AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Migjeni a ishte shqiptar apo serbo malazeze

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Migjeni a ishte shqiptar apo serbo malazeze   Dim 5 Fév - 12:24

Pjerin Ndoci Milloshi studionte rusisht e serbisht. Une po tė ofendoi, po tė jap fakte, ti me jep fakte po pate??
Engjell Buxhaku Ne qofte i ke me te degjuar ja ku i keJ’aime · Répondre · 2 hKuēi Kuēi Haxhi Engjell Buxhaku Mugosha eshte me duar kryq.
J’aime · Répondre · 1 · 2 hNexhmi Ejupi Engjell nuk me ke kuptuar drejte, komunizmi si filozofi eshte tjeter gje, e keta qe ke permendur ti, aspak nuk kan te ene komunista, ata keqperdoren ate filozofi, tung mik!
J’aime · Répondre · 1 hEngjell Buxhaku Komunizmi eshte ideollogji e jo filozofi. ..
J’aime · Répondre · 1 hNexhmi Ejupi Ketu dallojm i nderuar, ideolog kan qene ata qe ke permendur.
J’aime · Répondre · 1 hEngjell Buxhaku Une flas per krime ti flet per filma
J’aime · Répondre · 1 hNexhmi Ejupi Un te them se komunizmi nuk ka bere krime, por kriminelet qe mveshen petkun e komunizmit, njejt sic bejne sot kriminelet te mveshur me petkun e demokracise, kuptoje kete.
J’aime · Répondre · 1 hVotre réponse...
Cobo Roland K'ta idealistet me duken si fetaret te dyja jane dogma e utopi
J’aime · Répondre · 2 hPjerin Ndoci Malsia, shkodra, mirdita dhe dibra ishin ata qe komunizmi i masakroi.
J’aime · Répondre · 1 · 2 hEngjell Buxhaku ``Hidhe hidhe kemben, Dibres ja q..m temen``....
J’aime · Répondre · 1 · 2 hPjerin Ndoci E vertetė. I kena me emna tė gjithė. Jugu ishte ma shumė pro sllavo komunistėvė, kurse veriu i ka njoftė qysh ne kohė tė moēme anmiqtė tonė shekullor(serbėt)
Je n’aime plus · Répondre · 2 · 2 hKuēi Kuēi Haxhi Pjerin Ndoci Jugu me pro sllave komunist,e veriu me serb!A po i bjen shyl shqipe,si jugu e veriu me serb...
J’aime · Répondre · 1 · 2 hKuēi Kuēi Haxhi Pjerin Ndoci nuk e keni edhe aq keq nese thuani se Migjeni ishte pro serb,ata qe ja kane lexue veprat e migjenit e marrin vesh se me kane ishte.Qajupi tek Pellumbat e bardhe ishte pro italian.Noli tek Marshi me Kamgjik ishte pro rus.E mos te flasim ma tutje.Nacionalistet e vertete shqiptar nuk kane mundesi te kyqen ne qeshtjet madhire.Per kete roberia 3600 vjeqare nuk po na hiqet nga koka
J’aime · Répondre · 1 · 1 hVotre réponse...
Teddy Medolli Analize fantazie 'Made in Buxhaku'
J’aime · Répondre · 1 · 2 h · ModifiéEngjell Buxhaku Bravo, po kryen me sukses ne facebook misionin e shoqates "shqiptaro" -serbe
J’aime · Répondre · 2 hTeddy Medolli Engjell Buxhaku Une jam anti-Komunist i betuar,por nuk do shkruaja kaq pa sens,politikisht dhe historikisht asnje korretesi.Ja shikoje ai miku lart Pjerin Ndoci kur quan Migjenin 'Serb'.
J’aime · Répondre · 2 hTeddy Medolli jeni bere gazi i botes.
J’aime · Répondre · 2 hEngjell Buxhaku Migjeni ishte puro shqiptar me prinder nga orthodokset e Rekes se Dibres. ..
J’aime · Répondre · 2 hTeddy Medolli Engjell Buxhaku Edhe po te ishte Serb,Migjeni eshte Shqiptar sepse shkruajti Shqip,mendoi Shqip dhe veproi Shqip.
J’aime · Répondre · 2 hVotre réponse...
Pjerin Ndoci Engjell Buxhaku: ma e forta ashtė se jo veē Dritero, por ne shkoder teatri migjeni mban emnin e serbit millosh. Ky emėr ju vnue nga komunisti i shkodres Tuk Jakova shoku ma i ngushtė i mogoshės e miladinit. Pra na jena mesue me dekorue tradhtarėt e kombit.

Milloshi qe poezitė i kishte tė tana per bolshėvizmin serbo rus. Origjinal si driteroa.
Je n’aime plus · Répondre · 1 · 2 h · ModifiéEngjell Buxhaku Migjeni ishte shqiptar, ketu je gabim. ..bile nga orthodokset e Rekes se Dibres I kishte prinderit.
J’aime · Répondre · 2 hPjerin Ndoci Per besė jo more Engjell Buxhaku. Migjenin ne shkoder tė tanė e ēuenin ardhacakė serbo malazez.

Pjerin Ndoci Ja perkthej partia veprat ne shqyp. Tuk jakova i pari komunist ne shkoder ja perkthej tana veprat ne shqyp milloshit.

Prof Arshi Pipa qe jetoi atė kohė thotė:

Milloshi nuk dinte mirė shqyp, e jo e jo gegnisht.
Pjerin Ndoci Per besė jo more Engjell Buxhaku. Migjenin ne shkoder tė tanė e ēuenin ardhacakė serbo malazez.
Pjerin Ndoci Tė tjerėt sa mirė shkruenin e piblikonin e flsinin shqyp. Migjeni nuk fliste shqyp mirė, e gegnishtė jo e jo qe nuk fliste.

Pjerin Ndoci Sikurse jau ējerrim maskėn disa-hoxhallarve apo ndonji individi pro turk, besoi e mendoi se ashtė e drejtė me jau ējerr maskėn edhe serbvė e pro serbvė.
Mė 13 tetori tė 1911 lindi pėrballė Kishės Franēeskane tė lagjes Gjuhadol tė qytetit Shkodėr Milloshi, i biri i Gjergj apo i Gjok Nikollės dhe i Sofije Anastas Kokoshit. Gjyshi quhej Nikollė Dibrani qė ishte me origjinė nga fshatrat ortodokse tė Rekės tė Dibrės Madhe nė Maqedoni dhe i martuem me Stakė Milanin nga Kuēi shqiptar(qe territor i Shqipėrisė dhe nė v. 1876 e grabiti Mali Zi nėn drejtimin e Mark Milanit. Pra ky shkėputi Kuēin nga harta shqiptare dhe ja kaloi hartės 1500 km2 tė Malit Zi). Pra konkludoj se gjyshja e Migjenit, Stake Milani ishte serbe pasi i pėrkiste familjes tė Mark Milanit serbė apo Marko Miljanovit. Pra kombinojnė mbiemni dhe krahina e Stake Milanit me Mark Milanin.
Nikolla la dy djem; Gjergjin(Gjokėn) dhe Kriston. 
Gjergji u martue me Sofije Anastas Kokoshin. Jovan Kokoshi ishte daja i tij si dhe Ujna ishte dajallesha e tij. Burri i tezes i Migjenit ishte Ilia Trimēev.
Qysh pesė vjeēė provoi Milloshi tė rritej pa nanėn Sofije, qė vdiqė nė moshėn 35 vjeēare, duke lėnė pas tė shoqin me dy djem e katėr vajza nėn kujdesin shtėpiak tė sė vjerrės plakė. 
Dy vllezrit quheshin Nikolla si mė i madhi dhe Milloshi si ma i vogli fėmi imcak e shėndetligė.

Katėr motrat quheshin; Lenka – motra e madhe e martuar me Llazar Jovanin, mekanik nga Kavaja banoi nė Tivar, Jovanka Perja – motra e dytė, motra e tretė quhej Cvetka dhe ishte Ollga mė e vogla motėr e martuar me Skėnder Luarasin. 
Migjeni: shqiptar apo sllavė? Nėpėrmjet origjinės tė Migjenit
Drejtori i Institutit tė Albanalogjisė Shqiptare nė Tiranė, Profesor Ardian Marashi hulumton mbi origjinėn e Migjenit dhe rezulton se ishte sllavė i Malit Zi. Migjeni nuk ishte shqiptar nga origjina.
Ardian Marashi paraqiti dėftesa e ēertifikata nga Arkivat Familjare tė Tivarit.

Dokumentet nė Tivar pėr Migjenin dhe tė afėrmit e tij
Nė pasaportėn e datės 17 qershor 1932, emri i Migjenit shėnohet Milosh Nikolic me l, pastaj nė dekretin e emėrimit si mėsues njė vit mbrapa, mė 18 maj 1933, nėnshkruar nga Ministri i Arsimit Mirash Ivanaj, emri shėnohet Millosh Nikolla. Nė letėrnjoftimin qė mban datėn 11 tetor 1933, pėrsėri gjejmė Milosh Nikoliē. Nė certifikatėn e lindjes, e datės 26 janar 1937 ku korrigjohet viti dhe data e lindjes, shėnohet Millosh Nikolla. Me kėtė emėr paraqitet nė dokumentet italiane gjatė qėndrimit nė Torino mė 28.12.1937. Kėtu emri i babait shkruhet Gjokė dhe emri i nėnės Sofia. “Nisur nga kjo ne synuam tė bėjmė njė pemė gjenealogjike tė parė e cila lidhet me trungun e parė”, thotė Ardian Marashi, drejtues i Qendrės sė Studimeve Albanologjike. Nga trungu i parė, nisur nga stėrgjyshi Nikolla, janė dy vėllezėr, njėri Gjergj Nikolla i njohur dhe i shėnuar nė certifikata njėherė Gjoko njėherė Gjeorgje me mbiemrin Nikoliē (1872-1924) lindur dhe banues nė Shkodėr. Vėllai tjetėr Kėrsto Nikoliē. Nga babai i Migjenit, Gjergj Nikolla, janė disa fėmijė: Nikolla i vdekur mė 1925, tutori i Migjenit gjatė 2 viteve tė shkollimit nė Tivar, ėshtė Milloshi, ėshtė njė fėmijė qė ka vdekur foshnje, janė motrat Lenka, Jovanka, Cvetka dhe Olga. Nga Xhaxhai i Migjenit, Kėrsto Nikoliē kemi katėr fėmijė: Milan 1904-1956, Andria 1912-1972, Leposava 1908-1983 tek e cila ai jetoi nė Ulqin, dhe Julka 1918-2006.

Mjedisi familjar- social i Migjenit
Marashi thotė qė pėr tė kuptuar enigmėn e formave tė ndryshme tė emrave familjarė tė Migjenit, duhet shqyrtuar dhe mjedisi familjar e social ku ai lindi, u rrit e u shkollua. Mjedisi ėshtė komuniteti malazez ortodoks nė Shkodėr. 
- Migjeni u shkollua nė shkollėn fillore malazeze, e ashtuquajtur shkolla serbe e Shkodrės. 
- Pas kėsaj dėrgohet pėr tė vazhduar kolegjin nė Tivar. Nga dokumentet e shkollimit nė Tivar studiuesi Marashi pėrmend faktin qė emrat e prindėrve nė regjistėr shėnohen Gjeorgje babai dhe Sofia nėna, kurse pėr babain jepet profesioni “pronar pijetoreje”. Vendlindja jepet Shkodėr, ndėrsa shtetėsia Srpska (serbe). Nė vitin e parė tė shkollimit kujdestar i fėmijės ėshtė babai ndėrsa fėmija jeton te
- Kristo Ivanoviē nė Tivar. “Ndėrkaq”, kujton Marashi, “nė gjithė ēertifikatat dhe dokumentacionin e Migjenit nė Shqipėri ai ka kombėsi dhe shtetėsi shqiptare, pra vetėquhet i tillė.”

Kosto Kitanov - kushėriri i Migjenit nė Mal tė Zi dėshmon se Migjeni ishte sllavė dhe jo katolik

Kosto Kitanov, 76-vjeēar, njė pasardhės i largėt i Migjenit, po jo dhe aq. Ai ėshtė biri i Leposavės. Shoqėrohej nga Branka, vajza e Julkės. Tė dy janė fėmijė tė kushėrirave tė para tė Migjeni.t
Pasardhėsit e Migjenit vijnė nė Tiranė

Si ėshtė emri juaj?
Kosto Kitanoviē. Nana jeme ėshtė vajza e axhės sė Migjenit, ėshtė martu nė Ulqin. Baba ėshtė prej Maqedonie, ka ardhė mė 1923. Mandej ka ardhė gjyshi jem me gjyshen, kanė shku mbas vajzės n’Ulqin.

Ju jetoni nė Ulqin?
Po. Gjyshi ka dekė kur ka pasė pesėdhjetė vjeē, n’Ulqin. Gjyshja ka dekė ma pėrpara. Mandej nana jeme ka dekė mė tetėdhetetreshin.

Ēfarė dini pėr Migjenin?
Unė jam le mė tridhetegjashtėn. Migjeni ka dekė mė tridhetetetėn.

Ai ka jetuar nė shtėpinė e nėnės suaj. Ēfarė dini prej nėnės, ēfarė flitej pėr Migjenin te ju?
Ēfarė na ka diftu nana kena dit, mandej kta librat janė shqyp e na shqyp nuk dimė me shkru.
J’aime · Répondre · 1 h

Pjerin Ndoci Nė shtėpinė tuaj ēfarė gjuhe ėshtė folur?
Nashka, nashka, serbokroatisht. Nana pak shqyp na ka fol. Na n’Ulqin ashtu kena fol.

Sot u fol pėr origjinėn e familjes sė Migjenit. Ju ēfarė thoni pėr kėtė temė?
Migjeni ėshtė malazius, ortodoks malazius.

Ju keni ndonjė kujtim pėr Migjenin?
Kena fotografi qi na ka lanė teze Julka. Edhe nana qi na ka dhan librėn. Milani qi ka kenė ma i madhi, mandej nana jeme, Andria edhe Julka, ata janė fėmit e axhės sė Migjenit.

A ėshtė katolik Migjeni?

Jo ėshtė malazius-ortodoks, nuk asht katolik. Lina ka shkru gabim.

Kush ėshtė Lina?
Angjelina Ceka/ e bija e Skėnder Petro Luarasi.

Ju mendoni qė ajo ka shkruar gabim origjinėn e Migjenit?
Pėr mu po, pėr te jo.

Ju e keni lexuar Migjenin nė shqip?
Nuk di me lexu shqip.

Kaq sa arrini tė flisni ku e keni mėsuar?
N’Ulqin. Aty kena shit bukė e kena mėsu me fol shqip.

Po sot si erdhėt, ju ftuan?
Mė kanė thirr, na ka shoqėru nji mik. Ėshtė organizu shumė mirė.

Keni ardhur mė pėrpara nė Shqipėri?
Nė Shkodėr po, nė Tiranė jo.

Keni shkuar te varri i Migjenit?
Jo, sepse qysh mė katėrdhetetetėn nuk kam ardh nė Shqypni.

Arshi Pipa dhe Kristaq Jorgo konfirmojnė origjinėn maqedonse tė Migjenit

Arshi Pipa:
“I lindur shqiptar nė njė familje me prejardhje sllave, pastaj i arsimuar nė njė mjedis kulturor sllav, ai u takua prapė me Shqipėrinė dhe me kulturėn shqiptare si njė i rritur. Gjuha qė foli nė shtėpi ishte serbo-kroatishtja, ndėrsa nė seminar ai mėsoi rusisht. Ai nuk e dinte shqipen mirė.”

Kronika e arsimimit vetėm nė shkolla serbe nėn kujdesin e Konsullatės serbe nė Shkodėr e nė Maqedoni

Migjeni ndoqi shkollėn fillore nė gjuhėn serbe nė Shkodėr. 
Migjeni dhe motra mė e vogėl e tij, Ollga ishin fėmijė tė vetėm qė morėn arsimim qė nė foshnjėri nė shkollėn serbe-ortodokse. 
Nė vitin 1923 mbaroi djaloshi shkollėn fillore nė Shkodėr nė moshėn 12 vjeēare.(Duhet tė ketė ba 5 vjet shkollė. Sh.im Sh.A.)
Jovan Kokoshi, daja i tij i siguroi njė bursė pėr nė Gjimnazin e Ortodoks nė Mitropolinė e Manastirit ku sipas dėshirės sė prindėrve tė vet mėsonte nė Kolegjin Teologjik Ortodoks pėr tu bėrė klerik i kishės ortodokse. Seminari Ortodoks i Shėn Gjonit nė Manastir / St. John's Orthodox Seminary in Bitola macedonia (Bitolė- Битола ose Manastiri – dikur qytetė me shumicė shqiptare) bėnte pjesė nė Mbretėrinė e Serbisė (tani Republika e Maqedonisė). 
Nė vjeshtėn e 1925 u nisė pėr nė Manastir. Prej vitit 1923 deri nė viin 1925 mbeti pashkollė.
Nė vitin 1927 mbaroi semimaturėn me rezultate tė mira pėr vitin shkollor 1927-1928, kundėr dėshirės tij.
Nė vitin 1932 mbaroi shkollėn nė Manastir nė moshėn 21 vjeē. 
Mė 28.VI.1933 ishte shkolla e mesme teologjike e quejtun Seminari Ortodoks i Shėn Jan Theologut nė Bitolje(Manastir) tė Maqedonisė.
Mė 22.VI.1932 niset Milloshi me dėftesėn e pjekurisė nga Manastiri pėr nė Tivar te e motra Ollga pėr pushime.

Prof. Arshi Pipa ka shprehur dyshime nė ēfarė masė Migjeni dinte shqip tamam: Pipa thotė kėshtu: "I lindur shqiptar nė njė familje me prejardhje sllave, dhe pastaj i rritur nė rrethana kulturore sllave, ju kthye Shqipėrisė dhe gjuhės e kulturės shqiptare vetėm kur ishte i rritur. Gjuhėn e shtėpisė e kishte serbokroatishten dhe nė seminar mėsoi rusishten. Ai s'dinte shqip mirė. Shkrimet e tij janė plot me gabime orthografike, edhe nga mė tė thjeshtat, dhe sintaksi i tij nuk ėshtė normal pėr njė shqiptar. Vėrejtja mbi italishten e Italo Svevo-s ėshtė akoma mė e vėrtetė pėr shqipen e Migjenit."
J’aime · Répondre · 1 h
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Migjeni a ishte shqiptar apo serbo malazeze   Dim 5 Fév - 13:03

[size=32]Migjeni, themelues
i stilit modernist
Letėrsia Migjeniane[/size]Tė tjera rreth shkrimit
[size]
Letėrsia Migjeniane
TIRANE - Migjeni (1911-1938) ėshtė themelues i stilit modernist i shqipes, njė bashkėkohor i ēmuar, nė kontekst rajonal me Sreēko Kosovelin (1904-1926) eskperimentalistin mė tė guximshėm mes poetėve tė sllavėve tė jugut. Qė tė dy kanė vdekur tė rinj. Mirėpo, tė dy kanė shumė gjėra tė pėrbashkėta, dhe ndajnė shumė gjėra nė aspektin biografik dhe letrar, me poetėt tjerė avangardė tė cilėt u paraqitėn nė botė gjatė asaj kohe.

Dikush madje edhe mund ta pėrshkruajė kėtė fenomen si njė revolucion letrar global. Poetėt e rinj, si Migjeni, Kosoveli, italiani Gjuzepe Ungareti (mėsues i tė madhit Martin Camaj, i cili ishte njė mik i mirė imi), surealistėt francezė, futuristėt rusė, gjenerata e 1927 spanjolle dhe katallani Joan Salvat Papasseit, u paraqitėn nga tmerret e Luftės sė Parė Botėrore me njė sensibilitet krejtėsisht tė ri letrar.

Ata pėrpiqeshin tė rrotullojnė tė gjitha vlerat ekzistuese, tė shkruajnė kundėr ēdo kanuni dhe konvente letrare dhe t'i rrėzojnė barrierat ndėrmjet mendimit dhe gjuhės, ndėrmjet ėndrrės dhe realitetit. Ata ishin revolucionarė tė botės, dhe stėrnipa tė ēmueshėm tė Rimbaudit, Mallarmetit dhe Lautremontit, poetė tė transforimit radikal linguistikė qė u paraqitėn nė fund tė shekullit 19 dhe i cili e ridefinoi letėrsinė botėrore.

Vlerat dhe tė arriturat e pionierėve francezė nė modernizmin letrar mund tė thuhet se kaluan nėpėr dy gjenerata pėr tė depėrtuar nė mendjet dhe ambiciet e poetėve tė rinj, nė gjuhėt siē ėshtė shqipja, sllovenishtja, gjuha katalane, madje edhe italiane dhe ruse - pėr tė prodhuar njė koncept krejtėsisht tė ri tė pėrfaqėsuesve nga stili surealist. Mirėpo, ky proces i ngopjes sė kulturave mė tė largėta dhe gjeneratave mė tė vonshme ishte i shoqėruar me njė impuls nga shoku i Luftės sė Parė Botėrore.

Nė atė makineri tė ashpėr tė gjakderdhjes, njė luftė qė u zhvillua pa respektim tė ndonjė kėrkese pėrveē asaj ushtarake dhe brutalitetit, intelektualėt e rinj ishin tė shkatėrruar. Me lapsat e tyre ata konfrontuan vdekshmėrinė nė gėrmadha dhe iu pėrgjigjėn asaj me rrebelim. Ky sensibilitet i ri preku kombe dhe letėrsi siē ishte ajo nė Spanjė, qė ishte e lėnė jashtė betejave aktuale. Sipas mendimit tim, Migjeni dhe Kosoveli qėndrojnė tė ndarė nga tė tjerėt, pėr dy shkaqe.

Shkaku i parė ėshtė se ata e paraqitėn modernizmin nė letėrsitė e tyre nė mėnyrė tė vrazhdė. As shqiptarėt e as sllovenėt nuk kishin kaluar nėpėr fazat intervenuese tė simbolizmit, si dhe llojeve mė xhentile tė eksperimenteve estetike. Shkaku i dytė ėshtė se ata kishin njė sukses tė jashtėzakonshėm nė bashkėdyzimin e avangardės me ndjenjėn e rafinuar tė gjuhės qė edhe shqiptarėt edhe sllovenėt mund ta kenė fituar nga influenca e Italisė sė afėrt. Mirėpo, Migjeni dallohet nga tė gjithė tė tjerėt nė njė mėnyrė tjetėr - nga mendjehershmėria humane e punės sė tij.

Edhe pse poetėt si Kosoveli shprehnin revoltėn e pasluftės nėpėrmjet eksperimentimit formal, vargjet e Migjenit tregojnė cilėsi shqiptare tė dashurisė qė mungon nė punimet e pjesės mė tė madhe tė bashkėmendimtarėve tė tij tė jashtėm: tragjedia, sinqeriteti dhe simpatia pėr tė shtypurin. Ai na kthehet neve si shkrimtari i parė shqiptar qė i drejtohet pjesės tjetėr tė botės, si dhe lexuesve mes djemve dhe vajzave tė shqiponjės. Talenti i madhi i Elsit si pėrkthyes ndihet nga leximi i vargjeve tė pėrkthyera nė anglisht tė djalit tė ri nga Shkodra. Jeta e Migjenit ėshtė e njohur pėr tė gjithė lexuesit shqiptarė.

Ai ishte i lindur si Millosh Gjergj Nikolla me prejardhje serbe. Nė fjalė siē ka shkruar mentori Arshi Pipa, gjuha shqipe ishte gjuha e dytė e Migjenit dhe ai "nuk e kishte njohur mirė shqipen". Tekstet e tij ishin me gabime gjuhėsore, madje edhe elementare, dhe sintaksa e tij ėshtė larg nga sintaksa tipike shqipe". Dhe ai, nė mėnyrė tė fuqishme iu flet gjithė shqiptarėve, Elsi shkruan pėr tė si "njė person jo i ushqyer me perspektivėn nacionaliste" dhe "njė nga tė paktit… qė lidhė nė formė tė urės kulturėn shqipe dhe serbe".

Gjuhėtarėt nė mėnyrė korrekte do tė mė fajėsojnė pėr atribuimin e cilėsive subjektive, por a mund qė ta paramendojmė sllavin e ri tė themelojė idiomėn shqiptare si njė shpirt lirik muzikor dhe i lirė qė ėshtė mė i pėrēueshėm se temperamenti i tij i rebeluar? Nuk duhet tė bėhet asnjė gabim. Migjeni ishte revolucionar, por mė shumė nė art se sanė politikė. Dhe kjo ėshtė lloji i vetėm i revolucionit qė mbetet i mbrojtur. Elsie citon njė bisedė ndėrmjet poetit dhe njė mikut Trotskyite nė tė cilėn Migjeni thotė - "Puna ime ka njė karakter beteje, por pėr shkaqe praktike dhe duke pasur parasysh kushtet tona tė posaēme unė patjetėr duhet tė manevroj nė maskime".

Zemra e Migjenit mbeti zemėr e njė protestuesi dhe njė mbrojtėsi tė vitalitetit human dhe sė vėrtetės sė gjallė. Dhe pėr kėtė shkak ai prezantoi nė letėrsinė shqipe njė numėr tė temave tė panjohura mė parė, duke pėrfshirė edhe antiklerikalizmin dhe seksualitetin. Por toni universal dhe relevanca e punės sė tij janė tė ndara nga modernistėt tjerė shqiptarė, pėrfshirė edhe klasikėt kosovarė Esad Mekuli, Beqir Mysliu dhe Ali Podrimja.

Nė kėtė kontekst shpesh mendoj pėr marrėdhėnien e posaēme tė Guillaume Apollinairet, njė patron i modernistėve qė u paraqit pas luftė sė Parė Botėrore dhe Faik Konicės tonė. Marrėdhėnia mes Apollinairit dhe Konicės, pėr mua ishte paralajmėruese tė pranimit tė shqipes nė letėrsinė evropiane nė kushte tė barabarta dhe me tė drejta tė barabarta. Ajo hyrje do tė ndihmohet nga kėto vėllime tė prodhuara nga kujdesi i veēantė i Elsiet.
 
*Stephen Schėartz ėshtė analist i lartė politik nė Fondacionin pėr mbrojtje tė demokracive nė Uashington.(Nė foto: Migjeni)


(Nė foto: Analisti Stephen Schwartz)

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 27.08.2013
 
Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

[/size]

Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
[size]
stili modernist in memoriam themelues migjeni


TE FUNDIT

Rainer Deville, shefi i misionit tė EURALIUS largohet nga Shqipėria

55-vjeēari u mbyt nė lumin Fan vijojnė kėrkimet pėr gjetjen e trupit

Itali,i vdiq vajza nė aksident,babai: Ishte e mrekullueshme, kam vdekur
[/size]
- See more at: http://shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=173727#sthash.MmlTP0Aa.dpuf
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15046
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Re: Migjeni a ishte shqiptar apo serbo malazeze   Dim 5 Fév - 14:41

Liri e roberuar,nen sqetullat e tradhetareve,
me shekuj te tere na roberuan
ku kurr hapsire nuk na lane neve atdhetareve
qe ta qesim ne drite qeshtjen kombetare.
Kush jeni ju o tradhetar?
qe driten na rrembyet me shekuj,
kush ju nxiti qe atdhetaret ti vrisni
dhe ti shpallni si tradhetar ?
Erdhi koha ju te treteni
ne mesin tone mos te qendroni
se fara juaj na shkatrroi
duke na pruar mjerimin.
Keto roberit qe na dhuruat,ju o te pa feje
na mashtruat me sllogani e kesaj luftes ēlirimtare
duke ju besuar ne te shkretet
se vertete po luftoni per t'miren tone!
Zgjohunu burra shqipetar
se ma koha nuk na prete
se dhe tani tane e dinit
se armik ishin udheheqesat shqipefolesat.
Mos  na thuani se si nofim se cili na tradhetai ?
secili keni per detyre te shenjet
qe ti vrisni ēdo tradhetar
po qe ke edhe vellau juaj.
Mos ndegjoni ēka u masjtrojne tradhetaret,
atehere kur ju nxisin me vra atdhetar
se historia nuk na prete
ka shume mundesi,qe te zhdukemi nga kjo toke!
O ju te roberuar,o ju ne mjerim,
kane e kerkoni,ku zeri juaj i shtjerrur,
nuk ka me tutje ku te gjeje meshire
pos pervilni krahet,dhe hakmirrunu sa keni fuqi.
Mara pushken dolet n'mal
ta luftoni armikun,
kush e diti se ne mesin tuaj
i kishit te veshur tradhetaret,ne uēk !
Zgjohunu shqiptar i vogel e i madhe
ju qe  ndjeni troberine
vrisni ēdo  tradhetar,shkaktar,
poqese deshironi te jetoni te lire.
Tani te gjithe mire e dinit,
se serbine,gerkun,keta e ftojne,
qe juve shqiptareve
se bashku tju masakrojne.
Mblidhni mend mos harroni,
luften qe dje e psuat
mos lejoni qe neser prape keta tju mashtrojne !
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
Contenu sponsorisé
MessageSujet: Re: Migjeni a ishte shqiptar apo serbo malazeze   

Revenir en haut Aller en bas
 
Migjeni a ishte shqiptar apo serbo malazeze
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: