AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Baba i Trumpfit debohet nga gjermania fashiste

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Baba i Trumpfit debohet nga gjermania fashiste   Jeu 24 Nov - 13:48

German State, as Albanians, traitorous government;http://www.botasot.info/media/botasot.info/images/2016/November/21/auto_bild_21479761163.jpg


Gjyshi i Donald Trump, Friedrich Trump, ka emigruar drejt Amerikės nė moshėn 16 vjeēare nga fshati gjerman Kallstadt. Arkivat gjermane flasin se ai gjeti strehim nė vendin e largėt, pėrshkak se motrat i jetonin atje. Ai u kthye pėrsėri nė vendlindje ku u martua me njė vajzė nga qyteti i vendlindjes nė vitin 1901. Pas shkuarje-ardhjeve mes Gjermanisė dhe SHBA, Friedrich Trump kėrkoi t’i jepet nėnshtetėsia gjermane, e cila iu refuzua – pėr shkak se nuk e kishte kryer shėrbimin ushtarak. Pėr shkak tė moshės sė tij ai s’mund tė kryente mė shėrbimin ushtarak.
Siē shkruan gazeta gjermane «Frankfurter Allgemeine Zeitung», duke u bazuar nė tė dhėnat e historianit Roland Paul, Friedrich Trump u kishte dėrguar disa letra autoriteteve, ku shpjegonte situatėn e tij dhe kėrkonte t’i jepej shtetėsia. Mirėpo, nuk pati sukses. Siē shkruan Paul nė revistėn «Pfälzer Heimat», Trump emigroi nė SHBA nė vitin 1885 pa u ē’lajmėruar nė mėnyrė tė rregullt nga bashkėsia shtetėrore e Bavarisė. Nė njė letėr tė autoriteteve tė datės 27 shkurt 1905 thuhet se shtetasi amerikan dhe pensionisti Friedrich Trump qėmoti deri mė 1 maj tė vitit vijues ėshtė dashur tė lėshojė territorin e Bavarisė, pėrndryshe duhet tė llogarisė me dėbim.
Friedrich Trump bėri ēėshtė e mundur tė fitojė rezidencė, ku nė 6 qershor 1905 ai i shkruante letėr autoriteteve tė Bavarisė me pėrkėdheli “shumė i dashur, i respektuar dhe udhėheqės i drejtė” si dhe “udhėheqės i lartė.”
Megjithatė nė 1 korrik 1905 familja e Trump do zhvendosej pėrgjithmonė nė Pennsylvania tė SHBA, pėr tė shkuar mė pas nė New York. Nė atė kohė Elisabeth Trump ishte shtatzane, ku tre muaj mė vonė do lindte babai i presidentit tė ardhshėm amerikan./Bota sot
http://www.botasot.info/speciale-lajme/610907/zbulohet-dokumenti-me-te-cilin-vertetohet-se-gjyshi-i-donald-trump-u-debua-nga-gjermania/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Baba i Trumpfit debohet nga gjermania fashiste
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: