AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona   Lun 10 Oct - 5:37

Por nė trojet shqiptare as edhe njė here nuk ka ndodhur qė, shqiptari vendas tė luftoj pėr lirinė e tij, pėr ekzistencėn e tij, pėr ruajtjen e qenjes sė tij, traditės, gjuhės, dheut, tokės, e pėr kėtė sakrificė tė tijėn tė kėrkonte ndonjė shpėrblim ose t'kėrkonte para si dėmshpėrblim...
Shqiptari i etshėm pėr materializimin e veprimtarisė ėshtė i ngjashėm pėr luftrat qė i bėnė mercenari qė qėllim ka pasurinė...

, bėnė pėrpjekje skenderbegjane pėr liri dhe bashkim kombėtar..

Tė burgosurit politik konsideroheshin si Heronjė!

•Nė faktė edhe ishin heronjė!

Por kur heroi pėr heroizmin e tij tė treguar kėrkon tė paguhet at'herė ai mė nuk ėshtė hero!

Kur i burgosuri politik, revolucionari, luftėtari i lirisė, pra tė mbijetuarit, (sepse, kemi tė burgosur politik, revolucionar dhe luftėtar qė s'kanė mbijetuar), kėrkon pėr mbijetesėn e tij tė paguhet, atėherė ai kalon nė taborin disfatist; pra nė taborin e luftėtarėve me pagesė e qė njihen si mercenar!

A janė heronjtė e djeshėm tė burgosurit politik mercenarėt e sotshėm?

Nė Kosovėn tonė tė 1001 ēudirave, pas lufte ndodhi, pėr mua njė nga ēudirat e radhės...

Njė qeveri u premtoj dhe realizoj qindpėrqind premtimin duke u paguar secilit tė burgosur politik (qė kishin aplikuar pėr pagesė) mė duket nga 17 euro ditėn - pėr secilėn nga ato ditė tė kaluar nė burgjet serbo-jugosllave... Pra, varėsisht nga ditėt qė kishin kaluar ata u paguan... Nuk e di, kėtu, a kėrkuan vet tė burgosurit politik njė gjė tė tillė, tė paguhen pėr kohėrat e kaluara nė burg apo kėtė gjė ua propozoj qeveria apo njė qeveri e padukshme, dhe e cila e kontrollon dhe e dirigjon kėtė tonėn tė dukshmen?

Nuk e di!

Por ajo qė e di ėshtė kjo gjė...

Me pagesėn qė u ėshtė bėrė dhe me marrjen e parave nga kėta - dikush - me qėllim apo pa qėllim i ka barazuar dy kategori tė bėrė nė njė: udbashin torturues nė njėrėn anė dhe tė burgosurin rezistues nė anėn tjetėr...

Tani mund tė imagjinojmė njė bisedė nė mes kėtyre tė dyve:

I burgosuri: Ju udbashėt na keni maltretuar dhe gjakosur nė kazamatet e juaja!

Udbashi: e vėrtetė por kemi qenė tė paguar me e krye atė punė!

I burgosuri politik: Dhe s'keni turp t'ma thoni kėtė gjė?

Udbashi: Mė parė kisha drojė tash jo se nėse mua mė kanė paguar qė t'kam maltretuar - ty t'kemi paguar sot qė ke qenė i maltretuar... t'kemi dal "hakėsh"... Ku ėshtė dallimi tani kur qė tė dy jemi tė paguar pėr punėn qė kemi bėrė?"

3.

Kur luftėtari i lirisė kėrkon pėr punėn e paguar qė tė paguhet, ai jo qė kalon nė taborin disfatist por, ai bėhet pjesė e variantit mė tė keq qė mundet me tė vėnė historia nė atė tė mercenarizmit...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona   Lun 10 Oct - 5:41

Tė paguhesh pėr tė kaluarėn do tė thotė tė jesh viktimė e teoris sė interesit. Kjo teori ėshtė tipike pėr njeriun si qenje egosite dhe jo pėr njeriun si luftėtar i lirisė, e qė mendon se interesat personale, pėrbėjnė bazėn e integrimeve...

Pėr mua personalisht kur njė i burgosur politik kėrkon tė paguhet dhe shoqėria e paguan, mė ngjanė nė atė ligjeratėn e njė farė deputetit me emrin Ramiz Kelmendi (s'ka t'bėjė asgjė me shkrimtarin Ramiz dhe me fisin Kelmend - pjesėn e shėndosh) i cili nė njė „ligjeratė" para studentėve thoshte:

„Unė s'kam qenė nė luftė por tre punėtorė tė mi kanė qenė edhe ata atje kanė luftuar pėr mua...unė i kam paguar, thoshte ai, qė ata me luftue nė emėr tim!"

Ku ėshtė dallimi tani nė mes pagesės qė ka bė qeveria pėr ēdo ditė tė kaluar nė burg si i burgosur politik me pagesėn qė u ka bė ky kėtyre tre punėtorėve tė tij pėr t'luftuar pėr tė?

Hetoni ju dallimin?

Unė e quaj: qytetėrimi i pabarazisė i stimuluar nga paraja. 

4.

Duke e shkruar kėtė artikull me dashje (tė gjithė shkruajnė pa dashje) po i kujtoj tė burgosurit politik e tė cilėt rezistuan nė ato burgje pėr tė cilat disa sot morėn para, si: Fazli Grajēevci, Shaban Shala, Omer Ēerkezi me shokė nė Goli Otok, Zijah Shemsiu, Xhemajli Berisha,,,, e shumė tė tjerė, e tė cilėt, vdiqėn nė burg! Nė faktė ata e dinin qė do tė vdisnin ngaqė pėr tė vdekur pėr atdhe i kishin hyrė veprimtarisė dhe jo pėr t'u paguar pėr atdhe!

Kush mund t'i shikon tani kėta drejt e nė sy?

Sot?

Kur edhe torturuesi edhe i torturuari janė tė paguar!
E pėrfundoj: Mos i shitni ditėt e juaja tė burgut pėr ta bėrė pasurinė

Por shitne pasurinė pėr mos me ua njollos veprimtarinė!
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Shqiptaret kurr nuk luftuan per liri,pos per interes persona
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: