AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Babai i Edi Rames,i shkolluar ne rusi ne grupin KGB

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15020
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Babai i Edi Rames,i shkolluar ne rusi ne grupin KGB   Lun 26 Déc - 18:40

Fashizmi ėshtė komunizmi i zi,ndėrsa komunizmi ėshtė fashizmi i kuq” – Uinston Ēėrēill

SHKRUAN SEJDI PEKA

Mė nė fund, Edvin Rama i hoqi maskat dhe makiazhet, hipokrizinė e shpifur qė gjoja ushqen pėr demokracinė dhe shpėrtheu nė urrejtjen e grumbulluar kundėr Amerikės. Nė tė fundit Edvin Rama shkoi nė origjinėn e tij bolshevike. Duke shkuar mė tej, Babai i tij Kristaq Rama duke qenė student nė Leningrad ne Akademinė e Arteve tė Bukura nga viti 1954 deri nė vitin 1960, ėshtė vėnė nė shėrbim tė shėrbimit sekret rus KGB me dijeninė e ish-sigurimit shqiptar. Duhet thėnė e vėrteta, se pothuaj tė gjithė studentėt qė shkonin pėr studime nė ish Bashkimin Sovjetik,ishin me porosi nga ish-sigurimi shqiptar qė tė bashkėpunonin me shėrbimin sekret rus. Pas prishjes sė marrėdhėnieve me ish Bashkimin Sovjetik nė vitin 1962, pothuajse tė gjithė studentėt qė kishin kryer studimet nė atė vend komunist, u ndėshkuan dhe u dėnuan nga regjimi komunist i Hoxhės duke u akuzuar si agjentė tė shėrbimeve sovjetike, ndėrkohė vetėm Kristaq Rama u zgjodh si bashkėpunėtori mė i ngushtė i Enver Hoxhės dhe Ramiz Alisė nė krime kundėr popullit.

Ky bashkėpunim me ish-sigurimin komunist dhe shkollėn ruse i Kristaq Ramės u transmetua edhe tek i biri Edvin Rama, qė ka qenė njė bashkėpuntor i zellshėm i ish-sigurimit komunist nė revistėn famėkeqe tė ish sigurimit “Nė shėrbim tė popullit”. Dhe nė kėtė kontekst nuk kishte se si tė ndodhte ndryshe. Edvin Rama, i nxitur nga shėrbimet sekrete ruse u pėrpoq tė infiltrohej nė lėvizjen demokratike tė Dhjetorit 1990, por tentativa e tij me veprime ekstremiste pėr sabotimin e Lėvizjes Studentore u ekspozua dhe nuk pati sukses. I dėshtuar, Edvin Rama mori rrugėt e emigracionit duke pėrfunduar deri nė rojtar i njė stalle derrash nė periferi tė Parisit. U katapaltua nga Fatos Nano duke u kthyer nė Tiranė si nė pėrrallat e njemije e nje netėve, duke u gdhirė si Ministėr Kulture nė Tiranė. Sapo erdhi nė pushtet nė vitin 2013 ja bėri gjėmėn Fatos Nanos duke e nxjerrė nga politika sikur mos tė kishte qenė kurrė.

Edvin Rama mashtroi Amerikėn “pėr demontimin e armėve kimike tė Sirisė”. Hipokrizia e tij nė marrėdhėniet me Amerikė vazhdoj nė pėrpjekje tė njė loje tė dyfishtė tė njė agjenti tė sprovuar tė shėrbimit sekret rus. Nė kundėrshtim tė hapur me interesat kombėtare Edvin Rama forcoi marrėdhėniet me Serbinė duke marrė rolin e njė hipokriti tė bindur tė shkollės ruse. Ai deklaroj me arrogancėn e njė njeriu qė ka humbur ekuilibrin mendorė ,duke deklaruar nė mbledhjen e Asamblesė tė Partisė Socialiste tė vetėm dy ditėve mė parė, duke sulmuar Ambasadorin e ShBA nė Tiranė lidhur me neglizhencėn e organeve te zbatimit tė ligjit qė nuk arrestojnė Kelmend Balilin, se ai Edvin Rama “refuzon tė marrė leksione nga sharlatanė apo dashamirė qofshin ata, qė tė goditet Ministria e Brendshme dhe Policia e shtetit”. Me kėtė rast kuptohet se kush ėshtė “sharlatani” sipas Edvin Ramės dhe skizofreni i Partisė Socialiste guxoi tė bėnte paralelizma ndėrmjet Shqipėrisė dhe Amerikės se gjoja edhe atje ka persona me precedent kriminal dhe nuk kapen nga policia. Ēfarė mediokriteti, qė tė kujton atė fabulėn e njohur tė La Fontenit “tė bretkosės qė deshi tė fryhej sa njė ka dhe plasi”.

Nė tė vėrtetė ėshtė njė mllef, ėshtė njė urrejtje e akumuluar e kėtij pinjolli tė diktaturės komuniste kundėr demokracisė nė pėrgjithėsi dhe Amerikės nė veēanti. Hipokrizia e kėsaj klase bolshevike qė sundon sot Shqipėrinė nuk mundet qė tė zgjaste shumė pa e hedhur helmin kundėr demokracisė. Pasi qė u struk i frikėsuar, i zėnė si miu nė ēark me deklaratat e tij prej njė idioti nė mediat e vendit dhe ato ndėrkombėtare deri nė median prestigjioze CNN, duke sulmuar Kandidatin Republikan tė Amerikės pėr President z. Trump me epitetet mė tė rėndomta, duke ndėrhyrė nė punėt e brendshme tė njė vėndi tė shėmbullit tė demokracisė nė tė gjithė botėn, tani gjarpri komunist pėrsėri e nxori kokėn nga vrima ku ishte futur me kokėn tė kthyer nga lindja bolshevike e Putinit. Vetėm njė bolshevik si Stalini apo njė komunist i lajthitur si Enveri mundet tė ngrihen kundėr Amerikės dhe Europės, qė ta ngėrthejnė Shqipėrinė nė kthetrat e korrupsionit,tė varfėrisė,tė mjerimit,tė njė Kolumbie brenda Europės. Duke u kapur si i mbyturi pas fijes sė kashtės, Edvin Rama ka shpėrthyer nė njė sulm tė verbėr edhe kundėr opozitės, duke e fajėsuar se po bėhet pengesė pėr zbatimin e reformės nė drejtėsi,sikur paskėtaj ēdo gjė do tė shkojė mirė, duke shpresuar se me “vettingun” qė do ta administrojė dhe kontrollojė personalisht,do tė largojė nga sistemi i drejtėsisė tė gjithė ata qė nuk i binden Kryeministrit. Po pėrse vallė i gjithė kjo ngutje tani bash nė prag tė zgjedhjeve Parlamentare?

Pėrgjigja ėshtė e ēartė, qėllimi pėr tė formuar njė koracė me shpresėn qė do ta mbrojė nesėr pėrpara drejtėsisė pėr tė gjitha vjedhjet dhe korrupsionin tė kthyer nė sistem gjate qeverisjes sė tij tė mbrapshtė dhe antikombėtare. Reforma nė drejtėsi ėshtė njė domosdoshmėri absolute nė rrugėn e demokracisė pėr ta ēliruar sistemin nga korrupsioni,por ėshtė gjithashtu po kaq e domosdoshme qė tė implementohen reforma tė tjera qė vendet ish komuniste i kanė aplikuar qė me pėrmbysjen e komunizmit,ėshtė reforma pėr dekomunistizimin e administratės shtetėrore dhe shoqėrisė shqiptare. Pa kryerjen e kėsaj reforme, tė largimit tė kriminelėve tė diktaturės komuniste nga uzurpimi i pushtetit me njė urrejtje patologjike kundėr demokracisė, tė Amerikės dhe tė Europės, asnjė reformė nuk do tė ketė sukses. Kryeministri britanik Uinston Ēėrēill qė mbajti peshėn mė tė rėndėsishme tė luftės kundėr fashizmit gjatė LDB, ka vendosur nė ekuivalencė regjimin fashist dhe regjimin komunist si dy regjimet mė kriminale tė shekullit tė shkuar. Janė si dy vėllezėr siamezė nė krime barbare kundėr popujve tė botės,anipse njėri ėshtė i zi dhe tjetri ėshtė i kuq dhe anasjelltas.

Bota ka vuajtur nga kėto dy regjime qė u shkaktuan popujve miliona viktima. Nė kėtė kontekst edhe Rezolutat e Asamblesė Parlamentare tė KE tė vitit 1996 dhe 2005, kan shpallur si detyrim ligjorė “dėnimin e krimeve tė komunizmit” pėr tė gjitha vendet anėtare. Pėr fatin tonė tė keq, kur tė gjitha vendet ish komuniste kanė kryer “reformėn e dekomunistizimit”, i vetmi vend i Europės ish-komuniste Shqipėria,me mentalitetin komunist tė “fanarit nė brigjet e Adriatikut”, ka shkuar kundėr rrymės dhe ja ku jemi, pėrsėri vendi mė i varfėr dhe mė i korruptuar i Europės, gjeografikisht nė zemėr tė Europės, por qė Europa me derėn e saj prej hekuri “po na i thyen hundėt”si njė vend me njė demokraci tė dyzuar, ku ėshtė eminent instalimi i njė neokomunizmi tė kamufluar tė rrezikshėm pėr demokracinė. Refuzimi i BE i disa ditėve mė parė, pėr tė mos hapur negociatat me Shqipėrinė nė njė kohė tė pacaktuar pa plotėsimin e disa kushteve tė rėndėsishme qė jan injoruar nga qeveria aktuale,janė dėshmi e ēartė se vendi po qeveriset nga njė bandė kriminelėsh kundėr interesave kombėtare. Ėshtė vendi mė i korruptuar i Europės, ku Shqipėria ėshtė kthyer nė njė “kolumbi” brenda nė Europė, duke u bėrė njė rrezik pėr destabilizimin e vendeve tė Europės Pėrendimore.

Qeveria aktuale e Kryeministrit Edvin Rama, ėshtė e lidhur dhe e korruptuar me kultivimin dhe trafikimin e lėndėve narkotike, qė nga kjo industri e krimit tė organizuar,oligarkėt nė pushtet kan grumbulluar pasuri pėrrallore, duke i kthyer nė njė mjet pėr mbajtjen e pushtetit dhe dhunimin e demokracisė, dhunimin, vjedhjen, blerjen dhe manipulimin e votės sė lirė. Varfėria qė ka pllakosur vendin me njė papunsi tė frikshme,ka pėrkeqėsuar rėndin dhe sigurinė publike,shtimin nė mėnyrėn mė galopante tė vjedhjes dhe kriminalitetit, vrasjeve dhe vetėvrasjeve, krimeve brenda familjes, njė dukuri e tmerrshme e humbjes sė shpresės. Nuk ka asnjė shembull tjetėr nė Europė dhe as nė tė gjithė botėn, qė nė pėrpjestim me numrin e popullsisė tė lėnė vendin e tyre me njė shpresė tė humbur dhe me njė eksod tė pa parė nė tė gjithė historinė e kėtij kombi, ku mė shumė se 30 % e popullit e kanė lėnė vendin e tyre, e kanė braktisur Shqipėrinė.

A ėshtė e mundur vallė qė njė Kryeministėr i njė vėndi qė e ka katandisur popullin nė kėtė gjendje ku 1/3 e popullsisė jetojnė me vetėm 40 lek nė ditė aq sa kushtojnė 400 gr.buk, tė mbajnė shpirtin gjallė njerėzit, tė ushqejnė fėmijėt dhe familjet e tyre,tė pretendojė paturpėsinė qė tė mos tė jap menjėherė dorėheqjen? Nga ana tjetėr propaganda tipike komuniste e gėnjeshtrės dhe e mashtrimit vazhdon tė gatuhet nė kuzhinėn bolshevike tė Edvinit, qė gėnjen me shifra dhe pėrqindje tė stisura dhe tė shpifura se gjoja tani Shqipėria po pėrjeton “Rilindjen urbane” dhe parat e taksapaguesve shqiptarė nuk kan pse tė shkojnė nė ndėrtimin e rrugėve, shkollave, spitaleve, ujėsjellėsve, investimeve nė bujqėsi, nė turizėm etj, por nė lyerjen dhe bėrjen e qendrės sė qyteteve, sipas delirit tė piktorit tė dėshtuar Edvin Rama dhe paranojės sė tijė.

Nė fundin e mandatit tė kėsaj qeverie mashtruese, nė takimet me militantėt e thekur tė Partisė Socialiste, duke mos patur asgjė pėr tė thėnė dhe pėr t’u justifikuar pėr dėshtimet dhe braktisjen e qeverisjes, duke vjedhur sa tė mundėn dhe ku tė mundėn, tani pėrsėri slogani “fajet i ka Saliu” ėshtė kryefjala qė i ka mbetur nė gojė. Nė tė gjitha sondazhet,por edhe nė atė qė shohim dhe pėrjetojmė,populli ėshtė mjaft i zemėruar me kėtė qeveri tė mbrapsht dhe antikombėtare. Shqiptarėt e kanė kthyer kokėn nga opozita shqiptare, pak e hutuar,por qė misioni i sajė historik ėshtė ērrėnjosja e komunizmit nga Shqipėria. Por zemėrimi i popullit nuk mundet tė mbahet gjatė nėn kontroll. Si qytetarė,por edhe si gazetarė, qė pėr mua Amerika ėshtė Atdheu im i dytė, atje nė atė vend tė bekuar kam varrin e Babait tim tė ndjerė qė ishte njė qytetarė i dalluar i atij vendi tė madh,qė ka qenė gjithnjė shpresa e shqiptarėve pėr liri demokraci dhe kundėr komunizmit, tė lutem Amerikė dėgjoje mesazhin tim. Tė lutem Amerikė, Edvin Rama nuk pėrfaqėson interesat e shqiptarėve. Ky ēiban kanceroz komunist duhet larguar sa mė parė nga pushteti i vjedhjes dhe manipulimit tė votės sė lirė.

http://lajm.co/po-te-lutem-amerike/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Babai i Edi Rames,i shkolluar ne rusi ne grupin KGB
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: sport-
Sauter vers: