AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ISIS in Kosovo,for Clinton

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ISIS in Kosovo,for Clinton   Mer 19 Oct - 10:34


Balkans has been inhabited by Illyrian language
Mix the Ballkanike story.
Serbian as Slavic languages.
Albanian language has no similarity with the Slavic language.
Someone has okopue lands, but not Albanians.
Illyrian territories yes disappearing from traitors albanian.

The threat developed after Nato forces bombed and invaded Serbia in order to stop the Serbian military putting down a bloody Islamist rebellion in the Serbian province of Kosovo, which had been steadily Islamised by the mass immigration of Albanian Muslims over previous decades.

The Islamist enclave is not, however, merely home to Nato bases. According to intelligence sources quoted by Sputnik, Kosovo also houses at least five ISIS training camps, one of them just a few miles from Bondsteel.

In these camps, ethnic Albanian and other Islamist terrorists are trained by former KLA fighters, the so-called ‘heroes’ of the war on Christian Serbia. The presence of fundamentalist cells in the Balkans was already is well known (two years ago the Italian newspaper Espresso revealed that there were around  twenty in the whole region) but the latest news shows that the threat is now even higher.
In Kosovo’s ISIS training camps, aspiring jihadists study Arabic and the Koran, learn to handle weapons, and practice shooting and making IEDs while learning guerrilla techniques in the woods.

The main training camps set up by the Islamic State are Ferizaj, Gjakovica and Dečani, while smaller ones have been identified in Prizren and Pejė.

Yet, far from this being a deterrent to radical Islam, Ferizaj has become a notorious hotbed of Jihadism. In August 2014, in the largest operation ever conducted by the Kosovo authorities,  11 of the 40 terrorists arrested were from Ferizaj. Worryingly, just as most key ISIS figures in Iraq and Syria are ‘graduates’ of CIA-run American holding centres, the same pattern emerges around Bondsteel. Lavdrim Muhaxheri, the commander of the notorious “Balkan Brigade” in the ISIS Caliphate, used to work in Bondsteel. His terror gang is well-known for its atrocities, including executions posted Facebook. Blerim Heta, a suicide bomber who detonated himself in a massive blast  in Baghdad, was also a Bondsteel worker.

Since its dealings with the Meo tribesmen in Laos during the Vietnam era, the CIA has protected narcotics traffic in key locations in order partly to finance its covert operations. The scale of international narcotics traffic today is such that major US banks such as Citigroup are reported to derive a significant share of their profits from laundering the proceeds.

Meanwhile, in Gjakovica, near the border with Albania: the airport is also the national headquarters of the Italian Air Force in Kosovo. But while the warplanes there helped establish Kosovo, they are apparently incapable of dealing with the ISIS training camp on their doorstep.
..............................................
Kėrcėnimi i zhvilluar pas forcat e NATO bombardoi dhe pushtoi Serbinė pėr tė ndaluar ushtrinė serbe vėnė poshtė njė rebelim islamik pėrgjakshme nė krahinėn serbe tė Kosovės, i cili ishte i islamizuar nė mėnyrė tė qėndrueshme nga emigracioni masiv tė myslimanėve shqiptarė gjatė dekadave tė mėparshme.


Enklava islamike nuk ėshtė, megjithatė, vetėm nė shtėpi nė bazat e NATO-s. Sipas burimeve tė inteligjencės cituar nga Sputnik, Kosova gjithashtu shtėpi tė paktėn pesė kampe trajnimi ISIS, njė prej tyre vetėm disa milje nga Bondstill.

Nė kėto kampe, terroristėt islamikė shqiptarė etnikė dhe tė tjera janė trajnuar nga ish-luftėtarėve tė UĒK-sė, tė ashtuquajturit 'heronj' tė luftės nė Serbi e krishterė. Prania e qelizave fondamentaliste nė Ballkan ishte tashmė ėshtė e njohur (dy vjet mė parė gazeta italiane Espresso zbuluar se ka pasur rreth njėzet nė tė gjithė rajonin), por lajmi i fundit tregon se kėrcėnimi tani ėshtė edhe mė e lartė.

Nė kampet e trajnimit ISIS Kosovės, xhihadistėt qė aspirojnė tė studiuar arabisht dhe Kuranin, tė mėsojnė pėr tė trajtuar armė dhe tė shtėnat praktikė dhe duke e bėrė IEDs duke mėsuar teknikat guerile nė pyll.

Kampet e trajnimit kryesore tė ngritura nga Shteti Islamik janė Ferizaj, Gjakovė dhe Deēani, ndėrsa janė identifikuar ato mė tė vogla nė Prizren dhe Pejė.

Por, larg nga kjo duke qenė njė pengesė pėr tė islamit radikal, Ferizaj ėshtė bėrė njė vatėr e njohur e xhihadin. Nė gusht 2014, nė operacionin mė tė madh tė kryer ndonjėherė nga autoritetet e Kosovės, 11 e 40 terroristėve tė arrestuar ishin nga Ferizaj. Shqetėsuese, ashtu si shumica e figurave kyēe ISIS nė Irak dhe Siri janė "diplomuar" tė CIA-drejtuar qendrave tė mbajtjes amerikane, tė njėjtin model del rreth Bondstill. Lavdrim Muhaxheri, komandant i Brigadės "Ballkanit" famėkeq nė ISIS Kalifatit, e pėrdorur pėr tė punuar nė Bondstill. banda e tij terror ėshtė i njohur pėr mizoritė e saj, duke pėrfshirė ekzekutime postuar Facebook. Blerim Heta, njė sulmues vetėvrasės qė shpėrtheu veten nė njė shpėrthim masiv nė Bagdad, ishte gjithashtu njė punėtor Bondsteel.

Qė marrėdhėniet e saj me tė fisit Meo nė Laos gjatė epokės sė Vietnamit, CIA ka mbrojtur trafikut tė narkotikėve nė vende kyēe nė mėnyrė qė pjesėrisht pėr tė financuar operacionet e saj tė fshehta. Shkalla e trafikut tė narkotikėve ndėrkombėtare sot ėshtė e tillė qė bankat e mėdha amerikane tė tilla si Citigroup janė raportuar tė nxjerrin njė pjesė tė konsiderueshme tė fitimeve tė tyre nga pastrimin e tė ardhurave.

Ndėrkohė, nė Gjakovė, nė afėrsi tė kufirit me Shqipėrinė: aeroporti ėshtė edhe selia kombėtar i Forcave Ajrore tė Italisė nė Kosovė. Por ndėrsa avionėt luftarakė atje ndihmuar tė krijojė Kosovėn, ata janė me sa duket nė gjendje tė merret me kampin e trajnimit ISIS nė pragun e tyre.

https://apfeurope.com/2016/07/kosovo-nato-bases-and-isis-training-camps-side-by-side-in-the-land-washington-and-brussels-tore-from-christian-serbia-to-hand-to-islamist-terrorists/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: ISIS in Kosovo,for Clinton   Ven 21 Oct - 17:14

Joe Biden,and Obama sexi me Hillaryn

https://www.youtube.com/watch?v=xSSMG0MaEnQ
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: ISIS in Kosovo,for Clinton   Mer 8 Fév - 15:11

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: ISIS in Kosovo,for Clinton   

Revenir en haut Aller en bas
 
ISIS in Kosovo,for Clinton
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: