AccueilPortaliFAQRechercherS'enregistrerMembresGroupesConnexion

Partagez | 
 

 Per ēka akuzohet Haradinaj ne france

Aller en bas 
AuteurMessage
Perparimi
Admin


Numri i postimeve : 15045
Registration date : 30/04/2006

MessageSujet: Per ēka akuzohet Haradinaj ne france   Dim 12 Fév - 5:12

E martė, 7 February, 2017 11:56
"Haradinaj nuk duhet tė deportuar nė Serbi"
Kosova ish-shok i ish-kryeministrit tė Kosovės, Isa Jasiqi bėn thirrje Francės tė refuzojė dėbimin e Ramush Haradinaj nė Serbi.


Ramush Haradinaj. Foto arkiv. (Foto: AFP)
Olivier Bot
3
"Nėse ai ka kryer krime lufte, po ashtu. Dhe unė jam i sigurt se nuk ka! "Isa Jasiqi ėshtė njė ish-shok i ish-kryeministrit tė Kosovės Ramush Haradinaj, tani nėn kontroll gjyqėsor nė Francė, nė pritje tė vendimit tė dėbimit nė Serbi tė cilat duhet tė bėhen nga gjykata Colmar mė 9 shkurt.
Kjo mbėshtetėsit veteran tė UĒK-sė pėr Ēlirimin e Kosovės, qė banojnė nė Gjenevė qė nga viti 2005, nuk e kupton se Franca ka arrestuar mė 4 janar nė aeroportin Basel-Mulhouse, kreu i Shqiponjave Njėsisė ' zezė ", konsiderohet si njė hero tė luftės nė Prishtinė. Arrestimi shkaktoi protesta nė Prishtinė.
"Sė pari, ėshtė e pakuptueshme se ai u arrestua nė njė vend qė e ka njohur Kosovėn. Nė Spanjė, do tė kisha kuptuar, por nė Francė ... Pastaj Ramush Haradinaj u shfaq dy herė para Gjykatės Penale Ndėrkombėtare pėr ish-Jugosllavinė, e cila liroi atė nė dy raste, nė vitin 2008 dhe 2012 ", thotė Isa Jasiqi, ish-koordinator i UĒK-sė pėr rajonin e Dukagjinit. "Ai nuk ka pėr t'u gjykuar nė Serbi, e cila ende nuk e ka pranuar pavarėsinė e Kosovės, por nga njė gjykatė ndėrkombėtare ose nė vend," vazhdon ai.
Nėn ndikimin e njė urdhėr-arresti ndėrkombėtar tė lėshuar nga Beogradi nė vitin 2004 pėr krime lufte gjatė luftės nė Kosovė nė fund tė viteve '90, Ramush Haradinaj, ėshtė sipas ministrit serb tė Drejtėsisė, Nela Kuburovic ", i akuzuar vrasje, tortura dhe rrėmbimet e serbėve, shqiptarėve dhe romėve, gjatė dhe pas luftės nė Kosovė. " Pjesė dhe provat u dėrgua nga prokurorėt serbė pėr drejtėsinė franceze pėr tė justifikuar kėrkesėn pėr ekstradim, nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare. Serbia ka kėrcėnuar se muajin e kaluar tė refuzojė pėr tė ekstradojė njė person pretenduar nga ana e gjykatave franceze, nėse ish-kryeministri u pėrjashtua nga Parisi.
Njė tribunal ndėrkombėtar duhet tė jetė ngritur nė Hagė nė vitin 2017 pėr krime tė kryera nė Kosovė gjatė luftės. Nė mesin e atyre qė mund tė merret nė pyetje, duke treguar emrin e Hashim Thaēit, presidenti aktual tė Kosovės dhe atij qė ėshtė tani kundėrshtari i tij, Ramush Haradinaj, i cili ishte kryeministėr nga dhjetori 2004 deri nė mars 2005. "Pėr njėqind vjet akoma ne do tė akuzohet nga Serbia. Ky ėshtė njė rast politik ", tha Isa Jasiqi. Ai kurrė nuk u thirr pėr tė dėshmuar.
"Ka nėntė muaj Haradinaj mbajtur njė takim publik nė Gjenevė. Ai tha se Kosova duhet tė duam Zvicrėn si shtėpinė e tyre tė dytė, pėr shkak se ajo ėshtė vendi i parė pėr tė njohur pavarėsinė tonė ", kujton Isa Jasiqi.
(24 orė)
Revenir en haut Aller en bas
Voir le profil de l'utilisateur http://diskutime-shqiptare.fr-bb.com
 
Per ēka akuzohet Haradinaj ne france
Revenir en haut 
Page 1 sur 1

Permission de ce forum:Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum
 :: politika-
Sauter vers: