AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kobra e Maleve,Nuredin Gashi e ka vra Agim Ramadanin me snaj

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kobra e Maleve,Nuredin Gashi e ka vra Agim Ramadanin me snaj   Mer 28 Sep - 16:55

fficher les commentaires précédents


Kobra Maleve nanen ta shkerdhefsha o nuredin gashi se kur e keni vra agimin para ushtarve kur pun mat pist dhe mat flliqt nuk ekziston ne evrop por as ne bot mose u thy kufriri a mujt me myt more qena me snajperk pa za more muta ishalla kur dit hajrit nuk shifni idiota njerz pa feh veq kriminelt e shikut ket pun te pist e bojn krime mbi popullsin shqiptare

tani eshte;
Pa Shqipri Ska Kosov 
qelsi kallauzit duhet te jet N. H.J’aime · Répondre · 3 h · Modifié

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=143343166123925&set=p.143343166123925&type=3&theater


Derničre édition par Perparimi le Jeu 13 Avr - 9:12, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kobra e Maleve,Nuredin Gashi e ka vra Agim Ramadanin me snaj   Mer 28 Sep - 17:01

Haxhi Kuēi Kobra Malevee,ēka je ka na tregon ore vella?Une kam ndegjue qe e ka vra nje shok pse Agim Ramadani e ka vra nje epror,kur i kan dhene ultimatum qe ti dorezojne armet,,per kete e kane vra Agim Ramadanin ushtaret e vete,ama nuk ja kam dite emerin qenit.A e kane vra qenin Avni Kurcat ,apo te ne shqiptaret vetem mi vra atdhetaret se me qite plume ne tradhetar karin ja lipijne me falni ne shprehje se nuk mujta mu permbajte.Vertet ky popull e ka mallkuar vetveten.A je i sigurt pash nje zot qe ky qen e ka vra ?Po une e di kush e ka kindapue Behadin Allaqin,Kush e ka vra Ismet Jasharin.Po i din mire populli kush per ēka kane luftue,por nuk kane bythe me luftue per atdhe e per atdhetar.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Kobra e Maleve,Nuredin Gashi e ka vra Agim Ramadanin me snaj   Mer 12 Avr - 21:22

Komandant Agim Ramadani nė Betejėn e Koshares!
Publikuar mė 27 janar, 2012 nė orėn 20:35 ( )Histori |
Nė Luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės isha njė ushtar i lirisė, nė Kosovė, pa kėrkuar kurrė asgjė nga Kosova. 
Jetoj nė Arbanė tė Prizrenit, ndėrsa punoj i mėrguar nė Gjermani. 
Nė mėngjesin e hershėm tė 9 prillit 1999, me Urdhėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė filloi sulmi nė kufirin shqiptaro - shqiptar nė Koshare. Mė sa mė kujtohet aso kohe komandanti ynė Agim Ramadani na kishte informuar se, Njėsitet e “Kobrave” ishin nė detyra tė ndryshme nė thellėsi tė luftimeve duke i arritur efektet e neutralizimit dhe tė dominimit kundėr armikut. 


Njėra nga detyrat e misionit tė njėsisė sė “Kobrave” ishte edhe pozicioni i Piramidės C II- 10, drejtimi i pėrroit qė quhet edhe si Gryka e Botushės dhe caku marrja e Kazermės Ushtarake tė Koshares, ku bora afėrsisht ishte mbi njė meter, nėn kėto kushte tė rėnda atmosferike, me urdhėrin e komandantit Agim Ramadani, ne marshonim pėrpara drejt pozicioneve serbe. Shumica e ushtarėve u vunė nė pozicione nė gadishmėri tė lartė luftarake. Kjo ishte dita e tretė e luftimeve me forcat ushtarake serbo-malazeze si dhe mercenarėve rusė dhe sllavo-ortodokės tė atyre shteteve qė po e ndihmonin Serbinė kundėr luftės ēlirimtare qė po bėnin shqiptarėt dhe aleatėt tanė SHBA-ja dhe Europa. 
Sa mbaj mend, mė 11 prill 1999 afėrsisht rreth ores 9,00 tė mėngjesit komandanti Agim Ramadani zgjodhi disa ushtarė dhe nė mesin e tyre isha edhe unė Besim Kelmendi, dhe mė duket se ishim afėrsisht 20 ushtarė. Detyra jonė ishte qė t'i sulmojmė pozicionet e artilerisė serbe qė ishin pėrpos nesh, komandant Agim Ramadani i printe njėsisė sė “Kobrave”, respektivisht me ushtarėt mė besnikė tė tij marshonte nė drejtim tė Zhareve dhe Oplazit, njė vend malor ku dolėm nė njė rrugė e cila ishte mjaft e gjėrė. Komandant Agimi na radhiti njėrin pas tjetrit me njė distancė largėsi 10 – 15 metrash, me udhėzime tė qarta se si duhej vepruar kur tė ndeshemi me armikun. Mė pastaj e lėshuam rrugėn dhe hymė pėrsėri nė Mal me gishtin tek kėmbėza e armės duke pritur kur tė ipej urdhėri pėr zjarr kundėr pozicioneve te armikut. Sapo kishim arritur nė kėtė pozicion luftimi, dėgjuam krisma armesh nga pozicionet ku ndodhej komandat Luani me bashkėluftėtarėt e tij. Pas pak komandant Luani nėpėrmjet radiolidhjes njoftoi komandantin Agim se ushtria serbe po na sulmonte. Ne nuk u ndeshem ball per ball me ta, por morėm drejtimin nė krahun e djathtė ku komandanti gjashtė ushtarė i ndau nga ne, pėr t'i vendosur prapa armikut, kur kėta tė iknin nga armėt e zjarrta tė UĒK-sė tė binin nė prita, tek e dėgjonim tė thoshte se nuk e dinė tė gjorėt armiq se ēfarė ka pėr t'i gjetur. Ne posa iu afruam pozicioneve serbe hapėm zjarr nė drejtim tė armikut, duke lėnė tė vrarė e tė plagosur nga ana e tyre. Gjatė luftimeve pėr njė kohė tė shkurtėr nuk e kam parė komandant Agimin, sepse ai lėvizte nga njė pozicion tek tjetri, qė t'u jepte forcė e moral bashkėluftėtarėve tė tij nė kėtė betej tė pėrgjakshme me armikun. Kjo lėvizje e komandantit ishte me rrezikshmėri tė lartė, sepse luftimet ishin sa tė ashpra, po aq edhe tė afėrta me armikun, prej nji distance mė afėr se 30 metra. Ne kishim pėrparuar nė luftime se ishim nė pozicione mjaft tė volitshme nė krahasim me ato qė kishin ushtarėt serbo-malazezė. Mė saktėsisht unė isha i pozicionuar prapa njė lisi dhe pranė tij ishte nji gropė mbushur mė borė, kurse tė tjerėt ishin tė pozicionuar prapa pishave paksa tė vogla por qė mbulonin maskimin e ushtarėve tanė prej degėve tė pishave. 
Gjatė kohės sė luftimeve befas pashė dy persona tek ecnin me njė largėsi afėrsisht prej 30 metrash nga njeri-tjetri me njė ngadalėsi. Ata ecnin pėrgjatė vijės frontale, njeri nga ata tė dy qė rrinte prapa ishte komandant Agimi. Pranė meje kaloi ushtari ku hapsira ishte e dukshme, pra nuk e mbulonin pishat, dhe aty afėr ushtari serb e ka pare bashkėluftėtarin tonė, por nuk ka shtėnė nė tė se ėshtė frikėsuar me e zbulu pozicionin e tij. Ushtari serb kishte marrė nga pozicioni i tij nė shėnjestėr hapsirėn duke menduar se ushtari tjeter i UĒK-sė do tė kalonte aty pari. Por ja sa kalon komandant Agimi aty nė afėrsi 6 - 7 metra mė pyeti se a isha mire, mire jam iu pėrgjigja. Ai veē ishte futur nė vendin ku nuk kishte pisha, nė atė moment u dėgjua njė krismė nga pozicioni serb dhe e goditi plumbi i armikut nė pjesėn e epėrme tė trupit. Ra ngadalė nė shpinė mbi tokėn shqiptare tė pėrgjakur nėpėr shekuj. deshi tė kthehej nga unė, por nuk mundi dhe u kthye nga ana e djathtė dhe nuk lėvizi mė. 
Moment tepėr i dhimbshėm pėr mua, por teper krenar qe kisha njė komandant tė tillė, qė po shkonte drejtė pėrjetėsisė, nė altarin e lirisė. 
Mu duk se isha i vetmi qė pashė rėnien heroike tė komandantit, por papritmas njė ushtar yni e tėrhoqi trupin e komandantit nė pozicionin e tij. Unė nė ato momente e lėshova pozicionin tim dhe vazhdova tė shtij me armėn time nė drejtim tė armikut por dyshoj qė tė kem patur sukses, ta kem vrarė atė ushtar apo oficer serb qė vrau komandant Agimin. Ushtarėt tanė vazhduan pėrpara pėr t'u bashkangjitur pozicioneve tė komandant Luanit. Nga breshėritė e dendura tė armėve nga armiku mu desht tė tėrhiqesha nė drejtim tė ushtarit qė kishte tėrhequr ne pozicionin e tij komandant Agimin. Kur u takova me tė ai e kishte futur nė thes, thasė qė ne i pėrdornim pėr tė fjetur. Aty mė erdhi nė ndihmė edhe Aziz Emrushi nga Pjetėrshtica e Shtimjes, Bashkimi e Luta nga Malisheva. Pas disa orė luftimesh forcat serbe u tėrhoqėn nė panik dhe me humbje tė konsiderueshme nė njerėz. 
Po kėtė ditė nė luftime tė pėrgjakshme nė betejen ku zhvillohej tek krahu luftarak i komandant Luanit, ranė nė altarin e lirisė edhe Harun Beka nga Mitrovica dhe Rrhahman Tafa nga Carraleva, dėshmorė kėta qė i kisha njohur gjatė luftės ēlirimtare. 
Mė pastaj erdhėn luftėtarė tė tjerė e vumė nė vigė heroin, Komandantin tonė tė lavdishėm Agim Ramadanin. Detyrėn ushtarake e realizuam me sukses tė jashtėzakonshėm nė paraditen e hershme tė ditės sė tretė tė luftimeve, mė saktėsisht mė 11 prill 1999, duke u sinkronizuar sulmet nė kombinim me eprorėt Agim Ramadanin, Skėnder Hasangjekajn e Hysen Berishėn nga batalioni i parė i kėmbėsorisė, elita e njėsisė sė “Deltave”, njėsia e PU-sė dhe mbėshtetja e njėsive tė artilerisė. Nė tė tilla relacione luftarake rezulton edhe marrja dhe futja nėn kontroll e kazermės ushtarake tė Koshares. 
Kjo ditė ka qenė dita mė e kobshme pėr mua dhe pėr tė gjithė ata qė e njohėn pėr sė gjalli komandant Agimin. Tė gjithė bashkėluftėtarėt e brigadės pothuajse nuk dėshironin tė besonin pėr rėnien e tij, sepse figura e Agim Ramadanit prej karakterit strategjik ushtarak, artistik, poetik, intelektual etj, bėnin tė mos besohej nė vdekjen e tij. 
Mirėpo, kėshtu edhe ndodhi, sepse komandant “Katana” nuk vdiq, por u flijua dhe u shndėrrua nė pėrjetėsi-pavdekėsi, duke e dėshmuar se si duhet tė luftohet dhe flijohet pėr lirinė e atdheut. 
Edhe pas kalimit nė pėrjetėsi tė Komandantit tė njėsisė sė “Kobrave” tani Hero Agim Ramadani”, njėsia e “Kobrave” vazhdoi rrugėn e komandantit tė tyre nė misionin pėr operacione speciale, duke e shndėrruar dhembjen nė krenari, ngushėllimin nė trimėri dhe amanetin nė sakrificė tė mėtutjeshme, duke numėruar plumba dhe predha kundėr armikut nė emėr tė Komandant Agim Ramadanit. 
Nė gjithēka qė u deklarua mė lartė pėr figurėn e heroit tonė kombėtar Agim Ramadani, para sė gjithash, ndihem krenar si luftėtar i lirisė qė pata rastin ta njoh paraprakisht dhe ta rinjohim nėpėr flakėt e betejės nė Rrasė tė Koshares, andaj personalisht ndihem shumė i vogėl pėr ta pėrshkruar veprėn e madhe tė Agim Ramadanit. 
Prandaj nė kėtė luftė kundėr pushtuesit tė egėr serb, shumė vite para luftės ēlirimtare ēetnikėt serbė e vranė gjatė kohės sa shėrbente dhunshėm nė Armatėn jugosllave nė Paraqin villain tim Aziz Kelmendin. 
Mė sa u deklarova mė lartė me pėrgjegjėsi morale kombėtare kam thėnė tė vėrtetėn pėr rėnien heroike te Komandant Agim Ramadanit. 
Kėtė deklaratė e jap pėr opinionin mbarėshqiptar se kjo ėshtė e vėrteta mbi heroizmin e komandantit, se ai ra ne betejėn e Kosharės nga plumbi i armikut. 
Andaj zėrat qė pėrhapin shpifje e dyshime tė pa baza, kinse Agimi u vra nga mbrenda radhėve tė UĒK-sė, janė zėra kukuvajkash qė nėpėr shekuj kanė dizinformuar shqiptarėt dhe kanė futur dyshime pothuaj se nė ēdo hero e dėshmor tė kombit shqiptar… 
Kėto zėra kukuvajkash tė marrosura i shėrbyen dhe i shėrbejnė gjithnjė armikut tė egėr sllavo-serb. 
Lavdi veprės jetės dhe rėnies heroike tė komandantit Agim Ramadani! 
http://www.albaniapress.com/lajme/15710/Komandant-Agim-Ramadani-ne-Betejen-e-Koshares.html
Besim Kelmendi 
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Kobra e Maleve,Nuredin Gashi e ka vra Agim Ramadanin me snaj   

Revenir en haut Aller en bas
 
Kobra e Maleve,Nuredin Gashi e ka vra Agim Ramadanin me snaj
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: