AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush ishte esat pasha

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush ishte esat pasha   Mer 23 Nov - 16:12

raimondi
18 Nëntor, 2012 04:41 te 4:41 am
Tani po ta krahasosh me politkanet e zotem , Zogu del i justifikuar, se[se Zogu atehere kur ka bere kete mareveshje ishte ne pozite te veshtire,
dhe kur erdhi ne pushtet nuk e zbatoi kete mareveshje , me perjashtim te shitjes se atyre pjeseve qe permenden ne mareveshje
Ndersa keta sot jane bere sherbetore te grekut duke qene ne pozita shume me te mira
Psh Nano u be i deklaruar sherbetor i politkes greke
Sala po ashtu e filloi me patriotizem dhe po e mbaron me turp si sherbetor i grekeve
Edi nga ana tjeter u ngjir ne mes te Tiranes :..Agapimeno Papandreu !!-La nam duke i bere letren Papndreut i cili perfaqson nje shtet armik te ligjeruar
Pra kur e shef sot , qe te gjithe keta politkane qe na hiqen si njerez moderne, si Sala , edhe opozita jane ca sherbetore ( te mos permendim fjalen spiune)
te rendomte te politkes greke, nderkaq qe jane ne pozita shume here me te mira
se sa ishte Zogu dje, del qe kjo mareveshje nuk ka rendesi, megjithse eshte nje tradheti,
eshte ne leter dhe Zogu nuk ja vari fare kesaj mareveshje–Nuk e zbatoi kete mareveshje….
Porse Zogu duhet denuar per vrasjet politke , per vjedhjet , per ikjen si hajdut kur vendi u sulmua nga Italia fashiste
Ndersa nqs e denojme Zogun per kete mareveshje, atehere duhen denuar edhe Sala , qe juve ua ka enda , por edhe Nano , _-Dhe natyrisht edhe EDI ,
se Edi kaloi ne orgazem duke uleritur –Agapimeno Papandreu
Dhe pikerisht, per shkak te kesaj “Dashnie me agapi te forte ” qe ka kreu i PS-se ,
edhe vuani ne opozite ju o socialista….Se elektorati nuk eshte budall fare,
I ka syte ne balle dhe veshet i ka normal sa te degjoje klithmat tuaja per Agapimenot…..
Ndaj more socialista sa te keni ne Krye te PS-se, por edhe ne Hije te PS-se ,…..Agapimenot ,ju do e cimentoni ne pushtet Salen
Ju s’e kuptoni se Agapimenot e PS-se , bejne pa dashje politken e Sales
Ata jane garancia e Sales ne pushtet, dhe Zogu nuk meriton gjithe keto ndere qe ben Sala , por nje var ne Shqiperi e meriton se eshte shqiptar
Aty ne foto po shof Esat Pashen , i cili ne konferencen e Paqes ne Paris ne 1919 , ishte njeriu te cilin amerikanet e simpatizonin me shume se kedo tjeter ne ate konference , se thoshin qe Esat Pasha dhe mbreti i Belgjikes ishin dy burrat me te pashem dhe me te fuqishem te Konference
Dhe asthu qenka vertet Esat pasha __Po te ishte patriot Esati do i ksihte bere shume pune te mire Shqiperise, se ishte edhe shume i mprehte nga goja Esati
Estai ne Paris i tha perfaqsuesit amerikan Bonsal qe : “..I thoni Presidentit Willson se ne shqiptaret nuk e kemi problem fene myslymane,
mund te nderojme nqs presidenti e shikon fene tone si pengese….
Pastaj shtoi :…Ne e morem fene myslymane ne emnyre qe te ruanim civlizimin tone, mos t abenim si malazezet q embajten fene e tyre dhe jetonin te fshehur maleve …..— Kjo ishte e forte se ai Koloneli amerikan Bonsal e degjonte me admirim Esat Pashen
Ne fakt do ishte mire qe delegacioni jone te gjente gjuhen e bashkepunimit me Esatin , duke pare se Esati ishte shume i afert me Kolonelin Bonsal, qe sherbente si perkethyes ne delegacionin amerikan
Ka bere dhe nje liber me kujtime koloneli Bonsal , ku flet per Esatin me admirim …
Nejse nga sa kam lexuar une per ate kohe, Esat pasha ishte me inteligjenti nga gjithe te tjeret , por ishte karierist dhe e donte pushtetin vetem per vete _-Pe rpushtet shiste dhe babane
Tipik sic jemi ne shqiptaret

PËRGJIGJJUNI
[/list]
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush ishte esat pasha
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: