AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Donika Gervalla dialog Nasim Gashi

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Donika Gervalla dialog Nasim Gashi   Jeu 24 Nov - 10:52

[ltr][ltr]Vous et Donika Gërvalla-Schwarz n’êtes pas connectés sur Facebook
Études : Jura/Rechtswissenschaften à Fakultät für Rechtswissenschaft der Universität Hamburg
Habite à Bonn
[/ltr][/ltr]

 • Conversation démarrée 10 juin 2013

 • 10/06/2013 16:05

  Nasim Gashi

  [ltr]
  E nderuara Donika e bija e nje atdhetarit te shquar.Per hir te simpatise qe kam ndaj familjes suaj e sidomos ndaj babait tuaj dhe gjyshes Aishe,deshta tju them se a e njihni njefare Bahtir Hamzain qe shkruan per babain tend kinse ka qen i lidhur me udben e serbise ?Dhe shkrimet e ketij kapadahiut i merr nga ky shizofren Reshat Badallaj dhe i hudhe ne nje forum"Bashkimi Kombetar ne temen "serbija ka pergaditur gjenocid"

  Ja forumin qe kam pasur rastin ta lexoi
  Reshat Badallaj paraqitet me njofken;Dreni Drenova.Por ketij palaqos i ndihmon edhe spiuni Avdi Ibrahimi i cili e ka njohur mire nanen Aishe qe ka shkembye biseda tek Begzadi0e kuptoni mesiguri kete.

  http://kosovare.forumotion.com/t4051-serbia-ka-organizuar-gjenocid-ne-kosove#237811
  [/ltr]


 • 17 juin 2013

 • 17/06/2013 21:27

  Donika Gërvalla-Schwarz

  [ltr]
  Pershendetje Nasim,
  faleminderit shume per mesazhin. Kam lexuar aty-ketu cfare shkruan Bahtir Hamza dhe te them te drejten nuk ia vlen as per mua dhe as per ju te humbasi, kohen tone me te. Ka njerez qe jo vetem pretendojne qe Babi paska punuar per UDB-en, por edhe qe toka eshte trekendeshe dhe jo e rrumbullaket. Une jam e bindur qe askush nuk ka nevoje t'iu tregoje shqiptareve ne Kosove se kush eshte Jusuf Gervalla. Une nga sulmet e tilla kunder tij nuk shqetesohem fare. Babi ia ka bere vetes vendin e paluajtshem ne histori.

  Ma shpjego te lutem nese mundesh kete punen e Avdi Ibrahimit. Une nuk kam jetuar ne Kosove pas burgosjes se Hysenit dhe aspak nuk i di implikimet rreth Nenes Ajshe. Per mua ajo grua eshte nder figurat me impresionuese qe kam njohur. E bute ne fjale, por e papepur ne qendrime dhe me nje zemer sa nje oqean.

  Te te tregoj vetem nje ngjarje te vogel, por qe mua nuk me fshihet nga kujtesa sa te jetoj. Pas atentatit ne janar 1982, nenes Ajshe regjimi jugosllav i lejoi te vinte ne Stuttgart per te varrosur djemte. Meqe erdhi Nena Ajshe, mami bisedoi me organet gjermane dhe me spitalin dhe u pajtuan qe te tre kufomat te sillen nje pasdite ne shtepi, per t'i mundesuar Nenes Ajshe, babait te Kadri Zekes (ne dallim nga djemte dhe nipi nje burre vertet i mrekullueshem), dhe pjesetareve te tjere te familjes dhe miqve per t'i pare edhe njehere dhe per t'u pershendetur njehere e pergjithmone me ta ne ambient shtepiak dhe jo ne morg.

  Gjate atyre oreve sa qendruan te tre kufomat tek ne, shtepia ishte plot e perplot. Une kam dhe nje vella me te vogel qe ne ate kohe ishte 4 vjec, dhe mbaj mend qe nuk rehatohej fare ate dite, por ishte vazhdimisht i shqetesuar dhe ne mungese te vemendjes se te tjereve, u mora une gjithe diten me te. Ne mbremje pasi u percollen kufomat per ne spital, shtepia nuk u zbraz menjehere, sepse nje pjese e madhe e mysafireve tane sikur nuk shkeputeshin dot nga ai ambient.

  Ne femijeve na erdhi koha per te fjetur dhe u ngjitem ne dhomen tone. Te gjithe te rriturit ishin shume te tronditur, dhe askush as nuk vinte re qe ne ishim aty apo jo. Kur shkuam ne dhome u shtrimë te tre (dy vellezerit dhe une) ne dy dysheke qe na i kishin shtruar pertoke, dhe mbaj mend qe denesnim te tre, shtrengonim njeri-tjetrin dhe nuk ishte e mundur te na zinte gjumi ne asnje menyre.

  Pas rreth nje ore u degjuan hapat e lehte te Nenes Ajshe, e cila futi koken ne dhome per te pare se a po flinim. Kur e pa qe ishim zguar te tre, u shtri ne mesin tone dhe filloi te na tregoje njeren perralle pas tjetres, deri sa zbardhi dita ne kuptimin e vertete te fjales.

  Çfare gruaje, çfare karakteri. Sapo ishte ndare nga dy djemte e saj te vrare dhe duke e ditur qe ne ishim te tronditur nuk na la vetem por me zerin e saj engjellor na ngushelloi deri sa e kaluam se bashku ate nate pa na zene gjumi as edhe nje sekonde. Per jete te jeteve nuk ia harroj kete xhest dhe shume xheste te tjera te ngjashme.

  E zgjata shume, por nuk e di pse me zgjoi pikerisht keto kujtime mesazhi yt. Do te ta dija shume per nder nese me sqaron per kete person. Sa per Reshat Badallajn apo Bahtir Hamzen mos humb kohe, se me interesojne sa bora e parvjetme.

  Shume te fala,
  Donika
  [/ltr]


 • 22 juin 2013

 • 22/06/2013 00:04

  Nasim Gashi

  [ltr]
  Pershendetje edhe me shume per juve Donika
  Me kujtohet janari i vitit 1998,sidomos ne pervjetorin e babait te juaj.Dhe mbas perfundimit,bashk me nanen Aishe shkuam me fjete tek Mervete Dreshaj,apo me mire tju them tek Begzadi.Ne nje dhume tjeter ram me fjet une Nana Aishe me tutje dhe prof Bajram Kurti.Ja nisem te bejna muhabet si me nanen time,dhe nisa tja tregoi veprimtarin time.Ne nje moment me ka perqafue duke me thene o.....po ma qon mallin e Jusufit,dhe ja nisi me qajte.Por Mervetja nuk eshte ajo qe ishte dikuri,me duket as Bega,ndoshta jan momentet e tilla qe ne kosove eshte mjegulle e dendure.Sa per Bajram Kurtin,qe nga lufta e gjere ne vdekjen e tij qe dikush e ka helmuar,nuk munda ta shkembeja dhe as nje fjale.Por as me nanen Aishe qe Begzadit ja pata kerkue numrat e telefonave ,por nuk mi dha.Me djalin e Bajram Kurtit kam shkembyer keshtu si me juve sot,dhe me tha se baci.... baben ma helmuan shoket e tij!!!!Pa pas kurrefare smundje.Edhe mua u munduan te me vrasin,apo te me nxisin te kacafytem me forcat serbe qe te bije viktim,e te me kendoin neper qiftelia udbashet,por dita qe tju shmangem .Keta dijn te genjejn edhe ateherit kur tradhetin e tyre e shendrroin ne çlirimtar.Historia ime eshte rrenqethese,me perplote vuajtje,qe nuk ka fletore qe i nxen.Vetem nje me brengos shume;Kur tradhetaret e shpallin atdhetarin tradhetar,kjo dm th se shume tradhetar kemi ne mesin ton.Dhe sa here qe kam kontribue ne favor te shqiptareve,shqiptaret me etiketoishin tradhetar i jugosllavise.Flamurin sidomos ne vitin 1971 kur ua mbrojta nga serbet,vete shqiptaret ne vend te serbeve mu versulen dhe mu ata sot i kemi ne krye te qeverise.Edhe demostratat e vitit 11 mars 1981 une jam ai student qe me kishte qelluar qimja ne gjellen time.Por emri im ne bisht te qenit.Edhe ne vitin 1989 shkova tek minatoret dhe i luta qe te dalin e po behem kurbani shqiptareve.Gjate ketyre viteve sa jetova,ne pune nuk me mirreshin as nuk me burgoseshin serbet!!!!!Sepse kerkojshin qe se pari tju behem servili tyre e pastaj te me shpallin iredentist e seperatist. Dhe te mi organizoin gazetaret qe te shkruain per mua si patriot demek.Hajde per jugosllavi isha i papershtatshem moralo politike,por ne lufte tju bashkangjitem uçk nuk me mershin kinse shoqerohesha me njefare shoku te Begzatit Avdi Ibrahimi,nga Mushetishti.qe edhe ky ma se shumti se une ka ndejte me nanen Aishe,dhe i ka keqperdorue si mua e Bajram Kurtin.Mbasi perfaqesuesit qe banonin ne shtepin time dhe e kishin ne pergjim rajonin e Raqakut naten e 15 janarit 1998 erdhen nga tereni ne ora 23 nese nuk gaboi dhe me te dalur nga kerri i blinduar me thane se serbet kan pushkatue shume civil shqiptar te pafajshem.Nuk po e zgjasi shume se ndoshta te lodhi siq edhe ju treguat me pare ,por mua kerkush nuk me lodhe kur ma tregon te verteten.Pasi graja ime u shtroi darken qe e ngrenin me lote keta perfaqesues,me thane;A ke deshire me ta plotsue deshiren qe NATO ti meshoi serbise ????O jam ngritur ne kembe dhe e kam perqafuar si vellan dhe i thash;si nuk kam deshire.Ma kerkoi nje telefon nga fqijet tek njefare Jashar Shala dhe me thane qe ja bejm pagesen.Kam trokite ne portat e tija dhe kur doli perjashta i tregova se te OSCES ta kerkoin telefonin dhe ta beje pagesen se do qe kerkon sepse eshte per te miren e gjitha kosoves sepse doin me i treguar OSCES se serbet nuk luftoin kundra uçk ,por po masakroin civil.Menjeherit ma priti nuk me intereson nato se a don apo nuk don mi meshue serbise.Jam kethyer i deshpruar ,ga fqiu qe besoja se eshte atdhetar,po antikombetar e spiun,dhe kur u ketheva u tregova se nuk i punone telefoni.Ateherit me Radio lidhjet qe i kishin e ka rrok ameriken drejtperdrejte dhe per disa ore me ta duke fole dhe mbasi e perfundoi me tha se ti duhet te largohesh nga kosova se je ne rrezik nga dyja palet.Te nesermen ne mengjeze me kan percjellur gjere ne stacionin e autobusave dhe kam dal nga kosova.Por ky qen kontrabandist klandistan deshironte qe mua dhe 40 shqiptar te na vriste ne nje kamion frigo ne kufirin sllovaki qeki.........Mbasi kam dal nga kosova Avdi Ibrahimin Fatmir Lima e kishte bere zevendes komandant te policise se uçk ne zonen e Pashtrikut.Per Fatmir Limen tani ne kete jave e kam lexue se paska qen komandant i policise se uçk es.Pra te gjithe ata shqiptar qe kan qen kinse ish te burgosur politik,kan punue per serbin shkurt.Dhe leshuarja nga burgjet e serbise,ketyre iu ishte bere qe ta pergjonin luften dhe ti marrin emrat e patrioteve dhe vertete ja arriten qellimit ogurezi.Ja e nderume,luftaret e uçk u betuan se po luftoim per ti bashkue trojet shqiptare.Ku eshte Kosova e shkreta ?Pa flamur,pa hymnin,pa identitet,pa bashkim.Veriu na shkoi,dhe sa komuna u eksteritoializuan ,qe dmth si shtete.Ku mbeti ilirida pas asaj lufte qe e beri Ali Ahmeti njeri i titos.Ku na mbeti Lugina e Prsheves ?Pas asaj luftes ,kinse per tja bashkue trojes,e riroberuan.Avdi Ibrahimi me pate thene ,kur ne Rahovec u beren masakrat.Baca Adem Demaqi e nxorri hakun e Fadil Vokrrit!!Pse i bera pyetje?Fadilin ne nje loje ne Rahovec e paten rrahur para syve te Demaqit dhe u tha se keni per te ma pare sherrin nje dite.Kjo dmth se Demaqi ka bashkpunue me serb.Demaqi per grua te dyte e ka nga suhareka,vajzen e Xhem Tershanes qe ka punue tek leternjoftimat ne sup.Te gjithe shoket e Demaqit merrnin para me kamat nga serbet dhe me dyfish u ipshin shqiptareve fukara me ua nxen bishtin qe mos tju luain.Riza Vata,Avdi Ibrahimi,Reshat Badallaj,Sheradin Berisha ,Hysen Gega,kan bere listen e patrioteve qe ti likvidoin.Kan vrare;sipas vellaut te komandantit Ismet Jasharit.Behadin Allaqin nga prizreni,dhe mesiguri edhe Ismetin pasi u ka thene pse i keni burgos ne kleqke.Per Reshat Badallen dhe Demaqin,vete Kadri Mani i ka akuzuar qe kan gisht ne vrasjen e Ahmet Krasniqit,Ilir Konushevcin e tjer.Sa per qe e akuzon Reshati ,Kadri Manin se ka gisht ne vrasjen e Rexhep Males dhe N. Berishes,per kete genjen dhe mundohet ndytesiren e vete tja hudhe me lare shurre ne balte.Sepse disa dite mbas vrasjes se ketyre,Avdi Ibrahimi me thoshte se une ja kam rras i kam nxite te kacafyten me policin serbe se nuk e kishin ngrere aq lehte!!E pyeta e si ja ke bere pash njat perendi?Po me thote ne e kemi slloganin e forte,patriotetit kur dojm me ja kajte nanen i thojm,je spiun,ti bashkpunon me serb tinza.Dhe i thone se nuk jemi spiuna o Avdi,por neser na ndegjone zanin se a jemi duke bashkpunue me serb ,apo jo.Dhe te nesermen vertete ran te vrare duke u kacafyte me serb.Qeshte per perendin me mua dhe me thonte se ne kujt ja leshojna syrin per te keq atij nuk i shkon gjate.Si u njoftuam me Avdiun?Une e kisha pergaditur nje veper me titull "Leter Popullit Tim"dhe Avdiun ma pruri nje kusheriri im kinse te mi lexon poezit se a jan per tu botue.Por ky kishte qen i derguar nga serbet mesiguri dhe disa here u largova nga ai,por ai nuk hiqte dore nga une.eshte munduar te me shtjen ne kurthe,qe te behem si ai por kam ditur tju shmangem ma te keqes.Redaktor e kam pasur Begzadin.Sa per vrasjen e babes tend dolen per lendine aktoret,por Avni Rrustema kurr nuk ka pasur qe ti likvidoin tradhetaret,dhe ashtu i kemi punet si ma keq.Shume tradhetar ka shqiptaria,qudi por me se e vertete.Kurr ne jeten time nuk kam qen ne dnonje parti apo ne ilegalitet,sepse te gjithe ishin servila te shkaut,dhe vete kam punue,sa qindra personash.Por ate qe mendova ta perfundoi bashkimin e trojeve,gabim e kisha pasur,sepse me nje huj nuk thurret gardhi.As nje armik nuk vjen vete me te sundue pa e thirr tradhetaret me qellim qe ta shtypin popullin dyte bashkarisht.Dhe as nje lufte ne bote nuk behet per çlirimin e atij popullit,pos me masakrue gjere sa numri te zvoglohet nga dy anet,sipas nderkombetareve. Keshtu luftoi skenderbeu,keshtu Zogu,keshtu Enveri,Fadili, dhe se fundi Thaqi.Jezusin te krishteret dhe muslimanet e mbroin per interesa te tyre,sepse perfitoin.Edhe keta qe i permenda ne fjale i mbroin per ta mbajte pushtetin e tyre.Enveri Ismail Qemailit ja vrau djemt,a ne anen tjeter mbante pervjetore per Ismail Qemailit,sa dhempira qe jan.Edhe Adem Jasharin e nderoin sa per ta mbajtur popullin ne baraz peshe qe tju frigohen.Por edhe Jusuf Gervallen babain e juaj e nderoin,dhe mbajn pervjetore sa per ta mbajtur pushtetin e tyre,sepse as qe u intereson vdekja e tyre.Ne emer te babait te juaj a ju rezervuan ndonje pune te rendesishme si ministra apo amùbasador,sepse nje gje te tille e meritoni edhe ju.Por vrastaret i kemi ne qender te qeverise.Po e perfundoi me kaq sepse te tregova se jeta ime eshte perplote vuajtje e perjetime.Nese diçka nuk u pershtatet me kritikoni ,pa kurrefare hezetimi.çka u intereson me beni pyetje pa kurrefare problemi do u japi pergjigje.çka di.Pershendetje te sinqerta per ju dhe familjen tende
  [/ltr] • 22/06/2013 00:05

  Nasim Gashi  Pièce jointe indisponible
  Cette pièce jointe a pu être supprimée ou la personne qui l’a publiée n’a peut-être pas la permission de vous la montrer.
 • 26 juin 2014

 • 26/06/2014 17:19

  Nasim Gashi

  [ltr]
  Zonja e nderuara Donika,sot e lexova kete mesazhin e juaj,dhe ja vlen ta riaj si nje kujtim te paharruar.Ju me treguat se po te mirrem me Bahtir Hamzen dhe Reshat Badallen eshte humbje kohe.Ju lutemi a dini diçka ma teper te na tregoni per Reshat Badallen ?Kam ndegjuar se ky ka qen ne grupin e Ibrahim Kelmendit dhe Ali Ahmetit,por sidoqofte miresia e juaj do na meson diçka ma teper.Sinqerishte ,Nasimi
  [/ltr]Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Donika Gervalla dialog Nasim Gashi
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: