AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun ēeta

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15014
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun ēeta   Ven 10 Fév - 17:17

Kujtim Kurti
11 janvier 2013 · 
Vellezerit Jusuf dhe Bardhosh Gervalla nuk jane heronje te kosoves,sepse ata kane punuar vetem per interesat e UDB-se.
Jusufi deri para angazhimit te tij nga UDB-ja ne diaspore ka punuar perkthyes zyrtare shqip-serbisht ne SUP e prishtines dhe shkupit,dhe korrospodent i beogradit ne gazeten Rilindja,dhe ka qene antare i rregult me librez te LKJ-se,dhe paspaorte te kuqe jugosllave.Po ashtu Bardhoshi ka punuar per UDB-ne ne konsullaten jugosllave ne shtutgarte ne sektorin e pasaportave.Jusufi dhe Bardhoshi ishin te angazhuar nga UDB per formimin e grupeve ilegale ne diaspor,futjen e tyre ne kurtha,dhe burgosjen dhe eleminimin e tyre ne kosove nga UDB-ja.Me 17 janar 1982 ata u vran nga sigurimi i Enverit,permes Suzanes e cila ishte agjente e dyfisht,e cila pas vrasjes u shperblye me luks dhe privilegje nga Enveri.Pas zavendesimit te Enverit me Sali berishen,organizimin e grupeve "armiqesore"e mori Donika gervalla e cila nga LKJ e transferuar ne LDK,informoje per organizimet e diaspores tek UDB-ja,ne bashkpunim me Hafiz Gagicen,nga ku pervetsuan edhe miliona DM nga diaspora shqiptare permes 3%,qe u shperlane permes UDB-se dhe sigurimit ne dardania banke,e cila u zhduke me vone per humbjen e gjurmeve,te bashkpunimit e familjes Gervalla me UDB-ne.
Je n’aime plusJe n’aime plus ·  · Partager
Vous, Kujtim Kurti et 9 autres personnes aimez ēa.
25 partages
Isak Susuri qka je ka shkrun kshtu o Kujt
11 janvier 2013, 22:51 · J’aime · 1
Kujtim Kurti Ne vitin 1976 jusufi dhe bardhoshi inqizojne balade jugosllave ne radio-televizionin e beogradit,dhe kete previlegje e kishin vetem bashkpountoret titist te vllazrim-bashkimit jugosllave,https://www.youtube.com/watch?v=e0ObxqmvWN0
Lire la vidéo
Jusuf dhe Bardhosh Gėrvalla - Njeri ku je
Njeri ku je - e kėnduar nga Jusuf dhe Bardhosh Gėrvalla. Nėse dėshironi tė njihe...Afficher la suite
11 janvier 2013, 23:02 · J’aime · 1
Flori Besarti Po habitem!A jane te verteta keto apo sypozime?
12 janvier 2013, 00:10 · J’aime · 1
Kujtim Kurti Me 18 prill 1981,konsulli jugosllave ne shqiperi Branko komatina ,deklaroje keshtu per demostratat:Demostratat janet te organizuara nga irretentistet e jashtem dhe te mbrendeshme,e posaqerisht nga emigracioni ne gjermanin perendimore,dhe eshte i bindur,se shqiperia nuk ka dore ne keto demostrata,pasi qe marrdhenjet tona jane shume te mira.
12 janvier 2013, 01:36 · J’aime
Flori Besarti Por me vone Tirana dhe Beogradi kane shkembye akuza e gjuhe te ashper kunder njeri- tjeterit...
12 janvier 2013, 01:40 · J’aime · 1
Kujtim Kurti Ato akuza kane qene formale,thjeshte propagand.
12 janvier 2013, 01:43 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Bashkpunimi i UDB dhe sigurimit ka vazhduar panderpere ne te dy anete e kufirit,dhe kete e kane ditur vetem ata,ndersa emigaracioni nacionalist nuk ka qene ne dijeni aspake.Dhe vrasja e vllezreve gervalla ndodhi,sepse ju prishen planet Enverit,pasi qe Amerika dhe Rusia u futen ne kete afere te intrigave,dhe per ti humbur gjurmet,ai rralizoje vrasjen,permes Suzanes e cila e pergaditi kurthen,dhe u shperbly nga Enveri.
12 janvier 2013, 01:50 · J’aime · 1

Kujtim Kurti Planet e Enverit,ishin nje thik me dy teha,pra ne njeren ane permes emigracionit kosovare te gjente berthamen e perqarjes ne shqiperi tek kundershteret e tije,dhe ne anen tjeter te ruante dominimin e tij tek intelektualet kosovare me orjentim jugosllave.

Kujtim Kurti LDK si dje si sot eshte marijonet,vegel e beogradit.Donika ishte e detyruar te veproje ne LDK sepse ky ishte urdheri i sali berishes,per derigjimin e emigracionit kosovare,ashtu siq e kishte per detyre vellezerit Gervalla,para vdekjes se tyre.Pse donika nuk e kapi pushken me luftu per UCK-ne ?!

Ruzhdi Shkodra;E di kombi mire se kush jane bijt dhe bjat e tije. Dhe nuk del nga balanca mendore per shkak te veprimtarise se cfar do horri te shitur.


Xun Ēetta Kujtim, mė kupto mė pak fjalė dhe as ti e as tjetri tė mos me pozicionoj ngase edhe kjo ka qen,ėshtė dhe po vazhdon tė jetė lojė tepėr e rrezikshme qė ta pozicionosh tjetrin pa e thėnė aj vet fjalėn apo pozicionimin e tij. Pėr hulumtues tė mirėfilltė,tė pa anshėm dhe idealistė i lidhur pėr tė vėrtete nuk ka rėndėsi kur ka lindur ai, e them kėtė edhe pse jam ithtar nė ekstrem qė historia mundėsisht tė shkruhet me ballafaqim tė personazheve sa janė gjallė e jo ta praktikojmė fatkeqėsinė siē thuhet : ( Dosjet dhe historia bėhen pasi tė kenė shkuar gjeneratat pėr tė cilat bėhet fjalė), dhe cinizmi i tė tillė mendimtarėve qė shkon deri nė krim, ėshtė kur ,,arsyetohen”mė gjoja pėr hir tė mos konflikteve dhe hakmarrjeve pėr sė gjalli, e kjo nuk ėshtė gjė tjetėr pos lehtėsim pėr tė depėrtuar krimi politik akoma mė thellė dhe kėshtu tė falsifikohet historia pa kundėrvėnie. Pastaj mė drejtohėsh mė : ( Pse ju dhe shokėt tuaj,nuk i keni publikuar kėtė te vėrtet deri me tani ?! Apo jeni te gjithė frigacak !?).
Nė radhė tė parė nuk po mbahesh si vėrtet hulumtues por akuzues. Sa kam guxim pėr hulumtim dhe ta them tė vėrtetėn ti nuk din e as nuk me njeh nė kėtė drejtim, andaj mos nxito se nga ky rast konstatoj gjykimet tua pėr tjetrin edhe nėse mund tė gaboj fajtor mbetesh ti ngase me ke dhen prova qė nė start tė gaboj pėr ju. Unė vėrtet nuk kam thėnė gati e gati asgjė edhe pse kum rrah kėtė tel qoftė pėr ēfarė po i ndodh popullit tonė nė kohė pushtimi madje edhe nga burgu zėri im nuk ėshtė ndalur, qoftė pėr dosjet,hulumtime tė vėrtetave, sinjalizim tė krimit politik, ekonomik, etj qė po na ndodhin edhe pas lufte etj nė vazhdimėsi, por kam bėrė kėtė punė gati qyshėse kur paske lindur por kėto gjera nuk janė punė tė lyera nė vaj qe ti qosh aq lehtė pėrpara, kėtu duhet sakrificė dhe tė paguhet haraēin pa i sjell vendit tė kėqija akoma mė tė mėdha. Tani po nxitoj pėr ti thėnė dy fjalė edhe Ruzhdiut i cili me paska pėrzier pak me njė kushėririn si reporter nga Kosharja sa dukėt apo e din saksish se edhe unė kam bėrė po punė publicistike por jo pėr mes ,,Bota Sot” ku i kasha Naim Kelmendin dhe Muhamet Ēetten autor i tri vėllimeveKosharja-I-II-III-edhe pse ēfarė thotė njri vėllim herėpasherė nuk thot tjetri por hulumtimi i ka kėto ndryshime, pra mė paska pėrzier me gazeten nė fjalė e jo mė punėn qė kamė ber shto faktin se unė jam marr edhe me armatim qė nė vitin 1990. Pra ndoshta Ruzhdiu me ka pėrzier me Muhametin por nuk ka gjė tė keqe se edhe aty kam punė shumė mė Kosharėn. Pra Kujtim shpresoj te dėgjohemi pas dite.
14 janvier 2013, 09:40 · J’aime · 1

Kujtim Kurti I nderuari z.Xun Ēetta,nuk ju njof personalisht as juve dhe as ruzhdiun,dhe as disa te tjere qe jane gjalle,te cilet me apo pa deshiren e tyre kane qene aktivist,apo thjesht pjesmarres te atyre ngjarjeve te ndodhura ne vitet 80 dhe 90,po kam lexuar,hulumtuar,dhe verefikuar rastet per te cilat po flasim.Thjesht ndoshta mendimi per juve ishte pak i nguteshem,por qellimi nuk ka qene per demaskim,apo shantazh por thjeshte deshire per te kuptuar mungesen dhe vullnetin tuaj dhe te "shokeve" tuaj per zgjedhjen e ketij problemi kombetare,dhe rrezultati qe keni bere deri me tani eshte i njohur per te gjithe,pra ky rrezultat qe eshte publikuar deri me tani,nga te gjithe pjesmarrsit e asaj periudhe.Gjete studimeve ne tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngren dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me me Lirie berishen,Llukman halilin,Skender zogaj,Hafiz gagicen,Ali aliun,Mehmet krajen etj etj te cilet sapo e publikova kete postim u larguan me vete deshire nga shoqeria ime e fb-ut,pa then te vetemen fjale per publikimin tim,te cilet ne publik jane paraqitur gjithmon se e kan dashur shume Vellezrit Gervalla,kures ne ralitet jane pjese direkte dhe indirekte e krimit.Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thot dy fjale per postimin qe e publikova per gjithe opinionin shqiptare,por te gjithe ikin nga tema,apo then shqip "ta lyejn kryet me kos"duke i ikur me qellim te vertetes qe ka ndodhur ne ralitet.Qellimi ketu eshte te zbardhet rasti,dhe jo te zhduken faktet dhe autorete e ketij komploti kombetare,dhe askush nuk po na ndalon ta themi te verteten ketu ne fb.Pra z.Xun urdhero !?
14 janvier 2013, 12:02 · J’aime · 2

Xun Ēetta Kujtim, tani me ke shtyrė ta pyes veten pa qenė nė gjendje tė vetė pėrgjigjem, dhe mbetem mė shpresė tė ma thuash ti ngase je produkt i pyetjes. 
Po me vjen tė ju drejtohem mė ju, por ja se masha qe paske po me shtyn ta ndryshoj natyrėn time. Ti kujtim nder tjera thuan :

(Gjete studimeve ne Tirane,kam pasur rastin te takoje familjen Gervalla,kam ngrėnė dhe kam pire me ta,po ashtu dhe me Lirie Berishėn,Llukman Halilin,Skender Zogaj,Hafiz Gagicen,Ali Aliun,Mehmet Krajen etj etj te cilėt sapo e publikova kėtė postim u larguan me vete dėshire nga shoqėria ime e nė facebook ,pa thėnė te vetmen fjale pėr publikimin tim,te cilet ne publik janė paraqitur gjithėmonė se i kanė dashur shume Vellezrit Gervalla,kurse ne realitet janė pjese direktė dhe indirekte e krimit. Pra deri me tani nuk "doli ai bir nene"qe te thotė dy fjale pėr postimin qe e publikova pėr gjithė opinionin shqiptare,por te gjithė ikin nga tema,apo thėnė shqip "ta lyejnė kryet me kos"duke i ikur me qellim te vėrtetės qe ka ndodhur)
.
Tani tė pyes, a vėrtetė pak po te dukėt se u merrem mė ty dhe linkun tendė ? si dhe mė trego a mė tė marr janė ata emra qė ju paskan braktisur edhe nga Facebook-u, apo tė marrė jemi ne qe vazhdojmė kaq gjatė me kėtė link ?
Unė gjithsesi jam qė gjerave tė kėsaj natyre tu jepet rrugė dhe dalim nga vrasjet morale njeri mė tjetrin . Nuk tolerohet kaq gjatė kjo situatė jo ky,jo ai e jo ky tjetri paskan qenė nė shėrbim tė Titos apo Enverit. Njerzit kanė shkuar aq larg dhe aq keq sa mendojnė se pa tjetėr njeriu duhet tė ketė qenė Enverist apo Titist, a harrojnė se kishim njė tė tretė e cila shumė sherrin ja u ka parė edhe Titos edhe Enverit pa i krahasuar pėr asnjė moment ata, pra kishim Shqipėrinė e cila edhe sot vazhdon mė pasojat e politikave tė tilla.

Kujtim, nuk ėshtė fakt se ky apo aj paska qenė UDB-ist vetėm pse nė atė kohė paska punuar nė atė institucion apo kėtė shtėpi mediale, paska qenė pėrkthyes kėtu apo atje nė Beograd ! . Jo Kujtim, pėr mua ka rėndėsi kush ēfarė ka bėrė aty ku ka punuar e jo vetėm ku ka punuar. Pėr mua ka rėndėsi ta di cili komunist ēfarė i bėri vendit tonė nė llogari tė Serbisė. Pėr mua Kujtim mė i rrezikshėm ka qenė njė spiun i lidhur drejtpėrdrejt mė shėrbimin Serb se sa njė ish UDB-ist zyrtarisht i futur nė atė baltė shėrbimesh nė Kosovė. E them ngase spiuni i kėtij llum karakteri ka detyruar UDB-istin zyrtar nė Kosovė qė ta kryen punėn e ndjekjes dhe torturimit, pa dashur ta rehabilitoj asnjėrin si tė tillė prej tyre edhe pse janė tė ndryshėm . E them unė kėtė gjė nga pėrvojat, ngase kurrė nuk me ka ardhur turp ta them realitetin se jam torturuar pėr 5-6 muaj rresht nga i njėjti UDB-istė derisa kishte tė tjerė qė bėnin lojėn sikur ata janė krejt ndryshe nga xhelati im Sllamniku, bile Kllokoqi mė thoshte pėr kolegun e vet se ky ėshtė shtazė, nuk ėshtė njeri, por ja e paske pas fat dhe kujdes si po sillesh mė tė nese mund ti shpetesh pa tė mbytur se shtazė ėshtė aj. Pak para se te ngrihet akuza jonė prej 21 studentėve, Asllanin e transferuan pėr shef tė UDB-sė nė Pejė dhe kurrė nuk harroj, pata pushuar tri ditė nga torturat derisa njė ditė Ibushi mė thotė, tani ėshtė supa e fundit, Asllanin nuk e ke kėtu, tani ke punė mė mua, u gėzova shumė. Kur ma sjelli pėr ballafaqim njė kolegun tonė nga grupi e kėtij 21 studentėve dhe prapė edhe atė e refuzova ta pranoj pėr gjitha ēfarė mė thoshte, po ky Ibushi ,,i mirė”me ka dal mė i rėnd se Asllani... I shtrirė mbi tavolinė dhe i pėrgjakur i thosha : o shoku inspektor sillma Asllanin bre se jam mėsuar mė tė, pėr ditė tortura por jo pėrgjakje. Arsyetimi i Ibush Kllokoqit ishte : Edhe ne u kemi frikė spiunėve, mė mirė ta kryej punėn se sa tė spiunohem se po luaj me ty, pra spiunet janė kėta mė thoshte Ibush Kllokoqi.

Kujtim, kėto punė janė mė thellė se sa ti i mendon apo tė thonė tė tjerėt, por si hulumtues qe mund tė bėhesh nesėr , mbaje mend edhe njė gjė tė cilėn shumė vonė e kam marr vesh dhe kuptuar unė vet. Jo pak nga viktimat politike i dėgjon tė thonė: Mua pėr vete, nuk me kanė rrahur, as edhe njė shuplakė nuk e kam marr prej tyre. Tė tillė janė dy kategori viktimash, janė ata tė cilėt janė rrah dru po si edhe unė, por mė vonė kanė mėsuar se viktimat politike tė ish Jugosllavisė nuk bėn tė bėhen figura politike pa dallim ndryshimeve dhe sistemesh politike qė ndrrohėn( Marveshje) , nėse publikisht pasqyrohet se janė torturuar nė ato pėrmasa nė kohėn sa ishte bisha e egėr Jugosllavi e prezantuar si e butė para bote dhe tani tė tillė tė dalin pretendent tė majave tė pushtetit ku nuk bėnė tė ulet prestigji i tyre, kjo nuk bėnė kan vendim ata qė edhe sot na mbajnė peng nė emer tė ēlirimit !!! Mashtrim i shokėve tonė ky. Kategoria tjetėr janė sigurisht krejt pakicė tė cilėt kanė hyrė e dal nga burgi nė burg sa pėr tu fut nė mesin e ish burgosurve politik, po edhe kėta tė pėrpunuar pėr pushtet i dėgjon tė thonė se nuk janė torturuar qoftė mė njė shuplakė fytyrės.
Kujtim, mos ta zgjati shumė, siē te kam thėnė edhe dje, ne mund tė takohemi dhe fare nė qetėsi ta shohim se ēfarė janė faktet edhe pse vėrtetė jo tė publikuara por sapo ta kuptosh arsyen pse jo publike, do bindesh edhe vet se kėto punė nuk shkojnė ashtu. Sa i pėrket faktit se ke ndej nė Tiranė me gjithė ata emra dhe mė familjen Gervalla , unė nuk po ju mohoj kėtė, por mos harra faktin se me katėrfishin e emrave sa lakon ti qe kanė quar peshė nė Tiranė pėrfshirė gjithė ata qe i pėrmende edhe ti pa pėrjashtuar as njėrin nga ta, edhe unė kam pas fatin e diku,diku edhe fatkeqėsinė tė rrimė e debatojmė temat nga mė tė ndryshmet, por pallati ku ishte vendosur familja Gervalla dhe rrėfimet krejt ēfarė kam akumuluar aty dhe nga fqinjėt pėr rreth pėr gjithė ato vite nuk me rezulton se familja Gervalla kishte qenė aq e priveligjuar, jo Kujtim djali, nuk e paske hulumtuar realitetin deri nė fund. Dhe kjo e fundit pėr ta pėrmbyllur. Pas gjitha ēfarė thua ti atėherė duhesh sjell argumente jo vetėm se vėllėzrit Gervalla paskan qenė UDB-istė e qe nuk ke sjellur as edhe njė fakt, por tani duhesh sjellur faktet se ata i paska vrarė shėrbimi i Enver Hoxhės... Krejt ajo qė thoni ju, nuk ka si tė mos kėrkoj edhe kėto tė dhėna. Unė di se si familja Gervalla ka kaluar nė Slloveni, di edhe pak pėr arratisjen e Hysenit etj, por nuk me rezultojnė bash ēfarė thoni ju.

14 janvier 2013, 15:45 · J’aime · 2

 
    


Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 13976
Registration date : 29/04/2006

Titulli: Re: Per Jusuf Gervallen ne fb e Kujtim Kurtit +Xun ēeta   Thu 11 Sep 2014 - 1:41   


Kujtim Kurti Deri me tani z.Xun e shikuan kete postim 6122 lexues,dhe nese une jam gabim ne faktet e mija,atehere tregoje z.Xun biografin e jusuf gervalles para vitit 1979,cilat gazata punoje,me cilin punoje,te kalueren e familjes se tij,udhtimet e tij,vepromtarit kulturore,kenget e tij te vllazrim-bashkimit,pra te gjitha rreth jusufit para vitit 1979.Suksese Xun !!!
14 janvier 2013, 18:37 · J’aime · 1

Xun Ēetta Unė,thash se nuk ke sjell fakte tė besueshme e aq mė pak tė argumentuara, e nėse nuk i dinė si janė ato eja ti tregoj si dukėn dhe si dėshmohen faktet, kėtė nuk ta ofron askush pos ai i cili punon nė kėtė drejtim tė zbardhjes sė realiteteve sado tė hidhura tė jenė ato o z. Kurti.
Edhe njė sqarim tjetėr:Unė nuk ju kam fol pėr kalimin e Jusufit nė kufi tė cilin realitet e di por pėr rastin e tė Hysenit nė Koper tė Sllovenisė, pra kujdes mos ma mbush mendjen se nuk je pėr hulumtime.
14 janvier 2013, 21:14 · J’aime · 1

Ruzhdi Shkodra Zoteri Xun ēetta, kerkoj falje se vertete ju kam ngaterruar me Muhamet ēetten. dhe faji nuk eshte i imi por i juve qe jeni apo mereni dy ēetta me gazetari.
14 janvier 2013, 21:49 · J’aime
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Kujtim Kurti u shkollue ne Tirone,xun ēeta
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: