AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Plani i Milloshit dhe Henri Kisingerit te vriten mbi1 milion

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Plani i Milloshit dhe Henri Kisingerit te vriten mbi1 milion   Dim 20 Nov - 17:36

PLANI ISHTE QĖ KOSOVA TĖ KETĖ MĖ PAK SE NJĖ MILION SHQIPTARĖ TANIQ: Ka ekzistuar plani i pastrimit etnik. Para se gjithash ka ekzistuar plani qė numri i shqiptarėve tė Kosovės tė reduktohet nėn njė milion, me qėllim qė pas kėsaj tė thuhet se janė mė pak se 50 pėr qind dhe, prandaj, nuk e gėzojnė tė drejtėn pėr autonomi. Ky ishte plan shumė i qartė, mu sikur qė ekzistonte edhe plani i pastrimit etnik. Organet tona tė sigurimit absolutisht nuk kanė bėrė qėrime hesapesh me UĒK, por kanė qėruar hesapet me popullatėn shqiptare. Kėshtu, tekefundit, edhe filluan konfliktet etnike serbo-shqiptare, nė fillim tė marsit tė vitit 1998. Nė vend qė t’i arrestoni vėllezėrit Jashari dhe disa tė tjerė sipas rregullave luftarake, ju sulmoni shtėpitė e tyre nė tė cilat jetojnė ata, i vrani gratė, fėmijėt, kushėrinjtė dhe fqinjėt e tyre dhe, natyrisht, kjo shkakton kryengritje tė popullit shqiptar, kjo do tė shkaktonte kryengritje tė ēdo populli.
* Thatė se Milosheviqi kishte plan qė numrin e shqiptarėve nė Kosovė ta pakėsonte nėn njė milion? TANIQ: Po. Ekzistonte plani qė numri i tyre tė pakėsohej nėn njė milion dhe kjo arsyetohej me dofarė pėrrallash se atyre Tito u ka dhėnė pasaporta e tė tjera. Nxirreshin disa argumente nga naftalina. Kjo ėshtė njėsoj sikur hungarezėt tė provonin sot t’i pastronin serbėt nga Vojvodina duke pohuar se Maria Tereza i ka vendosur aty. * A ishte ky plan konsistent, i elaboruar dhe i pėrpunuar, apo thjesht ai ishte qėllim i pėrcaktuar? TANIQ: Ky ishte plan i Milosheviqit dhe i bashkėpunėtorėve tė tij privatė. Asnjė plan tė nxitjes sė konflikteve etnike, Milosheviqi nuk e ka bėrė institucionalisht. Sepse, po t’i bėnte ato institucionalisht, do tė ballafaqohej me rezistencėn e armatės, tė policisė, tė shėrbimit tė sigurimit. Kėto institucione, aq sa kanė mundur, e kanė kufizuar shumė inxhinieringun e tij konfliktuoz. Tė gjitha kėto plane ai i ka bėrė, tė them, nė ēarqe private dhe pastaj i ka zbatuar nėpėrmes kanaleve tė tij private.
MILOSHEVIQI ĖSHTĖ TRADHTAR TANIQ: Gjithė ēėshtjen rreth Kosovės e udhėhiqte, ta quaj kėshtu, Komisioni fantom shtetėror pėr Kosovėn. Ishte ky njė trup parapolitik, nė tė cilin ishin: Shainoviqi, Matkoviqi, Angjelkoviqi dhe gjeneralėt Pavkoviq e Veliēkoviq. * Dhe ata ishin kėshilltarėt kryesorė? TANIQ: Po. Ata zbatuan nė praktikė idetė e tij pėr Kosovėn, jashtė Kuvendit tė Serbisė, jashtė Kuvendit tė Jugosllavisė, jashtė armatės, jashtė Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror, jashtė policisė. E dini se Milosheviqi ėshtė konfrontuar me gjeneralin Perishiq, shef i Shtatmadhorisė, rreth ēėshtjes sė Kosovės dhe me shefin e Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror, Stanishiq. Qė tė dy kėta i ka pėrzėnė nga puna mė 1998, tė mos pėrdor ndonjė fjalė mė banale.

Keto jane prrallat e sebeve.Molloshi ka veprue sipas  George Sorosit(amerikes),siq ka veprue Rugova dhe uēk eja.Por siq ka pas thene Haxhi Lata,mjetet e informimit ja mbushin mendje edhe magarit qe rrena eshte e vertete.
Plani apo "Hipoteza e Henri Kisingerit"ka qe perpilue qe  ne fillim sa te mundet Milloshi me masakrue shqiptar civil duke ja prue ne goje  uēk eja,e pjesa tjeter qe del tej kosoves mi grumbullue dhe mi dergue per ne Qad dhe atje te gjithe mi  mbyte tinza qe kerkush mos me diktue.Por ēka me ba  shqiptaret shpetoi sa te mundesh nuk ta dijne per nder,qesi mut popull jane,Kam vye mos me intervenue leje planin te zbatohet.Mė shumė: http://shqiperiaebashkuar.al/2016/06/spiuni-anglez-taniq-ja-sa-shqiptare-duhet-te-kishte-kosova-sipas-planeve-sekrete-serbe/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Plani i Milloshit dhe Henri Kisingerit te vriten mbi1 milion
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: