AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 George w Bush si kryetar;donte ta ndertonte murin1100km

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: George w Bush si kryetar;donte ta ndertonte murin1100km   Jeu 24 Nov - 17:29

Bush firmos ligjin pėr "gardhin" me Meksikėn 
Kryetari Bush ka firmosur njė ligj qė autorizon ndėrtimin e njė gardhi pėrgjatė qindra kilometrave tė kufirit me Meksikėn.
Bush tha se Shtetet e Bashkuara, nuk kanė qėnė nė kontroll tė kufirit pėr dekada.
Ai tha se barriera, qė mund tė jetė e gjatė 1100 km, ishte pjesė e pėrgjegjėsisė sė qeverisė pėr tė siguruar kufijtė.
Qeveria meksikane thotė se ndėrtimi i barrierės ėshtė njė masė e njėanėshme dhe nuk do tė zgjidhė problemin e emigracionit tė paligjshėm.
Meksiko bėri njė dekartė tė premten, e mbėshtetur kjo nga 27 vende tė Organizatės sė Shteteve Amerikane, - ku shprehej shqetėsimi lidhur me projektin.Vlerėsohet se rreth 12 milionė emigrantė tė paligjshėm jetojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, shumica e tė cilėve hyjnė nė SHBA pėrmes kufirit me Meksikėn.OKB-ja pėr njė traktat ndėrkombėtar armėsh 

Njė komitet i rėndėsishėm i OKBsė ka votuar me shumicė dėrrmuese votash pėr fillimin e punės pėr njė traktat pėr tregėtinė ndėrkombėtare tė armėve.
Pėrkrahėsit e kėtij traktati besojnė se ai do tė ēojė nė njė marrėveshje globale pėr tė ndaluar armėt qė futen nė zonat ekzistuese tė luftės, pavarėsisht nga embargot dhe kontrollet e eksportit. Njė marrėveshje po ashtu mund tė ndalojė edhe furnizimin e armėve nė vendet ku shpenzimet pėr armė pengojnė zhvillimin. 
Njė diplomat britanik nė OKB tha se traktati nevojitej pėr armėt mė tė mėdha konvencionale qė nuk pėrfshihen ne marrėveshjet ekzistuese pėr armėt mė tė vogla e mė tė lehta. 
Britania, Franca dhe Gjermania votuan pėr fillimin e hartimit tė traktatit. Por Amerika, qė ėshtė prodhues i madh i armėve ishte i vetmi vend qė votoi kundėr. 
Kina dhe Rusia, ku armėt po ashtu janė biznes i madh, abstenuan, siē bėnė edhe 22 vende te tjera. 
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
George w Bush si kryetar;donte ta ndertonte murin1100km
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: