AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lavdrim Muhaxhiri,biografi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lavdrim Muhaxhiri,biografi   Mer 19 Oct - 8:01


Lavdrim Muhaxheri, i rekrutuar nga BIA serbe! (Foto + Video) - - 30-Jul-2014 20:20
Lavdrim Muhaxheri, i rekrutuar nga BIA serbe!? - - 30-Jul-2014 19:55
Kim Mehmeti pėr Lavdim Muhaxherin: Ēdo pyll i ka bishat e veta - - 30-Jul-2014 16:10
InfoGlobi Koha.net Republika Koha.net TE GJITHA »
http://time.ikub.al/ffed508b35/621eb655ef30437d71f74258fe0807c8/lajm_Kush-eshte-Lavdrim-Muhaxheri-Foto-.aspx

time.al - Kush ėshtė Lavdrim Muhaxheri? (Foto) - Na ndiqni ne, tė ...
time.ikub.al › Bota - Traduire cette page
29 juil. 2014 - Gėzim Kelmendi: Lavdrim Muhaxheri ėshtė vrasės - - 30-Jul-2014 19:29 ... ka punuar pėr KFOR'in amerikan, nė kampin “Bondsteel” dhe pėr .http://www.akllapi.net/t254-muxhahedinet-e-camerise-qe-ia-bejne-sherrin-kosoves-dhe-shqiperise

http://www.akllapi.net/t30274-shikone-si-vallezon-kamikazi-i-parisit-me-plaken-ne-presheve-video


Policia e Durrėsit pėr operacionin anti drogė nė Krujė: U arrestuan 11 persona dhe u sekuestruan 6 armė zjarri
Aktualitet
Lavdrim Muhaxheri, kosovari nga Kaēaniku qė po tmerron opinionin publik me krimet e tij
Komuniteti Mysliman dhe jo vetėm, kundėr tij
31 korrik 2014 14:06

Lavdrim Muhaxheri, tashmė lider i luftėtarėve shqiptarė nė grupin paraushtarak tė Shtetit Islam tė Irakut dhe Shamit ose ISIS, nė luftė nė Siri e Irak, ka punuar dikur pėr KFOR-in amerikan, nė kampin “Bondsteel” dhe pėr NATO-n nė Afganistan. Nė periudhėn e Ramazanit nė vitin 2013 ka qenė pjesė edhe e aktiviteteve tė BIK-ut nė Kaēanik, gjė qė dėshmohet nga disa fotografi. Lavdrim Muhaxheri, i njohur si Komandant Muhaxheri, ėshtė zgjedhur vitin e kaluar si komandant i shqiptarėve qė janė pjesė e krahut tė rebelėve anti regjimit tė Bashar Al-Asadit, por jo i pjesės qė kėrkon demokraci pėr Sirinė, por i krahut qė kėrkon njė Siri me sheriat – grupet e afėrta me “Al-Kaedėn. Por njė persn I intervistuar nga gazeta Express, i kthyer nga llogoret e luftės nė Siri, mohoi se ai ėshtė komandant. Ai tha qė ėshtė vetėm garantues pėr shqiptarėt qė hyjnė nė mesin e xhihadistėve. Javėt e fundit policia kosovare arrestoi llir Berishėn, Jetmir Kyēykun dhe Sedat Topjanin, dhe shpalli nė kėrkim Burim Ballazhin. Tė gjithė dyshohen pėr veprimtari terroriste, dhe lidhje me Muhaxherin. Express gjithashtu raporton se mbi 10 kosovarė po pėrgatiten pėr sulme terroriste-kamikaze nė Kosovė dhe se ata mund tė sulmojnė vende qė nga Qeveria e deri te kampet e KFOR-it, pa pėrjashtuar as institucionet tjera tė sigurisė. Miqtė e tij tregojnė se Lavdrim Muhaxheri ėshtė lidhur me rrymat ekstremiste vetėm nė fund tė vitit 2012, fillimisht nė shoqatėn lokale “Parimi”, nga e cila me vonė u krijua shoqata “Rinia Islame - Kaēanik”, ku Lavdrim Muhaxheri ka postin e “Emirit”- udhėheqėsit tė krahut ushtarak tė organizatės. Lavdrim Muhaxheri iu bashkua luftės nė Siri, si muxhahedin, nė vitin 2012, pėr t’u kthyer njė vit mė vonė. Ai deri nė gjysmėn e Ramazanit tė viti 2013 ishte nė Kosovė, ku mė pastaj iu ri-bashkua luftėtarėve nė Siri, ku edhe mori pozita udhėheqje. Lavdrim Muhaxheri u bė i famshėm fillimisht me njė video nė Youtube ku ai bėnte thirrje qė tė rinjtė shqiptarė ti bashkoheshin luftės nė Siri. Ai mė vonė mori rolin kryesor nė pėrplasjet e brendshme nė kampin e rezistencės kundėr Bashar Al Asadit, ku ishte edhe i pari nga shqiptarėt qė haptas konfirmoi qė ekzistonin pėrēarje tė thella nė mesin e revolucionarėve. Lavdrim Muhaxheri udhėheqė togėn e shqiptarėve, duke pėrfshirė edhe shqiptarėt nga Shqipėria e Maqedonia, nė strukturėn brenda ISIS-it e pėrbėrė nga tė huajt, qė janė me mijėra. Nga mbi 10 mijė ushtarė tė ISIS, llogaritet qė mbi 2 mijė janė nga Europa. Pas hapjes sė profilit pėrmes rrjetit social Facebook kundėr xhihadistit tė ISIS-it, Lavdrim Muhaxheri. Ka qenė i menjėhershėm reagimi i shokėve tė kėtij tė fundit. Ata kanė hapur njė profil me emrin “100.000 Klikime Ne Perkrahje te Lavdrim Muhaxheri”. Lavdrim Muhaxheri, qė shokoi opinionin publik me veprimet e tij barbare, me prerjen e kokave tė njerėzve, sė fundmi ka gjetur kohė qė tė shpjegohet dhe tek komentuesit e faqes sė tij nė Facebook. Ai ka mallkuar tė gjithė atė qė e kundėrshtojnė dhe e ofendojnė. Ndėrkohė qė burime tė besueshme brenda strukturave tė sigurisė nė Kosovė kanė thėnė pėr Indeksonline se Lavdrim Muhaxheri, nė kohėn kur Kosova po bėhej gati tė shpallte pavarėsinė, ishte kontaktuar nga Shėrbimi Informativ i Serbisė, i njohur si BIA. “Qėllimi i BIA-s ishte qė brenda nė Kosovė tė kishte elemente radikale fetare pėr ta destabilizuar vendin nė prag tė pavarėsisė. Kontakti dhe bashkėpunimi me Lavdrim Muhaxherin ka nisur pak muaj para shpalljes sė pavarėsisė”, thanė kėto burime. E gjithė kjo tregon se personat e radikalizuar nė Kosovė janė produkt i strukturave shtetėrore tė Serbisė, tė cilat vazhdimisht janė pėrpjekur qė Kosovėn ta shfaqin edhe si ēerdhe tė radikalėve. Muhaxheri sė bashku me terroristė tjerė, njė muaj mė parė grisi publikisht pasaportėn e Republikės sė Kosovės, kurse tė tjerėt edhe pasaportat e Shqipėrisė, me arsyetimin se “myslimanėt janė njė dhe nuk kanė nevojė pėr pasaporta shtetesh, sepse i takojnė shtetit islam”.
http://time.ikub.al/295319cb0b/553d9cad61f7aebce00cbc6eee537352/lajm.aspx
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Lavdrim Muhaxhiri,biografi   Mer 19 Oct - 9:39

Lavdrim Muhaxhieri,ka punuar dikur pėr KFOR-in amerikan, nė kampin “Bondsteel” dhe pėr NATO-n nė Afganistan.

Environ 689 résultats (0,99 secondes)
Résultats pour Lavdrim Muhaxheri, once worked for US FOR, the camp "Bondsteel" and NATO in Afghanistan.
Aucun résultat trouvé pour Lavdrim Muhaxhieri, once worked for US KFOR, the camp "Bondsteel" and NATO in Afghanistan.

Résultats de recherche
APF | Kosovo – NATO bases and ISIS training camps side-by-side in ...
https://apfeurope.com/.../kosovo-nato-bases-and-isis-training-camp...
Traduire cette page
28 juil. 2016 - The threat developed after Nato forces bombed and invaded Serbia in ... The American base Camp Bondsteel – pictured above – is the largest US military facility outside of the USA. ... Lavdrim Muhaxheri, the commander of the notorious “Balkan Brigade” in the ISIS Caliphate, used to work in Bondsteel.
Indebted to America, Kosovo struggles to curb Islamist recruits | Reuters
uk.reuters.com/.../uk-kosovo-islamist-usa-idUKKCN0HQ32J2014...
Traduire cette page
1 oct. 2014 - After finishing school, Heta spent 18 months at Camp Bondsteel, tending to the ... to work with U.S. contractors on bases in Iraq and Afghanistan over the past ... They included Lavdrim Muhaxheri from the town of Kacanik, 20 km (12 ... On Tuesday, a 17-year-old Kosovar, an infant when NATO went to war ...
'Dead' Kosovar Albanian IS Militant Resurfaces In Gruesome Killing ...
www.rferl.org/content/dead-kosovar-albanian.../27037461.html
Traduire cette page
26 mai 2015 - Undated photo of Lavdrim Muhaxheri, a Kosovar Albanian who joined Islamic State. ... Apart from one militant, Basri Sylejmani, who is also pictured in the summer ... Camp Bondsteel, the main U.S. military base under NATO's Kosovo Force ... company, to work for two years in NATO camps in Afghanistan.
Lavdrim Muhaxheri - Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Lavdrim_Muhaxheri
Traduire cette page
Lavdrim Muhaxheri (born 1989 or ca. 1987), also known by the nom de guerre Abu Abdullah al Kosova, is a Kosovo Albanian Islamic State (IS) leader and recruiter of ethnic Albanian jihadi foreign fighters fighting in Syria and in Iraq. A former KFOR and NATO employee, he became an extremist and left for ... Muhaxheri served with NATO at a training camp in Afghanistan between ...
Islamism in Kosovo | Huffington Post
www.huffingtonpost.com/.../islamism-in-kosovo_b_8855128.html
Traduire cette page
21 déc. 2015 - Kosovars deeply appreciate the US-led NATO intervention in 1999, which put Kosovo on the path to indep. ... warriors like Lavdrim Muhaxheri, an ethnic Albanian from Kosovo who is one ... Muhaxheri used to work at Camp Bondsteel, the US military base in Kosovo, before being radicalized in Afghanistan.
SOTT Exclusive: Dead or alive? NATO's Kosovar ISIS militant raised ...
https://www.sott.net/.../297121-SOTT-Exclusive-Dead-or-alive-N...
Traduire cette page
30 mai 2015 - Camp Bondsteel is located in the US/NATO-carved and occupied drug and organ ... After Lavdrim's work at Bondsteel, he was schlepped to Afghanistan to ... Whether Lavdrim Muhaxheri is dead or alive is a moot point, since ...
K. Albanian who committed gruesome crimes "is dead" - World - on ...
www.b92.net/eng/news/world.php?yyyy=2014&mm...
Traduire cette page
19 aoūt 2014 - According to the Kurdish outlet, Muhaxheri died of the wounds sustained ... Before joining Islamic extremists in the Middle East, he worked for American KFOR forces in Camp Bondsteel in Kosovo, and for NATO in Afghanistan. ... one that seeks democracy in Syria, but the one that sees Syria as a country to ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Lavdrim Muhaxhiri,biografi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: