AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Murat Musliu,kpmandatet akuzojn njeri tjetrin per vrasje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Murat Musliu,kpmandatet akuzojn njeri tjetrin per vrasje   Mer 17 Aoū - 6:12


politik kosovarZv/presidenti amerikan Joe Biden arrin nė KosovėGrabovci jep dorėheqje pas rrjedhjes sė pėrgjimevePolica njofton pėr masat me rastin e vizitės sė zv/presidentit amerikan, BidenHyseni: Pėrdorimi i drogės ėshtė shqetėsues, mesatarja e fėmijėve 16- 17 vjeēKapen 60.000 € tekstil i kontrabanduarGjen. Miglietta i shprehet mirėnjohje pėr pėrkushtim ndaj stabilitetitGallucci inkurajon ministren pėr tejkalimin e sfidave nė lėmin e drejtėsisėThaēi: Pa Asociacionin, demarkacionin, Kosova mbetet izoluar nga SHBA e Brukseli!Biden: S’keni mik mė tė mirė se SHBA-tė!

Artikuj tė ngjashėm
Thaēi: Pa Asociacionin, demarkacionin, Kosova mbetet izoluar nga SHBA e Brukseli!
Biden: S’keni mik mė tė mirė se SHBA-tė!
Zv/spresidenti amerikan Biden takon krerėt politik kosovarIsh-komandantė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) ka disa ditė qė kanė kthyer “tytat” kundėr njėri-tjetrit duke shkėmbyer akuza pėr vrasje, sabotim, tradhti e pabesi gjatė luftės sė fundit. Nė diskursin dhe polemikat e tyre kanė futur edhe Adem Jasharin dhe familjen e tij.

Megjithėse emri i tyre po pėrdoret, familja Jashari ka zgjedhur tė heshtė. Por me rastin e Epopesė sė UĒK-sė ata kanė shprehur keqardhje qė 17 vjet pas luftės Kosovės po i hapen plagė tė panevojshme. Sebep pėr rikthimin e debatit pėr luftėn u bė zgjedhja e ish-drejtuesit tė lartė tė UĒK-sė, Hashim Thaēi, nė krye tė Presidencės sė Kosovės, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ish-pjesėtarėt e UĒK-sė, Ramiz Lladrovci, Rexhep Selimi, Gani Geci, janė futur nė njė luftė virtuale pėr tė bėmat e tyre gjatė periudhės sė luftės. Njėri-tjetrin kanė akuzuar pėr tradhti e vendosje kurthesh, me qėllimin qė disa luftėtarė t’i eliminojnė edhe fizikisht. Gjithēka rrodhi nga Kuvendi i Kosovės, nė seancėn ku Hashim Thaēi u votua pėr president.

Protagonistė dhe njohės tė rrethanave tė funksionimit tė UĒK-sė kanė thėnė se akuzat e fundit dėshmojnė qė motivet e disa komandantėve nuk ishin kurdoherė idealet pėr liri dhe pavarėsi, por interesat personale.

Murat Musliu, kryetar i Kėshillit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut nė Skenderaj dhe njohės i shumė i mirė i zhvillimeve edhe brenda Shtabit tė UĒK-sė nė Likoc, nė njė intervistė dhėnė “Kohės Ditore”, thotė se ėshtė debat pėr interesat e tyre personale dhe politike.

Sipas tij, pasurimi i shpejtė pas pėrfundimit tė luftės dhe karriera politike i ka prishur ish-komandantėt e UĒK-sė, tė cilėt dikur kishin njė ideal tė pėrbashkėt.

Musliu, i cili ka mbajtur nėntė vjet burg nė kohėn e regjimit tė Serbisė, ka thėnė se nė akuzat ndėrmjet vete, ish-komandantėt padrejtėsisht po e pėrfshijnė edhe familjen Jashari.

http://www.kosovalive360.com/lufta-e-komandanteve-u-prishen-per-pasuri-dhe-politike.html
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Murat Musliu,kpmandatet akuzojn njeri tjetrin per vrasje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: