AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Dėshmitari Hagės,ja kush ka vra shqiptar?N' lufte dhe pas !

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Dėshmitari Hagės,ja kush ka vra shqiptar?N' lufte dhe pas !   Dim 25 Déc - 18:56

Dėshmitari Hagės, qė tronditi shqiptarėt! Ja kush i kryente vrasjet politike tė shqiptarėve

Kolonel Ahmet Krasniqi, i vrarė nga shqipfolės;Ky deshmitar i Hages po genjen ja e verteta;Ahmet Krasniqin dhe nė bazė tė dialektitit ishte nga Shqipėria. Sipas burimeve tė Shqiptari.eu, vrasėsi ishte paguar 300’000.- DM dhe ishte Artan L. apo Tani L. qė mė vonė u deshifrua si Dritan Avllaj. Ndėrsa, personi i cili e kishte njohur dhe identifikuar Ahmet Krasniqin, nė bazė tė theksit (po ky āsht Ahmeti) ishte nga Kosova. Njė pėrshkrimi detajuar tė aktit mizor mund tė lexohet nė kėtė lidhje interneti

http://lajm.co/?s=kush+tradhtoi

ndihmės tė kriminelėve qė e vranė Kol.Ahmet Krasniqin. Lekėt janė dhėnė nga Xhavit Haliti e Hashim Hajduti.
Para se tė kryhej vrasja grupet kishin marrė 8 milionė DM nga Xh. Haliti A.Syla e H. Thaēi.
Gjysma e njerėzve pėr rreth A. Krasniqit kanė qenė njerėz tė Ibrahim Kelmendit dhe Xh. Halitit.
Xhafer Jashari ėshtė bagjanak i Ibrahim Kelmendit, i kanė vajzat e axhės pėr bashkėshorte. Roli i tij ka qenė ta bllokoj furnizimin dhe logjistiken e MMRK-sė e Xhaferi ishte shefi i saj.
“E hoqėm qafe Bacen”
Ditėn e varrimit tė Baces, para hotel Tiranės mė tha “Tash masi e heqėm bacen qafe, do e bėjmė Ministrinė si dojmė ne.
Pas vrasjes sė Kolonelit, Halil Bicaj me Xhaferin kishin sjellė ndėrkohė 15 ushtarakė, nėn ndikimin e Ibrahim Kelmendit me lejen e Bukoshit dhe e morėn Ministrinė nga brenda.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
K6 paska punuar nė Shėrbimin Sekret Serb njė kohė tė gjatė, prej vitit 1981-1998.
Po vėllezėrit Gėrvalla kush i ka vrarė?


Vėllezėrit Gėrvalla i ka vra Sigurimi Serb (« shqiptarėt « : Selim Brosha, Lutfi Ajazi, Jusuf Karakushi). 

Selim Broshėn e kanė vrarė persona tė panjohur nė Prishtinė pas luftės. Jusuf Karakushi jeton nė Gjermani dhe ishte shef i Sigurimit tė Kosovės pas demonstratave tė vitit 1981. (v.j)
Kush ishte Gaiēi?

Gaiēi ishte kordinatori kryesor pėr Kosovėn. Kush ishte shef i Sigurimit Serb nė Prishtinė ? 
Shef i Sigurimit Serb nė Prishtinė ishte Millan Lakoviq ndėrsa kėshilltar i tij ishte Lutfi Ajazi.
Kush e ka vra Ministrin e Mbrojtjes Ahmet Krasniqin ?

Ahmet Krasniqin e kanė vrarė njerėzit e Thaēit – konkretisht Milaim Zeka vetė i treti (Mendohet se Millosheviqi e kishte ngatėrruar nofkėn Zeka tė Xhavit Halitit me mbiemrin e Milaim Zekės).Tjeter si shtese(Por, a mendon kėshtu Xhavit Haliti, se do ti arrestojnė kėta dy tė dyshuarit e SHIK-ut.)
Kush janė dy zyrtarėt e lartė tė SHIK-ut, pėr tė cilėt tashmė disa ditė ėshtė paralajmėruar se mund tė arrestohen. I pari qė ka shkruar pėr pritjen e arrestimit tė dy ish drejtuesve tė SHIK-ut, brenda pak ditėsh ėshtė gazetari Milaim Zeka
Milaim Zeka ka jetuar kohė tė gjatė nė Suedi dhe ka punuar pėr kompaninė ajrore Jugosllave JAT. Nė varrimin e Enver Hoxhes ka marrė pjesė dhe i ka dorėzuar njė lule nė emėr tė rinisė sė Kosovės, me tė cilin gjest e veja e Hoxhės, Nexha, ka manipuluar njė kohė tė gjatė. Milaimi ka marrė pjesė, nė cilėsinė e gazetarit, gjatė punimeve tė Konferencės nė Rambouillet dhe nė njė moment iu ka kėrcėnuar Mero Bazes me kėto fjalė “tė vras sikur Ahmet Krasniqin”. Milaimi tash ėshtė kryetar i Shoqatės sė gazetarėve tė Kosovės.Thaēi ka punuar pėr interesa tė veta dhe tė Serbisė. Po politikanėt tjerė?
Demaēi, Qosja, Hyseni, L.Pula, kanė punuar me shumė pėr interesa personale se sa pėr Kosovėn.


Dini gjė kush e ka vra Hazir Mazrekun?
Hazir Mazrekun e ka vra Sigurimi Serb (pikėrisht Lutfi Ajazi) 

.
Kush e ka vra punėtorin e policisė z.Gashi?

Sokol Bashota e ka vra Gashin qe punonte si polic.


Po UĒK?


UĒK-se ka vra policė dhe spiuj, ata ishin ushtri e popullit. Ndėrsa, vėllezėrit Kryeziu, tė cilėt kanė pasur njė pompė benzine i ka vra Thaēi dhe Jakup Krasniqi.


Po Ejup Bajgorėn?

Ejup Bajgoren (inspektor i sigurimit serb) e kanė vra Adem Jashari e Rexhep Selimi.


Ē’farė dini pėr vrasjen e familjes Jashari?

Hamza ka dashur tė dorėzohet por ju ka kėrcėnuar Ademi. Adem Jashari ėshtė hero i kombit.


Diēka pėr sektorin tuaj?
Sektori pėr zbulim ku kam punuar ka bėrė disa kundėrzbulime sikur ėshtė vrasja, mė 31.01.1997, kur edhe i vranė Zahirin Pajazitin, Hakif Zejnullahun dhe Edmond Hoxhėn. Edhe Bejtush Bekėn (inspektor tė Sig. Serb) e ka vra policia serbe.


A ka pasur shumė shqiptarė nė Sigurimin Serb?
Nė Sigurimin Serb kanė punuar rreth 30 shqiptarė, dy prej tyre me funksione shumė tė larta.


A dinte Sigurimi Serb pėr UĒK-nė, nėse po, prej cilės kohė?
Sigurimi Serb ka pasur njohuri per bazat e UĒK-se Qysh prej fillimit, po edhe vetė i akuzuari M. ka ditur ēdo gjė sepse ka qenė detalisht i informuar.


A janė maltretuar shqiptarėt pasi janė arrestuar nga Sigurimi Sekret Serb?
Po, nė prezencėn e Danica Marinkoviqit (avokate famkeqe serbe nė Prishtinė, tash e vendosur nė Nish) janė rrahur shqiptarėt si p.sh. : Avni Klinaku e ndonjė tjetėr. Dėshmitari vazhdon dėshminė e tij edhe mė 11.06.2002

Balli Kombėtar.info

http://www.shqiptari.eu/deshmitari-hages-qe-tronditi-shqiptaret-ja-kush-i-kryente-vrasjet-politike-te-shqiptareve/#comment-5870
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kush e vrau Ekrem Rexhen? Qe;
Gjykata dėnon Sali Veselin pėr vrasjen e Ekrem Rexhės, komandat ...
Aktpadia ėshtė ngritur edhe kundėr Habib Hazirit pėr shkak tė dyshimit se mė 8 maj tė vitit 2000, sipas porosisė sė Sali Veselit, siē thuhet nė aktpadi, ka kryer vrasjen e Ekrem Rexhės. Dėshmitari: Remzi Shala e Bashkim Ndrecaj dinė me rrejtė.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Xhabir Zharku vrau keta;
Ekskluzive: Xhabir Zharku e rrėmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan ...
www.shqiptari.eu/ekskluzive-xhabir-zharku-e-rrembeu-torturoi-dh...
Traduire cette page
Ekskluzive: Xhabir Zharku e rrėmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan eprorin Selman Kuqi! ... ekzekutimi pas luftės i katėr ushtarėve tė FARK-ut, tė Brigadės “Mėrgimi” nga .... Ai ka vrare Kuqin, Bardhin e shume luftetare tjere per interesa personale.
Ekskluzive: Xhabir Zharku e rrėmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan eprorin Selman Kuqi!
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Bekim Haxhiu
i dhuron mėditjen e tij familjes sė Nehat Thaēit (Dokument)Nehati eshte shkembyer ne lufte me serbin Oliver Ivanoviqin.ēka kerkoj Nehat Thaqi me dale ne serbi?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Sabit Geci,dhe Abedin Rexha,Sanije Geci kane vra:;shkruan ;Justiniani
Keshtu pra adem Jashari ka rene ne gracken e Sabit Gecit dhe sa qe eshte serbia fajtore per ate masaker aq eshte edhe Sabit Geci e Rexhep Selimi.Keshtu do ta regjistroj historia kete fakt te pakontestuar.Nese dikush do te kundershtonte kete fakt le te me thot ku ishin 'ushtaret dhe ushtaraket ' e UCK-se gjate ofenzives serbe kunder Jasharajve..pra e verteta eshte e hidhur por keto jane realitete te cilat nuk mund t'i mohoj nje vejushe/meqke ose nje hajdut,i pabese sic eshte Sabit Geci.

Kjo vejushka bie ne kundershtim me veten e saj kur pretendon ne dike tjeter se eshte kriminel e nuk e sheh e gjora se me kriminel se Sabit vellai i saj dhe Sandokani burri saj nuk ka pas..

Sandokani ne fshatin Runik ka fundi i shtatorit e ka vra nje berber te shkrete mu para 6 femijeve dhe gruas Muhamet Brica e quanin ..e ka vra vetem pse ai si barber dhe nje here aty ke ai kishin qeth floket nje serb.Per kete e etiketoj si spiun dhe e masakroj mu para familjes.

Edhe ne Kline rastin e njefar Ali Racit edhe ate disi ne kete menyre e ka ekzekutuar.. per kete rast jane denuar Tahir Desku dhe Dibran Fyelli si bashkepuntor ne kete krim..

Ndersa Krimet e vellaut te vejushkes jane nje numer trefish me te Ballaces..Ky Sabit ka vra njerz te pafajshem edhe para lufte ndersa gjate luftes edhe ka dhunue edhe ka vra..

Ja vetem nje detal :Nje 'shok ' i Sabit Gecit nga Dibra quhej Petrit ai ishte ftuar ne Kosove nga Sabiti i cili me ne fund edhe vritet nga Sabiti.Po e pershkruaj shkurtimisht kete rast:Sabit hajni operonte ne trenin Akropolis qe fillonte askohe ne Athine dhe stacionin e fundit e kishte ne Munich te Gjermanise ..njerzit qe udhetonin me ket tren zakonisht ishin puntor turq,serb,grek,shqiptar,maqedon slloven,kroat qe te gjithe ishin te punsuar perkohesisht ne Gjermani dhe ky Sabit qe prej Lublane deri ne Fushe Kosove vidhte puntoret e shkrete ne ate tren.

Ne Slooveni gjegjsisht ne Lulljane njihet me kete Petritin nga Dibra..ky Petriti ishte nje tregrar dhe si tregtar qe ishte kishte siguruar fitime te mira.. dhe kur erdhi lufta Sabiti e ftoj ne Kosove . Erdhi Petriti si ke miku,shoku dhe kur erdhi Zabiti i tha tani je i kidnapuar ose 1.000.000 DM ose do te shkoj koka,u befasua Petriti!!Beri nje telefonate ne Maqedoni i tha te vellait Flamurit me sjell 1000.000 se jam kidnapuar nga serbet dhe nuk me leshojne dot po nuk pagova kete shume parash..Flamuri i ben gati 600.000 dhe prap nuk e liron Sabit Geci..

Sabiti i kerkon edhe 200.000 mije ky Petriti i thot nuk kena me Sabit..dhe ky Sabiti ate nate dehet dhe ne nje kulle ne fshatin Baks ku ishte i kidnapuar Petriti aty edhe eshte dhunuar ne menyren me barbare.Ia kishte ven doren permbi stufe kur stufa ishte e skuqur nga zjarri i madh dhe nen ate presion duke ia ojekur doren i kerkonte dhe shumen tjeter te parave.. edhe argetohej me kete viktime edhe pinte alkohol edhe me tutje diku pamesnate pasi qe ia dogji doren dhe siguroj shumen tjeter te lekve qe vinin ditet e ardhme e nxori revolen nga brezi dhe qelloj mbi te i shkaktoj vdekjen e mnjehershme.

Pastaj e moren e varrosen ne nje vend te panjohur dhe kur familja e tij filluan ta kerkojne u thoshte se me duhen kaq e kaq lek per ta gjetur dhe akoma me shume u mori lek per Petritin te cilin e kishte maskruar ne bese duke i marre edhe haraqin deri ne maja.Me ne fund e akuzonte e vrava petritin se ishte spiun..
Ka edhe shume femra qe jane dhunuar nga Sabi Geci dhe disa nga to jane vrare ma pastaj por ka nga ato qe i kane shpetuar vrasjes por jo dhunes njera nder to eshte nje vajze nga Mitrovica e cila tani jeton ne Gjermani.
[size=38]Guri i Kuq[/size]

http://www.forumishqiptar.com/printthread.php?t=118879&pp=50...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Gramoz Nukshiqi
vrastar me pagesa,Lila Kusarin me vra
Besnik Berisha, avokati i tė akuzuarit Mikel Qupi falėnderoi dėshmitarėt e sotėm qė tha se dhanė njė pasqyrė tjetėr nga ajo qė e kishte deklaruar Gramoz Nukshiqi njė shtetas i Shqipėrisė qė kishte thėnė se i ishin ofruar para pėr varsjen e Mimoza Kusari-Lilės dhe Prenk Radit.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Kush ishte Abdullah Prapashtica?

Si kuadro tė zgjedhur dhe me perspektivė tė propozuar nga SDB-ja e
Kosovės, ishin Abdullah Prapashtica dhe Sefer Seferaj. Qė tė dy kryen kurse
speciale pėr punė nė Shėrbimin e Sigurimit Sekret Diplomatik dhe vepronin ne kanalet e zbulimit dhe kundėrzbulimit nė qarqet e emigracionit shqiptar dhe ndaj CIA-s nė nivelin e SDB-sė Federative Jugosllave. Sefer Seferaj ndėrkohė u emėrua diplomat nė Amerikė, ndėrsa Prapashtica mbeti nė Beograd, qė mė vonė tė “ikė” nė Perėndim.Teksa qėndronte nė Amerikė, Seferaj kaloi nė Kanada, kukėrkoi azil politik me motivacionin, se ėshtė “oficer i Sigurimit Shqiptar”!.
Me kėsi farė stili propozoheshin, pėrkatėsisht manipulohej me kuadrot
shqiptarė, siē ishte shembulli i viteve 1970-‘71, kur nga SDB-ja ishim tė
propozuar unė, Nafi Ēegrani, Neset Emini nga “Flaka e Vėllazėrimit” dhe
Menduh Ajdini nga TV Shkup, si oficer rezervė i pėrkrahur edhe nga KOS-it.
Njėri prej nesh duhej tė shkonte si atashe pėr Shtypin, nė ambasadėn
jugosllave nė Tiranė, mirėpo, sipas formacionit tė Shėrbimit Sekret dhe
Diplomatik Jugosllav, arriti direktiva nga Fadil Hoxha dhe Mehmet Shoshi,
tė cilėt pėr atashe shtypi ne Tiranė kishin caktuar njė shqiptar tjetėr nga
Kosova, gjegjėsisht Shaban Hisenin.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Derničre édition par Perparimi le Dim 25 Déc - 19:44, édité 2 fois
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Dėshmitari Hagės,ja kush ka vra shqiptar?N' lufte dhe pas !   Dim 25 Déc - 18:56

Dėshmitari Hagės, qė tronditi shqiptarėt! Ja kush i kryente vrasjet politike tė shqiptarėveKolonel Ahmet Krasniqi, i vrarė nga shqipfolės
Nė Hage, mė 10 qershor 2002, nėnė masa tė rrepta sigurie dhe maskimi, dėshmoi dėshmitari i mbrojtur i quajtur K6. Dėshmia e tij, nėse ato ēka tha janė vetėm pak tė vėrteta, tė shqiptarėt e Kosovės ka hapur njė plagė qė me vite tė tėra asnjė drejtėsi nuk do t’i shėrojė. K6 paska punuar nė Shėrbimin Sekret Serb njė kohė tė gjatė, prej vitit 1981-1998.
Rrėfimi i tij pėr vrasjet ndėrshqiptare janė tė tmerrshme dhe rrėqethėse.
Nė vazhdim po jap pikat kryesore por shumė nė mėnyrė telegrafike derisa tė mund tė siguroj mė shumė nga dėshmia e tij:
Vėrejtje: Pyetjet janė me shkronja tė trasha, pėrgjigjet e dėshmitarit me rreshta tė pjerrtė.

—- kėtu fillojnė vrasjet ndėrshqiptare—-


Po vėllezėrit Gėrvalla kush i ka vrarė?


Vėllezėrit Gėrvalla i ka vra Sigurimi Serb (« shqiptarėt « : Selim Brosha, Lutfi Ajazi, Jusuf Karakushi). 

Selim Broshėn e kanė vrarė persona tė panjohur nė Prishtinė pas luftės. Jusuf Karakushi jeton nė Gjermani dhe ishte shef i Sigurimit tė Kosovės pas demonstratave tė vitit 1981. (v.j)

Besoj qė tash opinioni shqiptar e ka kuptuar mė mirė pse familja Gėrvalla u bėri njė varrim familjar herojve tė kombit Jusuf dhe Bardhosh Gėrvallės dhe nuk lejoi qė edhe njėherė tė vriten vėllezėrit Gėrvalla. 
Vrasja e vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zeka ėshtė vrasje qė mund tė krahasohet me vrasjen e Azem Hajdarit


Tash fillojmė me pyetjet dhe pėrgjigjet tjera:
Kush ishte Gaiēi?


Gaiēi ishte kordinatori kryesor pėr Kosovėn. Kush ishte shef i Sigurimit Serb nė Prishtinė ? 
Shef i Sigurimit Serb nė Prishtinė ishte Millan Lakoviq ndėrsa kėshilltar i tij ishte Lutfi Ajazi.

Kush e ka vra Ministrin e Mbrojtjes Ahmet Krasniqin ?


Ahmet Krasniqin e kanė vrarė njerėzit e Thaēit – konkretisht Milaim Zeka vetė i treti (Mendohet se Millosheviqi e kishte ngatėrruar nofkėn Zeka tė Xhavit Halitit me mbiemrin e Milaim Zekės).
Milaim Zeka ka jetuar kohė tė gjatė nė Suedi dhe ka punuar pėr kompaninė ajrore Jugosllave JAT. Nė varrimin e Enver Hoxhes ka marrė pjesė dhe i ka dorėzuar njė lule nė emėr tė rinisė sė Kosovės, me tė cilin gjest e veja e Hoxhės, Nexha, ka manipuluar njė kohė tė gjatė. Milaimi ka marrė pjesė, nė cilėsinė e gazetarit, gjatė punimeve tė Konferencės nė Rambouillet dhe nė njė moment iu ka kėrcėnuar Mero Bazes me kėto fjalė “tė vras sikur Ahmet Krasniqin”. Milaimi tash ėshtė kryetar i Shoqatės sė gazetarėve tė Kosovės. Pėr llogari dhe interesa tė kujt ka punuar Thaēi dhe UĒK tė cilėn e ka udhėhequr ai?

Thaēi ka punuar pėr interesa tė veta dhe tė Serbisė. Po politikanėt tjerė, a mund ta citoni ndonjė prej tyre ēfarė angazhimi kanė pasur?


Demaēi, Qosja, Hyseni, L.Pula, kanė punuar me shumė pėr interesa personale se sa pėr Kosovėn.


Dini gjė kush e ka vra Hazir Mazrekun?

Hazir Mazrekun e ka vra Sigurimi Serb (pikėrisht Lutfi Ajazi) Kush e ka vra punėtorin e policisė z.Gashi?


Sokol Bashota e ka vra Gashin qe punonte si polic.Po UĒK?UĒK-se ka vra policė dhe spiuj, ata ishin ushtri e popullit. Ndėrsa, vėllezėrit Kryeziu, tė cilėt kanė pasur njė pompė benzine i ka vra Thaēi dhe Jakup Krasniqi.Po Ejup Bajgorėn?

Ejup Bajgoren (inspektor i sigurimit serb) e kanė vra Adem Jashari e Rexhep Selimi.


Ē’farė dini pėr vrasjen e familjes Jashari?

Hamza ka dashur tė dorėzohet por ju ka kėrcėnuar Ademi. Adem Jashari ėshtė hero i kombit.


Diēka pėr sektorin tuaj?
Sektori pėr zbulim ku kam punuar ka bėrė disa kundėrzbulime sikur ėshtė vrasja, mė 31.01.1997, kur edhe i vranė Zahirin Pajazitin, Hakif Zejnullahun dhe Edmond Hoxhėn. Edhe Bejtush Bekėn (inspektor tė Sig. Serb) e ka vra policia serbe.


A ka pasur shumė shqiptarė nė Sigurimin Serb?
Nė Sigurimin Serb kanė punuar rreth 30 shqiptarė, dy prej tyre me funksione shumė tė larta.


A dinte Sigurimi Serb pėr UĒK-nė, nėse po, prej cilės kohė?
Sigurimi Serb ka pasur njohuri per bazat e UĒK-se Qysh prej fillimit, po edhe vetė i akuzuari M. ka ditur ēdo gjė sepse ka qenė detalisht i informuar.


A janė maltretuar shqiptarėt pasi janė arrestuar nga Sigurimi Sekret Serb?
Po, nė prezencėn e Danica Marinkoviqit (avokate famkeqe serbe nė Prishtinė, tash e vendosur nė Nish) janė rrahur shqiptarėt si p.sh. : Avni Klinaku e ndonjė tjetėr. Dėshmitari vazhdon dėshminė e tij edhe mė 11.06.2002

Balli Kombėtar.info

http://www.shqiptari.eu/deshmitari-hages-qe-tronditi-shqiptaret-ja-kush-i-kryente-vrasjet-politike-te-shqiptareve/#comment-5870
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Dėshmitari Hagės,ja kush ka vra shqiptar?N' lufte dhe pas !
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: