėtė mbiemėr si kredencial. Kėshtu familja mori mbiemrin qė mė pas do tė bėhej i famshėm.
Nėse e shikon me vėmendje Rexhep Taip Erdoganin nga pikėpamja antropologjike, ai ka tiparet e njeriut tė zonės sė Krajės. Erdogani ėshtė shtatlartė, i bardhė nė fytyrė, ndryshe nga ē’ krijohet pėrshtypja kur e sheh nė televizor ku tė krijon pėrshtypjen e njė njeriu disi zeshkan. Nė aspektin kraniologjik (forma e kafkės) Erdogan nuk ngjan aspak me llojin e turkut tė Anadollit. Erdogan tė ngjan ēuditėrisht shumė me tipin e shqiptarit tė Shqipėrisė Veriperėndimore, ashtu siē na shfaqet nė pikturat dhe gravurat e piktorėve tė huaj, tė shekullit XIX./Kastriot Myftaraj

[/size]


Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Erdogan ėshtė me origjinė shqiptare   Ven 22 Juil - 12:26

CIA dhe Taip Erdogan...organizuan kamuflazhin kunder kundershtarve te Perandoris Osmane....
Bajram Shabani Hy ne profilin tim e gjeje qysh e kam parashikuar,Turqine 2023.Keto dihen asgje ketu nuk ka top sekret,tė gjithe agjenturat perendimore e dine,perveē njerezve tė thjeshte,puēi ishte i shkelqyeshem.

Bajram Shabani Pis je kujto.

Kujtim Kurti Keto informacione top secret....une isha i pari qe i publikova per opinionin me dt.15 korrik 2016....ndersa tani po dalin patriotat me bateria gjoja se e paskan ditur me heret se keshtu do te veproje Erdogan...

Ish-gjenarali Amerikan Wesly Clark deri sa po komentonte skena nga Istambolli live ne CNN nga Nju Jork...ai deklaronte se puēin ushtarak e kishte organizuar ushtria kunder Erdoganit....dhe kjo dmth se as CIA nuk e dinte te verteten...

Kete e kam publikuar vetem une per here te pare ne Facebook...duke e dhen edhe oren e sakt kur do te perfundoje kamuflazhi i Erdoganit....

Bajram Shabani Pse me heret nuk i publikove.

J’aime · Répondre · 20 juillet, 21:36Bajram Shabani Hy kujto te lutem ne profilin tim dhe gjeje kėtė qė e kam thene para njė viti e gjysme.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Erdogan ėshtė me origjinė shqiptare   Ven 22 Juil - 12:27

Bajram Shabani Nuk eshte me rendesi ēfarė thone perendimoret per Turqine,ata janė armiqte tane.Mark Baftjari une jetoj ne Zvicer,po atje ne pushtet eshte fashisti Blocher,ne Austri fitoi e djathta ekstreme ne mbare evropen Kane fituar forcat e djathta ekstreme kunder tė huajve,gjermanet kur shiqohen ne pasqyre u del Adollf Hitleri me mustaqe.
Shqiptaret jane populli mė i urryer ne evrope,e pse atehere tė mos kemi arsye ta duam Turqine dhe Erdoanin,sikerim avrupa.Mark Z. Baftiaj http://www.spiegel.de/.../lehrer-und-wissenschaftler-in... Ky eshte nje lajme qe me te vertete do ta tmerroje cdo njeri, pamvarsishte bindjeve te ti politike.
Turqia po vritete nga Erdogan.Lehrer und Wissenschaftler in der Türkei: "Vernichtung des freien Geistes" -…
SPIEGEL.DE|PAR SPIEGEL ONLINE, HAMBURG, GERMANYJ’aime · Répondre · Hier, ą 07:49 · 
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Erdogan ėshtė me origjinė shqiptare   

Revenir en haut Aller en bas
 
Erdogan ėshtė me origjinė shqiptare
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: