AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 ISIS fillimin ne Bondstel puntor pastaj derguar ne afganist

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: ISIS fillimin ne Bondstel puntor pastaj derguar ne afganist   Mer 19 Oct - 11:29

Indebted to America, Kosovo struggles to curb Islamist recruits
Born in Germany, Blerim Heta moved to his parents' native Kosovo as a 10-year-old boy in the wake of a NATO air war in 1999 to save the territory's ethnic Albanians from Serbian repression.

   They settled in Urosevac, where U.S. soldiers – greeted as heroes for leading the intervention – were building a military base, a guarantor of protection for the aspiring statelet and a source of jobs for Albanians trying to rebuild their lives.

   After finishing school, Heta spent 18 months at Camp Bondsteel, tending to the sports fields where American soldiers would let off steam.  

   "He never had a bad word for the Americans," said his mother, Minire.

   "And who would have a bad word for them? They saved our lives," she said, trying to make sense of how her son killed himself in Iraq, detonating a bomb in March on behalf of Islamist insurgents sworn to fight the West. Dozens of Iraqis were killed.

   The man, who declined to give his name, said he had worked at the base for 14 years, and that his son was employed with U.S. troops in Afghanistan.
Thousands of Kosovars have moved on from Bondsteel to work with U.S. contractors on bases in Iraq and Afghanistan over the past decade, earning the kind of money they can only dream of in Kosovo and fuelling a building boom in villages and towns around Urosevac, known to Albanians as Ferizaj.

   They included Lavdrim Muhaxheri from the town of Kacanik, 20 km (12 miles) from the Heta family home. Having spent two years working on a U.S. base in Iraq, Muhaxheri became notorious in Kosovo in July, when a video posted on the Internet showed him beheading a young man in Iraq accused by Islamic State of spying for the Iraqi government.

   Selling vegetables on a sidewalk in Kacanik, his uncle, Shaban, was at a loss to explain how the man, now designated a foreign 'terrorist' fighter by the U.S. State Department, had come to join Islamic State.

http://uk.reuters.com/article/uk-kosovo-islamist-usa-idUKKCN0HQ32J20141001


.................................

Njeriu, i cili refuzoi tė japė emrin e tij, tha se ai kishte punuar nė bazėn pėr 14 vjet, dhe se djali i tij ishte i punėsuar me trupat SHBA-sė nė Afganistan.

    Mijėra kosovarė kanė lėvizur nga Bondsteel tė punojnė me kontraktorėt amerikane nė bazat nė Irak dhe Afganistan gjatė dekadės sė kaluar, duke fituar llojin e parave qė vetėm mund ta ėndėrrojnė nė Kosovė dhe duke nxitur njė bum ndėrtimesh nė fshatra dhe qytete pėrreth Ferizajt, i njohur pėr shqiptarėt si Ferizaj.

    Ato pėrfshinin Lavdrim Muhaxheri nga qyteti i Kaēanikut, 20 km (12 milje) nga shtėpia e familjes Heta. Duke kaluar dy vjet duke punuar nė njė bazė tė SHBA-sw nė Irak, Muhaxheri u bė i njohur nė Kosovė nė korrik, kur njė video e postuar nė internet tregoi prerė kokėn njė tė ri nė Irak akuzuar nga Shteti Islamik i spiunazh pėr qeverinė irakiane.

    Shitja e perimeve nė njė trotuar nė Kaēanik, xhaxhai i tij, Shabani, ishte nė njė humbje pėr tė shpjeguar se si njeriu, tani pėrcaktuar njė "terrorist" luftėtar tė huaj nga Departamenti i Shtetit tė SHBA-sw, kishte ardhur pėr t'u bashkuar me Shtetin Islamik.

brainwashed "

Naim Rashiti, i Ballkanit Politikave Grupit tė Kėrkimeve, tha se shumė janė tė motivuar nga paratė, ose e kishte tė radikalizohet nga pėrvojat e tyre si kontraktues nė luftėrat amerikane nė Irak dhe Afganistan.

Tė martėn, njė kosovar 17-vjeēar, njė i mitur, kur NATO hyri nė luftė pėr Kosovėn, ėshtė raportuar tė vrarė nė Siri. Babai i tij tha se i riu, i cili u rrit jo shumė larg nga Bondsteel, kishte studiuar nė Turqi.

    "Ēdo kosovar, ēdo shqiptar ka borxh amerikanėve njė marrėveshje e madhe", ka thėnė Resul Rexhepi, sekretar i pėrgjithshėm i Zyrės islame. "Ne i detyrohemi shumė pėr familjen Klinton, pėr tė (ish Sekretaren e Shtetit Madeleine Albright), pėr popullin amerikan, helikopterėt Apache, ushtria sė SHBA, pėr tė gjithė ata ushtarė qė kanė hyrė nė Kosovė."
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: ISIS fillimin ne Bondstel puntor pastaj derguar ne afganist   Mer 19 Oct - 11:37

21 déc. 2015 - Kosovars deeply appreciate the US-led NATO intervention in 1999, which put Kosovo on the path to indep. ... warriors like Lavdrim Muhaxheri, an ethnic Albanian from Kosovo who is one ... Muhaxheri used to work at Camp Bondsteel, the US military base in Kosovo, before being radicalized in Afghanistan.


David L. Phillips
Director of the Program on Peace-building and Rights, Columbia University’s Institute for the Study of Human Rights
Albanians have always been intensely pro-American. Kosovars deeply appreciate the US-led NATO intervention in 1999, which put Kosovo on the path to independence. They are grateful to the US for coordinating Kosovo’s recognition by the international community. Given the strong affinity between Albanians and the United States, the recent rise of Islamism in Kosovo is deeply troubling.

Approximately 95 percent of Kosovo’s two million inhabitants are ethnic Albanians. Of the Albanians, 97 percent are Muslim and 3 percent are Catholic. Kosovo was always a secular state with a liberal Muslim majority.
Kosovaret po i keq trajton amerika,kinse per ate ndihme te vriten per amerikan ne afganistan,siri,si isisa.

http://www.huffingtonpost.com/david-l-phillips/islamism-in-kosovo_b_8855128.html
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
ISIS fillimin ne Bondstel puntor pastaj derguar ne afganist
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: