AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913.

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913.   Sam 5 Mai - 15:37

Pavarsia e Shqiperise u shpall nga shqiptaret ne 28 nentor 1912. Por njohja e kesaj pavarsie u be nga Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913. ...
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913.   Sam 5 Mai - 15:40

Kane mbetur edhe 6 deri ne 7 vjet per te festuar 100 vjetorin e krijimit te Shqiperise aktuale.(Shprehja 6 deri ne 7 vjet nuk eshte permendur rastesisht. Pavarsia e Shqiperise u shpall nga shqiptaret ne 28 nentor 1912. Por njohja e kesaj pavarsie u be nga Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913. Shpallja e pavarsise nga shqiptaret nuk presupozonte pavarsine e Shqiperise qe eshte sot, por shume me gjere. Presupozonte Kosoven dhe Luginen e Presheves, Pollogun dhe Malesine e Sharrit, Ulqinin dhe Malesine ne Veri dhe Camerine ne jug. Por Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913 vendosi ndryshe. Ne menyre artificiale dhe me te drejten e forces, ajo me shtet shqiptar njohu Shqiperine aktuale qe jetojme sot. Ndersa shqiptaret e tjere dhe tokat e tjera shqiptare i perdori ose per te formuar shtete artificiale ose per te zgjeruar shtete te tjera.
Pergjate nje shekulli shqiptaret kane festuar gjithmone 28 nentorin e vitit 1912 dhe jo vendimet e Konferences se Londres. Ne thelb kane festuar nje enderr, por jo nje realitet. 28 Nentori 1912 eshte enderra. Konferenca e Londres eshte realiteti.
Cilin do te festojne shqiptaret ne fund te vitit 2012 apo fillim te vitit 2013; Endrren e nje realiteti te supozuar, realitetin absurd apo realitetin e ri.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913.   Sam 5 Mai - 15:56

Kerkund nuk permendet qe mbasi konferenca e Londres perfundoi punimet ne deme te shqiptareve,arriti kryetari Uilson,dhe i dedshpruar briti pse ja keni bere keshtu shqiptareve,dhe a eshte e vertete qe franqezet me vajza joshese sikur ruset qe ja kane zanat ti vrasin kreret boteror?Per qudi nuk po flasi me paragjykime,por edhe sot kur me 1999 ne france ne Rambuje kur delegacionin shqiptar te kosoves e nxiten qe ta nenshkruajn rezuluten 1244 qe kosova te jete me vone nene juridiksionin serb;pasi e kishin nenshkrue shqiptaret,arriti gjenerali Vesli Klarku dhe ky briti pse e keni nenshkrue kete rezulute?Dhe njesoje sikurse ne Lander po coptaohen edhe keto toka kaq te vogla qe na kane mbetur!
Ku eshte drejtesia?Per çka luftuan shqiptaret e lugines se Presheves?Per me hyre prape nere serbi!!!¨Per çka luftuan shqiptaret e maqedonise?Per me hyre prape nere slavizem:!!!Edhe kosoves e njejta gje ,per çka luftuan?Per mi ndare si:Mitrovicen,sa qindra hektar serbija ja fali maqedonise,dhe sa komuna te reja me eksteritorializem te veqant u jepet si forme shetetesia?
Se fundi mbledhja e kongresit te Berlinit ,qe e ratifikoi marveshjen e "shene stefanit" ende nuk ka perfundue ne deme te tokave shqiptare?!E cila edhe sot e me titje eshte ka zbatohet dhe ku do ndalet nje zot e dine!Po sepse tradhetaret po na bejne keto,duke ua knaqur epshet e armiqeve,dhe keta kopuka per vedi mire po dijne me jetue parajsen;dhe çdo kohe po na behen prisa tane!!Si kem nere sundim,si deshtem me luftue per pavaresi keta po na udheheqin çdo here,e ne skllever te dyjave duke u paguar tatime!Dhe kur nje shqiptar ka ndonje halle ,e shkone neper ambasada shqiptare per te kerkuar ndonje ndihme,eshte njesoj sikur me shkue tek gjarperi e jo tek vellau,pra ma te keqinje se shkau shqiptaret duke na genyer e pire gjakun si armiku.Haxhi Kuçi


Dernière édition par le Sam 5 Mai - 16:00, édité 1 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913.   Sam 5 Mai - 15:58

Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913.   

Revenir en haut Aller en bas
 
Konferenca e Londres ne fillimet e vitit 1913.
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: