AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Azem Syla i kercnon deshmitaret me vdekje

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Azem Syla i kercnon deshmitaret me vdekje   Ven 13 Jan - 6:34

Prokuroria dhe Gjykata kanė ardhur nė pėrfundim se dy dėshmitarė kundėr Azem Sylės dhe grupit tė tij janė tė rrezikuar mė jetė.
Pėr kėtė arsye ka caktuar disa seanca pėr tė marrė dėshmitė e tyre, ende pa u ngritur aktakuza. Njėri prej dėshmitarėve tashmė i ėshtė nėnshtruar programit tė mbrojtjes sė dėshmitarėve. Ai pritet tė largohet nga Kosova pėrfundimisht.
KOSOVĖ-SHQIPĖRI
Gjykata: Dėshmitarėt kundėr Azem Sylės janė nė rrezik tė madh


Prokuroria dhe Gjykata kanė ardhur nė pėrfundim se dy dėshmitarė kundėr Azem Sylės dhe grupit tė tij janė tė rrezikuar mė jetė.
Pėr kėtė arsye ka caktuar disa seanca pėr tė marrė dėshmitė e tyre, ende pa u ngritur aktakuza. Njėri prej dėshmitarėve tashmė i ėshtė nėnshtruar programit tė mbrojtjes sė dėshmitarėve. Ai pritet tė largohet nga Kosova pėrfundimisht.

Njėzetenjė seanca tė mbyllura hetimore janė caktuar nga Gjykata pėr tė intervistuar dy dėshmitarėt kryesorė kundėr Azem Sylės dhe 50 tė dyshuarve tė tjerė.
Seanca e parė nė kuadėr tė hetuesisė sė veēantė pritet tė mbahet nesėr nė Pallatin e Drejtėsisė. Gjyqtarja e procedurės paraprake, prokurori, mbrojtja dhe tė pandehurit do tė ballafaqohen me dėshmitarėt.
Nė vendimin pėr miratimin e kėrkesės sė prokurorit pėr hetuesi tė veēantė qė ka siguruar Insajderi, pėrmenden arsyet se pse duhet tė merren dėshmitė e kėtyre dėshmitarėve tash, duke mos e pritur nisjen e procesit gjyqėsor.
Gjyqtarja thotė se rreziku pėr kėta dėshmitarė ėshtė nė nivelin mė tė lartė. Pos kėsaj, njėri prej kėtyre dy dėshmitarėve pritet tė largohet nga Kosova pėr shkak se siē thuhet ėshtė futur nė programin e mbrojtjes sė dėshmitarėve.
Vendimi saktėson arsyet se pse prej nesėr do tė mbahen kėsi seancash tė veēanta hetimore, tė rralla nė drejtėsinė kosovare.
“Miratohet kėrkesa e prokurorit… pėr mundėsinė e hetuesisė sė veēantė; Miratohet pjesėrisht kėrkesa e prokurorit pėr masa mbrojtėse”, thuhet nė vendim.
Ish-deputeti Azem Syla ėshtė nėn hetime pėr krim tė organizuar e shpėlarje parash. Ai ndodhet nė paraburgim prej njė muaji. Prokuroria pretendon se bazuar nė rezultatet hetimore tė deritashme, deputeti Azem Syla, ka organizuar, i financuar dhe mbikėqyrur njė grup kriminal.
Syla, sė bashku me Fahredin Gashin, dyshohet se kanė fituar pronėsi nė mėnyrė tė paligjshme tė dhjetėra hektarėve tokė tė shtetit nė vlerė mbi 30 milion euro.
Grupi pretendohet se ka nisur veprimtarinė qė nga viti 2006.
Prokuroria pretendon se ngastrat e tokės tė pėrvetėsuara nė mėnyrė tė paligjshme, dekada mė parė ishin shpronėsuar nga prona private dhe ishin bėrė tė shtetit. KBI Kosova Export, menaxhonte me to.
Pas luftės, kėto prona nė mėnyrė tė paligjshme – me vendime gjyqėsore tė paligjshme dhe me dokumente fals, janė bartur nė emra tė pronarėve tė vjetėr. Mirėpo, ata pronarė nuk kanė ditur fare pėr kėtė. Nė kėtė mėnyrė, pronat janė shitur pronarėve tė rinj shqiptarė.
Nė vendimin pėr hetuesi tė veēantė qė ka siguruar Insajderi, thuhet se gjyqtarja e procedurės paraprake do tė marrė dėshmitė e dy dėshmitarėve gjatė seancave qė do tė zhvillohen mė 31 maj, 9, 10, 16, 17, 22, 27, 28, 29 qershor, 1, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 22, 26, 26, 29 korrik dhe datat pasuese do tė vendosen.
Vendimi kėtė lloj hetimi ėshtė marrė pasi prokurori kėrkoi qė gjyqtarja e procedurės paraprake tė shfrytėzojė mundėsinė e hetimit tė veēantė qė t’i marrė dėshmitė nga dėshmitarėt me qėllim tė ruajtjes sė provave.
Prokuroria pretendon se dėshmitarėt janė tepėr tė rrezikuar.
“Dėshmitari 1 ishte shpallur dėshmitar bashkėpunues nė nėntor tė vitit 2015. Prokurori potencon se deri mė tani ky dėshmitar ka dhėnė gjashtė intervista dhe se dėshmia e dhėnė nga ky dėshmitar gjatė bashkėpunimit tė tij ėshtė absolutisht vendimtare”, thuhet nė vendim.
Sipas prokurorit statusi i rrezikut pėr dėshmitarin bashkėpunues formalisht ėshtė vlerėsuar tė jetė nė nivelin mė tė lartė dhe kjo pėrbėn njė rrezik tė madh se dėshmia e tij nuk do tė mund tė jetė nė dispozicion nė shqyrtimin gjyqėsor.
http://lajmpress.com/gjykata-deshmitaret-kunder-azem-syles-jane-ne-rrezik-te-madh/
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Azem Syla i kercnon deshmitaret me vdekje   Ven 13 Jan - 8:11

Ky lajm nuk nuk ka te beje fare me nje realitet,pos nje shpifje sepse qe sa fola me ambasaden  ne france.Ambadasorin e pyta ;A eshte e vertet se Ramush Haradinaj eshte ambasador i kosoves ne  france?Me tha nuk ēka po te intereson ty kjo pune?Po i thash po na intereson,se ndoshta per kete shkak e kane burgosur Ramushin dhe i duhet njeriut ndihma.Me tha ,nese ke ndonje problem me trego se ishte teper i nxanur me palet,dhe ma mbylli telefonin .Deshiroja ta pyesi ma tutje,por nuk ma qonte telefonin.Pastaj e morra keshilltaren E pyta a eshte Muhamedin Kullashi ambasador ne france ?Jo ma beri!E pyta;a vete ka dhene dorheqje,apo e kane shkarkue te qeverise poshte?Jo me tha i ka skadue afati dhe eshte zgjedhur tjetri!Po zonje ja bana kam lexue ne gazeta se Ramush Haradinaj eshte i zgjedhur ambasador i kosoves ne france ,a jane te verteta keto shkrime?Jo more qe nje vjete,jo qe gjashte muaj eshte i zgjedhur ; Qendrim Gashi e jo Ramush Haradinaj.
Ja numri i kesaj keshilltares dhe beni pyetje,se tane Kelmendet e paskan marr ne dore kosoven.0033698551112
Ambasadori;0033145000206
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Azem Syla i kercnon deshmitaret me vdekje
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: