AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shqiptaret ēfaredo shqiponje sllave me gjete e pervetsojne

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shqiptaret ēfaredo shqiponje sllave me gjete e pervetsojne   Ven 7 Oct - 3:25

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shqiptaret ēfaredo shqiponje sllave me gjete e pervetsojne   Ven 7 Oct - 7:42

Description: The second state of this World map which first appeared in the 1544 in Apian's Cosmographia, which was based on a larger map of the world prepared by Gemma Frisius in 1540 in Louvain, of which there is no known example according to Shirley (Entry 82). The map represents one of the earliest obtainable world maps not based upon the works of Ptolemy. The map includes a Northwest passage, above which is a fascinating Asian projection. North America, called Baccalearum for its Cod fishe.ries. The narrow Straits of Magellan represent the only passage between South America and an understated Southern Continent. The map is embellished by sea monsters, mermaids, windheads, etc. An excellent example of a cordiform world map. Shirley 96

The Rare Basle Edition of The Apianus-Gemma Frisius Cordiform World Map.
The present map is the rare Basle Edition of the Apianus-Gemma Frisius World map, which replaced another rare World map in Gregor Reisch's Margarita Philosophica.
The Gemma Frisius world map of 1540 was believed to have been dedicated to Emporer Charles V. One of the deities at the top of the map bears the Holy Roman Emporer's Double Eagle on it breast plate, as does this map.
Peter Apian first incorporated a world map into his Cosmographia, based upon Gemma Frisius' larger world map of 1540, of which no known copy exists. The continents are largely based upon Mercator's 1541 Globe Gores, although North America has shrunk to a narrow strip and has named it Baccalearium (good Cod Fishing nearby). The northwest passage is clearly identified. South America is designated "America", likely in deference to Waldseemuller's world map of 1513. The Straits of Magellan are shown.
This Basle edition is quite rare on the market, this being only the second example we have handled in more than 20 years.


References: Shirley 82.

Shqiponja dy krenare eshte e selise se shajte  e Romes,jo siq genjejn shqipmutat.

Rrallė Basle Edition i Apianus-Gemma Frisius Cordiform Harta Botėrore.

Harta e pranishme ėshtė e rrallė Baselit Edicioni i hartės Apianus-Gemma Frisius Botėrore, e cila zėvendėsoi njė tjetėr hartė tė rrallė Botėrore nė Gregor REISCH e Margarita Philosophica.

Harta Gemma Frisius botėror i 1540 u besohet tė ketė qenė i dedikuar pėr Emporer Charles V. Njė nga hyjnive nė krye tė hartės mbart Romake Emporer sė Shenjtė dyfishtė Eagle nė atė pjatė gjirit, si e bėn kėtė hartė.

Peter bletės parė inkorporuar njė hartė tė botės nė Cosmographia e tij, bazuar nė hartė mė tė madhe Gemma Frisius 'botėrore tė 1540, nga tė cilat ekziston asnjė kopje tė njohur. Kontinentet janė tė bazuara kryesisht mbi Mercator 1541 Globe Gores, edhe pse Amerika e Veriut ėshtė tkurrur me njė rrip tė ngushtė dhe e ka quajtur atė Baccalearium (mirė Cod Fishing afėr). Pasazhi veriperėndim ėshtė identifikuar nė mėnyrė tė qartė. Amerika e Jugut ėshtė pėrcaktuar "Amerika", ka tė ngjarė nė respekt me hartėn Waldseemüller e botės e 1513. Ngushticėn e Magellan janė treguar.

The Gemma Frisius world map of 1540 was believed to have been dedicated to Emporer Charles V. One of the deities at the top of the map bears the Holy Roman Emporer's Double Eagle on it breast plate, as does this map.

Perkthim;

Harta Gemma Frisius botėror i 1540 u besohet tė ketė qenė i dedikuar pėr Emporer Charles V. Njė nga hyjnive nė krye tė hartės mbart Romake Emporer sė Shenjtė shqiponja e dyfishtė(dy krenare  nė atė pjatė gjirit, si e bėn kėtė hartė.
Nė komunikatė thuhet gjithashtu se trupi gjykues i vlerėson si tė vėrteta faktet se "nė vitin 1999, UĒK-ja e kishte njė qendėr ndalimi nė fshatin Kleēkė; disa tė ndaluar ishin keqtrajtuar gjatė mbajtjes sė tyre nė Kleēkė; Dragoljub TanaskoviqZharko Filipoviq,Zhivota TodoroviqDragan Vuēetiq dhe Bojan Cvetkoviq ishin vrarė nė mėnyrė tė kundėrligjshme dhe trupat e tyre qenė varrosur nė lokacionin KER01 nė fshatin Kleēkė; Veljko Markoviq dhe Nebojsha Gjuriēiq ishin vrarė nė mėnyrė tė kundėrligjshme dhe trupat e tyre qenė varrosur nė lokacionin KEQ01 nė fshatin Kleēkė; Arben Avdyli, pėr tė cilin Agim Zogaj kishte deklaruar se ishte vrarė gjithashtu nė Kleēkė, zyrtarisht llogaritet si i zhdukur".

Ndryshe, Fatmir Limaj menjėherė pas lirimin si i pafajshėm para mediave, u shpreh:

“Shpreh mirėnjohje dhe falėnderim ndaj tė gjithė atyre qytetarėve, tė cilėt kanė pasur besim nė fjalėt tona, kanė pasur besim nė luftėn tonė ēlirimtare, kanė pasur besim nė drejtėsinė tonė dhe nė atė qė kemi thėnė! Pas njė procesi tė gjatė shterrues, trupit gjykues i shpreh mirėnjohje qė mbi bazėn e provave dhe fakteve erdhi deri te verdikti qė shpalli tė pafajshėm gjithė bashkėluftėtarėt dhe mua. Unė nuk kam ēka them, ju mediat shikoni ēka kam thėnė para tre vjet e gjysmė. Gjykata edhe njė herė e vėrtetoi atė qė kam thėnė”.


Qytetarėt e mbledhur para ndėrtesės ku po jepej verdikti pėr "Rastin Kleēka"
Kurse, avokati mbrojtės i Fatmir Limajt, Tomė Gashi, tha se shpallja e verdiktit nga trupi gjykues qė Limaj dhe tė tjerėt, tė pafajshėm, ėshtė njė fitore e madhe pėr drejtėsinė.

“Kjo ėshtė njė fitore e madhe e drejtėsinė, sepse drejtėsinė e ndajnė gjykatat dhe jo prokurorėt apo organet e ndjekjes. Mendoj se gjithēka ėshtė kryer ashtu siē ėshtė dashur tė kryhet dhe bazamenti i kėtij rigjykimi ka qenė edhe aktgjykimi lirues i majit tė vitit tė kaluar. Besoj se Fatmir Limaj, por edhe bashkėluftėtarėt tij kanė tė drejtė qė mė nė fund tė gėzojnė paqen nė Kosovėn, pėr tė cilėn kanė luftuar dhe shpresojmė se ky ėshtė pėrfundimi i tė gjitha proceseve kundėr ushtarėve tė UĒK-sė”, u shpreh Gashi.

Rruga gjyqėsore

Prokuroria Speciale e Kosovės, kishte ngritur aktakuzė kundėr Limajt dhe nėntė ish-bashkėluftėtarėve tė tij, pėr vepra tė cilat thuhej tė jenė kryer nga fillimi i vitit 1999 deri nė mesin e qershorit 1999, kundėr civilėve serbė dhe shqiptarė, si dhe kundėr pjesėtarėve tė burgosur tė ushtrisė serbe dhe policėve serbė tė mbajtur nė njė qendėr tė improvizuar paraburgimi nga UĒK-ja.

Nė muajin mars tė vitit 2011, prokurorėt e misionit evropian pėr sundimin e ligjit, EULEX, lėshuan njė urdhėr arresti pėr deputetin Limaj, i cili gjatė luftės ishte njė nga komandantėt kryesor tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Aktakuza kundėr zotit Limaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij u konfirmua mė 2 shtator 2011.

Pas pėrfundimit tė procesit gjyqėsor, mė 30 mars tė vitit 2012, gjashtė nga tė akuzuarit shpallen tė pafajshėm: Arben Krasniqi, Behlul Limaj, Refki Mazreku, Sabit Shala, Shaban Shala dhe Besim Shurdhaj.

Mė 2 maj, tė po tė njėjtit vit, shpallen tė pafajshėm edhe Fatmir Limaj, Nexhmi Krasniqi, Naser Krasniqi dhe Naser Shala.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shqiptaret ēfaredo shqiponje sllave me gjete e pervetsojne   Ven 7 Oct - 9:34

george sassoon and rodney dale
la machine  l'amane
chaumbre granite de pyramide
chombre de la réne qui produir le oksigen
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Shqiptaret ēfaredo shqiponje sllave me gjete e pervetsojne   

Revenir en haut Aller en bas
 
Shqiptaret ēfaredo shqiponje sllave me gjete e pervetsojne
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: