AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Jeta Xharra nuk eshte grua e dhendrri kosoves..

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Jeta Xharra nuk eshte grua e dhendrri kosoves..   Ven 21 Oct - 3:44

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Jeta Xharra nuk eshte grua e dhendrri kosoves..   Ven 21 Oct - 3:45

gruaja e kujt eshte jeta xharra,dhe sa gra i ka
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15052
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Jeta Xharra nuk eshte grua e dhendrri kosoves..   Ven 21 Oct - 4:07

Gruaja e kujt ėshtė Jeta Xharra dhe sa gra i ka?
Publikuar mė 08 gusht, 2009 nė orėn 11:22 ( ) Isa Mulaj | Opinion |
Rrit madhėsinė e shkronjave
Nuk ėshtė kjo kurrfarė pyetje qė do t’i interesonte ndonjė lexuesi ta dijė pėrgjigjen, qofshin edhe ata qė e dinė mė mirė se unė. Vetėm mos tė harrojmė nė fillim se kėtė dilemė e ka ngritur vet Jeta Xharra nėpėrmjet kopukut ofendues “Dhėndri i Kosovės” duke keqpėrdorur televizionin e vetėm publik nė Kosovė – RTK-nė. Jeta Xharra i ėshtė drejtuar publikut dhe botės t’ia bėjė me dije se ajo, sipas nevojės pėr propagandė nė shėrbim tė grupeve kriminale serbe tė fshehta dhe tė hapura, behėt gruaja e kujtdo, kuptohet nė media, e jo zyrtarisht mė dokumente pėr ēka nuk ka nevojė tė na tregoj se me kė ėshtė e martuar, sepse pak kujt i intereson kjo ēėshtje.

Me dokumente zyrtare, Jeta Xharra duhet tė jetė e martuar me Alex Anderson, drejtor i njė organizate jo qeveritare (OJQ). Nė opinionin kosovar shpesh herė spekulohej pa bazė se Jeta Xharra ėshtė gruaja e “Dhėndrit tė Kosovės” emri i vėrtetė i tė cilit ėshtė Casey Cooper Johnson. Nė fakt ky ėshtė i martuar me njė shqiptare tjetėr dhe kurrė nuk ka qenė dhe deri nė momentin kur po e lexoni kėtė shkrim nuk ėshtė bashkėshorti i Jeta Xharrės. Qė publiku dhe bota tė bindet se Jeta Xharra nuk ėshtė gruaja e “Dhėndrit tė Kosovės”, nė debatin “Jeta nė Prizren” me kryetarin e kuvendit komunal (K.K.) tė Prizrenit, Ramadan Muja, tė transmetuar nė RTK me datėn 18 dhjetor 2008, Jeta Xharra e kishte pyetur kryetarin diēka pėr nepotizmin nėn qeverisjen e tij nė K.K. Kryetari nė mes tjerash tha se edhe nė degėn e organizatės tė cilėn e udhėheq Jeta Xharra, Rrjeti (serb) Ballkanik pėr Gazetari Hulumtuese – BIRN, ka nepotizėm. Kryetari nuk shtoj asgjė mė tutje nė kėtė pikė. Atėherė ndėrhyri Jeta Xharra duke iu drejtuar Kryetarit dhe publikut tė shumtė tė zgjedhur prizrenas qė ishin tė pranishėm nė sallė me fjalė tė qarta dhe zė pak tė lartė: “Dhandrri i Kosovės nuk ashtė burri i jem”. E tha kėtė pėr t’ia hequr nga mendja publikut prizrenas, qytetarėve tė Kosovės dhe tė gjithė atyre qė kanė menduar se Jeta Xharra ėshtė e martuar me Casey-n. Kishte tė drejtė plotėsisht. Mirėpo, tash del njė “mirėpo” shumė e madhe.

Pas akuzave tė disa politikanėve, medieve, individėve dhe vėrtetimit tė tyre se Jeta Xharra ėshtė spiune e Serbisė, Jeta Xharra del me idenė qė t’i tregoj publikut dhe botės nėpėrmjet propagandės nė RTK se tani ajo ėshtė gruaja e “Dhėndrit tė Kosovės”. Casey del nėpėr rrugėt e Prishtinės t’iu tregoj qytetarėve se tani e ka marrė vesh qė gruaja e tij ėshtė s(h)piune. Shumė qytetarė e kanė marrė vesh moti qė kjo ėshtė spiune dhe e kujt, ndėrsa bashkėshorti i deklaruar i Jeta Xharrės pėr propagandė nė RTK, e paska marrė vesh kėtė gjė nga tė tjerėt, pavarėsisht se askush nuk ishte mė afėr saj se Casey gjatė gjithė kohės prej se ekziston dega e BIRN-it nė Kosovė. Jo si bashkėshort, por si anėtarė i rregullt dhe kurrė i pandarė nė emisionet e BIRN-it nė Kosovė. Gjatė propagandės nėpėr rrugėt dhe sheshet e Prishtinės “E kam marrė vesh qė gruaja ime ashtė shpijune e Serbisė”, kopuku ofendues i kulturės shqiptare nė Kosovė me pseudonimin “Dhėndri i Kosovės” rastis tė kėrkoj komente edhe nga unė, tė cilave Jeta Xharra iu kishte dhėnė publicitet mė sė shumti nė krahasim me qytetarėt tjerė. Sqarim: “shpijune e Serbisė” ėshtė akuzė pėr Jeta Xharrėn, pavarėsisht se Casey thotė “gruaja jeme”, sepse gruas sė tij pak kush ia di emrin dhe atė nuk e ka akuzuar askush pėr spiune tė Serbisė. Mos hezitoni dhe hapeni kėtė video incizim:
https://www.youtube.com/watch?v=GvMl5FZUjBk

Unė jam me bluzė tė bardhė. Analizoni mė kujdes video incizimin prej 5 minutave. Sidoqoftė, mė vonė nė kėtė shkrim do t’ua analizoj edhe unė pak pėr t’iu ndihmuar ta kuptoni domethėnien e vėrtetė tė kėsaj propagande tė porositur nga grupet kriminale tė fshehta. Keni bindjen se po e kuptoni manipulimin e Jeta Xharrės me martesėn e saj, por kjo ėshtė vetėm njė pjesė e vogėl e propagandės. Atė mė tė madhen do ta kuptoni mė vonė nė kėtė shkrim. Ju lutem shkarkojeni video incizimin dhe ruani nė kompjuter sepse BIRN-i mund ta heq nga Youtube posa ta marrė vesh se ju e keni kuptuar domethėnien e vėrtetė. Ka ndodhur kjo me njė emision pėr homoseksualėt posa publiku e zbuloj qėllimin e atij emisioni. Mund tė ndodhė menjėherė edhe me video incizimin qė e shikoni nė Youtube nė adresėn e mėsipėrme.

Sipas njė editoriali tė Kimete Berishės qė ofron njė histori tė shkurt pėr familjen Cooper, Casey Cooper Johnson u shpėrngul nga njė komunė e SHBA-ve Calistoga me 5.000 banorė, e njohur si komunė pėr banjo me baltė deri nė fyt, dhe u vendos nė Kosovė me familjen 10 anėtarėsh me misionin pėr “shkrirjen e kujtimeve midis kulturave kontradiktore, nė kėtė rast tė asaj shqiptare dhe serbe. Mjetet i merrnin prej donatorėve tė ndryshėm pėr misionin e tyre. Babai i Casey-t, Alan i kishte treguar tė birit se ilirėt janė pastruar nė baltė. Nga kjo kishte rrjedhur ideja e Casey-t qė si dhėndėr i Kosovės tė dal nė mars 2009 me sloganin “My name is Mud” (Unė quhem baltė). Nė disa nga projektet e shumta ku Casey nė mėnyrė tė neveritshme fyen ēdo gjė tė traditės dhe kulturės shqiptare, e ka financuar Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve (MKRS). Nuk kemi kohė as unė e as ju tė tregojmė pėr pėrdhosjet dhe fyerjet e panumėrta tė kėtij kopuku.

Po kthehemi tash te video incizimi qė e shikuat mė herėt. Ēka shėrben ajo pamje? Ta kuptoni se si e demanton Jeta Xharra veten, ose ne tė bindemi se ēfarė manipuluese ėshtė kjo ndaj publikut kosovarė? Po, kjo ėshtė vetėm njėra anė e sė vėrtetės. Ana tjetėr ėshtė edhe mė dėshpėruese. A e dini pse? E kuptuat paragrafin paraprak? Po mendojmė se po, prandaj mbajeni nė mend. Tash hapni edhe njė herė video incizimin nė Youtube. Mendoni se si fillon shfaqja pas reklamės hyrėse. Dy romė, emigrantė nga Shqipėria, nė sheshin Nėnė Tereza. Njėri me surle, tjetri me tarabuk. Pastaj shfaqet “Dhėndri i Kosovės” qė interviston kalimtarėt e rastit, duke pėrfshirė edhe mua me bluzė tė bardhė, dhe shumė tė tjerė ne rrugėt tjera tė Prishtinės. Shikoni me kujdes pėrfundimin e shfaqjes. Pėrsėri shfaqet dueti muzikor i dy emigrantėve romė me surle dhe tarabuk. Vetėm se nė pėrfundim muzika duhet tė kombinohet me njė pamje tjetėr. Me pjesėn mė tė keqe tė sheshit Nėnė Tereza ku ėshtė grumbulluar uji dhe balta (pėr defektet nė punimin e kėtij sheshi shih analizėn: “Paradokset e investimeve nė qendrėn e kryeqendrės sė Kosovės”). Dhe jo rastėsisht por me paramendim shumė tė qartė, “Dhėndri i Kosovės” do ta pėrfundoj skeēin e tij pėr Jeta Xharrėn “xhylyt” e nė baltė duke shkelur nė tė. Vende tjera tė ngjashme nė sheshin Nėnė Tereza nuk kishte. Por Casey nė misionin e tij ėshtė zgjedhės shumė i mirė. Ai i pėrmbahet porosisė sė babait tė tij se ilirėt janė “pastruar” nė baltė dhe meditonin epshe tė neveritshme, prandaj duhet t’i tregoj botės sė ėshtė bėrė “taman” ilir i denjė. Ilirėt dhe shqiptarėt sipas Casey-t nuk kanė tjera karakteristike kulturore mė tė dallueshme se “larjen nė baltė” dhe muzikėn rome.

U mbeta borxh nė ofrimin e ndonjė pėrgjigje qė mbeti nga titulli: Sa gra i ka Jeta Xharra? Kjo duket pyetje e ēuditshme dhe pėrgjigja shumė e vėshtirė. Nė disa emisione pėr “tė drejtat e grave dhe homoseksualėve”, Jeta Xharra kryesisht ftonte disa aktiviste tė OJQ-ve qė domosdo duhet tė pėrkrahin atė qė mendon dhe e ka pėr mision Jeta Xharra, e nė mesin e tyre janė Sarah Maliqi, njė shqiptare qė duket me emėr tė huaj dhe me mbiemėr tipik serb (maliq nga serbishtja do tė thotė “vogėlush” ose i “vogėl”) edhe pse ky mbiemėr ėshtė i pėrhapur tek shqiptarėt, si dhe Igballe Rugovėn nga e cila jam informuar se ėshtė diēka redaktore e lajmeve nė TV21. Igballja paraqitet si pėrfaqėsuese e njė rrjeti pėr mbrojtjen e tė drejtave tė grave. Nė konferencėn pėr shtyp tė organizuar nė prill (me datėn 7 mė duket) tė vitit 2008 nė Hotelin Grand nga pėrfaqėsuesit nė emėr tė 50 OJQ-ve nga SHBA dhe Evropa pėr tė diskutuar rreth Kushtetutės sė Kosovės para se ajo tė shkoj pėr miratim nė Kuvendin e Kosovės, sa u ulėm dhe ende pa filluar konferenca, Igballja po i drejtohet kryesuesit tė delegacionit Glen Levi: “ē’kėrkon ti kėtu. Me leje tė kujt keni ardhur kėtu? Kush ta dha tė drejtėn tė diskutosh pėr Kushtetutėn tonė? Tė lutem mblidhi valixhet dhe shko nė shtėpi menjėherė.” Ishin tė pranishme shumė media, kamera dhe gazetarė. Glen Levi-t pėr njė moment u zverdh dhe duket si nuk i mbeti pikė gjaku nė fytyrė nga frika ose kjo e papritur. Ndoshta ai ka menduar se kur Kosova i ka femrat kaq tė egra, po meshkujt ēka s’mė bėjnė! Ėshtė rregull standarde nė tėrė botėn se edhe kriminelėt mė tė mėdhenj kur ulen pėr tė biseduar, bisedojnė si njerėz. Pėr mė tepėr, konferencėn pėr shtyp e kishte organizuar vet delegacioni me nė krye Glen Levi-n, dhe Igballja sikur tė gjitha mediat tjera dhe unė, ishim vetėm tė ftuar. Ne si tė ftuar nuk kishim tė drejtė ta kėrcėnojmė Glen Levin me deportim para fillimit tė konferencės. Ai kishte tė drejtė kė ta lejoj nė konferencė e kė jo, sepse ne ishim tė ftuarit e tij.

Glen Lev-i ėshtė nėnkryetar i parė i Alliance Defense Fund, organizata mė e madhe nė SHBA pėr mbrojtjen e vlerave tė familjes. Pėrpos Glen Levi-t, edhe kryetares sė organizatės mė tė madhe nė SHBA pėr mbrojtjen e tė drejtave tė femrave Concerned Women of America, Wendy Wright, i doli problem me njė shqiptare tė Kosovės, pėrfaqėsuese e njė OJQ-je, e cila dukej se do tė kacafytej me Wendy-n rreth pėrfshirjes dhe fuqizimit tė abortit nė Kushtetutėn e Kosovės. Kjo shqiptarja nuk ka qenė e ftuar nė konferencė, por duket se, ose ka ardhur me vetiniciativė pasi ka dėgjuar rreth kohės pėr organizimin e konferencės, ose e kishte dėrguar dikush si “xhoker” me mision. Kėshtu me dy femra arritėm t’i kėrcėnojmė dy organizatat mė tė SHBA-ve, njėrėn organizatė pėr mbrojtjen e familjes, e tjetrėn pėr mbrojtjen e tė drejtave tė femrave. Kjo shqiptarja qė fjalosej me Wendy-n mė vonė e ka kuptuar se e kishte gabim, prandaj edhe duket se edhe ėshtė penduar pak nė heshtje. Emrin e saj nuk bėnė ta pėrmendim pėr hir tė asaj se tani ėshtė e moderuar. Por tė tjerat si Igballja, dhe ato jashtė konferencės si Jeta Xharra dhe Sarah Maliqi kanė mbetur ashtu. Me tė pėrfunduar konferenca pėr shtyp, gazetarė tė ndryshėm tė moderuar filluan tė na tregojnė fjalė ofenduese kundėr Igballes, e njėri tha se arsyeja pse Igballja e pėrkrah (ē)orientimin seksual ėshtė se ajo ka “girlfriend” (dashnore). Nuk e dimė se kush ėshtė e dashura e saj, edhe pse nė mike e imja nga Lundi i Suedisė mė vonė me tregonte se Igballja ka “girlfriend”. Pavarėsisht kėsaj, kėrcėnimi i saj ndaj Glen Levi-t nė fillim tė konferencės, e vėrtetoj edhe njė herė atė pėrfaqėsuesit e OJQ-ve nga SHBA dhe Evropa vazhdimisht na tregonin: Se (ē)orientimi seksual ėshtė ērregullim mendor. Pėr tė dashurat e Sarah Maliqit dhe Jeta Xharrės si pėrkrahėse agresive tė marrėdhėnieve seksuale brenda tė njėjtės gjini, ende nuk dimė si qėndrojnė punėt. Nuk dimė kush mė kė ėshtė e martuar. Kėsaj radhe vetėm treguan vetėm pėr martesėn pa letra tė Jeta Xharrės me “Dhėndrin e Kosovės”, dhe atė duke u bazuar ekskluzivisht vetėm nė njoftimet zyrtare tė vet Jeta Xharrės. Mund tė ketė edhe martesa tjera me femra pa letra, sidomos me ato qė i fton nė emisionet pėr t’i pėrkrahur (ē)orientimet seksuale. Nuk mė interesojnė t’i di kėto, ashtu siē nuk mė ka interesuar t’i di as martesat e saj me meshkuj qė i propagandon nė RTK sipas nevojės, por kėsaj radhe e pashė tė arsyeshme tė ofroj disa sqarime rreth konfuzionit qė e shkaktoj nė publik vet Jeta Xharra pėrmes mediumit tė vetėm publik nė Kosovė – RTK-sė, se gruaja e kujt ishte.

Prishtinė

08 gusht 2009.
http://www.albaniapress.com/lajme/9540/Gruaja-e-kujt-eshte-Jeta-Xharra-dhe-sa-gra-i-ka.html

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Jeta Xharra nuk eshte grua e dhendrri kosoves..   

Revenir en haut Aller en bas
 
Jeta Xharra nuk eshte grua e dhendrri kosoves..
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: