AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Zbulohet Fatmir Lima,duke plaqkit shqiptaret

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Zbulohet Fatmir Lima,duke plaqkit shqiptaret   Sam 24 Sep - 15:51


  • Ushtria serbe nė operacine kundėr shqiptarėve

  • Halil Kastrati


 

  • A kishte luftė ēlirimtare nė rrethin e Llapushės? (10)


Pse e arrestuan UĒK-ja Halil Kastratin nga Damaneku?
Shkruan: Sinan Kastrati

Halil Azem Kastrati ka lindur dhe ėshtė rritur nė fshatin Damanek, fshat fqinj me Turjakėn, komuna e Malishevės. Halili ėshtė i martuar dhe (ėshtė babė) i ka tetė (Cool fėmijė. Me profesion ėshtė mėsues. Ka punuar disa vite nė vendlindje, nė shkollėn e fshatit Damanek bashkė me Asman Kajtaz Krasniqin, Hajdin Haki Kastratin, Ramadan Brahim Morinėn (Ramadani ka ra nė “Betejėn e Rahovecit”, tash shkolla nė Damanek mban emrin e tij, me meritė bashkė me Hamdi Berishėn e Carravranės, Gjimnazi i Malishevės e mban emrin e Hamdiut, Lavdi iu qoftė tė dyve!). Halili pas “luftės”, nė “liri” ėshtė i pa punė.
Kur isha te ai, nė nėntor tė vitit 2014, ai ishte shumė i prekur por fliste i qetė dhe ndihej krenar pėr tė kaluarėn familjare e profesionin, si mėsues me traditė, babė e djalė. Mė fliste me emocione pėr dėshirėn dhe besimin e madh qė kishte pas pėr Ushtrinė Ēlirimtare, por qė kjo dėshirė iu kishte thyer nga njerėz tė mbrapsht e tė papėrgjegjshėm nė “luftė” pėr “liri”. Nė fillim tė bisedės ma lexoj njė fjali tė fundit tė “Deklaratės” qė e kishte dhėnė para “eprorėve” tė brigadės 122 dhe “policisė ushtarake” nė Lladrofc:
“Me tė dy duart mezi e kam siguruar bukėn e gojės pėr fėmijėt e mi, tani kam mbetur vetėm me njė dorė…” .
Halil Kastrati rrjedh nga Familja e njohur e asaj treve, nga Familja e Ali Agės, e agallarėve tė Zatriqit qė ishin shpėrngulur nga Zatriqi nė Turjakė e mė vonė, i pari i tyre, Hasani ishte dal nė Damanek (DUKAT e quanin pleqtė fshatin Damanek). Gjyshi i tij qė njihet si Januz Dervishi, ėshtė njė nga Pleqtė e njohur pėr pajtimin e gjaqeve e ngatėrresave tjera qė nga fund vitet e 1920-ta tė shekullit tė kaluar. Ndėrsa, babai, Azemi ėshtė mėsuesi i parė nė atė lokalitet dhe ndėr tė parėt e krahinės sė Llapushės (Prekorupės) bashkė me mėsuesin VETERAN, Xhemė Krasniqin e fshatit Negrofc, Selman Hazirin e Lubizhdės, Avdullah e Hazir Morinėn e Vll. Drenofcit, Banush Bajraktarin e Astrazubit e shumė tė tjerė qė nuk mund ti pėrmend nė ketė shkrim tė vogėl. Azem Januzi mbahet mend pėr tė mirė, pėr punėn e madhe e tė palodhshme qė ka bėrė kundėr analfabetizmit e pėr arsimimin e tė rinjve nė shkollat e para shqipe qė u hapėn pas “ēlirimit”, pas 1945-tės.
Kush ishin “komandantėt” me pseudonimet “Bashkim Fina” e “Ftyra”?
Po Fatmir Lima, Nexhmi Krasniqi e “avokati” Bajram Krasniqi, ēka bėnin?
 
Halili punonte nė Itali si punėtor krahu, ndėrsa familjen e kishte nė Damanek.
Nė fund tė janarit mė 1999 kthehet nga qyteti Cyrih me avion pėr nė Beograd. Rrugėn nga Beogradi deri nė Prishtinė e bėnė me autobus. Ishte vetė i dyti, bashkė me Fatmir Morinėn (djalin e Smajl Alisė) nga Vll. Drenofci. Para hotelit Grand sa kishin zbritur nga autobusi, Fatmiri thirri nė telefon Bajram Krasniqin, avokat nga Tėrpeza, me banim nė Prishtinė qė tė vinte sepse kishte do “amanete” pėr tė.
Ja dėshmia e Halilit.
“Bajrami erdhi pas 20 minutash me automobil. Fatmiri kishte shumė porosi dhe disa gjėsende e “bakshishe” pėr Bajram Krasniqin.
Bajramit ia dha 3.000 DM. nė njė vend dhe 100 DM  tė tjera pėr njė person tjetėr. Ishin pare qė 15-16 bashkatdhetarė shqiptarė qė punonin nė Itali ia kishin ēu Bajramit nga 1.000 deri nė 5.000 marka gjermane e ky ua dėrgonte familjeve tė tyre, si: “agjenci”. Fatmiri iu lut Bajramit qė ta ēonte me kerr deri te Syla. Syla ishte dhėndėr i Hazir Shurdhės nga Vll. Drenofci e Haziri ishte njė miku i joni i moēėm, i pleqve nga Damaneku dhe mėsues me Azem Januzin. Bajrami kur u nis na pyeti:
-Djem, sa pare keni me vete dhe a e keni lajmėruar policinė?
-Jo i thamė tė dytė me njė gojė sepse nė aeroportin e Beogradit kishte pas shumė tollovi dhe policia doganore as qė na pyeti e as nuk na kontrolluan. Kur e kuptoi Bajrami se ne kemi pare, nė vend se me na ēu drejt e te Syla, ai i grahi automobilit te vendi ku shiteshin devizat, pas ndėrtesės sė komunės, drejtimi i Xhamisė sė Llapit (vr. aut.). Aty afėr e mbushi kerrin me benzinė dhe u nis drejt e te njė postbllok i policisė serbe, andej kah nuk i kishim thėnė ne dhe nuk ishte rruga qė ēonte nė shtėpinė e Sylės. Policia na ndali dhe na kontrolloi, por nuk na mori asgjė ndėrsa Bajrami shkoi brenda nė barakė ku rrinin policia serbe. Aty kemi pritur prej orės 20:00-tė tė mbrėmjes deri nė orėn 24:00-tė mesit tė natės. Bajrami rrinte brenda me policė dhe pinte me ta … . Dikur erdhi Bajrami. E dhezi kerrin dhe u nisėm. Duke vozitur, ktheu pakėz kryet kah na e na tha:
-Djema, policėt serbė mi morėn 1.200 marka pėr juve e ju duhet tė mi paguani kėto para mua! Ne nuk ia paguajtėm sepse e kuptuam se ai rrente dhe rastin e kishte kurdis vetė. Atė natė bujtėm nė Prishtinė te Syla dhe ia treguam Sylės krejt ngjarjen. … Kjo ngjarje e kjo ndodhi nuk mbet me kaq. Tė shohim se ēka na bani vaki mė vonė pėr kėto para qė nuk ia paguam Bajramit dhe lidhjet e dyfishta e tė dyshimta tė Bajram Krasniqit me Fatmir Limėn, me “Ftyrėn”, “Bashkim Finon” dhe policinė serbe, pėr pėrfitime. Kėtu duhet tė shtoj se kur ishte puna te paratė, tė gjithė ishin bashkė, shki e shqiptarė. Do tė shohim.
Ftesa nga Shtabi i UĒK-sė!
Tė nesėrmen, mė 24 janar 1999 posa mbėrrita nė shtėpi, nė Damanek, kanė ardhur dy policė ushtarakė tė UĒK-sė dhe ma kanė lėnė njė ”Ftesė”, thirrje pėr me u lajmėrua nė Shtabin e UĒK-sė, nė Lladrofc. Mė 25 janar 1999 bashkė me vėllain tim mė tė vogėl se unė, Fatmir Azemin (ėshtė vrarė nė Turjakė, nė muajin Maj tė vitit 1999) dhe Isė Mazrekun nga Malisheva, miku i vėllait tim, mė tė voglit, tė katėrtit, Afrimit). Tė tretė kemi shkuar nė “Shtab” nė Lladrovc. Pasi u lajmėrova dhe ia tregova “ftesėn”, kanė dal nja 15-20 “ushtarė” si tė ēartur dhe janė afrua afėr nesh.
“Bashkim Fino” e “Ftyra”?
Njėri nga “ushtarėt” e Shtabit tė UĒK-sė, i njohur me pseudonimin “Bashkim Fino” ka pyet:
-Cili prej jush ėshtė Halili?”
-Unė! thashė dhe e ngrita dorėn qė tė mė dalloj mė mirė.
-Eja pas meje! Mė skejoi pas shtėpisė afėr muri dhe mė pyeti:
-A i ke pagua kontributet pėr fondin “Vendlindja …”?
-Jo!
-Pasaportėn a e ke me vete?
-Jo!
-A e din se mi ke borxh 1.200 DM.? (Borxh personal. Fjalėn e kishte pėr 1.200 DM. qė nuk ia kishim dhėnė Bajram Krasniqit e ai e kishte lajmėruar Fatmir Limėn).
-Jo!
Ishin disa nga pyetjet qė mi bėri nė shpejtėsi dhe me nervozė.
-Unė sot kam ardhur pėr shkak se kam marr thirrje, ftesė e pėr kėto “punė private” unė do tė merrem vesh me Bajramin mė vonė. Kur i thash kėshtu ai u tėrbua dhe filloi tė mė shaj nė nėnė e babė dhe mė tha: “Plum kam me t`dhanė” (vr. aut.)! Pastaj filluan tė mė shajnė tė gjithė dhe mė sulmuan mua, Fatmirin dhe Isė Mazrekun, mikun e vėllait nga Malisheva.
Fatmir Limaj dha urdhėr …!
 Fatmir Limaj dha urdhėr qė tė mė fusin nė kerr, nė gjip kurse vėllait tim, Fatmirit i tha:
-Ti shko nė shtėpi e bjere pasaportėn e Halilit dhe 5.000 DM, ndėrsa ushtarėve iu drejtua:
-Ju kėtė tė poshtėr, kėtė tė ndytė ēojeni e bajeni LLUM! Vėllait e mikut iu drejtua:
-Hupni dhe iu ktheu automatikun nė drejtim tė tyre. Kur e pash se edhe vėllain dhe mikun tonė duan me i rreh, hyra nė kerr “vullnetarisht”.
– O ndaluni burra bre, se kėta i kam miq!
Kur filluan ushtarėt tė na sulmojnė, miku i shtėpisė qė kishte ardhur me neve, Isė Mazreku nga Malisheva iu tha “ushtarėve”:
– Ndaluni burra bre, kėta i kam miq! Ata iu kthyen:
-Ty ta bajmė edhe ma zi, hup he ….! Pėrveē Fatmir Limės, ishte edhe Nexhmi Krasniqi (vozitės), ish shofer i autobusit Malishevė-Prishtinė-Malishevė, tash komandant i pėrgjithshėm i policisė pėr rrethin e Prizrenit nė Prizren dhe “Bashkim Fino”, emri i tė cilit ishte Naser Binishi. Gjatė rrugės mė kanė sharė, mė kanė fyer, mė kanė kėrcėnuar me vrasje-pushkatim”, rrėfen Halili. Vijon/ SHQIPTARI.EU
LEXONI edhe: 

Displaying 5 Comments
Have Your Say

[list=commentlist]
[*][url=http://your website.../]Miri[/url] thotė:
Shtator 24, 2016 te 8:51 am
Po shumica ate kohe per Beograd kane udhetu,kete krejte e dijne
Pėrgjigjiuni
Pelqej(0)Nuk Pelqej(1)
[*][url=http://your website.../]Fery[/url] thotė:
Shtator 23, 2016 te 4:42 pm
….o Sinan Kastrati, o mjere ky popull n ‘dore t’ kujt ka ra…po z.Richard Hollbruk e dha knalifikimin e tije ate kohe , e neve shqiptareve na erdhi shume zore qe i tha ato kualifikime te renda , te cilat me vone u detyrua ti ndryshoje mbasi populli u bo zeher per arsye te deklaratave te tije kurse , z.Hollbruk e kishte pase pere te miren tone por , mbasi ato kualifikime nuke hasen ne mirekuptim ateher ai , sigurishte, vehte me vehte kishte thene..” o shqiptar , thejeni qafen me keta laskuza , .kurre me mire mose ju paqa.” z.Hollbruk vdiq kurse , na me mire se patem dhe ,as sot se kemi o Sinon Kastrati
Por , ty te lumte qe po i nxjerre keto te verteta ne opinion…te pakten ne te dihet e verteta, ne te dihet se sa e paskan dashte ky soj Kosoven dhe popullin e saje…a e paskan dashte me shume Kosoven apo DM dje , ose € e $ sot
Pėrgjigjiuni
Pelqej(40)Nuk Pelqej(Cool
[*][url=http://your website.../]Njoni Qe Te Njeh[/url] thotė:
Shtator 23, 2016 te 4:18 pm
Po qysh ke puna qe ti edhe ai dosti yt, ne kulmin e luftes udhetuat nga Zvicrra permes Beogradit? Nuk je hiq i paqt,jo.
Pėrgjigjiuni
Pelqej(9)Nuk Pelqej(9)


[/list]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Zbulohet Fatmir Lima,duke plaqkit shqiptaret
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: