AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Lima,kurr Malisheve ne duart e shkaut

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Lima,kurr Malisheve ne duart e shkaut   Lun 26 Déc - 18:21

Sinan Kastrati
“Njerėzit” mė tė ”pushtetshėm” nga kjo anė ishin:

Gani Krasniqi nga fshati Carrallukė, njė ish i burgosur politik i vitit 1981. Nė fillim Ganiu ishte nėnkryetar i LDK-sė kurse gjatė kohės sė “luftės” ishte Drejtor Politik i UĒK-sė pėr Malishevė ndėrsa pas “luftės”, u bė anėtar i PDK-sė, “i pavarur” e tash nė ”Vetėvendosje”. Ganiu ishte dy herė kryetar i komunės sė Malishevės, si kandidat i PDK-sė dhe si kandidat i “Pavarur” dhe njė herė si kryetar i dhunshėm, si “sulltan”, herėn e parė, mė 1999 kur e ”ēliruan” Malishevėn.

I dyti, pėr nga “fuqia” ishte “Ēeliku” nofkė qė e mbajti gjatė gjithė kohės sė “luftės” alias Fatmir Lima nga fshati Bajė e Malishevės. Ky ishte njė “ushtarak” i papėrvojė, por me diktat e “autoritet” tė “hekurt” u ngrit mbi tė tjerėt “me shpatėn e Aliut e fjalėt e Kadiut”.

Ishte “besnik” i madh i Hashimit dhe PDK-sė, por edhe ky u tradhtua apo i tradhtoi dhe tash ia ka “nis” qė nga fillimi, me njė parti tjetėr, sa pėr me mbet “gjallė” me “Nismėn” qė ende nuk ka ndonjė shenjė e shpresė se a do tė rritet apo do tė mbetet jetim pėr shkak tė “sėmundjes” sė rriqrave qė nė komunėn e Malishevės, kjo sėmundje ka bėrė kėrdinė.

“Ēeliku” apo hekuri nė njė takim, nė mes tė dy ofensivave serbe, mė 1998 i pyetur nga disa vendas se ēka do tė bėhet me Malishevėn pasi qė pjesa mė e madhe e Kosovės ishte “pushtuar” nga Serbia do tė pėrgjigjet:

“Mali me mal mund tė bashkohet, por Malisheva kurrė nuk ka me ra nė duar tė shkaut”!
E vėrteta ėshtė se Fatmiri, hiq s`e ka prit shkaun nė Malishevė. Ushtria e policia serbe kanė shkua ku kanė dashtė.

Nė zgjedhjet e fundit lokale, para tri viteve kur edhe e ”fitoi” Malishevėn ”nisma”, Fatmiri shkon nė Bubėl, pėr me i marr ”kokrrat”. Bubli ėshtė fshati mė i largėt nė perėndim tė Malishevės, nė kufi me Sferkėn e Gashit, komuna e Klinės. Nė odė ku shkon Fatmiri me sejmenėt e vet, kishte qenė vjerr nė muri njė fotografi e njėrit nga djemtė e tė zotit tė shtėpisė qė kish vdek. Kur e pau Fatmiri “fotografinė”, i dolėn lotėt dhe tha: si sot mė kujtohet ky djalė. Ky ka vdek nė duart e mia. I zoti i shtėpisė ia ktheu: Fatmir ky ka vdek nė fatkeqėsi komunikacioni!

Tė tjerėt, mė pak tė rėndėsishėm ishin:

Isni Kilaj, ish kryetar i LDK-sė, PDK-sė dhe dy mandate kryetar i komunės sė Malishevės,
Gani (Gjemė) Paqarizi nga Lubizhda, “ushtarak”,
Sokol Bashota nga Ceroviki, tash kryetar komune nė Klinė,
Selim A. Krasniqi, djali i Avdyl Krasniqit, mėsues dhe vėllai i Xhevė Lladrofcit, nga Vll. Drenofci,
Habib Nezir Zogaj nga Turjaka, “ushtarak”, gazetar i radio “Kosova e Lire”, aktivist i “devotshėm”,
Nexhmi Krasniqi, ish shofer autobusi, tash komandant i policisė pėr “pashallėkun” e Prizrenit,
Bislim Zyrapi, ushtarak, ish epror i APJ-sė, pėr tė cilin ėshtė fol shumė, si spiun jugosllavė, bashkėpunėtor i SHSSH-sė SHSSH- Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror) nė ish APJ-nė.
(Ēka thotė Agim Mehmeti pėr Bislim Zyrapin? A ishte Bislim Zyrapi bashkėpunėtor i UDB-sė?

Bislim Zyrapi me profesion ishte ushtarak i “karrierės”. Ai kishte tė kryer “akademinė” ushtarake (?) nė ish Jugosllavi. Agim Mehmeti, ish zv. Ministri i Mbrojtjes, zėvendėsi i kolonel Ahmet Krasniqit pėr Bislim Zyrapin thotė:
“… Mė 7 shkurt 1989, nė mėngjes, gjatė revistės ushtarake qė u bėhej kadetėve, nė pistėn e kazermės, e vėrejta ish kadetin tim, Bislim Zyrapin, i cili nė cilėsinė e dėshmitarit kishte dėshmuar rrejshėm pėr mua dhe … si “dhuratė” pėr atė dėshmi dhe bashkėpunim me organet e UDB-sė dhe tė sigurimit ushtarak, Bislimin dhe disa tė tjerė, i kishin regjistruar nė akademinė njėvjeēare!…
“Fatkeqėsisht”, thotė autori, “disa nga kėta persona sot gjenden nė vende tė rėndėsishme tė pushtetit aktual tė Kosovės, sigurisht, me frikė, por tė kujdesshėm qė tė mos zbulohet ish veprimtaria e tyre e fėlliqur!’ (Libri “E vėrteta pėr FARK-un”, fq. 12.)

Isniu nuk kishte ndonjė autoritet e as pushtet nė krahasim me Gani Krasniqin qė kishte ardhur nga burgu me njė bagazh “meritash” e as si Fatmir Lima qė “autoritetin” e pushtetin e fitoi me “luftė”. Isniu “jetonte” nėn hijen e tė tjerėve. Ishte djalė shumė i dėgjueshėm dhe punėt i nuhaste me kohė. Ai ”famėn” e fitoi vetėm atėherė kur e humbi “pushtetin”, nė zgjedhjet komunale si kandidat i PDK-sė pėr kryetar komune kundėr Ragip Begajt tė “Nismės”. Kur i humbi zgjedhjet, ai mori ”guximin” dhe e quajti Fatmir Limėn “komandant pamuki” ēka nuk ishte e lehtė as atėherė e as tash nuk ėshtė e lehtė me i thėnė Fatmirit “pamuk” (“Byth pamuki, po i qet hapat bash si uki”, kėngė pop. kur dikush ik nga ”lufta”).

“Shuaje LDK-nė se ti shti dy kamtė me ni kėpucė!”

Gani (Gjemė) Paqarizi ishte gjithashtu njė djalė i ri i frymosur me ide tė mykura tė LPK-sė. Kishte jetuar njė kohė nė Zvicėr dhe atje si duket ishte brumos me frymė “revolucionare” tė Volterit e tė Rusoit. Ai erdhi si “ushtarak” dhe menjėherė i pėrvjeli duart deri ne bėrryla. E para gjė qė e bėri Ganiu, mė 1998, pasi veshi uniformėn ushtarake me “emblemė” e kapuē dhe i mbathi ēizmet ushtarake e u armatos, u “ba rrush” filloi jetėn e re “ushtarake”. Duke menduar se lufta ėshtė si nė filmat francezė qė i kishte parė nė televizor kolor nė perėndim, nisi tė gjahtoi. Pastaj u vu nė “kėrkim” deri sa e “gjeti” mėsuesin e vetė Jakup Kastratit, kryetar i LDK-sė dhe i tha: “Shuaje LDK-nė se ti shti dy kamtė me ni kėpuc!”.
Ganiu, mjerisht ishte edhe nxėnės i imi, mė 1977/78, kur punoja si mėsues i letėrsisė shqipe nė shkollėn ”Migjeni” nė Lubozhdė, nė shkollėn ku edhe vetė kam qenė nxėnės, i gjeneratės sė parė bashkė me Jakupin. Edhe Isniu edhe Ganiu ishin edhe nxėnės tė Jakup Kastratit. Vijon
LAJM CO18/09/2016, 21:12 0 56Tradhetaret dhe kriminelat
http://lajm.co/?s=kush+tradhtoi
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Lima,kurr Malisheve ne duart e shkaut
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: