AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Ibrahim Kelmendi me kishte shpallur tradhetar e udbash

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Ibrahim Kelmendi me kishte shpallur tradhetar e udbash   Lun 26 Déc - 18:09

Nga Rexhep Kastrati

Ibrahim Kelmendi mė kishte shpallur udbash (shih mė poshtė foto-tekstin e Ibrahim Kelmendit, tė botuar mė 12 nėntor 1998, nė gazetėn e studetėve, “Bota e

Muhamet Kelmendi nė njė postim nė facebook ka pranuar mė nė fund se UĒK-nė e kanė shkatėrruar dy grupe apo klane: klani i Xhavit Halitit, Hashim Thaēit, Kadri Veselit, Azem Sylės, si grup politik, dhe grupi i Bardhyl Mahmutit dhe Bedri Islamit si grup likuidator. Nė kėtė mėnyrė, u pranua dhe u konfrimua se UĒK-nė e kishte monopolizuar njė linjė kundėrkombėtare, tė cilėn unė e kam quajtur linja e Tiranės/Kretės, pasi qė doli nė skenė pas takimit Nano-Milosheviq nė Kretė, nė dhjetor 1997..........
.................................................................................................
Nga Rexhep Kastrati
Nė atė kohė, Hashim Thaēi ishte larguar pėr nė SHBA, ku kishte qėndruar rreth dy javė, dhe prej nga sipas gjasash, e kishte rikthyer nė krye tė PDK-sė, klani i Drenicės, me Sami Lushtakun dhe me Rexhep Selimin. Pėr kėtė shkrim, Jakup Krasniqi, si sekretar i pėrgjithsėm i PDK-sė, kishte bėrė kundėr meje kallėzim penal pėr shpifje, nė Gjykatėn komunale tė Prishtinės. Pra, historia mund tė jetė pak mė e vrazhdtė, dhe mė pak pėr mashallah ndėrmjet tyre. Dhe ndėrkohė qė ndodhnin tė gjtha kėto, tė gjithė tė tjerėt, pėrfshirė edhe Muhamet Kelmendin heshtnin, dhe pėr mė tepėr vazhduan tė anagzhohen bashkė kundėr linjės sė institucionaliste tė presidentit Rugova. Tė kujtojmė se me themelimin e AAK-sė, UNIKOMB qė mė parė drejtohej nga Ukshin Hoti, e nė atė kohė udhėhiqej nga Muhamet Kelmendi, ishe shkrirė nė partinė e Ramush Haradinajt, e cila kur bėhej fjalė pėr zgjedhjen e presidentit Ibrahim Rugova, president tė Kosovės, u bė bashkė me PDK-nė, me “Povratakun” dhe me pakicat tjera dhe e bllokuan.


Nga Rexhep Kastrati

Nga Rexhep Kastrati

Nė shkrimet e mia qė nga viti 1998, unė kam bėrė tė qartė se shfaqja e linjės sė Tiranės/Kretės ishte bėrė me qėllim tė rrėnimit tė organizimit politiko-institucional tė Kosovės dhe pėr realizimin e interesave serbe nė Kosovė, e qė lidhen me ndarjen e Kosovės mbi baza etnike. Kjo shihet edhe nga kjo pjesė e shkrimit “Kush kanė qenė njerėzit me maska”, qė mban datėn 3 tetor 1998, e qė ėshtė botuar nė shtypin e Tiranės, pikėrisht sot e 18 vjet mė parė, pra mė 4 tetor 1998.

Konfirmimi i kėsaj tė vėrtete pas 18 vitesh, ndėrkohė qė Muhamet Kelmendi ishte njė nga drejtuesit e LPK-sė, sa ėshtė njė gjė pozitive, megjithatė nuk e lė pa pėrgjegjėsi vet atė, pasi qė pse ka pritur deri tash, pse nuk ka folur mė herėt, por tash, pas 18 vjetėsh? Ajo thėnia popullore: mė mirė vonė se kurrė!, nė kėtė rast ka kuptim vetėm pjesėrisht, sepse me heshtjen e tyre, aq mė keq me ndihmesėn e tyre pėr t’u forcuar linja e Tranės/Kretės, pėrkatėsisht klani i Xhavit Halitit, Azem Sylės, Hashim Thaēit dhe i Kadri Veselit, i ka kushtuar shumė Kosovės. Dhe i ka kushtuar Kosovės me ndarjen etnike tė saj, dhe me veprime qė kanė synuar dobėsimin e dhe rrėnimin e linjės institucionaliste tė presidentit Rugova dhe me krijimin e rolit tė viktimės pėr serbėt. Dhe kjo ndarje ka ndodhur jo nė vitin 2013, as nė vitin 2015, as nė vitin 2016, por nė vitin 1998-1999: lufta pėrfundoi nė Kosovė kur Serbia arriti tė realizonte ndarjen etnike tė Kosovės, e jo pėr ndonjė arsye tjetėr.

Pra, edhe Asociacioni, e edhe demarkacioni nuk janė pasojė e negociatave nė Bruksel, por negociatat nė Bruksel janė pasojė e ndarjes sė Kosovės mbi baza etnike qysh mė 1998-1999. Dhe kėtė duhet ta pohojė edhe Muhamet Kelmendi, edhe gjithė tė tjerėt qė sadopak kanė brejtjeje ndėrgjegjeje pėr dėmin e madh qė i ėshtė bėrė Kosovės. Po ashtu, duhet tė pranohet botėrisht se linja e Tiranės/Kretės kishte pėr qėllim tė komprometonte dhe tė sabotonte luftėn ēlirimtare, e jo qė ta ndihmonte, pasi qė ajo sabotoi dhe tradhtoi marrėveshjen e Oslos ndėrmjet ministrit tė Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės dhe Adem Demaēit – Pėrfaqsues i pėrgjthshėm politik tė UĒK-sė, si dhe eliminoi shumė personalitete ushtarake dhe politike qoftė tė linjės institucionaliste tė presidentit Rugova, qoftė tė vetė Ilegales, e cila nuk pėrbėhej vetėm nga LPK, por edhe nga LKĒK dhe ndonjė organizatė tjetėr ilegale.
Dhe atė kohė, tė gjithė kėta ishin bashkė kundėr linjės institucinaliste, dhe tė gjithė bashkė bėnin nj fushatė tė egėr dhe primitive tė luftės speciale kundėr presidnetit Rugova, por edhe kundėr meje pėr shkak se nė flakė lufte kisha kurajon tė denoncoja pikėrisht kėto qė po dnoncon tash pas 18 vitesh Muhamet Kelmendi. Ibrahim Kelmendi mė kishte shpallur udbash (shih mė poshtė foto-tekstin e Ibrahim Kelmendit, tė botuar mė 12 nėntor 1998, nė gazetėn e studetėve, “Bota e re” nė Prishtinė, e qė u bė gazetė e linjės sė Tiranės/Kretės), kurse nga Shtabi i UĒK-sė nė Rahovec mė vinin mesazhe kėrcėnimi pėr shkrimet qė botoja nė shtypin e Tranės gjatė vitit 1998.

Dhe ishte kjo kohė kur nuk kishte sigurinė mė tė pakėt, por ishte kohė edhe kur ndodhte tradhtia mė e madhe ndaj kombit shqiptar. Ėshtė e vėrtetė se Muhamet Kelmendi qysh atė kohė ishte distancuar nga veprimet qė bėheshin, por jo pėr kėto arsye qė thotė nė postimin e tij nė facebook, por pėr arsye pozitash, pasi qė qysh gjatė luftės bėhej njė luftė e brendshme pėr dominim dhe pėr marrje meritash. Nė fakt, atė kohė kishte filluar shumė tė pėrflitej mundėsia qė nga LPK tė dilte njė parti e rem si pasuese e UĒK-sė. Kjo ishte kėrkesė edhe e bashkėsisė ndėrkombėtare. Kėshtu, qysh atėherė patėn filluar debatet e brendshme, pėr shkak tė tė cilave mund tė ketė pėsuar edhe Ilir Konushevci, pasi qė ai ishte nė grupin e atyre qė ngulnin kėmbė se nuk kishte nevojė tė dilte njė parti e re, por tė shfaqej LPK si themeluese dhe udhėheqėse e luftės. Kėtė ēėshtjen e prejadhjes sė PDK-sė, si parti e dalė nga UĒK, un e kam trajtuar nė njė shkrim tė botuar mė 26 tetor 2000, tė titulluar “PDK-ja parti e dalė nga UĒK-ja apo nga LPK-ja”, nė tė cilin kam treguar detajisht historinė e ēarjeve deri nė ēarjen e fundit pas luftės, mė 1999 nė Prizren, kur edhe u ndanė ata qė ishin pėr njė parti tė re, dhe ata qė ishin qė tė vazhdohej me LPK.

Duhet thėnė se e vėrteta pėr dy klane apo grupe: atė tė Xhavit Halitit, Azem Sylės, Hashim Thaēit, Kadri Veselit, dhe atij tė Bedri Islamit dhe Bardhyl Mahmutit mund tė jetė pak mė interesante, pasi qė u arrit qė nė krye tė partisė qė do tė shfaqej si parti e dalė nga UĒK-sė tė mos vendosej Hashim Thaēi si drejtor i Drejtorisė politike tė UĒK-sė, por Bardhyl Mahmuti, kurse sekretar i pėrgjithshėm Agim Ēeku. Megjithatė, pas njė kohe, do tė vinte pikėrisht ky, pra hashim Thaēi. Megjithatė, nuk mund tė thuhet se raportet e tij me Xhavit Halitin dhe me Bardhyl Mahmutin nuk do tė ishin gjithaq tė mira. Bile, nė njė shkrim “Kah po shkon PDK-ja”, tė botuar pas zgjedhjeve tė para lokale tė 28 tetorit 2000, kam pas shtruar ēėshtjen e grushtimit ndrėmjet Hashim Thaēit nė njėrėn anė, dhe Xhavit Halitit e Bardhyl Mahmutit, nė anėn tjetėr, grushtim qė mund tė ketė ndodhur mė 30 tetor, pra 2 ditė pasi qė PDK kishte humbur zgjehdjet lokale.

Nė atė kohė, Hashim Thaēi ishte larguar pėr nė SHBA, ku kishte qėndruar rreth dy javė, dhe prej nga sipas gjasash, e kishte rikthyer nė krye tė PDK-sė, klani i Drenicės, me Sami Lushtakun dhe me Rexhep Selimin. Pėr kėtė shkrim, Jakup Krasniqi, si sekretar i pėrgjithsėm i PDK-sė, kishte bėrė kundėr meje kallėzim penal pėr shpifje, nė Gjykatėn komunale tė Prishtinės. Pra, historia mund tė jetė pak mė e vrazhdtė, dhe mė pak pėr mashallah ndėrmjet tyre. Dhe ndėrkohė qė ndodhnin tė gjtha kėto, tė gjithė tė tjerėt, pėrfshirė edhe Muhamet Kelmendin heshtnin, dhe pėr mė tepėr vazhduan tė anagzhohen bashkė kundėr linjės sė institucionaliste tė presidentit Rugova. Tė kujtojmė se me themelimin e AAK-sė, UNIKOMB qė mė parė drejtohej nga Ukshin Hoti, e nė atė kohė udhėhiqej nga Muhamet Kelmendi, ishe shkrirė nė partinė e Ramush Haradinajt, e cila kur bėhej fjalė pėr zgjedhjen e presidentit Ibrahim Rugova, president tė Kosovės, u bė bashkė me PDK-nė, me “Povratakun” dhe me pakicat tjera dhe e bllokuan.http://lajm.co/muhamet-kelmendi-qe-18-vjet-po-flas-per-linjen-e-tiraneskretes-ku-ishe-ti-deri-tash/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Ibrahim Kelmendi me kishte shpallur tradhetar e udbash
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: