AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kush e meriton per president te ardhshme ne shqiperi ?

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kush e meriton per president te ardhshme ne shqiperi ?   Lun 9 Jan - 16:56

J’aime · Répondre · 21 h


Zan Agoviku Une kam qefe qe salia te bahet president KUR TA BAJNE GJELI VEN
J’aime · Répondre · 20 h


Zan Agoviku Hahahahaha
J’aime · Répondre · 20 h


Kuçi Kuçi Haxhi A nuk ka tjeter shqiptar pos Sali Berishes,Edi Rames,Fatos Naosit?Vetem keta ne menyre zingjirore po duhka mi zgjedhe per presidenta ?.Po qe une po ua zgjedhi nje shqiptar qe nuk i intereson te behet i pasur,por ta rregullon qeshtjen e shqiptareve,e ai eshte Gezim Maloku.Le te gezohet shqiperia me kete burr.
J’aime · Répondre · 2 · 18 h · Modifié


Gezim Maloku Haxhi, miremengjes ! Te falenderoj per mendimin personal, qe shpreh respektin per njeriun. Persa i takon atij problemi, Shqiperia ka shume "Politikane Profesioniste" te kallepit te Leninit, i cili qe i pari, qe e percaktoi teorikisht dhe praktikisht kete tip, me modelin e vet. Pra, Junta Ushtarake e Tiranes, qe kopjoi tipin jugosllav Cetnike, e lyeu me boje te Kuqe dhe pas marrjes se Pushtetit me pushke, nuk e leshoi ate per 50 vjet, sikur vetem ata, ishin te lindur te ulen ne ato Kolltuqe, Ku Lind Dhuna ndaj deproreve dhe ndaj popullit, por nga eproret, kete Ujqer te pushtetit sillen te urte e servile, deri ne humbje te personalitetit. Kete klase Politike gjeneroi Ai sistem gjakesor, qe me dhunen e Eger, qe ushtroi, shtypjen e fjales se lire, likujdimin e opozites, me metoda ekstremisht kriminale, Murin e Vetizolimit, qe kalonte 100 fish ate te Berlinit, gjithcka qe ata e bene, kishte per objektiv : Mbajtjen me breza te pushtetit, si Sulltanet e Turqise, por ne modelin e Mehmetit te Dyte, qe quhej "Sulltani I Kuq", sepse Ai e theri Nanen e vet me thike, kur qe 12 vjec. E beri per ta shpetuar nga dhimbjet e medha, sa lutej qe ta merrte Exheli dhe I biri i ra shkurte, qiti thiken dhe e theri Nanen e vet, por u perlye krej ne fytyre nga gjaku I saj. Keshtu edhe Exhei I jone, se pari masakroi popjllin, per me I tregue popullit, qe " Cfare ta bon Qeveria, s'ta bon Perendia". Dhe kur nje vend, ka jetuar 50 vjet nen torture e dhune, zor se e Merre veten, pa kaluar te pakten 50 vjet te tjera. Politika ne Shqiperi, ka perkthimin = Dhune Shteterore. Respekte G. Maloku Fier
Je n’aime plus · Répondre · 2 · 15 h

Kuçi Kuçi Haxhi Gezim Maloku ,Une ndaj jush kam respekt te madhe,.Kam lexue shume shqiptar intelektual,ama ju jeni nje njeri i shume vuajtjeve,e presekutimeve,qe e kuptoni jeten e popullit.Ju kisha lutur ta krijoni nje parti te juajen,apo si person i pavarur te kandidoni per kryetar ne zgjedhjet e ardhshme.Tani e ka kohen e duhur populli qe tju zgjedhe juve e te çlirohet nje here e pergjithemon nga torturat e kuqaloshave.Populli shqiptar ka nevoj per nje udheheqes siq jeni ju.Zoti ju bekoft juve bashk me popullin shqiptar.
J’aime · Répondre · 9 h

Gezim Maloku Mik i nderuar, Zotni Haxhi Kuci, tungat' Jeta e Mira ! Kam pase ndie dikur, nje kange dashnije : "S'asht kollaj, me e grabite ciken", besoj se te kujtohet. Me hy mire ne politike, me ktijue nje Parti Politike per se mbari , don shume mund e pune. Ne Shqiperi, politika sot nuk eshte nje Art, qe te rregulloje punet ne jeten e brendeshme te popullit dhe maredheniet e shtetit me organizmat Politike e juridike nderkombetare, ne interes te popullit. Politikanet tone se pari, nuk e konsiderojne politiken si Arti i ndertimit te maredhenieve brenda dhe me boten, ne harmoni me zhvillimet e kohes; ata Jane vetem Aventuriere e Kerrieriste, qe Politiken e quajne si "Kale shale" drejt pasurimit te shpejte, me metoda korruptive, duke shkelur rende normat elementare te Qeverisjes. Politika nuk eshte "Kurve", sic e quajne disa, qe as nuk kane haber prej saj, njerez te pacipe dhe pa karakter, qe mburren kur dikush u thote " bir kurve", ne jete apo ne politike. Prej te tilleve "politikane", te tille politike mund te presesh. Historia ka deshmuar, se shume figura politike, burra e gra me dinjitet e karakter, dine te bejne politike mbarekombetare dhe nder- kombetare, duke mbrojtur interest e vendit, pa vene ne plan te pare, interesat personale. Figura te tilla si Ministra e Kryeministra, Mbreter e Prandore, Diplomate karriere, qe kane lene gjurme te ndritura ne historine kombetare e nderkombetare, ka mjaft dhe mbeten si pika referimi, model I Politikanit e Diplomatit Patriot dhe me vlera nderkombetare. Tek ne politika eshte zaptuar nga diletante krejt te paafte, por qe synimi per tu pasuruar nga ajo, eshte bere si qellim ne vetvete. Grupimet politike ne pluralizmin e Rreme, ne trojet shqiptare u ngjajne falangave te Hitlerit e Musolinit, qe e kerkojne me dhune fizikopsikologjike Fitoren, duke shkelur rende Demokracine e brishte, qe erdhi si pasoje e renies se sistemit te deshtuar te Diktaturave komuniste. Ne kete coroditje morale e situata krizash sociale, eshte e veshtire te kerkosh nje politike te vertete, ku virtutin e quajne mangesi dhe vesin e quajne aftesi. Haxhi, po te kishin ecur politikanet shqiptare, me programet e Lidhjes Shqiptare te Prizrenir, atehere Shqiperia do te kishte krijuar nje fond te mire me breza ploitikanesh Atdhetare, qe edhe sot do te ishin model i politikanit, por ardhja ne pushtet e nje Bande kriminale, si Qeveria e Tiranes e pas luftes se dyte boterore, servile ndaj te huajve, qe vazhdimisht, qene Armiqte e kombit, si serbet, greket, etj dhe nga ana tjeter shume mizore dhe te dhunshem me popullin vendi yne mbeti viktime e nje klani Barbar, qe mbi interesat e kombit, vuri interesat vetjake. Thuhej, qe Shqiperia kishte Shtet dhe Politike te pavarur, por pikerisht kjo I mungoi asaj, persa kohe ajo jetoi e izoluar, e shtypur, e dhunuar nga Banda Cetnike e vetquajtur Parti Komuniste apo Qeveri e nje shteti te vetequajtur, Demokracia popullore e socialiste etj. Vete ajo lloj politike dhe regjimi totalitar, jeta nen Diktaturen me te Eger, Jane zhgenjim I madh per brezat qe e jetuan, por me pasoja edhe per brezat, qe do te vijne. Politiken nuk e bejne dot, ata qe nuk e dine, se cfare eshte ajo ne vetvete, as aventurieret, qe futen te te per tu "punesuar" ne organe politike e shteterore, per te mbajtur ne xhepa, Celesat e Ministrive dhe per te vjedhur arken e Shtetit me tendera.Kuçi Kuçi Haxhi Gezim Maloku Une me sa me duket,;Ne jeten time kurr nuk kam gabue ne njerez qe ja dojne te miren ketij popullit te shume vuajtur.Populli shqiptar i ka dy rruge sot;O zhdukje,o zgjedhjen e njeriut qe nuk e tradheton popullin e vete.Kjo do te jete edhe fundi i egzistences si qenje njerezore e popullit shqiptar .Po qe se gabuan ne zgjedhje e fundit,ma kethim mbrapa nuk kan shqiptaret,pos alividerqi munden mi thene kesaj botes..Mos tja lenin fajet serbise,greqise,bugarise apo europes,pos vetvetja i paste ne qafe.Por kur te kethehemi ne kendin veshtrues;Veshtire eshte keta enverista ti mposhtim pa ndihmen e nje aleaitit te forte.Keta bandite diten te mashtrojne ballin kombetar,qe ti ulin armet e mos te vellavriten,dhe mbas shpines ju pushkatuan.Pra e shfrytezuan rastin ekstrem.Tani ne duar i posedojne armet,policin,apo administraten,dhe çdo kundershtim ndaj kesaj bande kriminale e mbrojne apo e shuajn me dhune.Por sidoqoftshin keta kriminela,ju duhet patjeter te kyqeni ne politike,sepse jo vetem qe ja dini,apo njifni brendin e politikes se ketyre,por ja dini edhe zerin.çdo fillim e ka veshtersine,por dalngadale vijn punet duke u permiresue.Ja vlen qe ju tja nisni,nuk ju lajm ne vetmi,kemi forca,jo kushedi sa por sa per fillim po.
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kush e meriton per president te ardhshme ne shqiperi ?
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: